tbr: m wrm *rz **m ws en enkel voor vroedvrouwen. De heer Ver meulen en Van Baar bestreden dit amendt. met oog op do groote behoefte aan genees kundige hulp ten platten lande. Huns in ziens moest de regeering nog verder gaan. Daartegen opperde de heer Schaepman eenig bezwaar. Heden 11 uur voortzitting. H. K. H. prinses Wilhelmina heeft, naar men aan het U. D uit Apeldoorn meldt, vier paardjes van Shetland's ras ge kregen van Z. M. Zij zijn nog niet zoo groot als een ezelhebben groote koppen en lange haren. Zij zijn buitengewoon mak en door een lOjarig meisje gedresseerd. Denke lijk komen er nog 2 dergelijke paardjes. Gisterenochtend is te 's Gravenhage overleden, in den ouderdom van ruim 63 jaar, de heer W. C. baron Snouckaert van Schauburgthesaurier des konings en con troleur-generaal over personeel, materieel en administratie der departementen van 's konings hofhouding. DE STORM. Door den zwaren storm zijn gisteren te Rotterdam vele booten over haar tijd aan gekomen. De stoombooten Onderneming en Den Bommel bleven de reis schuldig wegens het gevaar om in of uit het Spui te komen. Onder de telephoondradenboven Rot terdam gespannen, is door den storm eene vrij groote schade aangericht. De wijzer platen van de klok in den toren te Oud- Delftshaven zijn door den wind afgerukt. Door het kantelen ten gevolge van de winddruk der schuif brug in het Entrepotdok langs de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam geraakten gisteren zeven personen in het water. Zij werden allen gered. Volgens ontvangen bericht wordt het stoomschip Prinses Marie, kapt. Weber, sedert 8 Dec. wegens stormweder opgehou den om van Southampton te vertrekken. De Schinkel is op alle punten buiten de oevers getredenzoodai aan de westzijde van den Amstelveenschen weg van af de Dubbele Buurt tot Bovenkerk alle weilanden onder water staan. Op de Nieuwe Keizersgracht te Amsterdam geraakte gisterenochtend een voorbijganger onder een vallenden boom. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Hij bracht een kind naar school, dat ongedeerd bleef. Het stoomschip Stella is met het vloedtij nog eenigszins liooger opgeschoven of het lek is, is niet bekend. De storm dnurt steeds voort. De wind is op den dag westelijker geloopendoch niet Noordwest. De stoomschip Ada van Holland, die nende als postboot tusschen Tessel en den vasten wal, is gisteren te Nieuwediep, door de sleepboot Hercules met defecte ma chine binnengesleept. Het Engelsche fregat Brambletye zinkt meer en meer in den grond weg. Bij vloed getij zit het achterschip tot aan den fokke- mast onder water, zoodat op een goeden uitslag vau de pogingen, tot lichting van het schip aangewend, weinig hoop meer be staat. Er zijn groote gaten in den zeedijk bij Oudeschild geslagen, en er bestaat gevaar voor doorbraak. Men poogt de gaten o. a. door middel van zeilen te stoppen. Gisterenmorgen is van een woning in de Donkere steeg te Zutphen, door den feilen wind een gedeelte van het dak naar beneden gevallen; verdere ongelukken zijn niet te betreuren. Trein 205, die gisterenmorgen te 10 uur uit Leeuwarden vertrok, ondervond op het traject Leeuwarden-Meppel door den hevigen wind zooveel vertraging, dat de aansluiting met het Groninger gedeelte van dien trein te Meppel gemist werd, zoodat de reizigers pas met den volgenden trein te 3 uur nm. te Zwolle zijn aangekomen. Uit Stavoren schrijft men aan de N. R. Ct. van 8 dezer: De veerboot, die hier 's mid dags ruim 1 uur behoort aan te komen, is weggebleven. Het was wel bar weêr, doch niet zóó bar, dat dat wegblijven van een nieuw, stevig stoomschip, zich daardoor liet verontschuldigen. De oude Harlinger boot had niet tegen de reis opgezien. En wat nog erger is: niettegenstaande het weêr vrij wat bedaard is, zal ook de boot, die correspon deert op den sneltrein uit Leeuwarden, en om 7 uur naar Enkhuizen moet vertrekken, niet varen, en de laatste boot om kwart voor 9 niet aankomen. Menig passagier is teleurgesteld, en in het brieven- en post- pakkettenvervoer is groote verwarring en vertraging teweeggebracht. Bij de fabriek „De Nijverheid" te Stads kanaal is Woensdagmiddag door den wind een gedeelte muur omvergeworpen. Een zes tal werklieden geraakten er onder, van welke twee erg zijn gekwetst. Voor liet leven van één hunner wordt gevreesd. Het stoomschip Baron Osy, Woeudag avond te ruim 6 uren te Vlissingen voorbij gevaren van Antwerpen naar Londen, is wegens gebrek aan steenkolen uit zee terug gekeerd en kwam aldaar gisteren namiddag te 3 uren voorbij naar Antwerpen. Een op de reede voor Rammekens ten anker liggende schoener is gisteren namiddag van zijne ankerplaats weggeslagen en tegen de Walchersche kust gedreven. Naam en vlag van het vaartuig zijn tot dusverre hier onbekend. Het op de Banjaard gestrande stoomschip Reval is totaal wrak. De Woensdag avond van Vlissingen naar Queenboro vertrokken mailboot Prins Hen drik arriveerde aldaar gisteren ochtend eerst te 9 u. 35 m., zijnde door den storm ver traagd. I)e van Queenboro vertrokken mailboot Willem, Prins van Oranje kwam daarentegen, ondanks den hevigen stormgisteren ochtend intijds voor de gewone aansluiting te Vlis singen binnen. Veertien reizigers waren uit hoofde van den storm te Queenboro achter gebleven. Eene te Vlissingen thuis behoorende tjalk, geladen met steenen, is Woensdag op de Schelde gezonken. De schipper, diens vrouw en kinderen, benevens de knecht, redden zich in de boot en landden te Borsele. Verscheidene naar zee bestemde groote stoomschepen liggen op de reede van Vlis singen geankerd in afwachting van gunstiger weder. De storm heeft op het bolwerk tusschen de voormalige Noord- en Koepoort te Mid delburg een vrij groote schutting, dienende tot afsluiting van eeu tuintegen den grond geworpen. Woensdag middag heeft de storm in den Zaagmolenpolder onder Nieuw- eö St. Joos- land een loods tegen den grond geworpen. Onder Arnemuiden waaiden een paar hoo rnen om. Uit Goes meldt men dat door den storm twee in aanbouw zijnde woningen aan den 's Heer-Hendrikskindereu dijk bijna geheel ingestort zijn. Op het een stond reeds de kap en op het andere zou dit werk begon nen worden. De nieuwe Zierikzeesche boot ligt op hare reis naar Rotterdam met gebroken roer voor Bruinisse. De passagieis zijn overgegaan op de telegraafboot. Volgens rapport van den vuurtoren van Westerschouweu waren gisterennamiddag de masten van het stoomschip Reval noch zicht baar, doch het schip zat onder water; de zee was .onstuimig. Sedert Woensdag is er storing in den dienst der telegraaf tusschen Walsoorden en Zuid-Bevelandzoodat het seinen uit Zeeuwsch-Vlaanderen thans via Belgie moet gebeuren. Woensdag is bewesten de haven van Bor sele bij den Zuidnol een met steen geladen tjalkschip door den hevigen storm op het strand geslagen. De opvarenden schijnen gered te zijn. Woensdagmorgen kwamen aldaar in een sloep aangedreven schipper M. De Rouw van Vlissingen, met vrouw, kinderen en knecht, wier schip, met steen geladen, in het pas van Ter Neuzen was gezonken. Door de voor beeldige hulp van den heer G. Minderhoud, den havenmeester P. Karelse en den schip persknecht Koppejan, zijn de schipbreuke lingen gelukkig allen behouden aan wal ge bracht. Wegens den storm is de passagiersboot Minister Fock gisteren niet van Harlingen naar Amsterdam vertrokken, en is de post- stoomboot Terschelling te Harlingen niet van Terschelling aangekomen. De Maas te Venloo is Woensdagnacht niet minder dan 2.25 M. gewassen. Haar stand was gisterenochtend 12.63 boven nul. De ZW. storm zette het water zeer op. De stoomboot van Venloo kon gisteren middag de reis niet ondernemen. Uit Maastricht wordt aan de N. E. Ct. gemeld: De Maas is onrustbarend wassende. De stand is: 44.90. Van de Bovenmaas seint men was. Niet alleen in ons land, maar ook in Groot-Brittannië woedde de storm buitenge woon hevig. De barometer daalde overal met groote snelheid, de wind verhief zich meer en meer en regenvlagen, hagel en sneeuw wisselden elkaar steeds af. Te Londen viel de meeste regen. Alleen 's avonds om negen uur woedde er een ge duchte donderbui, welke met zware hagel buien gepaard ging. Groote schade werd veroorzaakt aan de gebouwen, maar persoon lijke ongelukken zijn niet te betreuren. De bliksem sloeg in de St. Andrewskerkwaar door een deel van den muur naar beneden kwam, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Dergelijke berichten komen ook uit de an dere deelen des lands. Bijna overal werden huizen beschadigd en op vele plaatsen werd de telegraphische gemeenschap verbroken. Te Edinburg lag de sneeuw twee inches hoog. Op de Zuid en Zuidwestkust was de storm het hevigste. Twee schoeners strandden bij Brightondoch de bemanning werd door de reddingsboot Dora behouden aan wal ge bracht. Een met steenen beladen schip zonk voor Lowestoft. De kapitein en de beman ning werden door middel van touwen op de pier geheschen. De Nederlandsche schoener VYietske liep boven Knock Sand op het strand. Het schip geraakte spoedig geheel onder water, maar de reddingsboot uit Southend redde de bemanning, welke uit 5 personen bestond. Üp de Oostkust van Schotland stak de storm zoo plotseling op, dat de visschers hun netten in den steek moesten laten en moeite hadden zich zelve te redden. Een schoener, waarvan de naam onbekend is, stiet tegen de Corr Rocks bij May-Island en zonkwaarbij de geheele bemanning omkwam. Over den eerlang vaceerende betrek king van directeur der academie van Beel dende Kunsten te 's Gravenhage, deelt het Vad. mede: De heer Koelman wordt, met het oog op zijn vergevorderde leeftijd, met 1 Januari gepensioneerdmaar hij zal zijn taak niet geheel nederleggen en eenige der lessen, die hij thans geeft, blijven geven. Hij zal op die wijze zijn eventueelen opvolger voor de betrekking, die hij zoo langen waardig ver vulde, als het ware geschikt kunnen maken, eu kunnen voorlichten. De raad van beheer gaf aan de oproeping voor sollicitanten geen openbaarheid in de Haagsche bladen, omdat men van oordeel was dat er zich onder de ar- tisten aldaar geen beschikbaar zou stellen. Het is waar dat er een oogenblik sprake was van een kapitein der genie bij het Oost-Indisch leger, maar men heeft dat denkbeeld spoedig laten vallen. Na de oproeping in een paar niet-Haagsche bladen hebben zich reeds ver scheidene sollicitanten aangemeld; o. a. een paar leeraren van de academie. Te Harmeien is gisterennacht de hof stede, bewoond door den landbouwer J. Van den Berg, geheel door hraud vernield; alleen het bakhuis, waarin een paard en twee var kens, is ongedeerd gebleven; ruim twintig stuks hoornvee zijn verbrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Over de toestanden in de celgevange nissen eu in 't bijzonder in de Arnhemsche celgevangenis deelt de Arnh. Ct. het vol gende mede: Aan het onderricht der gevan genen beneden de 40 jaar wordt de noodige zorg besteed en de daardoor verkregen resul taten zijn zeer gunstig te noemen. De on derwijzers hebben dan ook eene dankbare taak, omdat het meereudeel der veroordeel den inziet, dat het tot hun eigen welzijn strekt en op eenigszins meer gevorderden leeftijd, gemakkelijker iets begrijpt. Zoo o. a. is er te Arnhem een celgevangenedietoen hij in zijne cel kwam, niet lezen of schrijven kon; na een driemaandelijksch verblijf aldaar schreef hij reeds een behoorlijk verstaanbaren brief. Is ieder gevangene verplicht tot den hem opgedragen arbeid, toch wordt er zoo veel doenlijk rekening gehouden met 's mans geschiktheid voor het een of ander ambacht. Erwten lezen, stroohulzen en matten vlech ten enz., wordt in den regel verricht door hen, die geen ambacht verstaan en van min dere ontwikkeling zijn; den meer ontwik kelden wordt zoo mogelijk schrijfwerk opge dragen. Vroeger verviel een gedeelte van 't geen de gevangenen verdienden aan het rijk, thans blijft dit hun eigendom, zoolang het 25 cent daags niet te boven gaat en zelfs met schrijfwerk is gemiddeld nog 15 20 cent te maken; het meerdere wordt in hunne uitgangskas gestort en hun bij 't einde van den straftijd uitbetaald. De kosten der verlichting van het gebouw eu de cellendoor middel van electriciteit, bedragen te Arnhem nog geen halven cent per uur en per cel, en dan is hier nog ou der begrependat de stoom benoodigd voor de dynamo'sook wordt aangewend voor de bereiding der spijzenhet wasschen der goe deren en het water voor de badkuipen. Dit licht is tevens constanter dan dat in de celgevangenissen te Breda en Scheveningen. Het verbod om couranten te lezen heeft in zooverre waardedat den gevangenen op die wijze geen verkeerde lectuur in handen komt; toch kan men bezwaarlijk beletten, dat hunne familieleden hen op de hoogte houden van de feiten van den dag. Woensdagmiddag stelde de kapitein der Zwolsche nachtboot de politie in kennis van een vreemd en droevig voorval, dat in den afgeloopen nacht aan boord had plaats gegrepen. Een jonge hem onbekende vrouw was ter hoogte van het eiland Urk over de verschan sing gesprongen en jammerlijk verdronken. Eenige kleedingstukken waaronder een fla nellen hemd gemerkt C. B., benevens eenige toilet-artikelen vormen de nalatenschap der onbekende. Eene dienstmeid te Oldeboorn (Fries land) heeft zich bij een boer in Amerika ver huurd tegen een jaarlijksch loon van f 600 boven gewone verpleging, terwijl bovendien de kosten van overtocht geheel vergoed worden. Dinsdagnacht zijn te Winschoten twee personen in verzekerde bewaring gestelddie te Pekela thuis behooren, bekend onder den beruchten naam „Franzosen", en behalve naastbestaanden in den bloedekerels zijn tot alles in staat. Als sluikers van den echten stempel nemen ze bij de uitoefening van dat bedrijf met anderen van hunne familie veelal den weg over de Bult, bij Oude Schans, gem. Bel- lingwolde; zoo ookjl. Dinsdagmorgen. Nabij de sluis of het verlaat aldaar waren enkelen aan het visschenzekere Geert Enting, straatmaker van beroep, te Winschoten wo nende, was mede aldaar en schijnt om een of ander reden met een van de familie F. in twist te zijn geraakt, hij werd althans door een van deze laatsten in de rivier de Aa geworpen en toen zekere Sietso Hazel- hof, ook te Winschoten tehuis behoorende, E. wilde redden, waartoe hij in staat was, werd hem zulks met geweld, en onder be dreiging ook in het water te zullen worden gesmeten, door de Franzosen belet. Eene nieuwe pogiug om den met den dood wor stelenden Enting door middel van een lan gen boom van een wissen ondergang te red den werd door de monsters weerhouden zoodat een in de nabijheid met zijn vaar dig liggend schipper en diens vrouw, die het geheele bedrijf aanschouwdenden moed niet hadden eene poging tot redding te wa gen. De ongelukkige zonk voor aller oogen in de diepte, waaruit hij eenigen tijd later levenloos werd opgehaald, eene vrouw en vier kinderen onverzorgd achterlatende. De trein, die Maandag 6 dezer, 3.14 u n. in. van Rosendaal vertrok, kwam tus schen de stations Woensdrecht en Rilland- Bath in botsing, vermoedelijk met een der wagens van een zandtrein. Van een coupé lste kl. werden het portier enz. erg bescha digd, terwijl houtsplinters van 't portier en tal van glasscherven zich in de coupé ver spreidden. De beide daarin gezeten reizigers, de heer en mevrouw Van Dunné van Mid delburg, bleven gelukkig ongedeerd, doch konden eerst aan 't station Krabbendijke in een anderen wagen overstappen, omdat het beschadigde portier, perron-zijde Rilland- Bath, niet was te openen. Men vertrouwt dat in deze een streng onderzoek zal worden ingesteld. GRAVENUACIË. Door Z. M. is G. R. C. M. Raupp, met ingang van 20 December 1886, benoemd tot burgemeester der gemeente Lichtenvoorde, met gelijktijdige toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Geertruidenberg. Door Z. M. is, met ingang van 15 December 1886, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Almeloo, N. I. A. C. Swellengrebel, thans directeur van het postkantoor aldaar. Door Z. M. is bij het wapen der ca valerie benoemd tot lste luit. bij het eska dron ordonnansen, de 2de luit. H. L. A. Mathon, van dat eskadron. Door Z. M. is bij het personeel der mil. adm. benoemd tot 2de luit.-kwartierm. en wel bij het 8ste reg. inf., de sergeant S. J. Koster, van het 3de reg. inf.; en zijn de 2de luit. C. W. J. Nuys en de 2de luit.-kwartierm. C. J. A. Brandts Buys, beiden van het 8ste reg. inf., op non-acti viteit gesteld, in afwachting dat omtrent hen nader zal worden beschikt. Op de begraafplaats Eik en Duinen werden gisterenvoormiddag ter aarde besteld de stoffelijke overblijfselen van den heer J. D. graaf Van Rechteren van Ahnem, die, na als artillerie-officier ziju loopbaan te zijn begonnenverschillende hooge functien be kleedde. Laatstelijk was hij staatsraad in buitengewonen dienst. BUITENLAXDSCIIE BERICHTEN. ENGfiLAWO. Lord Iddesleigh, minister van bui- tenlandsche zakenheeft van de Porte eene nota ontvangen, waarin zij zeer duidelijk haar verlangen te kennen geeft, over de ontruiming van Egypte in overleg te tre den. Lord Iddesleigh antwoordde, dat hij de nota in overweging zou nemen. Uit St. Petersburg verneemt de Stan darddat de Russische regeering weigert de Bulgaarsche deputatie te ontvangen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2