der missen geen werk zoo zeer het recht heeft naast Beethoven's D dur en Bach's B-moll mis gesteld te worden als dit werk. Het i9 alsof de geest van Bach en Beethoven hierin weder tot ons spreken. De heerlijke vertolking van den tekst geeft, zoo innig de bedoeling er van weêr dat we voortdurend de smart over het gemis van geliefde dooden en den troost, die slechts de godsdienst ons iu dergelijke gevallen kan geven, medevoelen. Reeds in den aanvang van het eerste nummer, nog voor dat het koor i9 ingetre den, wordt het //Leid" ons duidelijk, ter wijl weldra hoboën en sopranen ineeuefris- sche melodie ons den troost schilderen. Bij het: die mit tiönen saen" wordt de stem ming somber om echter spoedig weder voor de vreugde over den zekeren oogst plaats te maken Later bij het „sie gehen hin und weinen" vinden we de treurende melodie van het begin terug en zoo wisselt in dit deel de smart en het leed voortdurend af met het voorgevoel van het geluk dat straks tot ze kerheid wordt. Het 2de nummer, dat als met een treur- inarsch wordt ingeleid, is een van de schoon ste van het geheel. Nadat wij in het mid dengedeelte bij het so seid nun geduldig", een oogenblik in den majeur verwijld heb ben, keeren we weder tot het klagende be gin „deun alles Fleisch ist wie Gras" terug om echter spoedig weer tot majeur terug te komen en door de troostwoorden „aber des Herren wort bleibet" over te gaan tot de juichtonen over het heerlijke lot van de „Erlöseten des Herren". Het gejubel over de „Ewige Freude" stijgt tot eene hoogte van heerlijke werking om langzamerhand weder tot kalmte en rust terug te gaan In n°. 3 wisselt een baritonsolo met het koor af in de bede: „Herr! lehre doch mich, u. s. w." Met schoone verven wordt de troost- looze toestand geschetst tot fiat bij de over gang bij „Icli hoffe auf dich" weder de op gewekte stemming terug komt en het ver trouwen op den lieer Der Gerechten Seelen sind in Gottes Hand" wordt uitgesproken in eene fuga gebouwd op een orgelpunt dat 36 ailabreve maten lang is. Als beeld van den vasten bodemwaarop dat vertrouwen rust, als schildering van de rots van het geloof, die te midden van al de wisselingen van het aardsche onwankelbaar blijft, kon hij zeker geen betere basis voor zijne fuga vinden. Het 4de nummer over „wie lieblich sind deine wohnungen u. s. w." geeft zeker uit stekend den tekst terug; het is een lief stukje dat eerst zeer kalm, meerder leven krijgt bij het „meine Seele verlanget, u s. w." en vooral wanneer op die loben dich" de verschillende stemmen afwisselen in melodie en figurenbegeleiding. N°. 5 begint met sopraansolo die troost brengt en de geloo- vigen inoed inspreekt. Heerlijke samenwer king van solo en koor in tonen waaruit eene innigheid spreekt, die ongetwijfeld roe rend moet werken, waartoe ook het zacht wegstervend slot zal bijdragen. Hierop echter volgt het hoofdnummer dat overweldigend is. l)e bariton solo komt hier de voorspelling uit de Openbaring brengen een machtig werkend koor schetst ons, na het bazuingeschal van den dag des oordeels, de opstanding en drijft sarcastisch den spot met dood en hel. Steeds stijgende gaat het in dit nummer voort, in woeste kre ten werken koor en orkest samen tot een verschrikkelijk beeld van den jongsten dag, totdat we eindelijk bij de laatste herhaling van „Hólle, wo ist dein Sieg" op het woord Sieg eene oplossing krijgen, waarvan het effect aan de beroemde passage in het le nummer der „Scliöpfung" herinnert. Aan deze oplossing sluit zich onmiddellijk eene fuga aan „Herr! du bist würdig, u. s. w.", welke in plaats van na den machtigen in druk van zoo even tegen te vallen, het nummer grootsch besluit. Het laatste koor „Selig sind die Todten u. s. w." zal allicht, zoo men het werk voor het eerst hoort, aangenamer indruk maken dan het voor gaande; het is echter lang niet van zoo machtige werking en valt na het vorige af. Het nadert zich in den beginne, wat stem ming betreft, veel eer het eerste nummer in kalme berusting; nadat bij „Ja, der Geist spricht" onder pianissimo koperbege leiding het als het ware licht geworden is, en nadat nog eens tot het begin terugge keerd is, eindigt het werk kalm en zacht ouder zoetvloeiende harpaccoorden. T A tt N I E U W Bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad (vacature de heer Donner) werden 1031 stemmen uitgebracht, waarvan 577 op den lieer mr. N. L. J. Van But- tingha Wichers, 430 op den heer C. VV. üsteuhoff, terwijl 8 stemmen op verscbil- mLa k m mm mm mz: mm mai lende personen waren uitgebracht en 16 brief jes van onwaarde werden verklaard. Gekoz&n werd alzoo de heer mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers. Bij de commissie van financiën be staan geeue bedenkingen tegen de voorstel len van burg. en weth. tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school 3e klasse n°. 2; tot herstelling van het Gobelin-behangsel ten raadhuize en tot af- en overschrijving van f 1788 op de be grooting, dienst 1886, kosten van aan schaffing van schoolbanken en schoolborden. Bij 's rijks geweerwinkel te Delft is o. a. ter bijwoning van eenen technische wapencursus van 16 November tot 31 Dec. 1886 gedetacheerd de 2de luit. W. D. A. Ophorst van het 4de regiment infanterie alhier. Een donkere Novemberdag. De regen viel bij stroomen en de voetgangers waad den door de plassen. Toch drong de nieuws gierigheid nog velen te blijven stilstaan. Het aantal rijtuigen dat zich dan ook heden langs de Breestraat bevond om de trouw lustigen met hun aanverwanten naar het stadhuis te voeren, was ontelbaar. Zóóveel rijtuigen had men op óénen dag in Slacht maand en voor hetzelfde doel niet bij elkaêr gezien. De paarden glommen en de koet siers dropen. Ieder die de kunst van mennen verstond, zat op den bok; alle rijtuigen van stalhouders waren in beslag genomen. Maar de huwelijksplechtigheid werd vol trokken onder het somberste weêr dat No vember kan aanbieden. Als de afwezigheid van een „vroolijk zonnetje" nu voor velen maar geen slecht voorteeken is. Gisteravond tegen 9 uur ontstond een binnenbrandje op de Mare naast de kerk aan de Hartebrug in eene inattenfabriek. liet brandje had niet veel te beteekenen en is met emmers water gebluscht. Alarm werd niet gemaakt; toch waren eenige spui ten aangerukt die echter geen water behoef den te geven. Gisteravond tusschen 8 en 8} is schip per A. A. Sijthoff van de pakschuit op Delft, een man die zoowel in Delft als in Leiden de algemeene achting genoot, van zijne schuit, liggende aan de Aalmarkt, over boord geslagen en verdronken. Vermoedelijk is hij, zich willende wasschen, voorover ge vallen, aangezien hij wel eens aan duizelin gen leed. Eerst hedenmorgen werd naar hem gevischt omdat de knechts hem gister mis sende toen ze van een vracht in de stad terug en aan boord kwamen, meenden dat hij wellicht naar Delft kon gegaan zijn. De knechts zullen de schuit met het lijk naar De'ft voeren. De persoon W. uit de Noord-Run- dersteeg is nog niet in zijne woning terug gekeerd, terwijl men nog niet weet waar hij zich ophoudt. UNIT LRII1E1T. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks universiteit alhier, de hcerC. Vermeer, geb le Deventer, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld „De gevolgen verbonden aan het niet-nakomen van een gehomolo geerd accoord." MUZIEK, LETT EK EN EN KUNST. Sterfdag (1827) van W. Hauff. De „Oude Van den Berg" heeft weer van zich doen hooren. Bij VV. Huisdier te Deventer zag een bundeltje gedichten het licht, getiteld: „Berg-Echo's of Stemmen uit velerlei Stemmingen", die niet minder dan de vroegere bundeltjes een guusligen indruk geven van zijn begaafdheid. Gevaert schrijft recitatieven voor „Fidelio", die te Brussel zal worden opge voerd in de „Monnaie." Te Dessau is voor het eerst en met groot succes opgevoerd de nieuw e opera van Klughardt „Die Hochzeit des Mönchs." Een voorbeeld dat navolging ver dient. Bij de concertengegeven in het concertgebouw te Iserlohnhebben de knechts vilten pantoffels aan, om het hinderlijk ge schuifel te voorkomen. De directie van „the Madison Square", een theater in Londen bewijst haren bezoe kers allerlei kleine attenties. Zoo worden iederen avond te half tien ongeveer 200 bakjes room onder de dames rondgediend. Aan het doosje is een suial zijden koord vastgehecht waaraan een Ja- pansch servetje eu een platezilvereu lepel tje met een zijden lint, waarop in gouden letters „with the compliments of Prince Karl", die b. v. op zoo'u avond de held is. Den lepel neemt men als souvenir mié naar huis. Nu en dan wordt ook ijswater ge presenteerd in kristallen karaffen op fraaie zilveren schenkbladeu. mz mm mlj mm jm. rmsr rar». Bij het leggen van riolen op de Em- meransplatz te Regensburg is te voorschijn gekomen de romp van eene navolging der Venus van Medici. Het hoofd ontbreekt, hetgeen zeer te bejammeren is, maar overi gens is het lichaam, uit Carrarisch marmer gebeiteld, goed bewaard. Ter linkerzijde van het beeld zijn nog het hoofd en de borst van eene mansfiguur zichtbaar. Deze ontdekking is belangrijk, niet zoozeer om de wijze waarop het beeld behandeld is, als omdat door haar het vermoeden wordt bevestigd dat de Venus in het Louvre geen alleenstaand beeld is geweest, en om de gevolgtrekkingen ten opzichte van de kunst beoefening in de Romeinsche provincies, waartoe zij aanleiding geeft. De tijd, althans van de vernieling van het beeld wordt waar schijnlijk aangegeven door eene munt van Antonius, welke er bij lag. Nog eenige andere voorwerpen van Romeinsche afkomst zijn in de nabijheid gevonden. Maar deze zijn niet, zoo als het beeld en de munt, in het museum te Regensburg terechtge komen. BlNiNENLANDSÜliE BERICHTEN. Met het stoomschip Zeeland zal 20 November aanstaande, des namiddags te 2J uur, eene brievenmaal worden verzonden van Rotterdam naar Padang en Batavia. Volgens een bericht uit Brussel aan de Berliner Börsencourier zou de Nederlandsche regeering toch inderdaad den Noordduitschen Lluyd trachten over te halen Vlissingen tot aanlegplaats te kiezen voor de gesubsidieerde Duitsche stoomvaartlijnen. In wèl onder richte kringen gelooft men evenwel dat Ant werpen blijvend tot haven voor de lijnen zal aangewezen worden. Door den schrijver van de „Brieven uit de 1 lolstud' in de Midd. Ct. wordt het vol gende meegedeeld omtrent de plannen van den heer lieeuiskerK betrekkelijk het kies recht. De bedoeling is om door de Grond wet zelve algemeen stemrecht uit te sluiten. De herhaalde verknippiug van het land in districten wil men vermijden door een vast ledental aan te nemen: honderd voor de tweede en vijftig voor de eerste kamer. De leden der tweede kamer zouden gekozen worden in zes-en-zeventig enkelvoudige en vijf meer voudige districten; de laatste zouden tot hoofdplaatsen hebben de vijf gemeenten met meer dan 50,UUU inwoners. De pleidooien in zake de kerkelijke quaestie te Leiderdorp zijn door de recht bank te '8 llage bepaald op 21 December a. s. Voor den kerkeraad zal pleiten mr. Vaillant, terwijl voor de belangen van het classicaal bestuur, doende wat des kerkeraads is, zullen optreden mrs. Addink en Was. Te Delft trad 15 dezer voor een wel gevulde zaal in eene bijeekomst van de katholieke kiesvereeniging Recht voor Allen" aldaar, dr. 11. J. A. M. Schaeprnan op. In liet eerste gedeelte behandelde de spre ker de voordeelen vau een op historischen bodem gew ortelden en geordendeu regeeiings- vorm, boven het omverstooten van regel en orde, en ging hij na, uit welke samenwer kende factoren een dergelijke regeeringsvorm beslaat. in het tweede gedeelte koos hij den meest gewenscliten vorm van kiesstelsel tot zijn onderwerp, waarbij hij, hoezeer op een groote uitbreiding van kiesR voegenden aan dringende, algemeen stemrecht bepaald ver oordeelde. Men is begonnen met het overbren gen der belangrijke verzameling uit de zoo genaamde „Modelkamer" van het departe ment van marine naar het rijksmuseum te Amsterdam. Uit Tessel schrijft men aan het Ilbl. d.d. 14 Nov. De veelvuldige regens hebben vooral den hooggelegen weideii weder een frisch groen aanzieu geschonken; de scha penweiden zien er flink uil en de beesten hebben geen gebrek. Toch zijn de meeste runderen al gestald; de paarden echter wor den nog io de weiden gehouden. Tot heden behoeven de veehouders de schapen, gelijk anders om dezeu tijd des jaars vaak plaats heeft, niet inet hooi te voederen, hetgeen natuurlijk veel voordeel oplevert. De raad van Zutfen heeft met 7 tegen 6 stemmen besloteu de verordening der in komstenbelasting zoo te wijzigen, dat vooilaau de eigeu aangifte vervalt en alleen de ambts halve aanslag als maatstaf geldt. Uit Deutichein wordt aan de N. R. Ct. gemeld dat, na het door de Arnhemsche justitie ingestelde onderzoek, M. de uian die aan zijue dochter een zware verwonding toebracht, in hechtenis genomen eu naar Arnhem overgebracht is. Iii den laalsten tijd hebben in en om Enschede herhaaldelijk kleine dietstalh-n plaats gehad van goud eu zilverwerk, kleeding- stukken, parapluies enz., maar het zonder lingste geval is wel de ontvreemding van eene nieuwe overjas van den burge meester, uit diens bureau in het raadhuis, tegen achterlating van een oud versleten wambuis. Een meisje, wier ouders te Drouwener- veen (Drente) woonachtig zijn, werd vóór enkele jaren door een oude tante belangrijk gelegateerd. Eerst na haar meerderjarigheid zou de gelegateerde som aan haar mogen worden uitgekeerd. Zij ging intusschen te Amsterdam een dienst betrekken en kwam daar in kennis met een jonkman, die haar hand en hart aanbood. Vóór weinig weken werd het huwelijk voltrokken en kwamen beiden in de ouderlijke woniug een bezoek brengentevens bij den testamentair-execu- leur de gelden opeischende, die hun, na tuurlijk, werden ter hand gesteld. Thans ver neemt men dat de jonggehuwde man in het bezit der gelden naar Amerika is vertrokken, en dat de jonge vrouw weldra in de ouder lijke woning zal terugkeeren. De arrondissements-rechtbank te Mid delburg deed gisteren uitspraak in de zaak tegen C. B logementhouder te Terueuzen, beklaagd dat hij tusschen half April en half Juni 1886 drie bankbiljetten en een spaar bankboekje, welke hem in de keuken van zijn koffiehuis te Terneuzen door Pietemella VVilhelmina Voogd, toen deze als dienstbode bij hem in dienst kwamter bewaring waren in handen gesteld om ze terug te geveu, wederrechtelijk ten eigen bate heeft aange wend door ze niet terug te geven, toen hem dit door de genoemde Voogd werd ge vraagd en dat hij alzoo opzettelijk ten na- deele van deze heeft weerloos gemaakt. De rechtbank verklaarde den beklaagde schuldig aan het hem te laste gelegde en veroordeelde hem tot een jaar gev. straf en f 40 boete. Het O. M. had geëischt 1 jaar gev. straf en ontzegging, voor 5 jaar, van onderschei dene burger en burgerschapsrechten. Naar de betrekking van directeur van den tram BreskensMaldeghem, op een jaarwedde vau f 1500, dingeu meer dau 200 sollicitanten. Onder hen telt men gepensioneerde assis tent-residenten, hoofd-olliciereu van 't In dische leger, kapiteins, officieren te landen ter zee in werkelijken dienst, sergeants, korporaals, brood-, beschuit-en koekbakkers, koopvaardij-kapiteiii8 en stuurlieden, direc teurs en ondergeschikte beambten aan trams enz. enz. '9 GRAVENHAGE. Door Z. M. is de tijd van duur der deta cheering bij de landmacht in West-Indië van de 2de luitt. der inf. van het leger hier le lande C. Van Drimmelen en J. II. Arend- sen Hein, aanvankelijk bij besluit van 3 8ept. 1883 n°. 31 vastgesteld op driejaren voor eerstgenoemde verlengd met een jaar en zes maanden en voor laatstgenoemde met zes maanden. De luit. ter zee 2de kl. L. A. Van Asperen van der Velde, dienende aan boord v&u Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, wordt met den 26sten dezer op non-activi teit gesteld en met dien datum vervangen door den luit. ter zee 2de kl. M. Van Nassau. De minister van koloniën zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. - De minister Beernaert heeft gisteren het wetsontwerp tot conversie der Belgische 4 pCt. staatsschuld in een 3} pCl. fonds, bij de kamer van vertegenwoordigers inge diend. Bij de behaudeling van bet adres in ant woord op de troonrede, verklaarde de heer Bara, dat dc linkerzijde hare medewerking aan het gouvernement ontzegde. De minister Beeruaert wees op deze uit daging der linkerzijde. Het adres werd aangenomen met de stem men van de rechterzijde en het centrum. De linkerzijde stemde tegen. EN GELAND. De Timet beeft uit St. Petersburg bericht ontvangen dat de prins van Mingre- lie, Rusland's candulaat voor den Bulgaar- sclicn troon, naar St. Petersburg komt, om zijn schoonvader, graaf Adlerberg, te raad plegen alvorens omtrent aanneming of af wijzing te besluiten. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News gemeld dat er in Zuid-Rusland zes Amerikanen zijn gearresteerd wegens storing der govlsüienstoeleniiig iu eene Grieksche kerk. De gezant der Vereenigde Staten heeft le vergeefs geïntervenieerd. EK A\ Kil IJ K. De kamer van afgevaardigden is gis teren overgegaau tot de artikelsgewijte be^

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2