BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. landsph stoomschip Prins Hendrik voldoende aldaar kan worden gerepareerd om de reis naar. Europa voort te zettenalwaar het verdere reparaties zal kunnen ondergaan. HH. MM. de koning en de koningin hadden Maandagavond een 120 genoodigden bij zich vercenigd in de audiëntiezaal van lint kon. paleis Het Loo*', waar Z. M. als St. Nicolaa8 surprise voor H. K. H. prinses Wilhehnfna, een voorstelling deed geven in goochelen; marionettenspel en zg. gedaante verwisselingen door den heer G. P. Stomph prof* Henri de Bruxelles te 's Hage. De «-eskzaamheden van den heer Stomph voldeden uitmuntend. In keurige Louis XV kleeding verrichtte hij voor het hooge gezel schap de nieuwste en moeielijkste toeren op het gebièd van de prestidigitatie en menigmaal mocht hij van de vorstelijke toeschouwers blijken van tevredenheid vernemen. Voófal was dit het geval, toen hij uit een zeer klein kistje een paar fraaie bloemrui ker^ wist te tooveren, een van violettes de Parma en de andere van bloemen in de nationale en oranje kleuren, die hij met eeu eerbiedige buiging aan H. M. de koningin eu H. K. 11. het prinsesje aanbood. Na afloop der voorstelling deed Z. M. aan den heer Stomph HDs. groote tevredenheid betuigen voor de even nette als aangename wijze, waarop deze zich van zijn taak ge kweten had. (D. v. Z.-H, en 's Gr.) Inhoud van het „Maandblad tegen de Vervalsching van Levensmiddelen en Handels artikelen", 3de jaargang n°. De Ten toonstelling van Voedingsmiddelen in 1887. Een vervalsching zonder winstbejag On derzoek van levensmiddelen en handelsarti kelen gedurende de maand November. Wetenschappelijke Berichten. Korte Be richten. Wat is Cognac volgens de nieuw ste onderzoekingen P (Slot). Hygiëne en Industrie. Gezonde lucht. (II). De vergiftigheidsgrenzen der metaalzouten Feuilleton (Volksdranken, eDZ.). Het bier (IV.) Concurrenten van het electrische licht. Melksuiker-bereiding. Boekbe schouwing. Practisch Allerlei. Vraag- bord. Correspondentie. Naar de Delftsche Opm. verneemt, is Van Raay;, de vroegere bekende spreker der sociaal-democratische partij, die later onaan genaamheden met Douaela Nieuwenhuis had en toen een eigen arbeiders-vereeniging in Den Haag oprichtte, welke evenwel niet op nam, thans in de fabriek van den heer Jae. Duyvis te Utrecht werkzaam, zonder meer te politiseeren. Maandagnacht zijn door de politie te Schiedam aangehouden 4 jongens uit het R. K. weeshuis te Rotterdam, die er waren van door gegaan, omdat zij te veel sterken drank hadden gebruikt en in dien toestand niet thuis durfden komen. Zij hadden vooraf hunne buizen aan stukken gescheurd en voor lorren te Rotterdam verkocht. Zij zijn van wege de directie van voornoemd gesticht afgehaald. (S. Ct.) Mr. J. W. Spin heeft zijn ontslag ge nomen als advocaat bij den hoogen raad. Hij schijnt meer en meer sympathie voor de sociaal-democraten te gevoelen. Op de gis terenavond te jffotterdam gehouden vergade ring der socialisten, verklaarde hij het land te gaan verlaten, omdat men hem hier te lande met den gifbeker vervolgt, en zelfs een groote prijs op zijn hoofd is gesteld. (Maasbode.) Het bestuur van het Nederlandsche Schaatsenrijdersbond heeft besloten, de te Slikkerveer te houden internationale hard rijderijen op schaatsen niet op één dag, maar op 2 dagen te 'doen plaats vinden. De verschillende werkzaamheden aan de banen en aan de verdere inrichtingen voor het terrein zullen reeds binnen een paar dagen afgeloopen zijnwaarna de polder on middellijk onder water wordt gezet. Reeds hebben eenige heerenook uit den vreemde, zich aangemeld voor den interna tionalen liefhebberswedstrijd. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteïen terecht G. L.21 jaar oud, van beroep slagersknecht. Beklaagde kwam in den avond van den 7den September jl. in een kolliehuis op den Nieuwerzijds Voorburgwal binnen, vergezeld van eenige kennissen, die allen, gelijk beklaagde, zeer vroolijk gestemd waren. Een van de vrienden nam een voe tenk ussenl je dat zich in de gelagkamer be- vond, op en wierp het naar den beklaagde. Deze gooide het over zijn hoofd heen terug en had het ongeluk, daardoor een deel van de aan de zoldering handelende petrolielamp te treden en naar beneden te doen vallen. Het gevolg was dat er brand ontstond en verschillende meubelen beschadigd werden. Het perceel waarvan de gelagkamer een deel uitmaakte, was bewoond. Het O. M. zag hier brandstichting door onvoorzichtigheidwaarbij gevaar voor men- scheulev-ens te voorzien was, en requireerde tegen den bekl. 14 dagen gevangenisstraf. m-MB2 ml m» mm ara m is Naar men aan de N. R. Cl. bericht, zou door den hoofdredacteur van het Poli tienieuws, op grond van beleediging, eene aanklacht ingediend zijn tegen een majoor der rijksveldwacht te Amsterdam. Door prof. VVeber uit Amsterdam is een onderzoek ingesteld naar eenen vreemd soortige visch, die op de Vliehors aanspoelde. Het bleek een vinvisch te zijn van 30 voet lengte. Daar de visch in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, zijn slechts enkele beenderen naar Amsterdam medege nomen. Uit Musselkanaal schrijft men aan de Asser Ct.Treurig is het hier gesteld met den finaucieeleu toestand van de bevolking. Bij de meesten hier in de omstreken is geen cent in huis te vinden, en zelfs bij de per sonen van wie men anders verwachtte dat ze behoorlijk gespekt zouden zijn, treft men ledige buidels aan. De hooge belastingen drukken hun het hoofd ter neer. Ook de schoolgelden zijn voor velen onmogelijk te betalen. In den nacht van Maandag op Dins dag is, tengevolge \an den hevigen storm wind, schipper Smeding van Hoogeveen met zijn schip op het strand te Vollenhove ge worpen, waarbij zijn vaartuig tegen de daar aanwezige palen bijna geheel werd verbrijzeld. De schipper met vrouw en drie kinderen zijn daarbij om het leven gekomen, en alleen den knecht is het mogen gelukken, zich door zwemmen het leven te redden. Volgens rapport van den vuurtoren van Wester- en Noorder-Schouwen zit er een stoomschip op het Nieuwe Zand aan den grond. Tengevolge van den toenemenden storm zijn alle naar het stoomschip vertrok ken vaartuigen teruggekeerd. De Brouwershavensche loodskotter met reddingboot en de reddingboot van Burgsluis trachten echter het schip nog te naderen. De opvarenden zijn nog aan boord, daar de noodvlag op- en neergehaald wordt. Stort zeeën slaan over het schip geen. Naam of nationaliteit nog onbekend. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Goes van 7 December: De mazelen-epidemie is gelukkig sterk aan het afnemenmaar heeft in onze gemeente tamelijk wel de rondte gedaan. Er zijn zelfs meer aangetasten ge weest dan het officieele cijfer (720) aanwijst, daar enkele doctoren niet ieder in één huis gezin voorkomend geval aangaven, vermits reeds bij het eerstede aanwijzing geschiedde, dat de woning besmet was. Op sommige dorpen in den omtrek, vooral te Colijns- plaat, breidt de ziekte zich nog uit. Te 's Heer-Abtskerke is de school weder kun nen geopend worden, omdat de epidemie geweken is. Gestrand te Vrouwepolder de visch- sloep n°. 113 uit Ostende. De bemanning is gered en bevindt zich te Domburg. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Roerr mond; Toen Maandag der vorige week de 45 Zigeuners, die reeds meermalen naar de Belgische grenzen waren uitgeleid, van hier naar Pruisen gebracht werden, dacht men algemeen vau dat lastige volkje ontslagen te zijn. Gisteren werd men in die verwach ting teleurgesteld, doordat zij op last der Pruisische politie weder nabij onze stad over de grenzen zijn gebracht. Benieuwd is mennu Pruisen en België den intocht verbiedenwat er met die lieden geschieden moet. Voorloopig zijn zij onder de naburige ge meente Maasniel gekampeerd. GR1VEWUACE. Door Z. M. is benoemd tot ambtenaar van bet openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, mr. C. Baart de la Faille, advocaat en procureur te Leeuwarden, tevens werkzaam bij den officier van justitie, en als beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank aldaar. De minister van koloniën zal op 10 en die van staat, minister van binuinland- sche zaken op 11 dezer geen audiëntie ver- leenen. In de gisterenavond gehouden zitting heeft de eerste kamer hare werkzaamheden hervat. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer Van Roijenwerden onderzocht en goedgekeurdwaarna ge noemde heer, die reeds in handen van Z. M. den koning de gevorderde eeden had afge legd, zitting nam. Mededeeling werd ge daan van eenige ingekomen missives en stukken, zoomede van de van de tweede kamer ontvangen wets-ontwerpenwaarna de kamer tot nadere bijeenroeping is ge scheiden. BELGIE. -ï- Bij het debat over den persoonlijken dienstplicht verklaarde de minister Beernaert ara mom «x in de kamer van vertegenwoordigers, dat de regeering noch de persoonlijke noch de finan- cieele lasten wil verhoogen. Op het oogen- biik is er van de Maas-linie geen sprake. Uit. het buitenland is geenerlei mededeeling bij de regeering ontvangen. „Onze militaire toestand", zeide de minister ten slotte, „is in alle opzichten uitmuntend". Gisterennamiddag hielden de liberale unionisten te Londen, eene bijeenkomst, onder voorzitterschap van lord Hartingtou. Zij werd door vele en invloedrijke personen bezocht, o. a. door den heer Goschen. Brie ven van Bright en Chamberlain waren in gekomen. Eerstgenoemde bestrijdt daarin krachtdadig het denkbeeld van een lersch parlement te Dublin, en verklaart dat de houding van den heer Gladstone in het Iersche vraagstuk hem zeer veel leed heeft gedaan. Lord Hartingtou voerde het woord. Hij zeide o. a. dat de jongste redevoeringen van den heer Gladstone, te Harcourt, waarin geweigerd wordt ook maar in het minste of geringste de denkbeelden der unionisten te erkenneneene verzoening onmogelijk maken. De unionisten moeten dus de tories blijven ondersteunen. Evenals den vorigen Zondag hielden ook Zondag de nationalisten, in plaats van de verboden vergadering bij Balleymote, la barbe van de politie verscheiden andere meetings in de onmiddellijke nabijheid van die plaats. Zonder dat de politie het verhin deren kon, werden daar oproerige redevoe ringen gehouden. Botsingen tusschen de politie en het volk bleven ten slotte niet uit. Te Cork hield de van zulk een meeting terug- keerende redacteur van United Ireland, W. O'Brien, een toespraak tot de menigte op straatdie daardoor zoo werd opgeruiddat zij de politiebeambten met steenen begon te gooien. Ter verdediging trokken de agenten hun hartsvangers, vielen het volk aan en verzochten om hulp uit de naastbij gelegen kazerne. De burgemeester trachtte het op treden der politiebeambten te verhinderen, maar deze verklaarden dat zij zijn bevelen niet konden gehoorzamen, waarop het straat gevecht opnieuw werd voortgezet. Toen de rust hersteld was, waren aan beide kanten verscheiden gewonden gevallen. Prins Alexander van Battenberg is gis teren avond te Londen aangekomen en door de menigte hartelijk ontvangen. Hij zal heden naar Windsor vertrekken. Uit Weenen wordt aan de Times ge meld dat de Russische regeering besloten heeft een Bulgaarsch legioen op te richten. Bulgarijers welke daarbij in dienst wenschen te tredenworden kosteloos naar Odessa ver voerd. De Standard meldt uit Sofia, dat Zankoff en Karaveloff, met medeweten van Rusland, een verbond gesloten hebben. Zankoff heelt de aanzoeken van het regent schap om tot overeenstemming te geraken, afgewezen. Men vermoedt dat hierachter eene Russische intrige schuilt. FK1NHKIJ K. De kamer van afgevaardigden, welke gisteren als gewoonlijk door den heer Flo- quet werd voorgezeten, verwierp met 431 tegen 41 stemmen de urgentie van het voorstel des heeren Michelintot herziening der Grondwet. Van de ministers waren de heeren Goblet (onderwijs), Sarrien (binnenl. zaken) en De- velle (landbouw) tegenwoordig. De president der republiek had gis teren couferentiën met de heeren Ferry, Brisson en Boisset, en daarna een langdurig onderhoud met den heer Floquet. Naar men verzekert, zal laatstgenoemde zich heden weder naar bet Elysée begeven. De Rothschilds hebben 20000 fr. ge zonden ten behoeve van de noodlijdenden door de overstroomingen in Frankrijk. Prinses Clotilde bracht met hare doch ter Laetitia een bezoek aan de ex-keizerin Eugenie te Parijs. Prinses Clotilde had zich voor dit bezoek geheel in het zwart gekleed. Toen zij heenging, sloeg de ex-keizerin de armen om haar hals en weende bitter. Aan prinses Laetitia schonk zij een fraaien hals ketting. De kas van den algemeenen betaal meester te Tours is bestolen voor eene som van omstreeks IJ- millioen. Om te begrijpen hoe het mogelijk is, dat zulk een bedrag ontvreemd kan zijn, zonder dat de betaal meester er de lucht van gekregen heeft want met den diefstal ging er een lange tijd heen dient men te weten, dat er bij de kas voortdurend sommen gestort wer den voor inschrijvingen op het Grootboek. Een der ambtenarenmet dc administratie daarover belast, moet nu door valschheid in geschrifte of andere bedriegelijke hande lingen de zaak zoo aangelegd hebben, dat liet bedrog geruimen tijd verborgen kon blijven. 114 I.IK. De geschenken, voor den Paus be stemd, bij gelegenheid van zijn 50-jarig priesterjubilé, groeien voortdurend aan, zoo dat reeds verscheidene zalen in het Vaticaan er meê opgevuld zijn. De commissie, die zich met de tentoon stelling heeft belast, zal eerstdaags met de taak van het rangschikken een begin maken. De geheele Roomsche hiërarchie beijvert zich om deze tentoonstelling rijk eu schitterend temaken; kardinalen, bisschoppen, prelaten en priesters van eiken rang sporen in alle landen de geloovigen aan om op schitterende wijze hunne belangstelling in 's Pausen feest te doen blijken. De verzameling zal dan ook kostbaarheden, kunstwerken en wonderen uit alle werelddeelen bevatten. De Katholieke vereenigingen te Rome doen vooral hun best. Zoo zullen de ge wezen officieren van het Pauselijk legerden H. Vader een praclitigen intkoker van zilver en goud aanbieden, versierd met een beeld van den aartsengel Michaël, die Satan den voet op den nek zet. De Napolitaansche Katholieken zullen een gouden troon zen den, terwijl die van Lombardië, Venetië en Piemont niet in de kostbaarheid hunner gift voor hunne zuidelijke broeders willeu onder doen. DUITSCII LIS». Men meldt aan de Kreuzzeitungdat in Volhynië en Bessarahië groote militaire bedrijvigheid heerscht. Te Berlijn worden velen ongerust over de houding van Rusland. Dr. Jühlke, vertegenwoordiger der Duitsche Maatschappij in Oosl-Afrika, is door de Somanlis te Kesmayoo vermoord. tlVSTE It 1J K. De Deensche kroonprins en zijn ge malin zijn te Weenen aangekomen. Zij voeren den naam van graaf eu gravin Kron- berg. I'ER TELEGRAAF. SOFIA, 7 Dec. Gadbay-pacha heeft aan de Bulgaarsche regeering verklaard, dat de Porte er in is geslaagd de beslissingen der Sobranje geldig te doen verklaren, op voor waarde dat een ministerie uit beide partijen worde gevormd en de prins van Mingrelië als candidaat voor den troon worde aange wezen. De Bulgaarsche regeering antwoordde, dat zij bereid was haar eigen positie op te of feren, maar de verkiezing van een vorst is de taak der Sobranje. LAATSTE BERICHTE A. Door Z. M. is aan den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, J. L. De Weille te Axel, op zijn ver zoek eervol ontslag uit 's rijks dienst ver leend, behoudens aanspraak op pensioen. Te middernacht ontstond brand met uitslaande vlam in een scheepstimmerloods aan den N.W. Buitensingel te 's Hage, welk gebonw binnen korten tijd uitbrandde. De haspelwagen uit het aan de Loosduinsche brug gevestigde politieposthuis gaf de eerste waterstralen. De felle ^zuidwestenwind droeg niet weinig bij om de vlammen aan te wak keren. Onder de bewoners der aangrenzends hofjes verwekte dit voorval groote ontstelte nis. Onder een plasregen en hevige wind vlagen zag men de luidjes hun inboedeltje bij elkaar pakken en buiten in veiligheid brengen. Dinsdagavond ongeveer half elf is in gebroken in bet kantoor van den heer J. Prins Jr., rijksontvanger te Purmerend. De dief, die juist bezig was iets van zijn gading uit de opengebroken laden te stelenwerd op heeterdaad door de familie betrapt, terwijl de beer des buizes juist bij tijds van eeDe vergadering tehuis kwam. De dief is ter stond aebter slot en grendel gezet en is een jougmensch van 20 tot 25 jaar. Als afge dankt matroos van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij is hij, volgens gerncht, per Purmerender boot van 4 uur uit Am sterdam vertrokkenom in Purmerend zijn noodlottig bedrijf uit te oefenen. M 4KKTBËRICII TEN. Bodegrave7 December. Op de markt werden heden aangevoerd 108 wagens kaas te zamen 5282 stuks, wegende 26,41Q kg., prijs le soort Goudsche ƒ23.425, 2e soort 19.— 4/22{;zw./bieronder 1 wagens Derby-kaas, prijs Ie soort A 2e soort f 4 ,15 wagens Edammer kaas, prijs le soort f 26 a 29. 2de soort ƒ23 4 25; Handel matig.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2