«3 mjm -mjr tmmt TT- De schaapspokken hebben zich thans ook over de schapen in den Prosperpolder verspreid. Waarschijnlijk is de ziekte uit Belgie door aldaar uit Oostenrijk aange voerde schapen overgebracht, en zijn reeds vóór eenige maanden meer gevallen in den Prosperpolder voorgekomendie echter niet als zoodanig zijn herkend. (Midd. Ct.) Te Groningen hebben zich cenige ziekte gevallen voorgedaandie bij nader onderzoek gebleken zijn hun ontstaan te danken te hebben aan het gebruik van melk, die sterk verontreinigd was door water uit eene sloot van zeer slechte conditie. In die sloot waren de uitwerpselen van eene typhuslijderes ge worpen. En van het water uit die sloot werd bij de melkerij gebruik gemaakt. (r. v. Gen.) Bij Reusel (N.-B.) werd Maandag een bende Zigeuners van 42 man door de Bel gische politie over de grenzen naar Neder land gebracht. Men scheen echter niet erg gesteld te zijn op deze ongenoode gasten, want denzelfden dag werden zij op vijf kar ren langs een anderen weg weder naar België teruggevoerd, terwijl thans onze grenzen zooveel mogelijk bewaakt worden, om hun het terugkomen te beletten. In een Dinsdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Andel waren, behalve het hoofd der gemeente, ook vier raadsleden tegenwoordig, die zich, naar men zegt, in de vorige week door den com mis- saris des konings hadden laten beëedigen. Zooals men weet, beeft het conflict tusschpn den burgemeester en de raadsleden maanden lang geduurd. UlrDagblad.) E?n ongeluk komt toch zelden alleen. Zoo werd in een herberg te Maasbree dezer dagen een zilveren horloge verloot. Na de verloting was het uurwerk op geheimzinnige wijze verdwenen, zoodat de winuer het niet in handen kreeg. Natuurlijk werd van deze diefvtal de politie in kennis gesteld. Dat was aan het rechte kantoor geklopt, want deze maakte nu op den koop toe nog proces verbaal op tegen den verloter en tegen den herbergier, bij wien de verloting plaats had zonder de vereischte vergunning. '«GRAVENHAGE. De luit. ter zee 2de kl. W. J. G. Umbgrove en de adelborsten 1ste kl. jhr. G. C. Quarles van Ufford, F. C. W. Moor- iees, G. K. graaf Van Hogendorp, A. F. J. Romswinckel, A. El. baron Van lleerdt tot Eversberg en J. F. N ij land, uit West-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-ac tiviteit gesteld. De officier-machinist 2de kl. J. A.Goetz wordt met den 16den December a. s. ge plaatst bij den mariue-torpedodienst. Door Z. M. is de luit. ter zee 2de kl. L. A. Van Asperen van der Velde, terzake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebrekenmet ingang van 1 Decem ber a. s., voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f500 'sjaars, en voor werke lijk verblijf in militairen dienst, in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tus- schen de keerkringen, eene verhooging van f300 'sjaars. Door Z. M. zijn benoemd: bij het wapen der inf., tot 2e-luit. bij het le-reg., de serg. G. Ilesselink en C. W. J. Rink van het 6e reg., E. G. J. Bueninck, van het 7e reg., G. D. Van de Kasteele, van het 6e reg., F. G. Hoffmann, van het 4e reg., J. A. Camerling Helmolt, van het 5e reg., alsmede J. Weijerman, van bet reg. gren. en jagers; bij het 2e reg., de serg. K. E. M. Vogel, van het 8e reg., H. J. L. Muskeyn, van het 5e reg., H. L. G. Donie- ben, van het 6e reg., D. J. A. Van der Kroon, van het 5e reg., alsmede J. A~ Vinc- kers. van het 7e reg.; bij het 3e reg., de serg. J. M. C. Vermande, N. C. J. De Vries en P. J. H. Van Deventer, allen van het korps; bij het 4e reg, de sergeant J. L. Menninghvan het korpsbij het 5de reg., de sergeant C. P. Van der Star, van het reg. grenadiers en jagers, bij het 6de reg., de sergeant J. 1. Rinkes, van het korps; bij het 7e reg., de sergeanten J. C. Groten dorst, van het korps; en J. M. Ilerold, van het 1ste reg.; bij het 8ste reg., de ser geanten J. Thomas, van het 4de reg, G. F. L. Doorn, van het korps, R. A. F. Bot ter, van het 2de regiment, alsmede B. W. Kraake, van het 1ste reg. infanterie; bij het wapen der inf. van het leger in N.-I tot 2e luit.: de serg. W. E. A. Burton, van het 4de reg. inf.; G. Ripping en F. Schfitt, beiden van het reg. gren. en jagers; J. P. A. Wilhelm, van het 7de, Ch. Jack son, van het 8ste reg. inf.; B. Filet, van het instr.-bat.C. F. Goldman, van het reg. gren. en jagers; A G. Snijders, van het 5de reg. inf.; W. H. Hage, van de land macht in West Indie; H. J. Hillebrandt, van het reg. gren. en jagers; F. W. Cor nets de Groot, van het 7de, H. N. A. Swart, van het 8ste, en L. C. J. baron Van LJtenhove, van het le reg. inf.; als mede L. G. Van der Haas, van het instr - bataljonzijn benoemd bij het personeel der milit. administratie van het leger tn Ned.- ludie, tot tweede-luit.-kwartierm., de serg. J. W. H. Roeder, van het 8ste, J. F. Ver- wey, van het 1ste, W. J. C Van Bennekom, van het 5de, A. F. L. Faubel en W. L. Kraal, beiden van het2de, J. B. Plas, van het 5de, en P. M. Van Heycop ten Ham van het 7de reg. inf is bij het perso neel van den geneeskundigen dienst der land macht benoemd lot officier van gez. 2de kl. de student in de genecsk. (arts) C. Van der Worp; is de met verlof hier te lande aanwezige off. van gez. 2de kl. van het leger in N.-L G. A. Van Geytenbeekter zake van lichaamsgebrekenmet ingang van 1 Dec. J886, eervol uit Z. M. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen; is de heer U. G. Levert, gewezen ing. 2de kl. bij den waterstaat eu 's lands burgerlijke openbare werken in N.-I., laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eer vol uit 's lands dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN De geboorte van een nieuwen klein zoon der koningin van Engeland heeft daar te lande weder aanleiding gegeven tot be schouwingen over de bijzondere talrijkheid der koninklijke familie, die aan de schatkist vrij zware eischen stelt. De Standard voert als troost aan, dat koning George 111 ook zulk eene talrijke familie had, en dat die bijna geheel uitgestorven is, zooals blijkt uit het feit, dat sedert vijftig jaren eene ▼rouw op den troon van Engeland zit in derdaad eene bemoedigende gedachte, vooral voor de prinsen en prinsessen! Prins Kouiatsu, een oom van den Mikado van Japan, is, vergezeld van zijne gemalin en een talrijk gevolg, van New- York te Londen aangekomen. De Japansche prins werd Maandag door de koningin ont vangen. Hij heeft van den Mikado de op dracht medegekregen om aan den prins van Wallis de insignien van de Keizerl. Japan sche Chrysanthemum orde te overhandigen. De opstand in Afghanistan is nog vol strekt niet teneinde. Kooplieden uit Ghuzni, te Lahore aangekomen, verhaalden, dat de Ghilzais de troepen van den Emir hebben geslagen, dat de beweging zich uitbreidt en sommige troepen, o. a. artillerie tot de Ghil zais zijn overgeloopen. Het oproer wordt toegeschreven aan ontevredenheid over het bondgenootschap met Engeland. De onmid dellijke oorzaak is de plechtige ontvangst, welke de Engelsch—Afghaansche grenscom- missie is ten deel gevallen, wat aanleiding tot de veronderstelling heeft gegeven als zou de Emir binnen kort een Britsche bezetting toelaten. FRAN RH IJ K. Met 388 tegen 142 stemmen werd, in de gisteren gehouden zitting van de ka mer van afgevaardigden, aangenomen een amendement van den heer Roche, om eene vermindering van 1,643,000 frs 1e brengen op den post voor militaire gevangenissen. De begrootiugscommissie en de regeering hadden in eene reductie van slechts 856,000 frs. bewilligd. De laatste posten der begrooting van finan ciën werden goedgekeurd, na verwerping van verscheidene amendementenwelke door de regeering bestreden waren. In de Couloirs werd verzekerd, dat de conservatieve Unie besloot, in den verderen loop der discussie over de staatsbegrooting voort te gaan op den weg der bezuinigingen doch zonder deel te nemen aan stemmingen, welke de desorganisatie van den openbaren dienst ten gevolge moeten hebben. Naar men verder verhaalde, zou deadmi raai Aube, minister van marine, vóór zijn vertrek naar Rochefort, verklaard hebben zijn ontslag te zullen nemen in dien het amen dement van den heer Roche werd aangenomen. DUITICH LAN D. net door de regeering ingediend wets ontwerp betreffende de sterkte van het slaande leger op voet van vrede, bepaalt deze op 468,409 man; het zal bestaan uit 534 ba taljons infanterie, 465 escadrons cavalerie, 361 batterijen veldartillerie, 31 bataljons lichte artillerie, 19 bataljons pioniers en 18 treinbataljons. In de toelichting tot het ont werp wordt op de veel grooterc sterkte van het Fransche en het Russische leger gewe zen. Behalve de staven, zullen nieuw opge richt worden: 5 regimenten en 15 batal jons infanterie, één bataljon jagers, 24 veld-batterijen9 compagniën voor den spoor wegdienst en 14 treincompagniën. De uit gaven zullen voortdurend 20 millioen, doch voor één keer 24 millioen mark bedragen. In de memorie van toelichting tot liet leger-ontwerp wordt verder gewezen op de gevaren, welke voor Duilschland ontstaan uit zijne ligging, waardoor het van alle zijden aan een aanval is blootgesteld. Slechts eene vergelijking met de krijgsmacht der naburige groote staten geeft den gronds'ag tot den maatstaf zijner eigene sterkte. De aandacht wordt gevestigd op de aanmerke lijke numerieke versterking der legers, in Frankrijk sedert 1870/71 in Rusland sedert den laatsten oorlog in het Oosten. Moge ook het tegenwoordig Septennaat voor de sterkte van het staande leger eerst in April 1888 afloopen, toch zou, met het oog op de aan gene zijde der Duitsche grenzen ontstane verhoudingen, eene ver traging in het nemen van een besluit ge vaarlijk kunnen worden. Derhalve koint het raadzaam voor, met gepaste maatregelen niet tot 1888 te wachten. Eene verkorting van den actieven diensttijd voor het voet volk is onmogelijk. Ongerekend dat Duilsch land, met betrekking tot den wettigen en werkelijken duur van den diensttijd, bij de naburige groote staten achterstaat, dwingt de numerieke meerderheid, waartegen Duitsch- land waarschijnlijk den toekomsligen oorlog zal te voeren hebben, het aantal zooveel mogelijk door geoefendheid der manschappen te vervangen. De Neue Provinzial Zeitung bespreekt de verleening der orde van St. George aan den Kawas van het Russisch consulaat te Philippopel. //liet Russische leger" zoo schrijft het blad „zal zich ook in dit ge val huigen voor den wil van zijnen C/.armaar men kan onmogelijk aannemendat het zich niet in het diepst van zijn hart beltedigd zal voelen. De orde van St. George wordt, zooals algemeen bekend is, alleen verleend aan hen, die zich onmiddellijk voorden vij and hebben onderscheiden; de bekende Ka- was echter heeft niets anders gedaan, dan dat hij een in hooge mate verdiend pak slaag heeft opgeloopen. En daarvoor de ridder orde! De smaken verschillen." Over den vorst van Mingrelië wordt aan hetzelfde blad van goed ingelichte zijde ge- schieven: „Deze vorst moet eene door ziekte en echtelijke rampen volkomen apathiek ge worden persoonlijkheid zijn. Zijne vrouw, eene dochter van den vroegeren minister Adlerberg, is „absolument impossible, zelfs voor een half-Aziatisch land met zeer ruime begrippen." R UILAMO. De bekende Russische publicist Kat- koff neemt in zijn blad een schrijven op van generaal Kaulbars, waarin deze zegt: „Ik betuig mijn harlelijken dank aan talrijke mij vijandige buitenlanders voor de mij toe gezonden anonieme brieven. Zij hebben ge holpen om mij den tijd te verdrijven, en tegelijk de postzegel verzameling van mijne dochter vermeerderd." En nu zou men nog willen bewerendat de heer Kaulbars geen hoffelijk man is! Men kan in elk geval niet langer volhouden, dat zijne zending generlei resultaat heeft opgeleverd. BVLGARIJ E. Gabdan heeft het regentschap gepolst over den prins van Mingrelië. De regenten antwoordden dat zij den prins niet kenden en de verkiezing van een vorst voor Bul garije uitsluitend van de groote Sjbranje afhing. Gabdan sprak over de benoeming van een regentschap door de Porte; het ant woord was, dat zulk een geval niet bij het Berlijnsche tractaat was voorzienen het regentschap thans daarover zijne meening niet kon zeggen. Grekolf is uit Konstantinopel terugge komen. EGYPTE. De Khedive heeft Ali Riza Pacha, die wegena aanranding van een deurwaarder tot 6 maanden gevangenisstraf en 50 pd. boete was veroordeeld, gratie geschonken evenals aan de 5 getuigen, die wegens meineed tot 8 maanden gevangenisstraf waren veroordeeld. AMERIKA. Uit New-York wordt het overlijden ge meld van Charles Francis Adams, die, in 1807 te Bosion geborenvan 1861 tot 1868 gezant der unie bij het Engelsche hof is ge weest. Bij het vervullen van deze belang rijke betrekking, welke vóór hem door zijnen vader en zijnen grootvader werd vervuld heeft Adams zich voornamelijk bekend ge maakt door zijn optreden als scheidsrechter in de commissie, welke uitspraak had te doen over de vorderingen, van Engelsche eu van Amerikaansche zijde gerezen, ten ge volge van den burgeroorlog. Hij was gehuwd met een dochter van den millionair Brooks en had, als lid der republikeinsche partij, twee jaren zitting in het congres. PER TELEGRAAF. LIMA, 26 Nov. Het nieuwe ministerie bestaat uit de heeren Delgolar (president), Zegarra (justitie), Chacaltara (buitenland- sche zaken), IJrigoyen (financiën) en Tor- rico (oorlog). DUBLIN, 26 November. Gisteren is hier op het kasteel een buitengewone ver gadering van den Ierschen staatsraad ge houden. Daarbij waren aanwezig de onder koning, de secretaris voor Ierland, de lord-kanselier, de procureur-generaal, de opperbevelhebber van het leger en generaal sir Redvers Buller. Het gerucht looptdat het besluit is genomen om over te gaan tot krachtige maatregelen, teneinde de onwet tige combinatiën bij het betalen der pacht en de opruiingen tot verzet van een deel der Iersclie pers tegen te gaan. Men ver wacht binnen zeer korten tijd de inhechte nisneming van een of twee der hoofdleiders van de beweging. LAATSTE BERICHTEN. De toestand van onzen burgemeester betert aanmerkelijk; hij heeft reeds eenigen tijd buiten het bed vertoefd. De heer prof. M. Alphonse Scheler zal op de aanstaande Doctrinalezing de vol gende onderwerpen behandelen. „Le nau- frage, poëme dramatique, Francois Coppée; Les anesses, poésie, Jacques Normand Credo d'amour, poésie, GrenetDancourt; La chèvre de M. Séguin (conté comique), Alphonse DaudetLa Robe, poëme drama tique d'Eugdne ManuelMa femme va au bal (scène comique), Gustave Droz; L'art de dire les fables, comique, Matrat et Lé- i.ékaL'art d'etre grand-père, poésies, Vic tor Hugo en l'übsession, grand monologue comique de Charles Cros. Wij kunnen mededeelen, dat van re- geeringswege een gewijzigd voorstel van ver andering in art. 76 der Grondwet betreffende de zaak van het kiesrecht en tegelijkertijd en in samenhang daarmede een gewijzigd wetsontwerp houdende additionele artikelen met bepalingen omtrent kiesrecht, nagenoeg gereed zijn om de volgende week aan de stat en-generaal te worden aangeboden. Tevens vernemen wijdat de nadere voor stellen niet berusten op grondslagen die de invoering van het algemeen stemrecht mo gelijk maken, hoedanige regeling door de regeering met ernst wordt ontraden. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft jhr. mr. F. Van Panhuys, laatst officier van justitie te Heerenveen, den eed afgelegd als advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden. Tot consuls van Nederland zijn be noemd: voor den Congo staat, te Banane, de heer F. De la Fontaine Verweij; voor Venezuela, Columbia en Ecuador, te Gnya- quilde heer A. A. Reijze. Er is aan het Nederlandsche hof een Siameesch gezantschap ingesteld, aan het hoofd waarvan geplaatst is Z. II. prins Pris- dang, als buitengewoon gezant en gevol machtigd minister en waarvan het personeel verder bestaat uit een secretaris van legatie lste kl., een secretaris van legatie, een at taché, en een militaire attaché, terwijl mr. 11. J. C. A. Keuchenius, als attaché-tolk aan het gezantschap is toegevoegd. Der Maatschappij tot exploitatie van Ijsbanen in Nederland ontbreekt het niet aan voortvarendheidgetuige den spoed waar mede tot de aanbesteding der inrichting van een baan nabij 's Gravenhage werd over gegaan en de pogingen door die Maatschappij aangewend om zich de deelneming te ver zekeren van bekende schaatsenrijders aan de verschillende wedstrijden die van wege de maatschappij zullen worden uitgeschre ven. Van de vermaarde hardrijders, Pieter Bruinsraa, Benedictus Kingma, Wybe De Vries en Rinke Van der Zee, ontving het bestuur der maatschappij reeds de toezegging dat zij op de eerste uitnoodiging ter kamp plaats zullen verschijnen. Axel Paulsen, die op 't oogenblik ongesteld is en dus nog geen plannen voor zijn winterlournee kan maken, en die bovendien reeds verschillende verbin tenissen in Amerika heeft nagegaan, heeft zich verontschuldigd. Ook de heeren Hagen, Werner en Quill- felt zullen door het bestuur worden uitge- noodigd zich op de banen der maatschappij te komen meten. Hedenmorgen omstreeks kwart voor twaalf uur stortte op den Nieuweudijk te Amsterdam de bovenverdieping van het in herbouw zijnde perceel N°. 22, terwijl men bezig was de kap op te vijzelen, in, waar door tevens de schutting die voor het huis stond omviel en de vensterruiten in het overstaande perceel verbryzelde. Brandweer

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2