NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 1 December 1886. N°. 283. 200e Janrgr.ng. ADVERTENTIE N: e Courant i>eLe Courant verschijnt <iag eIijksbehalve op Zon- en Feestdagen.) ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Vuuiuier 10 ('ent. Van 16 regelsf 0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstees: Uitgevers: Gebroeders Muré. STADSNIEUW I. Onze burgemeester blijft voortdurend in beterschap toenemen. Hij heeft zijne werkzaamheden thuis hervat en kan zich weêr meer geregeld voeden. Op den 6den Dec. e. k. zal het kruis voor 30-jarigcn officiersdienst worden toe gekend aan den luit.-kol. H. H. J baron Van Haersolte van den Doorn van het 2de reg. veld-art., dat voor 25 jarigen officiers- dienst aan den ritmeester J. 11. D. graaf Van Limburg Stirum van het 3de reg. hu zaren; aan den kapitein L. R. baron Taets van Amerongen van het 2de reg veld-art. dat voor 20-jarigen officiersdienst aan de kapiteins J. J. L. Bruinier en G. J. Van Deinse van het 4de reg. inf., dat voor 15- jarigen officiersdienst aan den Isten luit. H. G. J. Swaving van het 2de reg. veld-art. .We zijn in de gelegenheid geweest bij den heer J. Groot, koek- en banket bakker op de Haven alhier, de omvangrijke toebereidselen te zien voor het aanstaand St. Nicolaasfeest; vooral in St. Nicolaas- en ander gebak en bolerletters is hij ruim voorzien. Hij verzekert te zullen zorgen dat men nimmer te vergeefs bij hem zal aankloppen om van dat alles warm en verscb op ieder u^r van dsn dag te krijgen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1854) van J. L. Alberdingk Thym. NEGERCONCERT. In de Stads-Gehoorzaal kregen we gister avond eene herinnering aan den zwarten knecht van St. Nicolaas. Wellicht had een hunner zooals ze daar waren uitgedost als model voor dien gevreesden gezeten. Een 14-tal negers, te zamen vormende het „Soe- daneesche Original-Neger Militair Orkest" gaf aldaar een groot buitengewoon concert. Bui tengewoon was 't zeker, in zooverre dat de muzikanten geen menschen zijn zooals we ze hier gewoon zijn. Hoog muzikaal ge not smaakten we niet maar dat was ons trouwens door den directeur voorspeld. Erg eerlijk in den tegenwoordigen tijd. Maar 't was toch wel wat waard om te hooren hoe menschen van zóó weinig ontwikkeling een goed geheel kunnen vormen en werkelijk con brio'en vaak met kleur en gevoel vele bekende marschen en walsen van Europee- sche componisten kunnen uitvoeren. Hun „Scblachtgebetdes Mahdi" Arabisch UnDono gezang met piston- en clarinetbegeleiding was werkelijk interessant evenals nu en dan tusschen de muziek uitgestoote kreten pfa die soms aan een stormachtig niezen deden denken. De meest flinke verschijning van deze zwarten, waarvan een viertal bij de belege ring van Khartoem onder den Mahdi zou gestreden hebben, is wel de dirigent, een flink gebouwde, slanke figuur van 1.98 meter die bij de uitvoering der verschillende num mers, even als zijne onderhoorigenonbe wegelijk stond. De twee klarinetten waren 't best en de kleine trom werd uitmun tend geroerd; 't koper bracht zoo nu en dan een geluid voort niet ongelijk aan dat van een trompet van een pop door een uur werk in beweging gebracht. Trouwens iels automathisch was er in geheel hun spel. De zaal was zeer slecht bezet; zeker 19 dit voor een zeer groot deel de schuld van den directeur die den prijs te hoog stelde en vergat onderscheid te maken door het «tel len van rangen. Was de prijs voor de gaan derij lager geweest, dan waren daarboven zeker heel wat plaatsen bezet gefeest. We moeten ook niet vergeten dat er in den laatsten tijd zoo verbazend veel te doen is geweest en ons nog zoo veel beloofd is. Niettegenstaande de kleine recette werd ech ter alles met de meeste toewijding uitgevoerd en zelfs nog een en ander toegegeven waarbij we eene uitstekende uitvoering van ons Volkslied niet mogen vergeten. Naar het U. D. verneemt is tot hoofd redacteur van bet Sauiarangsche dagblad De Locomotiefin plaats van den als zoodanig afgetreden heer Selielteroa, benoemd mr. P. Brooshooft, die in Januari a. s. naar Indië zal vertrekken. „Het Nederl. Tooneel" heeft ter op voering aangenomen een oorspronkelijk kluchtspel in één bedrijf van J. Mannoury, getiteld: „Een huis met commissaals." Naar wij vernemen is bij de uitgevers Swan Sonneschijn C°.te Londen, een nieuw werk van G. Mc. Call Theal ter perse, dat binnenkort onder den titelHis tory of the Boers in South-Africa", ik 10 sh. 6 d. bij hem verschijnen zal en zeker ook hier te lande veel opgang zal maken. BLNNKxNLANDSClIE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 27 Nov. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 23,422.434.796, en bij de betaalmeesters fl,483,827,60. Te zamen 25,900,062,39'. De minister van oorlog heeft den com- mandeerende ollicieren van de korpsen der landmacht, gedeeltelijk uit militie samenge steld, onderricht, dat, indien eene ziekte mazelen uitgezonderd in eene gemeente epidemisch heerschende is verklaard, verlof gangers der militie te land, in die gemeente woonachtig, niet onder de wapenen mogen komen zoolang die epidemie aldaar blijft aanhouden, ook al mochten zij daartoe krach tens dezerzijds gegeven bevelen bereids zijn opgeroepen. Deze bepaling geldt echter niet ingeval bij mobilisatie van het leger de militie met spoed onder de wapenen moet komen. Z. M. de koning zal zich aanstaanden Woensdag naar zijn buitenverblijf te Soest- dijk begeven en nog den eigen avond naar net Loo terugkeeren. Als een bewijs hoe uiteenloopend de gang der bevordering bij de verschillende wapens van het leger is, moge dienen dat dezer dagen het kruis voor 15jarigen offi ciersdienst wordt uitgereikt, bij de genie aan twee kapiteins, die sedert 4 Maart 1882, dus bijna sedert 5 jaren dien rang bekleeden, en bij de infanterie aan 26 eerste luitenants, waarvan de laatste nommer honderd zes en veertig in de ranglijst staat voor bevoide- ring tot kapitein Wanneer hij eindelijk dien rang verkrijgt zal in het kruis zeker wel liet cijfer 25 voor zijn officiersdienst prijken. Mag men bij dergelijk en toestand ver wonderd zijn en is het onbillijk wanneer door de officieren van het hoofdwapen geprutteld wordt? Vud Volgens den Haagschen Kouter van de Pr. Gr. Ct. heeft minister Bloem een pensioenwet ontworpen, waarbij het ontzag lijke kapitaal van het fonds gedeeltelijk wordt aangewezen, om „den ouden dag van den overwerkten ambtenaar" aangenaam te maken. In plaats van liet. van de be zoldiging, dat voor elk dienstjaar als pen sioen gerekend wordt, zou men rekenen, zoodat de ambtenaar, na een mogelijke diensttijd van 40 jaar, bijna het bedrag van zijn jaargeld als pensioen zou ontvangen. Naar wij vernemen, zal het adres van de heeren Rochussen c. s. aan den minister van binnenlrtiidsche zaken, een nadere rege ling verzoekende van bet gymnasiaal onder wijs, vóór het einde dpzer maand den mi nister worden aangeboden. (Fad.) De rechtbank te 's Hage veroordeelde gisteren den jeugdigen bedrieger, die uit naam doch buiten medeweten van den directeur der '8 Gravenhaagsche begrafenisvereeniging de lijkschragen terughaalde aan een sterfhuis, tot 6 maanden gevangenisstraf, met vermin dering, voor reeds ondergaue preventieve hechtenis, van 1 maand. De Voorburgsche vleeschhouwer, die een belastingambtenaar beleedigd bad na bena dering door dien ambtenaar van een kalf, werd verwezen in eene geldboete van flO. De substituut-officier van justitiemr. Hulshoff, vorderde ter terechtzitting der rechtbank te 's Hage van gisteren 4 maanden gevangenisstraf tegen een b'Jaardm bekl. die op 6 Nov. een zak mani.ficturenter waarde van f 34, door een bode van Voor burg in een koffiehuis, tevens bestelhuis aldaar bezorgden welke zak voor Sclieve- ningen bestemd was, ontvreemd en daarna verkocht had. Zijn verdediger, mr. J. C. Reynst, oor deelde het gepleegde feit niet strafbaardaar zijn client zich niet had voorgedaan als eigenaar van het goed en daarmede als man dataris gehandeld had. Overigens wees pl. op eenige verzachtende omstandighedenge legen in de armoede van beklaagde. Hij concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging, subsidiair liet opleggen eener geringe geld boete. Uitspraak heden over 8 dagen. Gisteren verschenen voor het hof te Amsterdam 13 personen, beschuldigd van deelneming aan het oproer op de Linden- gracht op den 25sten en 26sten Juli II. Dit getal is de eerste serie van oproermakers, en zal door een tweede serie ten getale van 10 op Woensdag 1 Dec. worden gevolgd. FEUILLETON. DE BRIID EENS EEllLOOZEN. 70.) Mendoza werd bleek van woede en beet zich op de lippen, terwijl Farley opstond en naar buiten zag naar de donkere wolken en de krakende hoornen, met de treurige over tuiging in het hart, dat de ongelukkige Dora haar lot aan een geweteuloozen schurk had toevertrouwd. „Na hetgeen er tusschen ons is voorge vallen," zeide hij, terwijl hij zich weder naar Mendoza keerde, „mag ik nauwelijks aannemen, dat gij uwe toestemming zult geven, om de kleine som, waarvan mijn vriend Brandon sprak, voor het uitsluitend gebruik uwer vrouw te beleggen en toch Vas het voor beide partijen beter." „Uwe onderstelling is juist. Daar ik de dochter van den ouden man voortaan uit eigen middelen moet onderhouden, zal ik met toestaan, dat het kl°ine, mij overiggebleven kapitaal op eene of andere wijze wordt vast gezet. Ik ben van plan, naar eene afgelegene plaats te verhuizen en aandeelhouder in eene handelszaak te worden, waardoor er kanB bestaat, dat ik het erfdeel mijner vrouw met uog eenige duizenden vermeerder." „Hm! Ofschoon gij zoo verachtelijk over het vermogen uwer vrouw spreekt, neeuil gij het loeti in beslag. Mag ik vragen in welk eene zaak gij dit geld wenscht te steken?" „Neen, mijnheer!" was het korte antwoord. „Ik geloof dat het u vols'.rekt niet aangaat, wat ik met mijn geld doe." „Met dat van uwe vrouw, meent gij. Gij zult toch hoop ik, met haar eerst raad nemen." „Ik heb haar daar reeds over gesproken en zij laat het geheel aan mij over." „Hoe dwaas!" mompelde Farley ontevre den. „Die Graham scheen mij toe, een grootmoedig kar..kier te bezitten, ik zal hem schrijven en hem verzoeken, voor het arme kind eene som te beleggen, waar die ellen deling niet aan kan komen." Een luid gelach van Mendoza deed hem opschrikken. „Ik schertste natuurlijk slechts toen ik voorsloeg de papieren te vernietigen, Far ley," zeide hij plotseling. „Waartoe zou dat ook dienen? Graham kan waarschijnlijk ook zonder die stukken zijne rechten bewijzen. Zijn oom is met de geheele zaak bekend en schreef den ouden man een dreigbrief, die hem misschien den doodsteek heeft gegeven. Ik vond dien hedenmorgen tusschen de an dere papieren en stak hem bij mij." „Zuo! Het doet mij genoegen, dat gij daaraan denkt, want nu zal het pakket hier op zijn borstzak wijzende veel zekerder in mijn bezit zijn." „Wilt gij mij beleedigen," vroeg Mendoza met een trotsch gebaar. Denkt gij soms dat ik u de papieren met geweld zou willen ontnemen „Ik denk niets, maar houd rekening met daadzakenantwoordde Farley droogjes, „liet was niet mijne bedoeling, om u te beleedigen maar ik hield u voor slun genoeg, om u bij liet bewijs van de scherpzinnigheid van een ander, niet op te winden." „Ik weet niet, wat uwe woorden te be duiden hebben, mijuheer?" „Gij doet beter, dit ook niet te onder zoeken. Ter wille van uw vrouw zou ik niet gaarne twist met u zoeken, maar toch wil ik mij niet met u in zaken inlaten. Ik dooi- zie u volkomen, tracht dus daarom niet, mij iets op den mouw te spelden. Ik heb meer menschenzooals gij, ontmaskerd. Mijne praktijk is uitgebreid geuoeg, daar kunt gij op rekenen." „Gij schijnt te vergeten, doctor, dat gij onder mijn dak zijt." „Pardon ik ben de gast van mevrouw uwe echtgenoole en wat het dak betreft, waaronder wij ons bevinden, gij weet even goed als ik dat dit Frederik Graham toe behoort" Mendoza sloeg woedend met de hand op de tafel, waartegen hij leunde en riep uit: „Dat gaat te ver. Als mijne vrouw u nog niet wenschte te spreken, zou ik u de deur uitwerpen." „Ik ben van plan, dit huis te verlaten, zoodra mijn onderhoud met mevrouw is af- geloopen. Ik zal met den trein van 6 uur naar de stad terugkeerenwees zoo goed uwe vrouw hiervan te verwittigen." Mendoza zag hem woedend aan en wierp de deur hard achter zich toe, toen hij weg ging om Dora het vertrek mede te d-elen van den eeuigeu vriend op wien zij nog kon rekenen. Eenige minuten later trad zij binnen. Zij zng er zoo bleek, zoo treurig en zoo afgemat uitdat de kleine mau bet diepste medelij den voor baar gevoelde. „Het spijt mii, dat er tusschen u en mijn man een misverstand is ontstaan," zeide zij. (Hordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1