NIEUWS- EN ADVERTl NTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ileze (ourant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dage n.| Maandag 29 November 1886. N". 281 ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden t.tiO. Prijs per Summer 10 Cent. 200' Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen5 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmukersstees: 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER ,n WETHOUDERS van LEI DEN j Gezien liet adres van de firma BAKKER en VAN DER VALK, houdende verzoek omver- gunning lol het plaatsen en in werking bren gen van een stoomketel met stoommachine in de perceelen aan de Uaven of Oude Rijn kade nos. U en 15. Gelet op de arll. 6. en 7 der wel van 2 Juni 187.5 Staatsblad no. 9.5); Geven bij deze kennis aan hel publiek dal ge noemd verzoek, mei de bijlagen, op de Secre tarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dal op Zaterdag den 11 December aanst 'svoorinuhlags te elf ure, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dal verzoek in Ie brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE FKEMERV, Weill lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 27 November 1886. STADSNIEUWS. Bij de heden gehouden stemming voor 4 leden voor de Kamer van Koophandel al hier werden herkozen de heeren P. L. C Driessen met 63 steramen; J. Zaalberg JCz. met 60 st.; H. C. Ilartevelt met 60 st. en W. E. Van liartrop met 54 st. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 31 tot 72 volwassen personen en 3 tot 9 kinderen. Geduiende de afgeloopen week zijn alhier 3 gevallen van mazelen aangegeven. Geen sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen voor. Z. M. de koning van Belgie heeft aan onzen geachten stadgenoot, den heer D A. J. Hoogenstraaten, lid der firma W. Hoogenstraaten en C0., de Leopoldsorde ge schonken voor de belangrijke diensten aan het Belgische gouvernement bewezen. Hedenmorgen te 8 uur ongeveer werd uit den Nieuwen Rijn achter de Hoogewoerd opgehaald het lijk van den 72 jarigen Ket- tenis die in de laatste tijden verarmdin droeven toestand rondzwierf en gewoonlijk bij de politie om onderkomen aanklopte. De geneeskundige staatscommissie al hier, heeft gisteren toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts examen den heer P. J. A. Levedag, med.-doctorandus. Als magazijn van ualanteriënen voor werpen voor huishoudelijk- en salongebruik in allerlei vorm en grondstof en tot onder scheiden prijzen mogen we vooral niet ver geten dat van den heer Pollmann op den Nieuwen Rijn bij de Koornbeurs waar, ten dienste van de St. Nicolaasétalage eene gansche bezending nieuw goed is aangekomen. Bij den heer Van dee Meer (voorheen Brouwer) koek- en banketbakker op de Steenstraat wordt reeds dag en nacht door gewerkt om te voldoeu aan de massa be stellingen van buitenaf van St. Nicolaas en suikergoed. Al die drukte verhindert echter niet dat hij onmiddellijk nieuwe handen aan 't werk zet wanneer stadgenoolen hun St. Ni co laas voorraad bij hem wenschen in te slaan. De heeren Gebr. Reinke hebben in hunne magazijnen, opgericht in den jare 1778, een groot assortiment St. Nicolaas- artikelen. Maar vooral is hun nieuw maga zijn voorzien van eene schoone collectie ameublementen in velerlei stijlen, voorwer pen in marmer, busten, groepen, enz. Teil voordeele van het St. Nico- laasfeest aan onvermogende kinderen zal de commissie voor Volksbijeeukomslen op Vrijdag 3 December 1836 een concert in de Gehoorzaal geven, aanvangende des avonds te 7 ure. Welwillend zullen hunne medewerking op dien avond verleenen inej. K. Gripekoven (zang), de heer F. D. (zang) en de heer J. G. II. Mann (piano) benevens het strijkorkest van het vierde regiment infanterie. Wegens het liefdadig doel zullen kaarten voor de gewone bijeenkomsten voor dit concert niet geldig zijn. Er is gezorgd voor een uitmuntend pro gramma maar buitendien verdient deze degelijke wijze van zorg te dragen dat kin deren van overmogenden mede genieten van een feest dat tochook voor hen en voor hen wel niet 't minst een kinder feest is waarnaar ze Jater, in tijden waarin de aangename indrukken vaak zoo zeldzaam zijn, kunnen terugdenken met dat gevoel waarmeê dat kinderen van beterbedeelden kunnen doen. Het negerork^st waarvan we gister het aanstaande optreden meldden en waar aan door achterstaande advert-ntie wordt herinnerd was gedurende eene maand ge- engageerd in het Belle-Alliance-théater te Berlijn, concerteerde in de voornaamste ste den van Duitschlaud met het meeste succes en genoot ook de hooge eer voor hunne koninklijke hoogheden koning Albert en ko ningin Garola van Saksen, hertog Georg van Saksen en diens famielje en prins Leo pold van Deieren te mogen spelen. De Nieutoe Groninger Courant van 22 Nov.j.l. geeft eene zeer goede recensie van eeü con cert door het negergezel9chap aldaar gegeven. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. 29e Nov. Geboortedag (1802) van W. II au ff. 29e Nov. H (1848) Catharina Alb. Thyra. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDEKINC* DEK TOONKUNST. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, afdeehug Leiden, gaf gister avond hare 28ste muziekuitvoering in de Slads-Gehoorzaal met bijna uitsluitend Leid- sclie krachten en onder directie van den directeur Dan. De Lange wat betreft hel Requiem vau Brahms en van den componist Frans Coenen voor zoover diens compositie Maria Magdalena betreft. Het orke9t werd gevormd door het strijkorkest van het 4de regiment infanterie veisterkt door eenige lih. musici en dilettanten uit Leiden. Als solisten traden op mej. Maiie Fillunger (sopraan) uit Frankfort a. M.de heer F. D. baryton uit Leiden en twee andere dilet tanten. We hebben genoten, doch niet onverdeeld. De Gehoorzaal is voor zulk eene uitvoering al zeer ongeschikt en die ongeschikttieid valt nog meer in 't oog wanneer het orkest nog geen gelegenheid gehad heeft zich in klank- sterkte te regelen naar de koren. Nu kwam er een klankvolume tot ons dat ons soms dreigde te verdooven. Maar we hopen veel voor de toekomst van de voortdurende sa menwerking van koor en orkest en we mo gen 't dan een zeer groot voorrecht noemen dat we binnen onze gemeente zulk een or kest bezitten. Werken als de hier uitgevoerde een van onzen sympathieken landgenoot Frans Coenen, een ander van eenen componist als Joh. B rah in s moeten wel een talrijk puoliek tot zich trekken en de zaal was dan ook boven en beneden uitermate vol. Onder de aanwezige musici merkten we behalve de stadgenooten o. a. op de lieer Sam. De Lange, Röntgen en Arnold Spoel. Maria Magdalena beviel ons zeer. Een trekje voor de terste violen 'diende tot in leiding van het koor n Holde freude, ziel des lebens" dat allerliefst klonk en dat ons in vereeniging met eene Maria Magdalena als Marie Fillunger reeds terstond een goeden indruk gaf. Zoo werd het *Wo berg ich uiir vor Schaui zeer schoon door haar voorgedragen. Het solo-quartett (n°. 4) werd eeiiigszins onzuiver ingezet doch dit be hoort tot de kleiue vlekjes die altijd wel te vinden zulien zijn. N°. 7 (Chor in Volkston) beviel ons zeer goed evenals het recitatief ui 8. Een welverdiend applaus viel de uit- voeiing ten deel en waar koor en orkest die toejuichingen aanvaardden deden ze die door handgeklap en fanfares den eenvoudi- geu Coenen toekomen. En r Eiu Deutsches Requiem" van Brahms; het ligt ous allen nog zoo versch in 't ge- heugeu hoe daar iu de Hoog andsche kerk een uitinuutend koor en orkest onder Wei- reus het Requiem uitvoerde; 't kwam daar ailes zoo tot zijn recht, in die gewelven van de somber gedrapeerde kerk. In een zaal als de gehoorzaal kwam dat alles niet zoo tot zijn recht niettegenstaande de vele moeite die de medewerkenden zich gaven alles tot een schoon geheel te brengen. Over 't algemeen mag 't goed geslaagd heeten wanneer we de plaats vau uitvoering in aanmerking ueuieu. Behalve dat alles Hierdoor te hard klouk en aau iels chaotisch deed denken (we zalen soms op onze stoelen te beven) was er naar onze bei-clieiden mee ning iets of wat gejaagds in 't tempo. Bij het solo van mej. Fillunger ylhr habt nun traurigkeit" dat zij, in een woord, over heerlijk zong waren soliste eu orkest lang niet overal te zamen en zette de hobo te sterk aan. Hier en in 't Allegro Moderato v Die erlöseten des Hernn had een langzamer tempo wellicht aan de voordracht geen na deel gedaan. De heer D. was dezen avond niet bizon- der gelukkig; had hij ditmaal wellicht zijne partij wat licht geleld? //Der gerechten seeleu sind in Goites hand" werd vooral door de sopranen uitstekend gezongen. Hoe bevredigend klonk bet y Wie liehnch sind deiue VV olinungen"daar kwamen executan ten en toehoorders weikelijk een weinig tot rust. ff Deun wir habeu hier keine bielbende statt" hadden we veel meer piano geweuscht. Uier en op meer plaatsen in de compositie werd daardoor dat wazige, geheimzinnige gemist. Bij bet slot werd het ySelig sind die todten" zeer goed gezongen. Heerlijk com poneerde Brahms op die woorden ySelig sind die da Leid trageunoemen we slechts eenige maten van af letter A in het eerste koor. Het werk loopt over van schoon heden jammer maar dat men zoo'n com positie niet wat meer te hooren krijgt en dan in een gebouw daartoe beter geschikt dan de gehoorzaal. Lr zou dan waarlijk meer belooning gevonden worden voor de vele zorgen aau koor en orkest besleed, maar vooral geldt dit wat betreft de koren; zeer vaak waren die toch eu vooral de teuoreu in de zaal volkomen onhoorbaar terwijl 't toch aan te zien was dat daar alle moeite werd gedaan om 't nu gemiste suc ces te verkrijgen. Maar nu we eenmaal in onze stad een orkest onder ons bereik heb ben waar heel wat ineê aan te vangen is, zal langzamerhand aau veel wordeu te ge- moet gt komen. On verdeelden lof aan den beminden direc teur Dan. Ue Lange die met de koren biede werken instudeerde; we stemmen volkomen in met het applaus waarmeê hij evenals de heer Coenen bij ziju optreden be groet werd. Men deelt te laat om het gerucht te coulroleercn mede, dat eeu Aweri- kaausch impresario zich reeds voor hel ?ol_ gend seizoen van den tenor Lestellier zou hebben verzekerd. Christine Nilsson gaat naar Moskou. Zij zal daar 4 malen optreden voor 36.000 frc. Daarua zal zij 3 malen te Petersburg zingen. Ristori is te Parijs en zal daar in het voorjaar al9 Marie Antoinette optreden. Anton Bruckner legt thans de laatste hand aan een aantal nieuwe werken. Ver schillende concertdirecties dringen thans bij liern aan op spoed nadat zij tientallen van jaren lieten voorbijgaan, zonder notitie van hem te nemen. Te Berlijn werd Donderdag het 2öjarig jubilé van Adolf L'Arronge's optreden als schrijver met eene feestelijke voorstelling, een feestmaal enz. schitterend gevierd. Ouder de talrijke geschenken, welke hem werden aangeboden, is vooral merkwaardig een groot album met handtekeningen en verzen van alle voorname tooneeldichters uit Duitsch laud en Oostenrijk. Van de Duitsche bouds- vorsten stroomden hein tallooze ridderorden toe. De tooneelschrijver L'Arronge is door zijn werken: Mijn Leopold, DoKter Klaus, De dochters van llasemaun ook in ons land een goede bekende. Inhoud, 16de jaargang, n°. 25, vau De Huisvrouw. Nog iels over de tentoon stelling vau borduurwerken. Onze ver- lichtiugs- en verwarmingsmiddelen. II. Door dr. S. Sr. Coronet. Slechts het beste voor onze kinderen goed genoeg. Een waarschu wend woord bij de nadering der winterfees ten. Door Titia van der Tuuk. Een praatje. Door Regina. Kleine deugden. Naar het Engelsch. Door G. v. U. Anna Proutschitschef. Door L. Gedachten. Boekaankondiging. Berichten uit de vrou wenwereld in binnen- en buitenland. Al lerlei. Voorschriften voor de keuken. Recepten voor vischgerechten. Feuille ton. ,Een lastig geval". Door Otto Roquette. (Vervolg.) Advertentiën. BINNENLANDSCUE BERICHTEN. De minister van waterstaat heeft zijn memorie van antwoord ingediend. Hij zet de splitsing vau den post- en telegraafdienst uiteen, daaibij verklarende, dat de ambte naren, van art. 2 naar art. 151 overgebracht, legestrekkcnd zullen blijven, als maatregel vau overgang, ook bij bevoidetïng in hun tegenwoordigen werkkring. Het is niet de bedoeling de landbouwcommissie blijvend te makenmaar de min. weuschl het oor deel of zulk een instelling nuttig kan zijn, op te schorten, tot na het advies, dat de tijdelijke commissie wellicht daarvoor zal uit brengen. Een nieuw contract met de inpij. tot landaanwinning op de Fnrsche Wadden, waai in zooveel mogelijk rekening is gehou den met de weukeu der kamer, zal weldra aau de goedkeuriug der stateu-generaal wor den onderworpen. De min. kan geen toe- zegging doen omtrent een spoedige definitieve regeling van de exploitatie der lijn Amers foortNijmegen, liet eiudcijfer is f lOi.OOO lager. De maatschappij tot exploitatie van Ysbauen iu Neder and heeft, in verband met ue gisteren gehouden aanbesteding van tiet leggeu van den Ringdijk eu de daarop ontvangen iuschnjviiigsbiljetlenhet werk gegund aan den heet Frank llutclmis, te 's Gravenuagevoor f 720. Vijftien Decem ber a. s. moet het weck gereed zijn. De heer J. Millard en andere belang hebbenden bij de suikerindustrie op Java hebben zich tot de tweede kamer gewend met verzoek om bij behandeling der voor-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1