rechter. Het zijn: A. Kampman 31 j., K. Lodewijk9 32 j werklieden, C. N. Schweitz 27 j. stoelenmatter, li. A. A. Wouterson 26 j. meubelmaker, N. J. V. d. Broek 22 j. zeeman, W. A. De Leng 23 j. schilder, J. M. Van Iperen 17 j. zonder beroep, F. B. Snak 26 j. werkman, W. E. Bredius 23 j. koperslager en J. VV. B. Baars 23 j. schilder; allen geb. te Amsterdam. Van hen is Bredius alleen in vrijheid, al de overigen zijn in hechtenis. De negen eersten worden beschuldigd van wederspannigheiddoor aan tasting tegen bedienende beambten, gepleegd door meer dan 20 personen. Snak daaren boven van verzet waardoor verwonding is veroorzaakt. De laatste van medeplichtig heid van het misdrijf. Kampman heeft bekend een steen, die hem trof, teruggegooid te hebben. Lode- wijks ontkent. Schweitz erkent steenen ge worpen te hebben doch om de politie te helpen. Hij is voormalig politieagent en is in 1884 wegens verzet tot een maand cel veroordeeld. Wouterson heeft bekend in dronkenschap met steenen geworpen te hebben. Van den Broek verklaarde op 26 Juli zoo dronken geweest te zijndat hij niet weet met steenen gegooid of met een roode vlag geloopen te hebben. Leng zegt Zondags wel met steenen naar de politie te hebben geworpen, doch van Maandag weet hij niets te zeggen; met Van den Broek, Wouterson en nog een vierde heeft hij toen 21, zegge een en twin tig, maatjes jenever gedronken en was ge heel beschonken. Van Iperen ontkent. Snak was zoo dronken, dat hij zich niets herin nert. Bredius beweert geheel onschuldig te zijn, zoo ook Baars. 25 getuigen charge en 22 décharge werden gehoord. Het getuigenverhoor leverde weinig bij zonders op. Het Engelsche fregatschip Brarabletye op de Haaks gestrand, is door sleepbooten in vlot water gebracht en later in zinken den staat te Nieuwediep binnengesleept. De op het schip gebleven opvarende zijn met eigen sl ep behouden aan land gekomen. Het schip Brambletye, aan den stee nen dam gemeerd liggende, is in de haven te Nieuwediep gezonken. Uit Baarn wordt aan de N. R. Ct gemeld: Gisteren bracht Z. M. weder een bezoek aan Soestdijk, voornamelijk om den nieuwen aanplant in oogenschouw te nemen. H. M. en het prinsesje vergezelden onzen koning, en reden gisterenmiddag niettegen staande het gure weder in een open rijtuig door het dorp. Dinsdag stond voor de arrond. recht bank te Arnhem terecht M. v. D., sigaren fabrikant te Wageningen, wiens fabriek op 30 October 1885 voor een goed deel door brand werd vernield. Hij wordt beschuldigd, aan de Maagdenburger assurantie-maatschappij een en ander als verbrand te hebben opge geven, hetwelk niet aanwezig is geweest, en een bedrag van ruim f2900 te veel te hebben ontvangen van de maatschappij. De eisch is 1 jaar gevangenisstraf, f 0.50 boete en in de kosten. De verdediger, mr. Benjamins uit Am sterdam concludeerde tot vrijspraakvoor namelijk omdat beschuldigde minderjarig was en als minderjarige de schadelijst had onder- teekend. Uitspraak over 14 dagen. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen, is over de maand November 11. gevallen 52,5 mM. regen, tegen 41.5 mM. in dezelfde maand van 1885. Bij eene klopjacht, Dinsdag namid dag te Nijkerk gehouden, ging de haan van het geweer van een der jagers onverwachts over, waardoor het geweer afging en een der drijvers getroffen werd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. De nachtwacht te Zuidwolde ontvangt voor het bewaken der gemeente, gedurende vijf maandennacht op nachtf 30 Zondag vervoegde zich te Oldenzaal een Pruisisch gendarme, om een onderzoek in te stellen naar de verblijfplaats van eenige personen, die te Gronau een diefstal hadden gepleegd ter waarde van 1000 mark. Volgens mededeeling van dien gendarme is zekere N., verdacht van de voor eenigen tijd ge pleegde diefstallen bij den rijksontvanger te Oldenzaal en bij den onderwijzer der bij zondere school te Lonneker, te Gronau bij poging tot inbraak bij den Amtmann aldaar gevat en naar de gevangenis te Munster overgebracht. Hij heeft reeds bekend schuldig te zijn aan de diefstallenin den laatsten tijd onder Enschede en Lonneker gepleegd. (Zu>. Ct) Gedurende de beide laatst verloopen weken werd te Assen telkens slechts éen persoon aangegeven als door roodvonk aan getast en overleed aan die ziekte geen persoon. ML"E m JE» wm «O BE BQ De ijsclub te Wolvega heeft besloten, om in den a. s. winter, zoo mogelijk te houden: eene hardrijderij door mannen, ééue door mannen en vrouwen, eene door de leden der club en eene door gymnasten. Naar men ons verzekert, werd een poelier in Friesland dezer dagen een ylang- oor" aangeboden, welke een vreemden kost scheen te hebben gebruikt. Wanneer men den haas op 't oog beschouwdezou men haar niet voor vol aanzien, en toch bleek zij het gewicht te hebben. Een nauwkeuriger onderzoek werd ingesteld, en men bevond dat het beestje een gewichtig zootje hagel en verderen zwaren kost bij zich droeg. Wat al niet kost voor hazen schijnt te zijn! (Aas. Cl) De lijn door de Kon. Ned Stoomboot maatschappij op te richten tusschen Vlis- singeuLonden (Deptfonl) zal 1 Januari a. s. aanvangen met een stoombootdie twee reizen in de wcek zal doen. De schapen komen 's nachts 12 uur uict een extia-trein te Vlissingen aan, worden aan de oostzijde van de eerste binnenhaven gestald in de 2 loodsen en den anderen dag in de stoom boot, die 's avonds vertrekt, geladen. Er moet naar de Midd. Ct. meldt, een con tract voor het vervoer van 150.000 schapen afgesloten zijn; dit vervoer moet plaats heb ben van Januari tot en met Mei 1887. Gisteren kwamen, zoo schrijft men aan de Midd. C. uit Bruinisse, eenige plan ters tot de treurige ervaring, dat sedert korlen tijd eene sterfte heerscht onder de jonge oesters die op de Zuidhollandsche gronden, voornamelijk, ten minste voor zoo ver totnutoe bekend, onder Herkingen zijn uitgezaaid. De oorzaak van dat verschijnsel is geheel onbekend. Te Zundert blijft de besmettelijke keelziekte heerschen. O a. hadden bij den landbouwer Aarts 5 sterfgevallen aan die ziekte plaats, waaronder twee groote zonen, terwijl thans de dochter dea huizes zeer ge- saarlijk ligt. Ti Leur bij Breda heersr hen de ma zelen nog altijd epidemisch; de school is lijdelijk tot desinfectie gesloten. Een uit Gilse vermiste hond is te Terheideu afgemaakt wegens dolheid. Hij had vert-cheidene honden en ook een 10- jarig meisje gebeten. Zaterdagavond jl. ontmoette de te Geleen gestationneerde brigadier der rijks veldwacht Van der Heijden, niet ver van het dorp, eene bende van twintig smokke laars kouieude van over de Belgische gren zen, die elk een zwaren zak droegen. Bij zijne nadering zetten zij het op een loopen. Vier hunner scheen echter de last te hinde ren; zij wierpen hunne zakken weg, die gezamenlijk 200 kilo zout inhielden. Dit zout wordt door den brigadier in beslag genomen. Het mocht hem niet gelukken de smokkelaars te herkennen. '•GRAVESHAGK. Door Z. M. is aan J. C. s'Jacob, direc teur-thesaurier der Nederlandsche Khijn- spoorwegmaat8chappij te Utrecht, vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van O. L. V. de ilia Vi^osa hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Terborg mr. G. F. M. Pathuis Cremers, thans kanlonrechter-plaats- vervanger, advocaat en procureur te Zwolle, en tot subst.-griffier bij cle arrond.-rechtbank te Zutphen jlir. mr. R. De Marees van Swinderen, advocaat en procureur te Leeu warden, tevens beëedigd klerk ter griffie van de airond.-rechtbank aldaar. Door Z. M. is op hun daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Januari 1887, eervol ontslag verleend als president van de arrond.-rechtbank te Breda, met dankbe tuiging voor de door hem in rechterlijke be trekking bewezen diensten, aan mr. J. 11. Van Mierlo en aan L. Lcbau, als commis saris vau politie en als commissaris van rijkspolitie te Bergen op Zoom. Door Z. M. zijn de heeren L. S. De Bruyn jr., predikant bij de Hervormde ge meente te Vlaardingen, en J. F. Verhoeff, predikant bij de Hervormde gemeente te Scherpenisse, benoemd tot predikant bij de Protestantsche gemeente in .Ned.-Indie. Door Z. M. is, met ingang van 1 Ja nuari 1887, benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Zaltborainel, J. J. Stoel, thans tijdelijk leeraar aan die school. Door Z. M. is aan li. Broere, on derwijzer aan de rijkskweekschool voor on derwijzers te Haarlem, verdunning verleeud deze betrekking te gelijkertijd te bekleeden met die van leeraar bij den cursus ter op leiding van hoofdonderwijzers en bij de kweek school voor onderwijzeressen aldaar. e: E» ej «JE i9L rmr rjr« Door Z. M. is de modelmaker bij het dep. van marine J. P. Rosel, op zijn daar toe gedaan verzoek, met ingang van 1 Ja nuari a. suit hoofde van meer dan vijf en zestigjarigen ouderdom, eervol uit zijne voorschreven betrekking ontslagen, behou dens aanspraak op pensioen. BUITEN LAN DSC1IE BERICHTEN. E\ G £LA I». Uit St. Petersburg verneemt de Daily News, dat de Russische regeering, spijt de weigering, den prins van Mingrelie voor den Bulgaatschen troon zoekt te winnen, door hein verscheidene uiillioeneid&oebels en eene ruime jaarlijksche toelage aan te bie den. De prins weifelt. FR A i KR i.7 K. De heer Keiler bestreed, in de giste ren gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden, de vermindering van het eff'ctief des legirs, door de begrotings commissie en de regeering voorgesteld. Generaal Boulunger, minister van oor log, antwoordde, dat de reductie, waar mede de regeering zich vereenigde, geens zins nadeel doet aan de nationale strijd krachten. De door den heer Keiler gevraagde ver meerdering werd daarop met 539 tegen 2 stemmen verworpen. Eene petitie van den Parijschen ge meenteraad ten behoeve van de ter dood veroordeelde anarchisten te Chicago werd gisteren overhandigd aan den Amerikaan- schen gezant, die de opmerking maakte, dat bij de groote vrijheid, welke in de Ver eenigde Staten heersciit, misdaden, die van geweld vergezeld gaan, te minder zijn te verontschuldigen. Hij heeft er niettemin in toegestemd de petitie aan zijne regeering te zenden. De prins van Oldenburg, neef van den Czaar, sedert eenige dagen te Parijs, is naar Bordighera vertrokken, om een bezoek te brengen aan den heer Pasteur. De prins staat aan het houfd van eene te Petersburg gestichte instelling tot behandeling van ge beten personen naar Past» urs methode, en hij i9 te Parijs gekomen om het laboratorium van dezen geleerde te bezoeken en hem de te Petersburg verkregen uitkomsten mede te deeieii. Op de 114 te Petersburg ingeente personen is tor dusver slechts één man van 72 jaren aan watervrees bezweken. PORTUGAL. Volgens een telegram uit Lissabon, bevatten de oiïicieele opgaven eene vermeer dering van de inkomsten der douane in de maand November van 785,OOü francs; de totale vermeerdering dezer ontvaugsten sedert 1 Juli is 4,416,Oüü Ir. Bij de inschrijving op gisteren op 25 millioen francs schaikistbiijelten ter vervan ging van oude biljetten «aren aanbiedingen van de geldmarkten te Lissabon en Porto ingekomen tot een bedrag van 66 millioen, tot den gemiddelden koers van 4,07 pCl. O U 1 TM C II LAX O. Gisteren is in den rijksdag de eeiste lezing van het onlwirp der staat.-begrooting afgeloopen. Verschillende posten werden naar de budget commissie verwezen, terwijl de overige in de volle zitting van den rijks dag zullen afgedaan worden. In den loop van het debat verklaarde de minister van financiënmet hetgeen hij eergisteren over de tabaksbelasting zeide geenszins te bedoe len, dat liet labaksinonopolie op het pro gramma der regeering slaat. Gisteren is de prins regent van Beie ren per extra trein van Munciien naar Ber lijn vertrokken. Hij zal acht dagen uit zijn hoofdstad afwezig blijven. De prins is ver gezeld vau den minister van buiteulai.dsche zaken Crailsheim. Vorst Alexander van Battenberg zal zich in het midden van December naar Engeland begeven, waar hij den doop va:i den zoon zijns broeders, prins Hendrik van Battenberg, den schoonzoon van koningin Victoria, zal bijwonen. IEKVIE. Het gerucht aangaande eene zamen- zwering tegen het leven des konings is vau groud ontbloot. TU4XSVAAL. Uit Pietermaritzburg wordt bericht, dat de volksraad van de Bóeren-republiek de overeenkomst tusschen de gedelegeerden der Boeren en Arthur Havelock heelt goed gekeurd. De greiiscominissie zal den 4den December hare werkzaamheden beginnen. ANEHIKA. Spulier zou te Boston het woord voe ren bij liet feest van de Harvard Universi teit. Maar hij was ingeschreven voor de 24e rede en toeu de 19e rede was uitge sproken, had het auditorium er genoeg van en ging uiteen, zoodat Spullers toespraak onuitgesproken bleef. PER TELEGRAAF. PARIJS, 2 December. De heer De Frey- cinet heeft aan den ministerraad mededee ling gedaan van dé|Aches uit Hanoivolgens welke zeeroovers op de grens bij Akoi een aan de commissie voor de grensregeling verbonden tolk, met diens secretaris en vijf jagershebben vermoord. NEW YORK, 2 Dec. De Mexicaansche regeering meldt, dat zij gisteren naar Lon den het bedrag heeft gezonden, noodig voor de betaling der op 1 Januari vervallende coupon. LAATSTE BERICHTE*. Zitting van de tweede kamer op heden. Het rapport der commissie voor het analy tisch verslag zal alléén voor leden worden gedrukt. Bij het algemeen debat over bet hoofdstuk justitie werd de gratie aan mevr. Bulkley verleend in verschillende zin bespro ken en werd de minister bestreden door de heeren Kist, Hartogli, Goeman Borgesiusen Van der Fellz en verdedigd door de heeren Ruys, Rengers, Van Diggelen en Reekers. De heer Van Houten kwam op tegen het optreden der politie in socialistische verga deringen als onnoodig en soms onwettig en verklaarde uit gemis aan vertrouwen tegen het hoofdstuk te zullen stemmen. Op her ziening of intrekking der vogelenwet dringen de heeren Visser en Corver Hooft aan. De minister begon zijne verdediging. Morgen voortzetting daarvan. Door den proc.-gen. van den hoogen raad werd conclusie genomen in de zaak van de firma KI. en C°.commissionairs in ef fecten, tegen den heer P. A., suikermake laar te Amsterdam, betrekkelijk de vorde ring van een bedrag van f 8600 wegens le vering van effecten, dat bij de finale afre kening tusschen partijen was over het hoofd gezien, welk feit de eiscliende firma door openlegging van boeken wenschie te bewij zen, maar waartoe het gerechtshof te Am sterdam geen bevel gaf. De conclusie strekte tot verwerping der voorziening, terwijl de uitspraak werd be paald op 31 December. De heer mr. O. J. E. baron Van Wassenaer werd heden in de zitting van den hoogen raad beëedigd als advocaat. De rechtbank te 's Hage deed heden uitspraak in de zaak van den wisselwachter op de sloomtramlijn Den Haag-Scheveningen van de IIoil. Spoorwegmaatschappijdie verleden week terechtstond wegens de bot sing op die lijn in September jl. Hij werd veroordeeld tot 6 dagen hechtenis. Omtrent het door het openb. min. geno men requisitoir tot ontzegging aan bekl. van het recht om voortaan als wis3elwachter dienst te doen, gaf de rechtbank geene beslissing. In de Leidsche kermisnachtenden nacht van 31 Juli op 1 Augustus jl. on geveer te 12 ure, hosten eenige huzaren tegen een groep burgers roet hunne gezel linnen. Daaruit ontstonden moeilijkheden en ontving een huzaar van een der burgers een messnede over den neus. De kameraad van dezen huzaar geraakte naar aanleiding daarvan in eene worsteling met bedoelden burgerdie beweerde bij deze gelegenheid van den tweeden huzaar een messnede te hebben ontvangen. Tengevolge van het voorgevallene in dien kermisnacht hadden op de bank der be klaagden van de rechtbank te's Hage plaats genomen de burger die huzaar n°. 1 ver wond had en huzaar n°. 2 die op zijne beurt den burger eene verwonding had toe gebracht. De beklaagde burger ontkende den mili tair een snede te hebben toegebracht, ter wijl zijn medebeklaagde, de huzaar, ontkende den burger met een mes te hebben ver wond. Het kon echter wel mogelijk zijn dat de verwonding ontstaan was door aanraking van des burgers gelaat met de sporeu vau zijn laarzen. In deze overigens weinig belangrijke zaak deed zich echter een incident voor. De getuigen, waaronder de meisjes met wie de burgers in d^n bewusten nacht waren ,/uit" geweest, en die er pertenent naar ge vraagd werden of de tweede huzaar zijn medebeklaagde wel met een mes had verwend, legden verklaringen af die noch den president, noch den subst.-officier van justitie mr. Huls- lioff konden bevredigen. Een der meisjes werd zelfs, op vordering van het O. M. uit de zaal verwijderd en onder bewaking gesteld, om nader ondervraagd te worden, terwijl de subst.-officier, volgens eene bepaling van bet gewijzigde wetboek van strafvordering (art. 174) eischte, dat proces-verbaal zou worden

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2