Leidsche Kaïiiermuzichterceoiging. BLNiNEiNLAiNDSCME BERICHTEN BUITENLANDSCHE BERICHTEN. MZ2 JHI JB «3 MM JEBR A M TP Nu worden mededeelingen gedaan vanwege het hoofdbestuur omtrent het antwoord van Z. Ex. den minister van waterstaat, enz. op het adres, betreffende het bestellen van brieven op Zondag waarbij de heer Van den Brandeler van Leiden heel laconiek de opmer king maakt dat hij de bewijzen in den zak heeft dat brieven handelende over Zondags rust wel eens op Zondag worden verzonden; hij zou gaarne die in consequentie opgeheven zien. Aan de orde is nu een voorstel van de af.leeling 's Qravenhage, die overtuigd van den grooten invloed der vrouw ten gunste of ten nadeele der Zondagsrust, wenscht, dat de algeineene vergadering de vraag be- spreke, welke middelen kunnen aangewend worden om de vrouw meer handelend in deze zaak te doen optreden. De heer Buytendijk ondersteunt dit voor stel warm en zegt in dit opzicht veel van de vrouwen te houden. Een voorstel van den heer Van der Heyde om het veorstel 's Qravenhage bij acclamatie goed te keuren wordt aangenomen. Een voorstel van de afdeeling Groningen luidde: De algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op, een strooibiljet samen te stellen, waarin het wenschelijke van Zon dagsrust voor den winkelier wordt uitgedrukt, dat door de winkeliers bij hunne waren in gepakt kan worden. Op voorstel van den heer Schrieke wordt ook dit voorstel bij acclamatie aangenomen. De heer Van der Vegt van Helder verzoekt aanneming van het volgende voorstel: D^lkc afdeeling levert jaarlijks bij het hoofd bestuur een verslag in van hetgeen in bet afgeloopen jaar door haar is verricht." De heer Six deelt mede dat eene nadere regelingvan de betrekkingen tusschen het hoofd bestuur en de afdeelingen in bewerking is. De secretaris, de heer Schrieke verzoekt dringend meer medewerking van de afdee lingen met het hoofdbestuur door mededee lingen enz. De vooizitter spreekt zijne afkeuring uit over den toestand van de politie in zake Zondagsrust en vestigt daarop bizonder de aandacht. Spreker geeft o. a. een voorbeeld door den toestand in Rotterdam te dien opzichte te schetsen, en die toestand is werkelijk zeer treurig. Zoo sprak de voorzitter on langs een inspecteur uit Rotterdam die verklaarde in volle negen maanden geen vrijen Zondag gehad te hebben. Na mede deelingen van den heer Montague omtrent dien toestand in Leidenspreekt de voor zitter de hoop uit dat in het volksgeweten stilzwijgend eene Zondagswet moge out- kieinen, waarna hij nog den treurigen toe stand te dien opzichte aan het Rotterdamsch abattoir schetst en spcort de aanwezigen aan te trachten te bewerken dat het a. s. St. Nicolaasfeest nergens op Zondag moge gevierd worden. Daar ni« ts meer aan de orde is vraagt de heer Buytendijk het woord om eenstemmig dank te betuigen aan den voorzitter, den beer lltmann, voor de uitstekende leiding van deze vergadering. Met warmte wordt dit aangenomen waarna de voorzitter te vier uur de vergadering sluit. MTADHNIËVWi. De onderofficieren van het depót-esca- dron 3de reg. huzaren alhier hebben aan den tot majoor benoemden ritmeester-instruc teur jhr. J. E. A. Meijer, bij bet verlaten van het regiment, een prachtig album met hunne portretten geschonken. MUZIEK, LETTERE* E* KUNST. Geboortedag (1800) van Macaulay. De eerste soirée in dit seizoen van de ^Leidsche Kamermuziekvereeuiging" riep ons gisteravond naar de bovenzaal der Stads- Gehooizaal. We boorden er de dames Johanna Heijer (sopraan), uit Den Haag, en Van Baa- ten (piano), leerares aan de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier, en de heeren Bernard Relil (violoncel), uit Utrecht, Jan G. Striening (viool), leeraar aan bovengenoemde muziekschool, en dm heer Euderle, eveneens leeraar aan genoemde school, liet bovenzaaltje was gezellig bezet en 't aantal bezoekers is er sedert 't vorige jaar niet op verminderd. We kregen een degelijk menue voor dezen avond en er werd uitmuntend gewerkt. Mocht van het Trio van Saint-Saëns het Allegro Vivace ons, qua uitvoering en compositie beideniet zoo zeer bevallen, het Andante, zoowel als het Scherzo en Allegro werden door het uitste kend samenspel van de drie executanten, mej. Van Baaien en de beeren Rehl en Striening, schoon wtêrgegeven. Even schoon wellicht nog schooner werd Rubinstein's Trio vertplkt. We kun nen van het spel van den heer Rehl nog weinig zeggen. In het Adagio van Bargiel klonk ons de toon niet zoo bieed als we dat wel gewenscht hadden. Dit kwam ech ter het samenspel zeer ten goede en we zouden 't als zoodanig niet van belang ont bloot achten, wanneer de heer Rehl zijne medewerking kon blijven verleenen. De heer Striening speelde met zeer veel voordracht, en 't kwam ons voor, dat hij sedert 't vorig seizoen nóg weêr veel heelt aangeleerd. Mej. Vai Baaien had dezen avond eene zeer zware taak te vervullen, maar èn in het Trio van Saint-Saëns en v ooi dl ui Ru binstein's Trio had ze door haar uitnemend spel een zeer groot aandeel in het succes met deze trio's behaald. En nu onze sopraau-zangeres mej. Johanna Heijer uit Den Haag. We hoorden haar zeker met genoegen de liederen op het pro gramma genoemd voordragen, 't waren namelijk: #Das Veilchen" van A. Seitfert, Liebestreue" van Brahms, yPastorelle" van Haydn en yDem Herzaller'iebsten-' van Taubert. We konden over de voordracht dezer liederen bizonder oordeelen, omdat ze over 't algemeen zoo bekend zijn. In gelijke volgorde als ze op het pro gramma voorkwamen werden ze beter en beter voorgedragen. ^Pastorelle" van llaydn was zeer goed en 't best beviel ons wel de voordracht van tWenn zwei sich nur gut sind", dat de zangeres als toegift ten beste gaf en wèl gevoelvol gezongen werd. Over 't algemeen was de vooidracbt van de lie deren meer correct dan met gevoel. Nu en dan kregen we zelfs den indruk, dat eene opgegeven straltaak werd afgezongen, cor rect, uit vrees voor nieuwe straf Alaar mej. Heijer zingt gemakkelijk en dat is zeker een groot voordeel en belooft, bij meer ge voelvolle voordracht, ongetwijfeld veel voor later. De heer Enderle eindelijk die den heer Rehl bij zijn Adagio" van Bargiel accom pagneerde moet dezen keer buiten be spreking blijven, aangezien genoemde heer door een, gelukkig tijdelijk, gebrek aan zijne hand verhinderd was dezen keer een meer belangrijk aandeel in de uit voering te nemen. Dit concert was een uitstekend begin voor de reeks die de vereenigiug hoopt te geven en toenemende belangstelling in deze soirées is dan ook niet te verwonderen Alet genoegen zagen we dan ook dat de heer Paul liaase voor de tweede soiiée zijne medewerking heeft toegezegd. Waar de Leidsche krachten ztÜke krach ten uit den vreemde aan zich weten te ver binden, zijn de resultaten zeker niet twij felachtig. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Bussum (in vereenigiug met de afd. Ililrersum), 27 Nov., 7} u., in het hotel hNieuw Bussum", ter herinnering aan den lOOsten geboortedag van C. M. Von V\ eber. Der Frei8ehüiz (fragmenten), C.M. Von Weber; Euryanthe (fragmenten), 0. M. Von Webpr; Jubel-Ouverture, C. M. Von Weber; Schön Ellen, Max Bruch. Solisten: Mej. J. Op- penheimêr (Amsterdam), sopraan; mej. M.L. (Hilversum), sopraan; de heer C. v. d. B. (Bussum), baritou. Directeur: de heer G. A. tleinze. In Nederland zal met 1 Januari een nagelaten werk van Buskeu Iluet worden opgenomenBijdragen tot de geschiedenis der Nederlandsche letterkunde in den jong- sten tijd", eene reeks voordrachten, in de wiuters van 1860, '61 en '62 door Busken lluet te Haarlem, Amsterdam en Utrecht gehouden, en welke hij zelf onder dezen titel voor eene gezamelijke uitgave bestemd had. Bij den uitgever A. Rössing te Am sterdam, verschenen o. a. Woud novellen en Nosca. Het eerste is een reeks novellen van Julius Stinde. De vertaling is bezorgd door Antonia. Het tweede is een gedicht van mr. H. Cosman. Op een concert in de Albert Hall te Londen deed ook onze landgenoot, de violon cellist Van Biene, zicli hooren. Sedert Hoilman hoorden wij niets dat technisch zoo schoon was," schrijft de Pall Mall. De bekende historicus en novellist Johannes Scherr, is op 69 jarigen ouder dom te Zurich gestorven, llij was geruimen tijd professor aldaar. Mile. Van Zandt gaat goed vooruit; zij kan nu loopen zonder op een stok te steunen. Z. M. de koning-groothertog heeft ridder E. De Gubematis, minister-resident van Italië te Lima, benoemd tot comman deur der orde van de Eikenkroon. Bij de gisteren te Arnhem gehouden verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten-geueraal werden uitgebracht 1207 stemmen; gekozen werd de heer Mr P. W. Van der Sleyden (I.) met 1152 stemmen; de heer Mr. W. G. baron Brautsen van de Zijp (a. r.) verkreeg 39 stemmen. In de maand April of Mei 1887 /al een vergelijkend onderzoek plaats vinden van adspiranten voor de betrekking van surnu merair bij het vak der posterijen, waartoe tien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. Een volgend examen zal eerst in 1888 worden gehouden, zoodat gedurende 1887 slechts één examen zal plaats vinden. De adspiranten behooren zich vóór 1 April aanstaande bij een op zegel geschreven re quest tot den minister te wenden. A a dien tijd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. De verdere bijzonder heden zijn in de Stualscourunt opgeuoinen. Blijkens een bij liet departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. scbroefstoomschip 1ste kl. Koningin Emma der Nederlanden, in den avond van den 22steu dezer Dungeness gepasseerd. Aan boord was alles wel. Van 1 Januari tot ultimo September van dit jaar gingen bij het Indische leger over: 391 vrijwilligers (waarvan 22 onder officieren en 91 korporaals) benevens 277 miliciens, waarvan er 119 met groot verlof en 158 onder de wapenen waren. Tengevolge van het door mevrouw Bulkley tot den minister van justitie ge richte adres heeft de heer mr. A. M. Van Supriaan Luïscius, naar men verneemt, zich aan verdere behartiging barer belangen ge heel omtrokken. (JV. li. Cl) Te Lisse is de verhouding tosschen den burgemeester en een deel van de raads leden niet van zeer vriendschappelijke!» aard Mag men het Weekblad van Jlillegom Lisse, enz gelooven, dan is op de ruads vergaderingen wel eens de bekende verge lijking met den Poolschen landdag toepasse lijk. In die van 9 Nov. jl. schijnt liet althans nog al woelig te zijn toegegaan. Volgens het verslag, dat wij in genoemd weekblad aantreffen, begon het lieve leven al bij de vaststelling der notulen. Daarin was vermeld dat in de vorige zitting de be grooting voor 1887 was behandeld, maar niet dat zij was vastgesteld. Twee raads leden, de heeien Van Stockum en Van Ewijk, beweerden dat dit wel was gebeurd, maar de burgemeester ontkende het, omdat toen de begrooting nog niet 14 dagen ter visie had gelegen. Daarentegen merkten de opposanten op, dat de vorige vergadering o. a. was bijeengeroepen tot *va«istelling der begrooling," dat alle onderdeden en de eindcijfers waren behandeld, en dat boven dien de wet vereischt vaststelling vóór 1 November, den dag waarop zij aan ged. staten ter goedkeuring moet zijn gezonden. 0\er deze quaestie ontstond een scherpe woordenwisseling, waarbij burgemeester en oppositie elkaar telkens in derede vielen en die eindigde met een protest van de twee raadsleden. Daarna kwam o. a. een verzoek van mevr. de douairière Van Pallandt aan de orde, om een bijdrage voor het uitdiepen van een vaart. Deze dame heeft met September hare woonplaats uit Lisse naar Den Haag overgebracht, wegens geschillen met het dagelijkscli bestuur, tot groot nadeel voor de gemeente, daar deze grondeigenares on geveer in de plaatselijke belasting betaalde, wat nu door de andere iugezeteueu moet worden opgebracht. De voorzitter wilde elke bijdrage weige ren, omdat slechts enkelen belang bij de uitdieping hadden, en toen de heer Van Stockum een ander voorstel wilde doen, liet de burgemeester hem niet aan het woord komen, maar eerst stemmen over het advies om afwijzing. Van de 7 leden slemden drie daartegen en twee protesteerden tegen deze wijze van behandelen. Verder bleek nog dat er oneeniglieid be staat tusschen politie en brandweer. Een der opponeerende leden, de notaris D. G. Van Slockum, die reeds 14 jaren zitting heeft gehad in den gemeenteraad, heefl nu zijn ontslag genomen. (llbl Burg. en weth. hebben voorgedragen voor de betrekking van commandant der biandweer van 's Gravenhage, de heeren G. De Wijs, kapitein van den generalen slaf van het O. I leger, niet verlof hier te lande; It. 11. Eijssonius de Waal, gepen- sionncerd kapitein van den generalen staf bij het leger hier te lai.de; G. P. Van der Garden, 1ste luit. der inf gedetacheerd bij het departement van oorlog Door de llaagsche politie is aange houden en overgebracht naar het huis van ar rest eene dienstbode uit het Hotel Central die 's nachts op de kamer van een kameraad wist te komen en van baar f 5 ontvreemdde. Uit Voorburg meldt men aan het D v. Z.-Il en Gr. dat de loterij der vereenigiug Dorcas zich verheugen mag in de ontvangst van acht zeer fraaie prijzenhaar geschonken door Z. K. H. prins Albrecht van Pruisen. In de vorige week is de laatste hand gelegd aan de nieuwe inrichtingen der lloll. Uz. Spw.-Mij. te Delft. In den zomer van 1882 waren de werkzaamheden aangevangen. Met uitzondering van den beruchten tunnel, is alles op onbekrompen wijze uitgevoerd; de maatschappij heeft gedurende die 4 jaren ver over het half millioen gulden verwerkt. Voor de ramen van een winkel in petlen en mutsen in de Hoogstraat te Am sterdam stond te lezen: yWie voor een gulden koopt krijgt f 2 op den koop toe." Het spreekt van zelf dat vele voorbijgangers, vooral zij die van buiten de stad met den Maandag de markt bezochten, zich lieten verlokken om hun slag te slaan. De meesten gingen met een pet of muts naar huis, maar niemand ontving de beloofde twee gulden. Toch was de winkelier in zijn recht; daar niet één voorwerp tegen één gulden werd verkocht, maar wel daar beneden of daarbovenkon niemand er zich op beroepen dat hij voor een gulden had gekocht. Gisteren stond terecht voor het ge rechtshof te Leeuwarden Erederik Schipper, visscher te Giethoorn, wegens moord inet diefstalgepleegd op den rijksveldwachter Kiel te Wanneperveen. De eisch van den officier van justitie is tien jaren en acht maanden gevangenisstraf. Te Maastricht zal, naar men verneemt, een geweerfabriek op groote schaal worden opgericht. '«GRAVENHAGE Door Z. M. is aan den heer W. E. Boyé, grondeigenaar op Curasao, vergunning ver leend tot aanneming der eeremedaille van het openbaar onderwijs, hem door den pre sident der ^ereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan den heer E. C. baron Sweerls de Landas Wijborghsecretaris van het gouvernement van Ned.-lndië, ver gunning verleend tot aanneming der ver sierselen van officier der koninklijke orde van Cambodja hem door den vorst van dat rijk geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, eer vol ontslag verleend: aan J. F. Ernon, als burgemeester van Mheer en aan W. W. Hermans, als burgemeester van Broekhuizen. Door Z. M. is, voor den tijd van drie jaren, benoemd tot lid van den raad van tucht voor de koopvaardij J. Vos van Mar ken, oud-gezagvoerder ter koopvaardij, te Amsterdam. Door Z. M. is, met instandhouding van het militaire pensioen van f157, bij kon. besluit van 14 Sept. 1859 verleend aan den thans eervol uit zijne betrekking ontslagen onderopzichter der werkplaatsen bij 's rijks gieterij van bronzen geschut B. Stemerding, aan dezen, eeu tweede pensioen, ten laste van den staat, toegekend ten be drage van f199 'sjaars; en pensioen ver leend, ten bedrage van f553 'sjaars, aan den eervol ontslagen bode bij het departe ment van oorlog J. Markwat. Door Z. M. is de heer dr. W. A. Van der Star, laatstelijk geneesheer-directeur van het hu'pkrankzinnigengesticht te Soera- baja, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Door Z. M. is aan j.ir, mr. E. F. E. Testa, gewezen bezoldigd consul-generaal der Nederlanden te Tunis en Tripoli, laat stelijk op wachtgeld, een pensioen verleend ten bedrage f2114 'sjaars. De minister van koloniën zal op 26 dezer geen audiëntie verleenen. EN GELAN D. De kroonprins en kroonprinses van Denemarken worden in het begin van De cember te Londen verwacht. De Daily Neios meldt uit Odessa, dat de Russische regeering weder het plan heeft opgevat, de landengte van Perekop te doen doorgraven, en dat dadelijk met het graven van liet kanaal begonnen zal worden. Uit Tunis wordt aan de Daily Newt bericht, dat men van de zee naar het eerste meer van Byerta een kanaal wil graven. De kosten worden op 12millioen geschat. FR AN MRU H. De heer Sa<li Carnot, minister van financien, antwoordde in de gisteien gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden den heer Faure (die eene vermindering van 618,000 frs. had voorgesteld op de nitgaven der centrale administratie en den miniater

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2