NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Si e z e Courant verschijnt d a jr e 1 ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 12 November 1886. N°. 267. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BRUID EENS EERLOOZEN. O U P ft fl t« Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETilOUIlERS der gemeente LEIDEN, brengen ter algemeene kennis dat, ingevolge art. II van liet koninkl. besluit van 9 November l<?51 Staatsblad n°. 142) in verband met Zijner Majesleils besluit van II Augustus 1859 Staatsblad n°. t^O). op Zaterdag den 27en November a. s. 's middags te twaalf' uren op bel raadhuis eene vergade ring van kiesgerechtigden zal worden geliou den oin de plaatsen aan te vullen van de heeren J. ZAALBERG JCz. P. L. C lilt IESSEN 11 C. IIAUTEVELT en YV. F. VAN HUtTKOP Tz. die met liet einde dezes jaars als leden van de kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerslgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dal de lysl van kiesgerechtigde, waartegen hezware kunnen worden ingebracht bij hel Gemeente bestuur, gedurende achl dagen, te rekenen van den dag der aankondigingter inzage ligt op de secretarie dezer gemeente en dal de inlevering der stembriefjes op bovengenoeinden dag geschied van 122 uren des namiddags, waarna de bus geledigd wordt en de slemop neming plaats heelt. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 October 1886. NTADINIEUWI. Ter gelegenheid van het vijftigjarig huwlijksfeest van de echtelieden B. in de Heerensteeg (Rapenburg-Klok steeg) waait van uit de woningen in die steeg de vader- landsche driekleur. Hoe gevaarlijk 't is achter op een voertuig te gaan hangen, ondervond heden morgen bij het aangaan van de scholen een jongen die op het Pieterskerk plein achter aan een boerenrijtuig zulk een snoepreisje maakte Lie voet van den jongen schoot van 't ijzer af en tusschen de spaken van het achterwiel. Gelukkig bemerkte de voerman het en hield zijn paard in, anders had de jongen zeker verder zijn levensweg op één been moeten bewandelen; nn komt hij er met eene kneuzing af. MUZIEK, LETTEREN EA KUNST. Geboortedag (1757) van Jac. Bellamy. Er scheen in Den Haag een gerucht te loopen dat de zangeres NiHson na het aangekondigde concert aldaar nog eenmaal zou optreden. De heer Strakosch meldt, dat duor haar stellig niet meer dan één con cert in den Haag gegeven zal worden. In een vergadering dei vereeniging Kunstmin te Dordrecht is besloten, een prijsvraag uit te schrijven voor een nieuw gebouw voor concerten, operas enz. De plannen tot vereeniging van Kunstmin en de Schouwburgvereeniging werden door de vergadering verworpen. Maurits De Vries had te Londen als Escamillo in „Carmen" niet minder succes dan in „Faust". Galli-Marié vervulde de titelrol. Gounod gaat niet naar Rome om zijn „Mors et Vita" te dirigeeren, omdat de koren daar onvoldoende zijn. Massenet schrijft zijn „Werther" be paaldelijk voor den tenor Cossira. Patti is naar Amerika vertrokken. BLNNENLANUSC1IE BERICHTEN. Dit jaar zal er nog examen worden afgenomen van leerling-telegrafisten. liet examen zal plaat9 hebben op 80 November te Rotterdam, en daaraan zullen tevens kunnen deelnemen telegrafisten der 8e klasse, die voor bevordering tot telegrafist der 2e klasse in aanmerking wenschen te koinen. Nieuwe leerlingen zijn er dit jaar niet aangenomen. De cursus is opgeheven. Door den minister van binnenl. zaken is aan het hoofdbestuur der Nederl. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunde medegedeeld, in antwoord op twee ontvan gen verzoekschriften dier maatschappij, dat bij eventuëele wetsherziening diens voorstellen overwogen zullen worden. De bestaande toestand, volgens welken op scholen, die uilsluitend bezocht woiden door leerlingen boven de twaalf jaar, niet geweerd kunnen worden die leerlingenin wier woningen de besmettelijke keelziekte (diphtheritis) heersebt, blijft alzoo voorloopig nog voortduren. De adressen, door den heer Sol namens de heeren J. W. E. en A. L. De Sturler bij de tweede kamer ingediend en ter zijde gelegd, zijn door hem opnieuw ingediend, thans onder weglating der woorden, dat hij als gemachtigde van genoemde heeren han delt. In de zitting van Maandag zijn zij verzonden naar de commissie voor de ver zoekschriften. (Fad.) De Zaanlandsche kamer van koophandel heeft zich in den aanvang van dit jaar ge wend tot den minister van justitie, om op de wenschelijkheid te wijzen dat art. 787 sub 2°. W. v. K.dat voorschrijft de cura tors in een faillissement bij voorkeur uit crediteuren te kiezen, getrouwer dan thans geschiedt zou worden in acht genomen. De minister antwoordde dat deze zaak tot de bevoegdheid der rechterlijke macht be hoorde en dus niet vatbaar was voor de tu9?chenkoinst der regeering. Thans heeft de Zaanlandsche kamer zich met een schrijven van gelijke strekking ge wend tot dc arrondissement9-rectitbanken in Nederland. De kapitein ter zee J. M. L. A. P. Wirix heeft, naar men aan de Standaard uieldt, pensioen aangevraagd. Iemand had een retourbiljet van de 11 oil. IJz. Sp.mij., geldig voor 27 en 28 Juni. De dag van uitgifte (27 Juni) was op de bekende wijze in het biljet gestempeld. Ten einde den duur van hel kaartje met één dag te kunnen verlengen (de geldigheid duurde twee dagen) veranderde hij het cijfer 27 in 28. De vervalsching werd door een conducteur ontdekt en ter kennisse van de justitie gebracht. Het gerechtshof veroor deelde den man wegens valschheid in ge schriften van koophandel (een spoorweg kaartje 19 een geschrift van koophandel) tot een maand gevangenisstraf, (libid.) Naar in het „Maandblad legen de vervalschingen van levensmiddelen" wordt medegedeeld, wordt suiker tegenwoordig zelfs gebruikt, om er cement van te vervaardigen. In gelijke deelen vermengd met kalk, levert suiker eeD cement van bijzondere hardheid op. Te Peterborough is die stof gebezigd voor den bouw van de domkerk, en zij hechtte zich, zelfs zonder eenig ander bind middel, aan glas. Dierlijk voedsel schijnt voor varkens een voorbehoedmiddel 1e wezen tegen de varkensziekte. Visch, bij voorbeeld, wordt in zeeplaatsen in tamelijke hoeveelheid aan de varkens verstrekt, en ook waar men af val van slachterijenvleesch, ingewanden enz. aan de varkens geeft, blijven de dieren doorgaans van de ziekte verschoond. Nu de ziekte alom weder heerscht, zou eene proef aanbevelenswaardig kunnen zijn. (N. R. Ct.) Medio November wordt het liU|pkan- toor der posterijen aan Deu Deijl" ouder Wassenaar opgeheven. Gisterenochtend om 6} uur is afge brand de boerderij van den heer W. Meijer te Haarlem, bewoond door P. Steenhoven, aan den Veldweg, nabij de Ilillegommer- brug, in de Haarlemmermeer. Een gedeelte van het woonhuis en de schuren zijn be houden gebleven. De oorzaak is onbekend. De nieuwe spuit van Nieuw-Vennep is der waarts vervoerd. In het geheel hebben er thans 194. bran den iu de Haarlemmermeer plaats gehad, zijnde gemiddeld over 80 jaren ruim 6 per jaar. Te Delft bestaat het voornemen, ver schillende punten in de stad telephonisch met het politiebureau te verbinden. Vrijdag a. 9. zal door de officieren van het 8de bat (fort bat.) grenadiers, in vereeniging met de officieren van de batte rijen veld-art. uit Leiden, een begin worden gemaakt met het belegeringsgpeldat in het gebouw der normaal-schietschool zal plaats hebben. In den afgeloopen zomer heeft een inwoner van Oud-Bei-rland een proef geno men om kersen te bewaren. 11 ij had ze versch geplukt in een flesch gedaanen daarna in den grond begiaven. De flesch werd Maandag opgedolven en het bleek dat de kersen er uit zagen en smaakten alsof ze zoo pas van den boom kwamen. Door den liter Ssh. ijnbergen dezer dagen te Apeldoorn overledenis gelegateerd aan de weesin rich ting te Neerbosch één derde part van f 12000, inschrijving grootboek FEUILLETON. 56.) „God geve, dat gij nooit reden zult heb ben om den Almachtige te danken, dat Hij mij tot zich genomen heeft, voordat datgene geschiedt, wat komen moet," was het ant woord. „Nu zal ik u toouen, hoe de lade geopend wordt." Hij stond op en Dora volgde hem met een bezwaard gemoed naar dc massieve schrijf tafel. Nadat hij haar de verborgen veer had gewezen, liet hij haar de lade zoo dikwijls openen, dat hij overtuigd was, dat zij zonder moeite de verborgen bergplaats der papieren kon vinden, die, zooals bij wel wist, niet veilig waren, indien zij binnen het bereik van zijn gehaten schoonzoon waren. Toen zij weer naar den haard terugkeer den, zeide Brandon: „Het is reeds laat en het souper zal wel spoedig gereed zijn. Het is toch vreemd, dat bet oude uurwerk zoo geregeld doorloopt, ook in die huishjudingen, waar die zwarte schaduwen van het noodlot reeds zichtbaar worden. Ga naar uwe kamer, mijn kind, en wasch uwe oogen, opdat de anderen niet zien, dat gij geweend hebt. Gij hebt mijn hart van eene groote zorg ontlast en nu kan ik rustig de brieven gaan schrijven, die ik nog, voor ik naar bed ga, wil voltooien. „Maar gij zult toch aan tafel komen. Een kop thee zal u zeker goed doen". „Gij kunt mij hier wat thee laten brengen. En ga nu, mijn kind en verban alle treu righeid uit uw hart. Misschien bedriegt mijn voorgevoel mij en blijf ik nog verscheidene jaren aan uwe zijde." Hij trok Dora tot zich en kuste haar innig. „Vaarwel mijn kind", zeide hij, een goeden nacht en verontschuldig mij bij de anderen. Dora hield hem omklemd, alsof zij zich niet van hem kon losscheuren, maar haar vader schoof haar zachtjes van zich af en herhaalde: „Ga nu weg, en verwijder alle sporen der opgewondenheid van uw gelaat. Ik zou nipt gaarne willen, dat gij over hetgeen tusschen ons is voorgevallen, werd ondervraagd." Dora gehoorzaamde en Brandon viel uitge put op een stoel Het onstuimig kloppen van zijn hart waarschuwde hein, dat hij onmid dellijk aan zijn werk moest beginnen, voor hem misschien de kracht er toe ontbrak. Hij had Dora niet medegedeeld hoe ziek hij werkelijk was, en nog hoop gekoesterd, hoewel hij wist dat er voor hem geen hoop meer was. Zoodra de lamp in de kamer gebracht werd, ging hij weer naar de schrijftafel, opende de geheime lade, bond de papieren tot een pakket bijeen en legde het schrijf gereedschap klaar. Toen de knecht met de thee binnen kwam, gaf hij last, dat hij dien avond niet meer gestoord mocht worden. Zonder den storm te hooren, die plotseling was opgestoken en die met een verschrik kelijk geraas woedde, sloot Brandon de dpur, schreef en verzegelde een brief aan Fnts Graham en voegde dien bij het voor zijn pupil zoo gewichtige pakket. Met vaste hand schieef hij de aanwijzin gen voor Farleys en de bestemming van de kleine geldsom, die, nadat Graham's aan spraken waren bevredigd, nog voor Dora overbleef. Toen voegde hij er nog eenige regels aan zijne dochter bij en sloot de lade: „Ik heb mijne aardsche rekeningen afgeslo ten," mompelde hij, terwijl hij zich weer aan den haard zette. Zijn hoofd zonk op de borst, hij vouwde zijne handen en zijne lip pen bewogen zich als tot een gebed. Het was Dora niet gelukt, om alle sporen van smart van haar gelaat te wisschen en Nita en haar broeder hadden reeds te voren hunne vermoedens geuit, omtrent de lange afwezigheid van den huisheer eu zijne dochter. Mendoza was zelfs eenmaal naar de deur der bibliotheek geslopen en had geluisterd, en had zelfs zacht op de klink gedrukt, waarbij hij tot zijne verbazing bemerkte, dat de deur gesloten was. „Ik heb veel lust, op de veranda te gaan en beiden van daar te bespieden," zeide hij tot Nita. Den oude is iets onaangenaams overkomen, en het zou mij veel waard zijn, als ik er achter kon komen." „Waarom zoudt gij spion spelen?" ant woordde Nita; „gij kunt toch zonder moeite alles van Doia te weten komen. Gij behoeft haar maar een weinig te vleien, en dan verraadt zij alles, wat gij wilt weten, zelfs als zij aan haar papa beloofd heeft te zwijgen. Het gansje is nog te veel verzot op u?" „Gij hebt gelijk en inplaats van op de veranda koude te lijden, zal ik het mij bij dat heerlijk brandeude vuur gemakkelijk maken. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1