NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdage n. ABONNEMENT: Dinsdag 16 November 1886. N". 270. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BRUID EENS EEBLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Auuiuier Kt ('ent. 200^ JaarKang. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepiimkerssteeg 6. Stails-Berichten. (iostelooze Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHIlUUERS der Ec- ineenle LEIDEN brenaen Ier kennis van lielans- hebeenden, dat gelegenheid beslaat tot Uoste- looze vaccinatie en rcvacclnatle vonr üiiveruingenden in hel lokaal der Slads-Waae op eiken Woensdag, des namiddags Ie een our Burgeineesler en Wethouders voornoemd, DE KVNTEH, llurgemeesler. E. KIST. Secretaris. Leides, 14 Mei 1886'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LKli'EN, Brengen Bij deze ter ken nis van de kiesgerechtigden dal ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n° 85) de verkiezing van éen lid van den Ge meenteraad, Ier vervulling van de vacature, ontslaan len gevolge van hel door den Beer J. H. DONNEK genomen onlslag, die in 1887 moesl alliedeu, zal plaats BeBBen op Dinsdag, den lOen November aanst. van des morgens negen lot des namiddags vier uien. En geschiedt Biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KVNTEK, Burgemeester. E. KIST. Secretaris, Leiden, 25 October 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 18 November 1886, namiddags te Iwce uur. Onderwerpen: 1». Voorstel tot uitbreiding van het onder wijzend personeel aan de seliool 3de klasse n°. 2 (285). 2°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de seliool 3de klasse n°. 2. (285). 3°. Idem van cene derde onderwijzeres aan de meisjesschool Isic klasse. (281). 4°. Idem van ecne derde onderwijzeres aan de leerschool. (291). 5°. Verzoek van J. L. Grcyghtonbetrek kelijk dc ontruiming van liet Baamland onder Leiderdorp. (270). 6°. Idem van de firma De Vries en Stevens, oin ecne buizenleiding te leggen naar dc Oostdwarsgraebt. (277) 7°. Idem van mcj. J. M. W. Van Seliaik om onlslag als tweede onderwijzeres aan de leerschool (27 s). 8®. Idem als voren van L Driebergen, als tweede onderwijzer aan de schooi 3de klasse n°. 2 (28D). 9". Idem van J. A. Bienljes, om terugbeta ling van schoolgeld. (242253 en zit- lingsverslag van 14 October). 10". Idem als voren van C. J. Endcrt. 279). 11°. Idem ais voren van G. II. Van Ton geren (279) I2C. Idem van J. Kuiper, firma J Pnrmcnlicr en Zn., om een sloep te leggen aan de Mare. (280; 13°. Voorstel betrekkelijk bet doen maken van een hulpschoollokaal (282) 14°. Idem lot herstelling van bet Gobelin behangsel ten raad huize (287) 15°. Idem betrekkelijk de verlenging van de tarieven der bank van Icening (288). IC". Bekening van vrouwen-kraammocders over 18 >5 (290). 17°. Voorstel lot verhuring van bet Baam land onder Zoelerwoudc. (292). 18°. Slaat van af- en overschrijving op dc ge- meenlcbegrooling. dienst 1880. (293) 19°. Vaststelling van bet eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst I8)G. NTADiVIEUlVH. Bij de op beden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1U0, 50, 10 en 5 hectoliterswaren de hoogste prijzen 36, f\ 8.f 3 90 en 1.95, laagste prijzen ƒ35, ƒ18.ƒ3.70, en ƒ1.85. Heden ontvingen we het jaarverslag omtrent bet rijks museum van natuurlijke historie alhier, door dr. F. A. Jen tink, directeur van die inrichting. We ontleenen daaraan het volgende: In het personeel is geen verandering ge komen. Wat de toestand van het gebouw betreft zoo is op een der lokalen de muur afgebikt en heeft die muur een half jaar staan drogen, zoodat t nu te hopen i9 dat ze geen vocht meer zal doorlaten. Aan het dichtpleisteren der groote spleten in de plafonds der gale rijen heeft de directeur een eind moeten maken aangezien die arbeid, hoe zorgvuldig ook verricht, hoogstwaarschijnlijk noodlottig zou worden voor de skeletten in de boven- galerij. De wijze waarop het gebouw on derhouden wordt kan niet dan geroemd worden. De meubelen bevinden zich in het alge meen in goeden toestand. Wat de verzameling betreft blijft steeds de vocht in het oude, onpractisch ingericht gebouw een groot inconvenient. Daardoor moet een zeer groot deel van den beter te besleden tijd der ambtenaren worden in be slag genomen om de collecties voor onder gang te bewaren. Telkens moeten boeken uit de kasten worden genomen om ze van schimmel te zuiveren. Verliezen van eenig belang werden niet geleden De collectie werd dit jaar verrijkt met een bizonder groot aantal zeer zeldzame en kostbare voorwerpen. Door de resultaten der reizen van den heer Stampfli in Liberia en van den heer Van der Keilen in Ben- guella, zoowel als door menige gelukkige aankoop zal het gelukken om ook de Fauna van Afrika op eene voortreffelijke wijze in het museum vertegenwoordigd te zien. Om de collectie nog meer te volmaken wordt gehoopt op het volvoeren der plannen van een der conservatoren, den heer J Bütti- kofer, die eene reis van zeven maanden naar Liberia denkt te maken, waarheen de heer Stampfli hem denkt te vergezellen. De heeren Albarda te Leeuwarden, Blaauw te Rijswijk en Vau der Spruyt te Leiden gingtn voort met het museum met zeld zaïne vogels te verrijken, terwijl de heer Neervoort van de Poll te Amsterdam alle dieren door hem op zijne reis naar West- Indie verzameld aan het museum ten ge schenke heeft gegeven. Ook de heer Bar- rau te ParA maakte zich verdienstelijk door inzendingen door welwillende tusschenkomst van dr. E. v. Rijckevorsel te Rotterdam. Wat het gebruik maken van het museum betreft nog dit: door geleerden werd per soonlijk en door informaties druk van de verzamelingen en boeken gebruik gemaakt. Binnenkort zal een deel van den catalogus verschijnen door den hepr Jentink bewerkt. Nog steeds ontbreekt het aan aanvragen vau hh. apothekers die zich vóór hun ver trek naar Oost-Indië willen bekwamen in het prepareeren en conserveeren. Het museum werd gedurende dit jaar bezocht door 5691 personen, een cijfer dat vrij hoog mag genoemd worden voor eene stad als Leiden waar zoo zelden vreemde lingen komen en voor een museum, dat gedurende een zevental maanden van het jaar te koud is om te bezoeken. (JNIVKRHITEIT. Heden werden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer G. N. Manger Cats, geb. te Oldeberkoop, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „De betee- kenis van staking in art. 771 I W. v. K."; daarna de heer J. H. Faes, geb. te Batavia, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Eenige opmerkingen naar aanleiding van art. 31 der wet van 15 April 1886, 8161. n°. 64." MUZIEK, LETTEREN E\ KUXiT. Geboortedag (1810) van Krieken. Met genoegen wordt het herstel ver meld van den verdienstelijken kunstenaar Wi'l^m Van Zuvlen. Hij trad gisterenavoud te Rotterdam weêr voor het eerst na zijne ongesteldheid voor eene volle zaal als Vriend Fritz" op en ontving een drietal kransen. P. Benoit heeft eene cantate, Juicht met ons", geschreven voor het Willems fonds", dat morgen den Brusselsehen bur gemeester Buis zijn buste aanbiedt. Zij is geschreven voor dubbel koor (kinderen van de stadsscholen en 200 mannen), bas, so pranen en klein orkest. Woensdagavond is te Rotterdam voor de eerste maal opgevoerd Strauss' opera Der Zigeuner Baron, welke door het groote pu bliek gunstig werd ontvangen. De bekende dansmolieven van den componist waren schering en inslag. Een schitterend succes behaalde in de derde acte de soubrette frl. Von Tarnay met hare aria als Arsenawelke zij moest herhalen. Aan mise-en-scéue en costumes was groote zorg besteed. Den 14den November zal te Brussel in het Alhambra een feest plaats hebben, ter eere van burgemeester Buis, waarbij de vereenigde Vlaamsche maatschappijen eene feestcantate zullen uitvoerenvoor deze plech tigheid door Emanuel Hiel en Peter Benoit vervaardigd. Meer dan 700 zangers zullen hieraan deel- FEU1LLETON. 59.) De oorzaak van zijn verdriet begrijp ik zeer goed, maar, zoo God wil, zal het mij spoedig gelukken, hem te bewijzen dat zijne dochter zulk eene slechte keus nog niet gedaan heeft." ,0, Carlos!" zeide zij met eene door tranen verslikte stem, „hij zal het niet meer beleven, dat hij zich kan overtuigen hoe goed en edel gij zijt. Hij zegt zelf, dat zijne dagen geteld zijn en, o, mijn geliefde, spoedig heb ik niemand in de wijde wereld meer dan gij!" Mendoza wilde wel opspringen van vreugde, toen hij deze woorden hoorde. Zijn gehate schoonvader zou sterven, sterven zonder zijn toedoeD, en door Dora's liefde was hij zeker van de vrije beschikking over diens groot inkomen dat was een verrukkelijk, be dwelmend vooruitzicht. Brandon zou zijn vermogen waarschijnlijk zoo aan Dora ver maken, dat hij het kapitaal niet in handen zoude kuuueu krijgen; dat was het beste, want hij kon het niet goedkeuren, zooal9 hij vroeger met zijne, langs slechte wegen ver kregen schatten had gehandeld; hij zoude nu altijd in 't zekere bezit van een prachtig inkomen blijven en dat was voordeeliger dan een onbeperkt eigendomsrecht. Het schemerde Mendoza voor de oogen. Hoe slecht hij ook was, kwam zijn betere natuur ook nu en dan bovenen toen hij het argelooze kind, dat zulk een onbegrensd vertrouwen in hem stelde, aan zijn ban drukte, legde hij de belofte af zoo goed voor Dora te wezen, als zijne zelfzuchtige natuur, zijne aan vermaken en verstrooiing behoefte hebbende inborst hem zouden toe laten. Een spotachtige, trotsche blik uit Nita's donkere oogen maakte hem bijna woedend. „Kom, Dora," zeide hij haastig, „ik zal u naai uwe kamer brengen. Gij beeft van aandoening, en er behoeft slechts weinig bij te komen, om u geheel ziek Ie maken. Nita zal het in 't vervolg wel nalaten u met spel denprikken te pijnigen, zooals zij dit in den laatsten tijd schijnt te doen." Hij wierp zijne zuster een dreigenden blik toe, die deze met eene buiging beantwoordde. „Wat een dwaas is die Dora toch," zeide zij, toen beiden weggegaan waren. „Zij is blind als een mol; mijn mooie broeder bedriegt en bedut haar voortdurend, en in weerwil van dat alles houdt zij hem voor een engel. Hij houdt zich goed, maar het zal niet lang meer duren, en ik ben nieuws gierig te zien, hoe zij zich dan houden zal. Zij is niet laf, dat heeft zij heden weer be wezen, en als zij ontdekt, dat zij slechts het middel is, waarvan Carlos zich wil be dienen, om uit den poel der ellende en der misdaad bevrijd te worden, is zij in staat, een wanhopigen stap te doen. De oude man sterft en wij hebben niets gedaan, om zijn dood te bespoedigen; des te beter voor de belanghebbenden, maar het geld zal haar gelaten worden, daarom moe ten wij haar tot vriend houden. Wat is dat toch hier een ongelukkig bestaan 1 Ik houd het niet lang meer uit, om zoo geduldig mijne boeien te dragen." Terwijl zij zoo hare gedachten den vrijen loop liet, staarde zij in het vuur en luisterde nu en dan naar het woeden der elementen daar buiten. De storm duurde een half uur, toen werd het rollen van den donder min der en Nita staakte haar droomen om zich naar de voor haar ingerichte kamer te be geven. Daar was alles helder en prettig. Zij bletf voor den grooten spiegel staan en be keek hare slanke, buigzame gestalte en hare welbesneden bekoorlijke trekken. „Een rijk weduwegeld was ver te verkie zen boven die afhankelijkheid van Carlos, hoewel hij mij gouden bergen belooft. Ik verbeeldde mij, dat niemand mij kon weer staan, als ik hel er op gez«*t had, hem te vangen en die oude dwaas 1 Maar ik zal er mij niet om bekommeren, er zijn nog wel andere visschen, die ook waard zijn, dat men er een angel voor uitwerpt." Overmoedig danste zij in de kamer rond en vroolijk lachend wierp zij zich vervolgens in een stoel. Ondertusschen had Mendoza Dora door liefkozingen en hartelijke, deelnemende woor den gerustgesteld. Toen hij zag, dat zij wat rustiger en kal mer was, waagde hij de vraag: Wat heeft uw vader hedeumorgen zoo diep getroffen, Dora?" „Papa heeft mij over de oorzaak van zijne opgewondenheid niet gesproken, ten minste niet duidelijk genoeg. Hij heeft een brief over zaken ontvangen, maar dien heeft hij mij niet laten lezen" antwoordde zij weifelend. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1