„Die Porte von Gleve", ADVERTENTIE N. ctrii-itixruitAvr Kamers te huur, DE KLEINE KAPITALIST T Derde Aankondiging. Breestraat 175, LEIDEN. T AS'mMA ZINKINGEN Openbare Verkooping van Cokes Holloway's Pillen en Zalf'. Een Lombardijn, Carlo Erba, heeft aan Milaan eene som van 400,000 lira's geschonken voor een electrotechnisch insti tuut. Succi is zijn zevenden vastendag in getreden. Hij heeft Zaterdag 2| kilometer afstand in 13 minuten afgelegd. Na eenige oogenblikkeD rust genomen te hebben, heeft hij eene wandeling van omstreeks 20 minu ten in het bosch van Boulogne gedaan. In de Yereenigde Staten van Noord- Amerika neemt het aantal vrouwen en meis jes, die buitenshuis haar levensonderhoud verdienenvan jaar tot jaar toe. Het na tionaal bureel van opvoeding houdt er zich tegenwoordig mee bezig, dienaangaande nauwkeurige opgaven te verzamelen. Den lsten Juli 1886 waren er niet min der dan 3 millioen vrouwendie op eene dergelijke wijze baar brood verdienen; daar van houden er zich 600.000 op het land met veldarbeid bezig, voornamelijk in de katoeudistricten van het Zuiden; 640.000 werken in de fabrieken; 530.000 in wasch- inrichtingen280.000 zijn modistes, 200.000 naaisters, 600.000 zijn er werkzaam bij kleedermakers voor heeren en 690.000 zijn winkeldochters, leeraressen, telegrafisten, boekhoudsters en kinderjufvrouwenverder zijn er in de Unie 2500 vrouwelijke artsen. Volgens bericht uit Baltimore is on langs een locomotiefketel gesprongen toen de trein in volle vaart was. Het geval zou zich op de volgende wijze hebben voorge daan. De St.-Louis- en Chicago-exprestrein der Baltimore- en Ohio-spoorwegmaatschappij welke Philadelphia 5 uur 's avonds verliet en in station Camden te 8.22 moest aan komen, verongelukte in de nabijheid van Tirdstreet Canton Baltimore City, waardoor vijf personen min of meer gewond werden. De trein bestond uit een bagage-, een rook-, een gewonen personen-, twee slaap- en een restauratiewagen. De reizigers had den nauwelijks hun avondeten in den restau ratiewagen gebruikt en waren naar hunne plaatsen teruggekeerd, toeji een verchrikke- lijke knal gehoord werd en de trein opeens stilstond. De ontploffing ging achterwaarts en de schok werd veroorzaakt door den druk van den zwaren wagon op het einde van den trein. De rook- en de gewone personenwa gen werden door bet heen en weder slinge ren in elkander geschoven. De passagiers werden van hunne plaatsen geworpen en de schok was zoo hevig, dat menigeen aan een aardbeving dacht. Vrou wen gilden en de mannen vlogen naar de deuren, doch spoedig werd ieder gerustge steld door de mededeeling, dat het gevaar voorbij was. De locomotief was kort en klein en zijn onderstel lag op een ander spoor. Op verren afstand werden stukkeu van den ketel gevonden. Op het oogenblik dat de ketel sprongvloog een deel gloeiende kolen in de eene en een massa water in de andere richting. Het eerste gaf een glanzend licht, aan een prachtig vuurwerk gelijk. Men vermoedt, dat gebrek aan water het springen vau den ketel veroorzaakt heeft. Stukken buiten verantwoor delijkheid der redactie. DE KWEEKSCHOOL. (Slot.) Te Leiden staat op de begrooting van 1887. a. toelagen en bijdragen f 9000. b. kosten kweekschool c. leerschool y 13650 ff 9750 f 32400 Ontvangen Subsidie van het rijk f 6825 Schoolgeld kweekschool Schoolgeld leerschool Subsidie ff 4400 3000 u 14225 f18175 Groningen slechts zoodat te Leiden p. m. ten slotte kost wat te f 3272 bedraagt. Maar het is billijk de Leidsche kweek school op zich zelf te beschouwen, omdat de leerschool ook bij het openbaar onderwijs de gemeente behoort, dier trouwens te Gro ningen 50 pCt. subsidie van het rijk geniet en te Leiden slechts 30 pCt. Uit die vergelijking blijkt dat waar een kweektchool bestaat geen toelagen en bijdra gen van onderwijzers vereiscbt worden en derhalve de daarvoor te Leiden uitgetrokken f 9000 bespaard kunnen worden die nu wel grootendeels strekken tot verhooging der bezoldiging van de hoofden der scholen; maar toch die bezoldiging doen stijgen boven het peil der inkomsten der hoofden van bij zondere scholen. Zelfs van predikanten, hoogleeraren, hoofdofficieren, leden van de rechterlijke macht, burgemeesters, secreta rissen, ontvangers en andere rijks- en ge meenteambtenaren, buiten verhouding zelfs met de bezoldiging van plaatsvervangende hoofden der openbare scholen. Immers het minimum der jaarwedde is bij art. 26 der wet bepaald op f 700 voor het hoofd en f 600 voor zijn plaatsvervanger, terwijl te Leiden de verhouding is gestegen van 7 6 op 28:12, zou het zijn met goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Te Leiden immers zijn de inkomsten van de hoofden der openbare scholen aldus: een f 4025 een f 2800 een 3250 een 2450 een 3050 een 2350 een u 2950 een 2350 een 2875 een 2150 en van de plaatsvervangende hoofden een f 1400 zes ieder f 1100 een 1400 een a 1200 een n 1200 Van de hoofden der bijzondere scholen is het hoogste cijfer f 1500. Wie de onderwijzers der kweekschool be noemd en hunne bezoldiging regelt blijkt uit de begrooting nietdaar alleen staat uit getrokken de som van f 9850 voor 140 lessen, f700 voor den directeur en f 500 voor lessen van aspirant kweekelingen. Wat bijzondere opmerking verdient is het feit dat de 64 meisjes van de kweekschool te Groningen een som van f 3029 aan school geld bijdragen, dus ongeveer f50 ieder, daar er slechts tVee kosteloos onderwijs ge nieten. Zonder iets af te dingen op den vorm die het openbaar lager onderwijs te Leiden ver kreeg, kan toch een toestemmend antwoord worden gegeven op de gestelde vraag: of bezuiniging der kosten mogelijk is? Uit de medegedeelde statistiek en de opmerkingen blijkt toch, onwederlegbaar dat de school gelden veel meer kunnen opbrengen, om in billijke verhouding te komen met de kosten van elke school eu toch te kunnen genoemd worden eene matige tegemoetkoming. Eindelijk is het billijk en niet in strijd met de wet wanneer de opleiding aan de kweekschool uitsluitend strekt tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen voor de openbare scholen te Leiden, zoodat in over eenstemming met het bepaalde bij het tweede lid van art. 28 in den regel een vergelijkend examen voorafgaat, wanneer het betreft de benoeming van een onderwijzer aan het hoofd der school geplaatst en slechts bij uitzonde ring wanneer aan de kweekschool geen per soneel van de vereischte bekwaamheid mocht gevonden worden. De eer der kweekschool eischt, dat met een voldoend onderwijzend personeel voor alle vakkenook voor moderne talen enz.voor den districtsschoolopziener geen gegrond bezwaar bestaat tegen de voor dracht van Leidsche kandidaten ook omdat het Rijk de helft in de kosten van de kweek school bijdraagt. Maar dan blijve de kweek school uitsluitend tot opleiding van onder wijzers en onderwijzeressen bestemd, zoowel voor bijzondere als voor openbare scholen te Leiden. //Zoolang de kweekschool niet geheel in fde behoefte voorziet, kunnen de normaal lessen niet worden gemist/' De uitgaaf voor toelagen en bijdragen tot opleiding van onderwijzers is niet verplichtend; //het geldt z/hier eene uitgaaf, die den gemeenteraad z/volgens de laatste alinea van art. 12 kan ydoen." Te Groningen geschiedt zulks niet, omdat de Kweekschool bestaat en dat is nog al eene belangrijke bezuiniging, die niet schaden zal aan den verkregen vorm, maar wel het bezwaar oplossen wanneer f 10000 voor noodzakelijke kosten van nieuwe bestra tingen worden vereischt maar moeten worden uitgesteld. De bezoldigingen van de hoofden der school zullen dan toch altijd blijven boven het ge wone peil der inkomsten van andere ambte naren van de hoofdonderwijzers van andere gemeenten van grooter bevolking. Voor som migen blijft dan nog de gelegenheid open, om zooals vaak geschiedde, een buitenge woon voordeel te genieten vau f 400 a f600 wegens reis- en verblijfkosten als lid der staatscommissie voor de examina. Men vergete niet, dat toch met beschei denheid moet getast worden in de beurzen der belastingschuldigen en ofschoon binnen Leiden het minste gemiddeld belastingcijfer wordt geheven bij vergelijking met andere groote gemeenten (f 8.13 per ziel)toch kan men veilig aannemen dat slechts de helft der bevolking belasting aan de gemeente betaalt, en de overige helft in verschillende opklimmende klassen die tot f 1000 stijgt. Bezuiniging is dus mogelijk wanneer a. kosteloos onderwijs wordt gegeven aan kinderen wier ouders niet op het kohier van den hoofdelijken omslag voorkomen. b. als minvermogend wordt beschouwd die aangeslagen is tegen een inkomen van f 425—f 600. c. het schoolgeld voor de scholen der 2de klasse van f 16 tot f 24 wordt verhoogd. d. de f 10000 voor toelagen der opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen ver valt. e. de opleiding aan de kweekschool geschiedt tegen betaling van een matig schoolgeld, met vrijstelling van on- en minvermo genden. L. M. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 1 verkochte 1 prijzen. 10 December. hoeveel- heid. Lnngule IlougMc 32 stuks f 32.— f 95.— 140 - 1 15.- 234.— Kalfkoeien 8 - 118.— 252.— 1 13 - 112.— 228.— Kalveren (vette) 38 80.— (magere) 12 4.50 12.— (Rras) 52 - 21.— 64.— Schapen (magere) 188 12.— 23 (vette) 720 - 15.— 30.— Varkens (magere) 18 15.— 24.— (biggen) 198 - 4 - 13.- Ter markt aangebracht 515 runderen, 37 kal veren, 908 schapen en 198 biggen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 36 par tijen kaas. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan f 18.tot 24. Derby f Leidsche 150 KG. - ƒ36.— - /48.— Edammer f - f ]fIAKKTKERlCIITEtf. Gouda, 9 December. Kaas-aanv. 15 part.' prijs le qaal. ƒ20 25, 2e qual. a Noordhollandsche f 28.Boter. Goeboter 1.25 5 1.35., per kg., weiboter ƒ1.10 A 1.15 per kg. Handel matig. Delft, 9 December. Prijzen der boter t 54.ik ƒ64 pei 40 kilo, 1.35 ik 1.60 per kilo. Aan de Stadswaag gewogen: 272/8 en 78/16 vn. Boter, te zamen wegende 6220 kilogram. U E O L, A M E S. Een llollaiulsche beoordeeling. Mijnheer 1 Ter beantwoording uwer letteren is dienende, dat de Zwitsersche Pillen, geleverd door den Heer F. L. Van Santen Kolff te Rotterdam, door mij van tijd tot tijd worden geappliceerd tegen obstructie, waaraan ik sinds langen tijd laboreer (doch op den duur vrij gezond ben). Het bewuste medicament geeft mij dan ook wel wat ver lichting, en ik heb bij het gebruik daarvan volstrekt geen onaangename aandoeningen bespeurd. Ik gebruik ze reeds verscheiden jaren en bevind er mij wèl bij. Ik heb de eer mij met achting te onderechrijven, Uw Ed. Dienaar, A. G. v. R. C., Steenderen (Gelderland). Verkrijgbaar te Leiden bij N. K. SWE- MER, Mare, 70 Cts 3e doos. Bij arrest van het Gerechtshof te Gra- venhage van den 20>l™ September 1886 is het huwelijk, bestaan hebbende tusschen PIETER DIRK STEENHUIZEN, Koop man en Winkelier, wonende te Leiden, en PAULINA LOUISA VLIELAND, zon der beroep, wonende aldaar, ten verzoeke van laatstgenoemde door echtscheiding ontbonden verklaard, met al de gevolgen daaraan door de wet verbonden. De Procureur der requirante, Mr. F. WAS. Leiden, 10 December 1886. Van af heden is in den Wintertuin eene Automatische Weegmachine geplaatst. C. E. IIOMiVI VYY Hotelhouder van nLe Soleil cCOr" Breestraat 155. gemeubeleerd of ongemeubeleerd, ook zeer geschikt voor Heeren Studenten. Mare 48. Genezen door de Cigaretten van Espic Beklemdheden, Moest, Verkoudheden, Névralgies. 2fr.por doos. PÜJUTS Verkoop in het Groot J. ESPIC, 2.0, rue Saint-Lazare. Af en einche 'leze9 hanHtcekening op elke Cioaret. Te Amsterdam, bij ULOTH- Rotterdam VAN SANTEN KOLFF- BredaVAN DE GOORBERGH, an In alle Apotheken. Verkiijgbaar in alle goede Apotheken. op het Raadhuis te Leiden, op Maandag 13 December 1886, des voormiddags te tien uren preciesvan eene hoeveelheid van 2000 hectoliters COKES, verdeeld in par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks bij afslag tegen dadelijke betaling en binnen veertien dagen aan de Gasfabriek af te halen. Kloppen zeven cents per HL. Bezorgen vijf Koopen en bezorgen zes cts per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het Kantoor der Gasfabriek en aan het Maga zijn Pieterskerkkoorsteeg 28, uiterlijk tot Zaterdagnamiddag 3 uren. ZEVENDE JAARGANG 1886. verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, is het goedkoopste en meest gelezen financiöele blad van Nederland, en de volledigste eids voor houders van uitloolbare fondsen. Abonnementsprijs (3 nrs. per week) 6,- p. jaar, met Bijblad (Wekel. Rcstantenlijsl) 8. Bijblad alleen 4.— Als GRATIS-PREMIE ontvangt elke abonne.nl een exemplaar van liet HESTANTENBOEK, hetwelk bevat de tot 31 December 1885 uitge lote seriCn van 46 prcmieleeningen, be nevens eene in 12 maanden verdeelde Ultlo- tlngs-Kalender voor 1886 van alle be staande premieleeningen. Bureel: Gedempte Voorburgwal 101. Proefnummers kosteloos. Borstkwalenzooals aamborstigheid kortademig, ontsteking aan de long, het hoesten, enz., zijn de kwalen van vele men- schen in den tegenwoordigen tijd; gelukkig is het voor die lijders, dat zij met ver trouwen hunne toevlucht kunnen nemen tot de verzachtende en genezende middelen van Holloway. Deze edele medicamenten oefenen den zegeurijksten invloed uit over al de ziekten, waaraan menschen lijden, die aan nat weer of veranderlijk klimaat zijn bloot gesteld. De Zalf moet gewreven worden zoo dicht mogelijk bij de aangedane plaat sen en ten minste tweemaal daags, zoo het niet meer mogelijk is. Eene inwrijving daarmede op de borst en tusschen de schou derbladen of op de keel, zal in eens alle gevaarlijke teekenen wegnemen, de adem haling gemakkelijk maken en eeDe volko- mene gerustheid bewerken. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als rolgt: Doosjes Pillen Potjes Zalf ƒ0,80, ƒ1,85, ƒ3, ƒ6.74, ƒ13.50 ƒ20.50 zijn op franco aan vraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway's Etablissement te Londen, 53, Oxfordstreet,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 4