BUITEÜLAKDSCHE BERICHTEN. mzè e: m. opzichter 3de kl.; tot opzichter van den wa terstaat 3de kl. A. Van Bloois, thans op zichter 4de kl. benoemdtot opzichter 4de kl. J. Venema, te Enumatil, en P. R. Kok thans tijdelijk bureelambteuaar bij den rijks waterstaat te Nijmegen. Den nieuwbenoemden majoor jhr. J. E. A. Meijer, van het 2e reg. huzaren, is als standplaats aangewezen 's Bosch. Het Vaderland meldt, dat volgens particuliere berichteü uit Indie door den gouv.-generaal aan de eigenaars der suiker fabriek Sindanglaoet in Cheribon uitstel van de betaling van den cijns ad f 30,000 is verleend. Tot nog toe was op verzoeken om uitstel in den regel afwijzend beschikt. Volgens bij de familie hier te lande ontvangen tijding, is het ongeval den luit. kolonel der infanterie D. Schafer te Soerakarta overkomenminder ernstig dan het eerste bericht deed vermoeden. Door het storten van zijn paard in een kuil heeft de overste den rechterarm gebroken. Bij het afzenden van den brief, den 18den October, baarde de toestand van den lijder geen zorg. Een ambtenaar op Sumatra voerde met een Maleisch hoofd een gesprekwaarvan de loop aanleiding gaf, dat over den ouder dom der beide interlocutoren van gedachten werd gewisseld. De ambtenaar, de regelen der Europeesche beleefdheid in acht nemende, schatte den Maleier eenige jaren jonger dan hij was, en prees ook, om hem ingewikkeld een com pliment te maken, zijn goed voorkomen. Nu was de Maleier aan de beurt om den ouderdom van den eerst Söjarigen ambte naar te schatten, en hij schreef dezen niet minder dan 60 jaren toe. On se ambtenaar was zeer verbaasd, en trachtte, met die soort van meerderheid, welke de Europeaan tegenover den inlander teekent, hem onder het oog te brengen, dat hij zich aan de wetten der beleefdheid, naar Europeesche begrippen, vergrepen had door hem blijk baar een veel te hoogen ouderdom toe te kennen. //Mijnheer," antwoordde de Ma leier, yik scnat uw leeftijd niet naar uw voorkomen, maar naar uw verstand." Bij ons heerscht wel eenigzins de meening dat men op zijn zestigste jaar reeds suf be gint te worden, zooals blijkt uit de bekende spreekwijze: //ben je zestig?" De Maleier acht, evenals de oude Homerus in het voor beeld van Nestor, de wijsheid het attribuut der grijsheid. (Arnh. Cl.) De persoondie onlangs in een in aan bouw zijnd pand te Deventer met bebloed gelaat en in bewusteloozen toestand Zondags morgens door een opzichter is gevonden, en die waarschijnlijk Zaterdagsavonds, terwijl zijne vrouw, die hem te huis wachtende was, vermoedde dat hij 's nachts in -est doorwer ken van een steiger is gevallen en in deze toestand tot Zondagmorgen bleef liggen, is jl. Vrijdagavond aan de gevolgeu overleden. In de gemeente Odoom zijn aan de hoofden der lagere scholen brandbluschgra- naten ter bewaring gegeven, om bij voor komenden brand daarvan dadelijk gebruik te maken. Te Rijssen heeft eene vrouw, die 't niet al te breed had, terwijl zij bezig was de keuken van het huis, dat ze weldra zal gaan verlaten, nog eens Hink te reinigen, onder één der vloersteenen eene som van f 1000 gevonden, waarschijnlijk afkomstig van eene vrouw die reeds jaren geleden in dezelfde woning had gehuisd en plotseling overleden was. De helft dier som zal aan de vindster komen ingevolge de bepalingen van het Bur gerlijk wetboek, indien tenminste het gevon dene als een //schat" kan worden beschouwd. Het aantal sollicitanten voor de be trekking van directeur der tram Breskens- Maldeghem is thans geklommen tot 317. Dinsdag deed de rechtbank te Zierik- zee uitspraak in eene zeldzame kwestie. Het betrof de zaak van D B vroeger molenaarsknecht, thans bakker te Zierikaee als eischer, en H. C., molenaar te Ouwer- kerk, als gedaagde. Volgeus eischer, die destijds als knecht bij den gedaagde werkzaam was, had op een avond in de maand October van 1884, terwijl hij aan de wieken eenig werk ver richtte, zijn baas, de gedaagde, de onvoor zichtigheid den molen in beweging te brengen. D. B.eischer, werd door de wieken in de hoogte gevoerd, maar viel toen, waar door hij zes weken bedlegerig was geweest, eene ontzetting van den ruggegraat had be komen en ongeschikt geworden is zijn be roep van molenaarsknecht in het vervolg uit te oefenen. Op die gronden stelde D. B. een eisch tot schadevergoeding tegen zijn baas H. C. in. Daar het ongeluk op een donkeren avond was gebeurd, en er niemand getuige van was geweest, noch ander bewijs aanwezig was; terwijl bovendien de gedaagde molenaar begonnen was met ongeveer alles te ontken nenheeft dit proces bijna twee jaren ge duurd, in welken tijd er twee tusschenvon- nissen ten voordeele van den eischer gewe zen werdenen een onderzoek van de doc toren De Bruijne, Zuurdeeg en Van der Starp als deskundigen plaats vond. Bij de einduitspraak nu heeft de recht bank beslist dat al wat de eischer gesteld had was bewezen en dat zoowel het onge luk als de onvoorzichtigheid van den gedaagde en de kwetsuren, die de eischer tengevolge daarvan beloopen heeft, bewezen waren. Zij heeft den gedaagde veroordeeld om aan den eischer te betalen f 15 voor kosten van herstel en als schadevergoeding eene som van zes honderd gulden in eens en voorts elk jaar, te beginnen met December 1884, eene uitkeering van honderd gulden tot zoolang de eischer geheel is hersteld(waar omtrent de gehoorde doctoren hadden ver klaard dat niet met zekerheid te zeggen valt of hij ooit zal geuezen) en voorts voor T9ff deel in de kosten. Voor den eischer D. B.was als advo caat en procureur opgetreden mr. A. J. F. Fokker, voor den gedaagden molenaar jhr. mr. J. W. D. Sch. Boeije. (Z. N.) Omtrent het ongeluk, voor de haven te Stavenisse gebeurd, meldt men aan de Midd. Ct. de navolgende bijzonderheden: Een vaartuig, afkomstig van de Paal (gemeente Grauw) en bevracht met eene lading klompen, bestemd voor Prinsland, kwam 's morgens, circa 8 uur, onder den wal. Door de sterke ruk- en stormwinden sloeg de last om, waardoor het vaartuig water innam en omkantelde. De bemanning, bestaande uit drie per sonen, wist zich eenigen tijd op het om gekantelde vaartuig en op een losdrijvende plank vast te klemmen. Een der dijkwer kers M. S., die dit onheil zag gebeuren, ijlde naar den veerschipper C. Boomsluiter, welke zich haastte met zijn hoogaars den ongelukkige!) ter hulpe te komen. Voor deze evenwel met zijn personeel op de plaats van het onheil tegenwoordig was, had de oudste der bemanning, Jan Francies Kind, circa 60 jaar, het niet meer op het omge kantelde vaartuig kunnen uithouden en was deze een prooi der golven geworden. De beide andere, jongelui van 13 en 17 jaren, werden, na een uur in die netelige positie verkeerd te hebbendoor schipper Boom sluiter behouden aan wal gebracht, de droeve last van het lijk van K. met zich voerende. Ten huize van geuoemden Boomsluiter von den de geredden eene liefderijke ontvangst, liet vaartuigje lag, bij het afzenden van dit bericht, nog ten prooi der golven, ter wijl er veel lading komt aanspoelen. Het lijk van den verdronkene werd naar het lijkenhuisje op de begraafplaats vervoerd. lloe treurig het gebeurde is, blijkt toch gelukkig nader dat niet, zooals onze bericht gever gisteren, zeker ouder dm eersien in druk, die steeds aanleiding geeft tot over drijving, seinde, alle opvarenden zijn ver dronken. De toestand der bij het spoorwegon geluk te Breda op jl. Woensdag verwonde personen is vrij bevredigend. Volgens ver klaring der geneesheeren bestaat er geen levensgevaar meer. Het stoffelijk overschot van den heer J. Gijsbregts, van Terheijden, is eergisteren aldaar onder veel deelneming ter aarde besteld. Geheel onverwacht ontlastte zich Don derdag boven Eindhoven een hevig onweder. Op een schitterenden bliksemstraal volgde terstond een vreeselijke donderslag; de blik sem sloeg op den afleider der parochiekerk aldaar, waardoor de toren eenige oogenblik- ken in een lichtblauwen nevel gehuld werd. Een hevige stortregen en hagelslag, waarbij zeer groote hagelkorrels, die zich op sommige plaatsen tot een voet ophoopten, vergezelde het onweder. Dienzelfden avond sloeg de bliksem op den toren te Acht, waardoor het kruis verbrijzeld werd en het leien dak schade leed. GRAVEDIIAGE. Door Z. M. is aan A. J. Hamilton griffier bij het kantongerecht te Oosterhout, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van Isabella la Catholica van Spanje, hem door II. M. de Koningin- Regentes van Spanje geschonken. Door Z. M. is de h er C. G. Bach, pred. bij de llerv. gemeente te llelder, be noemd tot veldprediker bij het leger in Aed.- Indie, met bepaling dat hij, wanneer het koninklijk besluit van 1 Augustus 1886 n°. 16 in werking treedt, zal worden beschouwd als te zijn benoemd tot pred. bij deProtes- tantsche gemeente in Ned-Indie. Door Z. M. is bij het wapen der art. benoemd, b\j het 3de reg. vesting art., tot kapt., de 1ste luit. J. R. De Wolffvan het lste reg. vesting-art. De luit. ter zee lste kl. J. Fichet wordt met 26 dezer eervol ontheven van de waar neming der betrekking van adjudant bij den minister van marine en op non-activiteit gesteld en met dien datum vervangen door den luit. ter zee lste kl. F. W. C. Ledeboer. De plaatsing van den luit. ter zee 2de kl. M. Van Nassau met den 26sten dezer aan boord Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna wordt ingetrokkeu. Metitenlsten December a. s. wordt aan booid van ge noemden bodem gi-plaatst de luit. ter zee 2de kl. L. E. Van Diggelen. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 December aanst.a. op pensioen gesteld 1°. op zijn verzoek ter zake van langdurige» dienst met vijftigjarigen ouderdomde kapt. ter zee J. M. L. A. P. WTrix; X°. op grond van langdurige» dienst, de kapt. ter zee 11. J. Van Broekliuijztn; 3°. ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, de kapt.-luit. ter zee G. Van ilerwaaiden; en zulks onder toekenning der navolgende jaarlijksche pensioenen, aan den 1 sten en 2den genoemde, van f2101) ieder; en aan den 3de» genoemde f 1766 bene vens voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 'srij^s overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen eene verhooging dier pensioenenvoor eerstge noemde met f 1125, voor den tweeden ge noemde met f 12UU en voor laatstgemelde met f 900 's jaars; en b. bevorderd: tot kapt. ter zee de kapt. luit. ter zee VV. A. Arriëns; tot kapt.-luit. ter zee de luns. ter zee le kl. li. A. Schippers, II. G. ilildebraudt en J. Fichettot luit. ter zee le kl. de luits. ter zee 2e kl. jhr. J. A. G. Vau der Staal, W. A. Palm en L. A. T. J. F. Van O.jen. De minister van oorlog zal op 25 dezer geen audiëntie verleeneu. Etf (.iÜLA II. Het nieuwe Rijksinstituut zal verrij zen op een plek gronds tusschen Whitehall en Westminster. De koningin zal iu Juni van het volgend jaar den eersten steen voor liet gebouw leggen, waarvan de kosten on geveer 300,000 zullen beioope» en waar aan minstens 3 jaar arbeid zal zijn. De gebouwen zullen een oppervlakte van 400,000 vierk. voet beslaan. De koloniale en In dische tentoonstelling wordt niet heropend. De aangekondigde demonstratie van werkeloozen op TrafaJgar-Square te Londen is rustig afgeloopen. Meu schat het aantal aauwezigeu op 5000J personen, de nieuws gierigen daaronder begrepen. Verschillende deputatieu werden ingehaald met muziek, welke de Marseillaise speelde, en haar werd op dezelfde wijze uitgeleide gedaan. Drie sprekers voerden het woord en de gewone socialistische resolutien werden aangenomen. De minister Churchill ontving Don derdag 11. eene invloedrijke deputatie ten gehoore, die kwam aandringen op vernieu wing van de belasting op steenkolen en wij nen. Lord Churchill zeide, niet te kunnen beloven, dat de regeering die zou voorstel len. Hij was van oordeel, dat de belas tuig moest worden afgeschaft, ofschoon de oporengst daarvan jaarlijks 450,0ÜU p. st. bedraagt. Moesten die gevonden worden door verhooging van belasting op den eigendom, dan merkte de minister aan, dat eene be lasting op den eigendom toch verkieslijk was boven eene belasting op levensbehoeften. In geen geval zou de regeering overgaan lot een voorstel tot vernieuwing der belasting dan op twee voorwaarden. De eerste was, dat de Loudensche commissie voor openbare w er ken f die het verzoek kwam doen, bewijzen kon, dat zij werkelijk in dezen het gevoe- leu van de bevolking van Londen uitdrukte, en in de tweede plaats, dat die commissie voldeed aan het reeds in 1883 door de re geering tot haar gericht verzoek om aangaande hare fiuancieele politiek genoegzame ophel dering te geven. Uit Sofia wordt aan de Standard ge meld, dat Kauibars den Russische» consul te Burgas bevel heeft gegeven troepen te doen landen tot bevrijding van de Monte- negrijnsche medeplichtigen aan den opstand te Burgas, welke de Bulgaarsche regeering weigerde uit te leveren. De bevrijding zou des avonds door geweld moeten geschieden. Het regentschap heeft daarop echter bevolen de geva igennen los te laten. Het regentschap verbood de jongste nota van Kauibars met de post te verzenden. I H1\KUIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft Zaterdag de beraadslaging over de staatsbe- grooting voortgezet. Aangenomen werd het voorstel, door de commissie iu overleg met het gouvernement gedaan, om den rente voet voor de gewone spaarkassen te verla gen van 4 op 3} pCt.en dien der post spaarbanken tot op 2J pCt. De daardoor verkregen bezuiniging bedraagt 18,200,000 francs. Met 450 tegen 100 steramen is, ondanks het verzet van den minister van financien, aangenomen een amendement van den heer Soubeyran, strekkende om eene nieuwe reductie van 1 millioen te brengen in het bedrag van de rentebetaling der vlottende schuld. De heer De Freycinet deelde Zaterdag in deu ministerraad mede, dat generaal Kauibars aan den Franschen diplomatieken agent te Sofia en de Frauschp consuls de bescherming der Russische onderdanen in Bulgarije heeft toevertrouwd. Deze opdracht heeft geen politieke beteekenis. Ei is voor de Parijsche tentoonstel ling reeds 23 millioen frs. ingeschreven, dat is 5 millioen meer dau gevraagd was. Gisteren is door de socialisten te Madrid eene openbare bijeenkomst gehou den, welke zonder eenig incident afliep. DU1TSCI1 LAND. Men leest in de Post: yDe keizer leed Woensdag 11., gelijk wij uit authentieke bron weten, aan eene acute heeschheid, waarom de artsen volstrekte rust hadden bevolen; derhalve trok de wacht zonder mu ziek voorbij het paleis. Daar dit bij degenen, die gewoon zijn Z. M. des middags te zien en toe te juichen, ernstige bezorgdheid ver wekte en spoedig geruchten van eene ernstige ongesteldheid verbreid werden, stond heden (Donderdag) middag omstreeks denzelfden tijd eene menigte van duizenden in stomme, bange verwachting voor het paleis, of zich lieden het geliefde gelaat aan het historische hoekvenster vertoonen zou. De wacht naderde, de muziek speelde, daar klonk een don derend hoera" door de lucht. Frisch en gezond stond de keizer aan bet venster; het minzaamste lachje verhelderde zijne trekken velen, zeer velen, pinkten een vreugdetraan uit het stralend oog. Met een pak van het hart, ging men vroolijk en luchtig naar huis." Gisterenochtend vroeg heeft Z. M. met graaf Perponcher gearbeid en vervolgens prins Lodewijk van Beieren, die afscheid kwam nemenen den van Schwerin (waar hij het huwelijk van prinses Charlotte van Mecklen burg en prins Reuss, adjudant des keizers, had bijgewoond) teruggekeerden kroonprins ontvangen. Daarna arbeidde Z. M. met ge neraal Von Albedyll en den minister Von Puttkamer en ontving hij den Petersburger militairen gevolmachtigde Von Villauuie. Prins Lodewijk van Beieren zou bij den kroonprins diueeren en des avonds naar Mun- chen terngkeeren. Dienzelfden avond is de kroonprinses, die zich op hare terugreis uit Balie met hare dochters eenigen tijd te Mun- chen heeft opgehouden, van daar naar Berlyn vei trokken. OOITE IVRIJ K. In de voltallige zitting der Oosten- rijksche delegatie werden Zaterdag de begroo tingen voor oorlog en financiën aangenomen. Vóór de voltallige zilting stelde de be groot i»g«com missie in eene geheime confe rentie, welke op voorstel der linkerzijde er met goedkeuring der meerderheid werd ge houden, het staatkundig gedeelte vast van het rapport op het budget van buitenland- sche zaken. Daarna werd de zitting der commissie hervat en voerde graaf Kalnoky liet woord. Hij verklaarde zich volkomen tevreden met de overeenstemming, we'ke ten opzichte van de taak en het doel der politiek van de monarchie bestond. Deze overeenstemming in eene quaestie, welke het aanzien en de stelling der monarchie tegen over het buitenland raakt, is voor den mi nister van hoog gewicht en hij ziet daarin met erkentelijkheid eene kostbare schraging zijner pogingen. RISLAND. In Rusland is men niets gesticht over de wijzp, waarop China zich op militair gebied ontwikkelt. De troepen zijn goed ge- wapeud en uitstekend gedrild. Verscheidene havens zijn flink versterkt door een Duitsch officier, en een Eugelschma» helpt wegen maken. De Novosti vreest, dat China zich geheel van Corea meester maken zal. BtLGA RIJ E. De meeste diplomatieke agenten der mogendheden te Sofia hebben zich naar generaal Kauibars begeven, om van hem bij zijn vertrek afscheid te nemen. De vlag van het Russische consulaat gebouw te Varna is gisterennamiddag te 4 uren ingehaald. Te 5 uren begaf de Rus sische consul zich met zijne familie aan boord van een Russisch pantserschip. Voor het gebouw bevond zich eene talrijke

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2