stuurman de hulp der politie aldaar inroepen tegen den machinist, die. dronken, hen beiden onderweg had willen vermoorden. De woesteling werd te Aalsmeer in hech tenis genomende boot echter kon nu hare reis niet vervolgen en moest blijven liggen (N. R. Ct) Maandagmorgen is tusschen Maars- bergen en Venendaal op den sneltrein van Utrecht geschoten, waardoor een ruit in een 3e klasse-rijtuig verbrijzeld en eeu reiziger in het gezicht, werd gekwetst. Te Andelst waren gisteren morgen een vader en zoon bezig eenen zwaren peppel boom te vellen. De zoon waarschuwde zijnen vader, dat de boom ging vallen, doch door den verkeerden kant uit te loopen, kreeg de oude man den boom op het hoofd, zoo dat hij terstond een lijk was. Op den weg tusschen Zwolle en Hattern heeft Zondagavond eene brutale aanranding plaats gehad. De heer G. Otten, opzichter bij den Locaalspoorweg HattemApeldoorn, werd door vier kerels aangevallen. Ze bon den hem handen en voeten stopten hem een prop in den mond en trokken hem de boven- kleeren van 't lijf. Deze werden onderzocht en het horloge, benevens het geld, waar onder twee muntbiljetten, weggenomen. Na het teruggeven der kleedereu zijn ze spoor loos verdwenen. Uit Wijk (bij Heusden) wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Door het schrikken van een paard geraakte een rijtuig met drie passagiers van den Hoogen Maasdijk, met het gevolg dat twee der passagiers zwaar gekneusd werden. Eenige arbeiders, die juist daar aan het werk waren, kwamen te hulp en brachten de gekwetsten in eene nabijzijnde woning, waar dadelijk genees kundige hulp werd ingeroepen. De toestand van een der passagiers moet van vrij emstigen aard zijn. 'sGKAVMHACJE. Door Z. M. is aan A. C. Groeneveld Hzn. burgemeester der gemeente Molenaarsgraaf, Brandwijk en Wijngaarden, verlof verleend om te Dordrecht te wonen. Door Z. M. is aan mej. A. M. Arotz, geb. te Materborn (Pruisen), mits zij overi gens aan de bij de wet gevorderde vereisch- ten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. is, met ingang van Januari 1887, benoemd tot commissaris der loodsen te Vlissingen H. J. Karei, eerste stuurman in het vaste corps dek- en ouder officieren der marine. De minister van financien zal op 11 en die van koloniën op 12 dezer geen audiën tie verleenen. BUimUtiDSCHK BERICHTEN. BELGIË. De troonrede, gisteren door den koning uitgesproken, constateert dat de verhoudin gen met alle mogendheden niets te wenschen overlaten. Belgie vervult nauwgezet de plichten aan het land door zijn neutraliteit opgelegd. Na er op gewezen te hebben, dat de nij verheidsproductie in België, versterkt door de tentoonstelling te Antwerpen, niet ver minderd is en de uitbreiding vau handels betrekkingen aanbevolen te hebben herinnert de. troonrede aan de betreurenswaardige fei ten, welke te Luik en Charleroi zijn voor gevallen. Voorgelicht door de werkzaamheden der enquête commissie, zal de regeering bij de kamers plannen voor belangrijke hervor mingen indienen. Het is nl. noodzakelijk de ongehinderde vorming van ambachts- groepeu te begunstigen, tusschen hoofden van nijverheidsinrichtingen en werk'ieden nieuwe baiiden in den vorm van raden van arbitrage en verzoening in 't leven te roepen en den arbeid van vrouwen en kinderen door wettelijke bepalingen te regelen, de misbrui ken tegen te gaan, welke zich voordoen bij de betaling van loonen, den bouw van ar beiderswoningen te bevorderen. Van staats wege dient hulp verleend te worden tot ont wikkeling van de instellingen vau voorzorg, hulp, verzekeringen en pensioenen. De ver woestingen welke dronkenschap en onzede lijkheid teweeg brengen dient men te be strijden. Het zal eveneens noodzakelijk zijn meer afdoende maatregelen te nemen om de ver- valsching van levensmiddelen tegen te gaan. in de troonrede wordt ook aangekondigd dat er een ruim gebruik zal gemaakt worden van het recht van gratie, ter wille van de personen die ten gevolge van de gebeurte nissen te Luik en te Charleroi veroordeeld zijn. Betredende het militaire vraagstuk wordt in de troonrede gezegddat de quaeslie der' recruteering terecht de openbare meening bezig houdt; zeer wenschelijk wordt het ge acht, dat een vaderlandslievende overeen WLé KS m -mm CfiB "BTW ~WE2 stemming der partijen aan de regcering zal vergunnen daaraan de oplossing te geven, welke belangen van het hoogste gewicht eischen. De troonrede kondigt ook nog aan een wetsontwerp betreffende het hooger onder wijs eu constateert ten slotte den goeden toestand der financiën, niettegenstaande de tegenwoordige crisis. De koning, de graaf van Vlaanderen en de graaf van Henegouwen reden vóór de opening der kamers voorbij de burgerwacht. Het publiek juichte hen luide toe. Geen en kele vijandige manifestatie had plaats. Toen de paragraaf der troonrede betref fende de goedertierenheid werd voorgelezen, werden bijvalsbetuigingen zoowel ter linker- als ter rechterzijde gehoord. De vrouwen uit Charleroi hebben haar verzoek om gratie op het stadhuis aan bur gemeester Buis overhandigd. Geen enkel incident deed zich voor, be halve dat eenige kreten werden aangeheven door de manifestanten, toen de troepen, welke zich naar de opening der kamers be gaven, voorbijtrokken. EX 0£L4\ D. Dank zij der groote machtsontwikke ling door politie eu militairen, die de tal rijk opgekomen benden van dieven en op roermakers bedwongenzoo mede aan de ongunstige weersgesteldheid, liep dc huidige optocht van den lord-mayor zonder stoornis af. Van ochtend poogden twee gedelegeerden van den socialistenbond den chef der politie Warren te spieken, om te vernemen of hij volhardde in zijn verbod tegen de voorge nomen meeting van werkeloozen op het Tra falgar-plein. Warren weigerde de gedelegeer den te ontvangen en verwees hen naar de gisteren avond verschenen nieuwe proclama tie verbiedende elke betooging op en rondom het Trafalgar-plein. Desniettemin hielden eenige duizenden individuen er eene infor mele vergadering. Rondom de zuil van Nelson hielden Burns en andere socialisten heftige rede voeringen tegen Warrenwaarbij zij aandrongen op het recht van vergadering voor de werklieden, alsook op het recht op brood voor de broodeloozen. Eene groote menigte juichte ouder eenen plasregen deze tiraden toe, terwijl sommigen met roode vlaggen wuifden. De politie liet deze betoo ging toe, die eindigde met een driewerf hoezee voor de sociale omwenteling. Nadat de aanwezigen eene resolutie hadden aange nomen en de sprekers waren heengegaan, deed de politie het voetstuk der zuil en het plein zelf ontruimen, waarbij kleine, onbe duidende botsingen voorkwamen. Enkele groepen trokken tierend naar de Pall Mall, Piccadilly en het Hyde Parkom onder weg de clubs uit te jouwen. Doch ernstige on lusten hadden er niet plaats. Eenige hon derden hielden nog eene meeting in 4iet Hyde Park rondom het Achillesbeeld, zon der inmenging van de talrijk aanwezige po litie en militairen. Slechts ééue arrestatie heeft er tot dusver plaats gehad. (W. R. Cl.) De Standard meldt uit Timova, dat de onlangs op vrije voeten gestelde Russi sche samenzweerders dagelijks bijeenkomsten houden in het Russische consulaat te Rust- scliuk en nieuwe complotten smeden. FRAKkUD H. De ontvangsten der schatkist in de maand October bedroegen 9} millioen min der dan op de begrooting geraamd was. Zij overtreffen echter met 2£ millioen de ont vangsten in October 1885. Prins Eugenius, jongste zoon van den koning van Zweden, wordt te Parijs verwacht. ÜPAKJL De geneesheeren van Don Jaime heb ben hem buiten gevaar verklaard. IT A LIE. Het gerucht loopt, dat de Italiaansche regeering niet meer voornemens isstappen te doen tot vernieuwing van liet handels verdrag met Frankrijk. UIIIT9CII LAK D. Een besluit des keizers, dd. 8 dezer, roept deu rijksdag bijeen tegen 25 Novem ber a. s. Prins Von Bismarck zal spoedig van Varzin naar Freidnchsruhe vertrekken. Op de doorreis zal hij eenige dagen te Berliju zich opnouden. OOSTEKRIJ K. De Weener bladen melden, dat de keizerin vau Rusland met den grootvorst- troonopvolger deu winter te Nizza zal door brengen. K VILAKO. De Nowosli meldt dat bij den rijks raad is ingekomen een ontwerp van wet tot heffing van een belasting van 5 pCt. op de coupons der door den staat gewaarborgde M> BT_J ~W, A rw rBT»- spoorwegmaatschappijen en een belasting van 3 pCt. op de dividenden dier maatschappijen. HOLLA KIJ E. Maandagmorgen óm twee uur heeft een kanonneerboot de reede van Varna verlaten om naar Burgas te stoomen alwaar de bevolking in zeer opgewonden stemming verkeert. Het zou, naar men zegt, niet onwaar schijnlijk zijn, dat met het opgewonden ka rakter der inwoners een ernstige omwenteling te v reezen is. De officieren en manschappen van de Mercure zijn voortdurend aan wal. Zij schijnt iu volmaakte overeenstemming met de Bulgaren te verkeeren A *3 ERIK A. Met uitstekend gevolg is een telephoon- geleiding gelegd tusschen New-York en Washington. Op dezen afstand van 100 mijlen kan men elkander zoo goed verstaan alsof men uit een aangrenzende kamer door een buis sprak. De gezagvoerder van een Italiaansch 8toomscli pdie een te groot aantal passa giers naar New-York overgevoerd had, is als met de wed in strijd, tot 500 boete veroordeeld. Luitenant. Fredeiik Schmatka, die op kosten van den uitgever van de New-York Times een onderzoekingstocht naar Alaska ondernomen heeft, is teruggekeerd. De luit. beweeit, in Alaska een nieuwe rivier ont dekt te hebben, welke hij naar den uitgever der Times Jonesrivier genoemd heeft, lift gelukte hem met eenige personen den 19,500 voet hoogen St. Eliasoerg tot een hoogte van 17,200 voet te beklimmen. Het klimmen duurde vier dagen. De Chileensche vloot, welke reeds de grootste van alle andere Zuid Ainerikaansclie is, zal uitgebreid worden de regeering heelt tot dit doel een grooten kruiser besteld, waarvan de kosten voor bouw en bewapening 1,500,000 dollars bedragen. PÉR TELEGRAAF. TIRNOVA, 10 November. In een ge heime zitting der Sobranje werd gisteren avond prins Waldemar van Denemarken bij acclamatie tot vorst van Bulgarije gekozen. De openbare verkiezing heeft hedenmorgen te 10 uur plaats. Wanneer prins Waldemar de kroon weigert te aanvaarden, zal het regentschap aftreden. LONDEN, 10 Nov. De ochtendbladen, van welke kleur ook, keuren de woorden van lord Salisbury over de Oostersche quaestie goed. Zij noemen de rede helder en flink en den bijval van het land waardig. Van groot belang acht The Times de zins- snede, waarin gezegd wordt, dat de politiek van Oostenrijk toongevend zal zijn. Hier uit volgt, dat, mocht Oostenrijk zich tegen de bezetting vau Bulgarije door de Russen verzetten, als eeu schending van het volken recht en een gevaar voor zijne belangen, Engeland liet zal steunen. De Standard uit zich in denzelfden geest, doch voegt er bij, dat Oostenrijk den eersten slap moet doen. Over 't algemeen wordt het samengaan van Oostenrijk en Engeland als de beste waarborg voor den vreile beschouwd. TIRNOVA, 9 Nov. Heden is eene ge heime bijeenkomst der Sobranje gehouden, om te beraadslagen over de verkiezing vau den vorst, welke morgen zal plaats hebben. Men geloolt dat de vergadering bij acclamatie prins Waldemar van Denemarken zal kiezen. Eene delegatie zal alsdan het besluit ter kennis brengen van den prins. TIRNOVA, 10 Nov. De Sobranje koos heden, m openbare zitting, prins Waldemar van Denemarken tot vorst van Bulgarije. LAATSTE 1IEUICIITEX. De waimoezier Vau H. op de Haar lemmerstraat alhier, viert heden zijn vijftig jarig huwelijksfeest. Zijne collega's hebben tiet echtpaar eene aardige verrassing bereid. Ze haalden hen ul. dezen middag met eeu rijtuig van hunne woning om hen vervolgens naar hun iutusschen versierd moesland bui ten de Zijlpoort te voeren. Heden morgen is aan den N. W. Binnensingel te 's üravenhage het lijk gevon den van eene bijne geheel verkoolde 76 ja rige vrouw, ligge..de op den vloer van hare woonkamer. Een in hare nabijheid gevon den kaars gaf de zekerheid dal zij verbrand is door liet in aanraking komen van hare kleeren met het kaarslicht. De ongelukkige stoiui bekend als veel mis bruik te maken van sterken drank. In de kamer was sterke drank aanwezig. GEMENGDE BERICHTEN Men moet tegenwoordig op al)e9 let ten.Komt het dikwijls voor, dat straat jongens, met een nat ^eindje" vuur vra gende, iemands sigaar bederven of een bijna nog geheele sigaar voor een kort stompje ruilen, Zondag kwam een heer, die aaneen onbekende vuur gaf, nog slechter weg. De vuurvrager nam zonder vragen bovendien het gouden lorgnet van den vuurgever mede. (A. Cl) Merlatti houdt zich goed en ontvangt vele bezoekers. Succi is nog niet begonnen te vasten. Een derde vaster heeft zich te Parijs aangemeld. Hij heet Battandier en is uit Vesoul (dep. Haute Saóne Hij verklaart gedurende vijftig dagen slechts water, ver mengd met een weinig ether, tot zich te zullen nemen. Battandier is van plan gedu rende die 50 dagen een verhandeling te schrijven over fuchsine en haar afgeleide producten. Boven het Engeische stadje Ambleside en zijne omstreken ontlastte zich dezer dagen een formele wolkbreuk. Geheele kudden schapen verdronken en veel anderen schade werd aangericht. In den nacht van Don derdag op Vrijdag heeft op vele plaatsen in Engeland een felle storm gewoeddie veel schade heeft aangericht. SCIIOOL- E\ KEKKXIEUWS. Aangenomen het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Bodegrave, door den heer J. L. F. De Meyere JCz., prop. te Am sterdam. SCHEEPSTIJDINGEN. liet stoomschip Noord-Holland, van Rot terdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. De Prins Frederik, van Batavia naar Am sterdam vertrok van Padang den 6 Novem ber. De Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde 8 Nov. te Southampton. De Prinses Marie, van Batavia naar Am sterdam, passeerde Gibraltar 9 Nov. BURGERLIJKE STAND. Van 3 Nov. tot en met 10 Nov. 1886. BEVALLEN E. M. De Wolf, geb. Miere met, d. 1. E. R. Baart, geb. Ligtvoet, d. M. P. Bertels, geb. v. d. Lans, d. S. v. d. Pos, geb. v. Royen, z. I. Korenhof, geb. Tegelaar, d. G. Marijt, geb. Smit, z. C. Zuurdeeg, geb. Coppij, z. S. v. d. Berg, geb. Briej^r, z. C. De Vries, geb. Riebeek, d. A. Ververs, geb. Cornet, z I. Smit, geb. v. Es, d. M. Doesburg Lanooy, geb. Segijn, z. I. Eriks, geb. v. Mastrigt, z. E. De Groot, geb. v. Galen, z. E. C. J. Laven,geb. Montague, d. C. D. Martijn, geb. Knotter, z. G. Den Hoed, geb. Limvers, z. J. C. Raas, geb. Boelens, z. G. Salentijn, geb. Beyen, d. M Sloos, geb. De Haas, d. M. 11. Vermeulen, geb. Rozier, d. M. M. De Groot, geb. v. Zijp, z. J.Ciere, geb. Verbiest, d. M. L T. Goes, geb. Palline, z. M. W. Bonte, geb. Janssen, z. A. Koreman, geb. Bosman, d. J. H. G. Ruigrok, geb. Wobbe, d. E. W. Mathlener, geb. Lindeman, d. J. 0. Niekerk, geb. Koehorst, z. W. Laken, geb. v. Galen, d. OVERLEDEN: J. Kuyper.geb. Wijtenburg, v. 34- j M. Jansen, d. J4 m. A. Dam, m. 67 j. C. Verlind, v. 56 j. W. F. v. d. Meer, d. 1 m. G. Nieuwenhuizen, m. 53 j. M. v. d. Linden, w. 84 j. J. J. v. Oosten, v. 55 j. H. Boom, m. 79 j. A. F. Vinkestein, z. 1 m. E. Batteljé, geb. Hasevelt, w. 85 j. M. Peter, d. 8 m. GEHUWD: A. v. d. Hoeven, jm. en M. H. Kling, jd. C. v. d. Stok, wedu. en A. v. d0 Laaken, jd. T. Brugman, wedn. en E. Stou ten, wed. P. Werk, jin. en C. Colpa, jd. G. v, Herwijnen, wedn. en J. C. L. v. Dijk, wed. P. Spaa, wedn. en E. v. Varik, jd. J. J. B. Anib3, jm. en C. J. Stikkelman, jd. J. Leemans, jm. en M. Brouwer, wed. A. A. Adriaans, jm. en C. Verlint, jd. P. Bakker, jm. en A. Verhoeff, jd. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Sept. door het postkantoor te Leiden zijn verzon den en die niet besteld zijn, omdat de per sonen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: mej. C. Adriaan, mej. de wed Grijs, Luszing eu T De Wit, allen te Amsterdam; mej. A. P. Iloffman, mej. A. Scliiek, mej. K. M. De Hui en F. Kroinhof, allen te 's Gravenhage; J. Kunst, te Haarlem; J. Wolfraat, te Lisse; Sophia Van Stijn, te Warmond; J. H. Bloman, te Zwolle. Briefkaarten: Marie Bias, te Am sterdam; G. Ter Meer, te 's Gravenhage; G. Gerritsen, te Kruisweg. Verzonden ge weest naar Amerika-. C. Tukker, San Pedro. ZwitserlandM. A. Haspels, te Basel; M, A. Haspels te Lucerne.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2