NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sïeze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen.l ABONNEMENT: Maandag 22 November 1886. N". 275. 200» Jaargang. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BLNiNEiNLANDSCllE BEKICHTE.N. lie Courant 1 Voor Leiden, per 3 maanden franco door het geheele rijk, per maanden Prijs per Summer 10 ('ent. I 1.25. 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakersstees: 6. STADSNIEUW». Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen C. L. die zonder geld of middel van bestaan in deze g< meente rond zwierf en zich alzoo schuldig heeft gemaakt aan landlooperij. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 36 tot 76 volwassen personen en 6 tot 9 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 1 geval van febris typlioidea, 1 g val van diphtheritis en 4 gevallen van mazelen aangegeven. Geen sterfgevallen aan besmet telijke ziekten kwamen voor. Gisteravond heeft in den Burcht het proefdirigeeren plaats gehad door de sollici tanten naar de betrekking van kapelmeester van het muziekcorps der dd. schutterij al hier. Tot beoordeeling waren uitgenoodiVd de heeren Daniel De Lange en Coenen. De commissie voor de muziek uit de officieren was er bij tegenwoordig. Er zal nu eene keuze moeten worden gedaan uit de heeren Van Leeuwen en Rehl heiden uit Utrecht en den heer De Neut uit Nijmegen. In verband met achterstaande adver tentie van de maatschappij tot bevordering der toonkunst verwijzen we hen die omtrent de op 't geannonceerde concert uit te voeren toonwerken iets willen weten naar onze num mers van Woensdag en Donderdag j.l. lieden overleed alhier in den ouder dom van 85 jaren, algemeen geacht en be mind de heer J. M. A. Gubbi. De overledene, vreemdeling van geboorte kwam reeds op 11-jarigen leeftijd in ons land. In 1830 en volgende jaren was hij sergeant majoor bij de mobiele schutterij. Hij was een der weinig overgeblevenen die met het Metalen Kruis zijn gedecoreerd. De heer Gubbi was heden juist vijftig jaren gehuwd; dit maakt dus voor zijne echtgenoole en kinderen het verlies des te treffender. Nu de knecht van St. Nicolaas het paard van dien kindervriend bij uitnemend heid zoo langzameihand begint te kammen en op te toornen voor den aanstaanden tocht over onze daken maken de hh. winkeliers hunne uitstallingen gereed om hem bij zijne inkoopen zooveel schoons en nieuws aan te biedeu als maar eenigszins denkbaar is. De heer Blankenberg op de Mare blijft met zijne étalage bij vorige jaren niet ten achter. Wie zijne keurig uitgevoerde en lijvige „beleefde uitnoodiging tot een bezoek" ontvangen heeft en aan die uitnoodiging gehoor gaf zal met eene keuze niet verlegen behoeven te staan. Bij de kolossale hoeveel heid boek- en prachtwerken in allerlei talen, in proza en poezie, met en zonder platen en gravuren dient ons Blankenberg's boekje uitstekend tot wegwijzer. Evenzoo bij eene keuze uit de jongens-, meisjes- en kinder boeken en scheurkalenders. Alle pracht- en plaatwerken, kinderboe ken, pakketten, enz. door de firma's in goedkoope boeken (Cohen, Koster, Bolle) gea Iverteerdlevert de heer Blankenberg tot dezelfde prijzen als die firma's. In luxe artikelen, luxe-papieren, allerlei wandveisic- ringen en statuetten vindt men in genoemden winkel eene ruime keuze. De heer Kooyker op den Nieuwen Rijn zorgde mede voor een goede collecue boeken voor eiken leeftijd en tot eiken prijs. Enorm is de voorraad en verscheidenheid van scheur kalenders met de schoonste schildenvan de grootste af tot miniatuur-kalenders toe. Eene merkwaardige verzameling photographiën en photo-lithographieën, alsmede vele soorten vau standaards ten dienste daarvan maakt ons eene keuze bijua moeilijk. Doch e* is voor elk wat wils, ook in poëzie-albums, visiteboekjes, scrapboeks en velerlei luxe artikelen. De firma Geijer op de Botermarkt zal zeker wel weer een groot aantal voorwerpen leveren bij de inkoopen van den goeden Sint. Voorwerpen in Cuivre poli, in allerlei ledersoorten, schrijfmappen, terra colta beeld jes, Morastfinders, velerlei gezelschapsspelen voor de winteravonden, inktkokers in ontel bare soorten, luxe post- en luxe-schrijfbe hoeften dat alles vindt men er in ruime keuze. De winkel van den heer Sleyser op de Hoogewoerd is een ware lusthof voor kin deren die van flinke spelen houden. Zoowel voor spelen in de buitenlucht als in de warme kamer vindt men er de benoodigd- heden in verrassende verscheidenheid. Vestingwerken (van hout natuurlijk), sol dalen van allerlei grondstoffen, belegerings- spellen, toeters, trommen, sabels, geweren, en ander onschadelijks krijgstuig vindt men er in massaterwijl tevens voor liefhebbers en liefhebsters van de schilderkunst eene zeldzame collectie schilderbeuoodigdheden aan wezig is. Ook bij de firma Wille C°. is de ruime winkel bijna nog te klein om de vele voor werpen van nut en smaak te bevatten. Vooral in het artikel lakwerken, lampen en cuivre poli voorwerpen is hier veel der bezichtiging (en het koopen natuurlijk ook) ten volle waard. Van de kleinste tot de grootste voor werpen zijn er tot allerhande prijzen voor handen, zoowel voor huishoudelijk gebruik als voor luxe. Vooral is de heer Visser op de Haarlem merstraat bij de Janvossensteeg van huis houdelijke arlikelen voorzien. Door inkoopen in dit magazijn te doen kan met het nuttige verbinden met het geven van een St. Nico- laasgeschenk. In verlakte artikelen zoowel als in allerlei soorten van porseleinwerken en lampen is deze winkel bizonder gesor teerd. Mejufvr. Molkenboer op de Botermarkt étaleeren eene aardige en smaakvolle collectie kindergoederen, toilet-artikelen en surprises van allerlei aard. Evenzoo de firma De Grijs die onder de vele voorwerpen van nut en smaak o a. étaleeren een bizonder fraai en practisch waschlijstje met verzetbare nummers op sa tijnen kussen. Ook de firma Van der Burgh in de Maars- manssteeg heeft voor St.-Nicolaascadeaux nieuwe bezendingen van allerlei doen over komen. De heer Sanders, zeepfabrikant heeft in zijn winkel op den Nieuwen Rijn tl wat maar van zeep te maken is tentoongesteld zoowel voor practisch gebruik alswel als sieraad. Ook vindt men er eene flinke col lectie toilet-artikelen in tasclijes van allerlei vorm en grondstof; reukwater van verschil lende fabrieken is ook iu onderscheidene merken voorhanden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks- u diversiteit a hier, de heer II. Ph. Berdenis van Ber- lekomgeb. te Heerlen (Limburg), na ver dediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: //Het onderhoud vau gemeente werken door de gemeente." Tot arts is gisteren alhier bevorderd de heer C. E. Ileijnsius, doctorandus. Toe gelaten tot het eerste gedeelte de bh.: J. A. A. Dool, doctorandus, en II. J. Kijistra, cand.-arts. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. 21 Nov. Geboortedag (1829) van P. A. De Genestet. 22 Nov. Geboortedag (1822) van André Lemoyne. De dichter M. Coens, wiens „Tienden van den Oogst" men zich nog wel herinne ren zal, heeft thans een nieuw, maar dit maal kleiner bundeltje uitgegeven (bij W. Gosler te Haarlem), onder den titel „Scha keering" daarbij zijn pseudoniem afleggend. De heer W. L. Penning Jr. gaf in dit in handig formaat gedrukt boekske behalve een aantal gedichten, waarvan sommige van veel gevoel getuigen, ook eenige prozastukken. Naar men verneemt, zal in de zaal van 'srijKS museum te Amsterdam, waar de portretten der Nederlandsche zeehelden zijn opgehangen, een huldeblijk geplaatst worden ter eere van die dapperen. Op het initiatief van den heer jhr. De Casembroot heeft zich daartoe eene commis sie gevormd waarvan aan den burgemeester van Amsterdam, den heer Van Tienhoven, het eere-voorzitterschap is opgedragen. Woensdag in heü Palais-Royal le op voering van de nieuwe comedie vau Muilhac: „Gotlei'. Inhoud, löde jaargang, n°. 24, van De Huisvrouw. De tentoonstelling van bor duurwerken. Onze verlichtings- en ver warmingsmiddelen. I. Door dr. S. Sr. Coro- nel. Een bezoek bij Carmen Sylva. Verwarming en ventilatie. Door M. Apho- rismen. Ingezonden. (Antwoord van Anna aan mej. Thyin) lets over koken van rundvleesch. DoorA. Boekaankondiging. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Huishoude lijke raadgevingen en mededeelingen. Feuil leton. „Een lastig geval". Door Otto Roquette. (Vervolg.) Advertentiën. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeei.e kennis, dat overeenkomstig art. 37 van het rijkste- legraafreglement, goedgekeurd bij koninklijk besluit van z.9 Juni 1S86 Staatsblad u°. 114) op den aanstaanden Nieuwjaarsdag gelegen heid zal bestaan tot overbrenging per tele graaf van nieuwjaarskaartenin het onder ling verkeer der Nederlandsche rijkstelegraaf- kantoren. Formulieren voor deze nieuwjaars - kaaiten, voorzien vau een stempelaf liuk van het kantoor van afgifte, zijn gedurende de maand December bij alle rijkstelegraafkan toren verkrijgbaar tegen den prijs van tien cent. De op deze formuliere.i geschreven nieuwjaarskaarten kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 31 December 1886 en op 1 Januari 1887 bij alle rijks- teleirraafkantoreu ter overseming wordeu aan geboden naar plaatsen, waar Nedtrlanclsche rijkstelegraaf- of telephooukanioren ziju ge vestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woorden bevatten. De naam der plaats van afzending wordt amblshalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de op 31 December aangeboden kaarten, geschiedt, indien eeuigszius moge lijk, op 1 Januari, zonder uuisiag en zon der ontvangbewijs te voidtren. Bezoiging buiten deu gewonen bestelkring der kantoren vindt niet pla: ts. De minister van önanciën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het open gevallen kantoor Coevordenontvangers en audere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen, on verschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 15 De cember e k. bij het departement van finan ciën kunnen aanmelden. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter keunis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1886/7 belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. II der wet van 25 December 1878 [Staatsblad n°. 222), zal zitting houden op Donderdag 25 November e. k. en volgende dagen te Utrecht. Door den heer Bahlmann is als amen dement op de wet op de middelen voor 1887 voorgesteld de eenentwintig en een halve opcent op de grondbelasting van de onge bouwde eigendommen te doen verval en, liet doel is de landbouwnijverheid in Nederland te steunen in den zwaren strijd tegen bui- tenlandsche mededinging. Mocht het voorstel bij enkele leden bezwaar ontmoeten, omdat zoodoende een bate wordt prijs gegeven van f 1.190.025, dan wenscht de voorsteller er op te wijzen, dat verleden jaar in Nederl. Indië met goed succes afschaffing van uit voerrechten is opgewogen door verhooging van invoerrechten, een voorbeeld dat ook in Nederland navolging verdient, vooral omdat uitvoerrechten op landbouw-producten in Nederl.-Indië niet anders kunnen be schouwd wordendan als een bijslag tot de landrente. Op grond van art. 446 van het Wet boek van Strafrecht is door de maréthnus:-ée te Beek proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon aldaar, die bij den op Vrijdag jl. onder deze gemeente gewoed hebbenden brand geweigerd heeft de hulp teverleenen, die de openbare macht van hem vorderde. De crediteuren van de Samarangsche Handels Compagnie zullen Donderdag a. s. door de arrrond.-rechtbank worden gehoord op het verzoek tot het verkrijgen van voor- loopige surséance van betaling. [Ilbl.) Het Vad. verneemt dat de luit.-kol. der inf. in O.-I. Schilfer, te Solo een val van zijn paard heeft gedaan, en daardoor het linker been en den rechterpols heeft gebroken. Het door aan de N. R. Ct. ontleend be richt, als zou, behalve de in de aanstaande maand door de Koninklijke Nederl. Stoom boot Maatschappij op te lichten dienst voor bet vervoer van schapen naar Londen, een tweede stoombootliju van Vlissingen naar Londen voor het vervoer van goederen op gericht worden, is, naar men aan het N. v. d. D. meldt, tot dusver als onjuist te beschouwen. Wel is dit reeds sedert jaren het plan van een Engelsche firma geweest, maar door verschillende omstandigheden is dit nog niet tot stand gekomen, en voor- loopig valt er ook niet op te hopen. De heer G. J. Vau Apeldoorn, direc teur der Manha-stichting te Alfeu aan den Rijn, ontving Woensdag, bij gelegenheid der inwijding van de nieuwe inrichting lot opneming van 2UÜ verwaarloosde jongens en meisjes, uit Amsterdam van iemand die on bekend wenscht te blijven, eene gift groot f 1UU0, tot delging vau de schuld die uog op ue oude inlichting rust. Bij de vermelding van den datum, waarop de Leiderdoipsche kerk quaestie voor de rechtbank te 's liage zul worden bepleit was het standpunt der in die rechtzaak oc- cupeerende rechtsgeleerden door ons niet juist voorgesteld. Mr. C. A. \aillant treedt op als aiiv. proc. vjor deu eischer A. Van Leeuwen, terwijl inr. F. Was den president- kerkvoogd dr. W. P. Vau Rhiju als zoodanig

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1