baan als pupil te Nieuwersluis. Bij ijver en goed gedrag is dus ook van daar uit de officiersrang te bereiken. De prins Von Wied is naai Duitsch- land teruggekeerd. Dezer dagen kwam, volgens De Maas bode, eene onbekende vrouw te Dordrecht bij een kruidenier een maat beste capucyuer- boonen halen, die de wikelier maar in de door haar medegebrachte mellkan moest doen. Toen het op betalen aankwamhad zij geen geld bij zich. Zij zette de kan op de toonbankzeggende die straks te zullen halen en dan het geld mede te zullen bren gen. Zij kwam echter niet terug, en de kruidenier bemerkte, dat er een bodemlooze kan op de toonbank stond. Zij had de boonen in deze kan laten doen, die zij in haar schort gewikkeld hield, en was met haar gevulde 9chort de deur uit gegaan. Donderdagavond omstreeks halftien kon men te Dordrecht een ongewoon luchtver schijnsel waarnemen, zijnde een groote vuiige bol, die zich door het hemelruim bewoog van Zuid naar Noord, alwaar hij uiteen spatte, daarbij eene breede blauwachtige streep achter zich latende liet openb. min. bij de rechtbank te Amsterdam eischte tegen Van der Stadt en Eortuyn 6 maanden gevangenisstraf wegens het schrijven en verspreiden van een oprui end geschrift gedurende 28 en 29 Juli. De verdedigers, mrs Simons en Van den Berg, concludeerden tot vrijspraak. Uitspraak 18 November. De Parkschouwburg te Amsterdam, wordt de volgende week in openbare veiling aangeslagen. Voor de betrekking van gemeente-veld wachter in de gemeente Ambt-Deutichem hebben zich niet minder dan 120 sollicitanten aangemeld van welke er 6 op de voordracht zijn geplaatst. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drente: Het nieuwe wetboek op de straf vordering heeft in de gemeente Borger reeds medegewerkt tot eene zeer gespannen hou ding tusschen de Drouweners en Drouwener- veners. De laatsten zijn eigenaren van steeds toenemende koppels schapenwelke veeltijds in de groenlanden der eersten den kost zoeken. Hoewel de weide thans van geringe waarde is, zoo willen toch de eersten dit weren, en het schutten dei schapen, door deze wet zeer vergemakkelijkt, heeft dagelijks plaats. Vroeger had dit schutten heel wat moeite in, want men moest bij de bekeuring óf een politiebeambte halen die hier niet woon achtig is, óf met twee getuigen optreden, die zich niet gemakkelijk lieten vinden, omdat ieder in Drente afkeerig is van za ken, waar de tusschenkomst van politie of justitie noodig is. Thans echter worden de in het land aangetroffen schapen onverwijld naar de hoofdplaats der gemeente gebracht, eu is eene boete van 40 cent per stuk ver schuldigd. Schier eiken dag wordt er thans geschut en de haat is zoo groot, dat reeds eene vechtpartij daarvan het gevolg is ge weest, waarbij verwonding met messen heelt plaats gehadterwijl de schapenhouders van Drouweuervcen zóóver door wraakzucht ge dreven werden, dat zij aan inwoners van Drouwen belemmeringen veroorzaakten bij het inhalen hunner braudstoffenbenoodigd voor den winter. De spanning neemt nog toe, en men vreest voor verdere onheilen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit het zuiden van Drente: Eene belangrijke beteekenis hebben in deze streek de twee of drie opvolgende Maandagen, waarop in de vroegere vestingstad Koevorden jaar- en veemarkt wordt gehouden. Deze markten be- hooren tot de oudste der provincie. Is de eerste belangrijk wegens zijn aanvoer en han del in vee, het is de tweede, die belangrijk is voor de zeden en gewoonten en het eigen aardige ZuidervelJsche volksleven. Sinds jaren gaat op dezen dag ^alle man" naar den yMiddelbeesten-Maandag". Tegen dezen dag moeten alle veldvruchten binnen, alle perio dieke landbouwwerkzaamheden afgedaan en de voor winterbewaring bestemde aardappe lenoogst aan kant zijn. Bekend is door ge heel zuidelijk Drente het oude rijmpje: yAls 'k leev' en goed bin, *En d'eerpels oet d'grond zint, Dan gao 'k hen Becstmaandag Zelfs van op vele uren afstands gelegen dorpen en gehuchten trekt de 0 Beestmaan dag'' zijne bezoekers. Voor weinige jaren gingen jongelieden in klufljes des daags voor de jaaruiarkt het Zuiderveld in, waar zij vrienden- en familiebezoeken aflegden aldaar des nachts vertoefden, om den volgenden ochtend met hen op reis te gaan. De amu sementen van den dag zijn geheel in den geest van het Drentsche kermisbezoekende publiek. Er is dien dag *van alles" te be zien, en meer om deze variëteiten, dan om Ka K m JKcm mm m* kj den handel wordt deze markt bezochtwant de veehandel heeft zijn voomaamsten dag op den eersten Maandag. Zoowel de nieuwer wetsche woordvoerder, tand-en kiezentrekker en medicijnmeester voor jicht, rheumatiek en maagkwalen, als de huiselijke twisten, door het Jan-Klaassen9pel voorgesteldvinden hunne toeschouwers in zeer ruime mate. De belangrijkste handel is voor Koevordens in gezeten echter de minnehandel en alle her bergen zitten vol Drentsche en Hanover- sche jonge boeren en boerinnen, die als jonge paren vereenigd zijn. Opmerkelijk is het dat bij zooveel verschil van landaard zelden gevochten wordt. Tot het minder aan gename van dit kermisbezoek behoort het jagen met de Drentsche rijtuigen, de ^linie- wagens" op den terugweg, waarbij de boe ren de kunst van harddraven hunner paar den meten. Meermalen hadden ongelukken daarmede plaats. Doch de verstandiger maat regelen van voorzichtigheid vonden gelukkig meer ingang. Menig Drentenaar bezocht op dezen dag Koevordenen de Beestenmaan dagen werkteu niet weinig mede tot de be langrijke beteekenis der oude veste, wier geschiedkundige bijzonderheden nog altoo8 in den mond des volks voortleven. Ook in Drente wordt de smokkelarij op groote schaal uitgeoefend. Donderdag stonden in Assen ten minste 28 personen terecht, beschuldigd van frauduleus vervoer of invoer van gedistilleerd. Bij eene dier zaken deed zich de omstan digheid voor, dat mr. Moens requisitoir moest nemen tegen een der getuige decharge als verdacht van meineed, teneinde hierom trent een onderzoek intesiellen. De rechtbank vereenigde zich met dit requisitoir, waarop de bedoelde getuige eindelijk schreiende zeide dat hij //gelogen had," hetgeen onder het publiek een groot rumoer veroorzaakte. Te Nieuweschans heeft de Nederland sche politie aan de Duitsche overgegeven drie mannen, van welke de een verdacht wordt een kind vermoord en de beide andere gestolen te hebben. De uillevering had plaats op verzoek van de Pruisische justitie. De eerste nieuwe stoomboot van de gesubsidieerde Duitsche postlijnende Preus- sen, passeerde gisterei namiddag te 4 uren Vlissingen, en trok naar men aan de MM. Ct. schrijft door haar prachtigen bouw de aandacht der op den zeeboulevard en aan het hoofd aanwezige deskundigen. De Preussen, welke op de werf van de Ac- tiën-Gésellschaft Vulcan te Stettin gebouwd is, maakt hare eerste reis van Bremerhaven^ via Antwerpen, naar Melbourne eu Sidner (Australië); zij is als brik getuigd en van twee schoorsteeneu voorzien; de diepgang was ruim 20 voet. Te Antwerpen zal het schip een 500 tal passagiers aan boord nemen, voor bet grootste gedeelte Engelsche tusschen- dek-passagiersdie vroeger van Engelsche lijnen gebruik maakten, maar nu meestal met de booten van den Nordd. Lloyd van Antwerpen vertrekken, daar de vrachtprijzen lager en de inrichtingen beter zijn, terwijl de reiskosten van Louden naar Antwerpen hun vergoed worden. Te Duivendijke is een man overleden die minstens 8 dagen lang had geslapen. Hij was toch in 't land gevonden, zonder eeuig levensteeken te geven; blijkbaar was hij door eene beroerte aan eene zijde ver lamd, doch hij leefde en sliep. Gedurende acht dagen gaf men hem nu en dan een teug melk, die men hem instortte, doch hij vertrok daarbij geen spier. Maandag bleek hij voor goed te zijn ingeslapen. Donderdag kwam aan de suikerfabriek z/De Phoenix" te Zevenbergen een landbou wer, in genoemde stad woonachtig, teneinde geld te innen voor door hem geleverde beet wortelen. Nauwelijks echter had een der di recteuren het geld uitbetaald of de landbou wer nam de door hem geteekende quitantie weder op en vluchtte daarmede, en met het ontvangen geld, door een der openstaande ramen. Onmiddellijk zette de fabrikant den landbouwer na, die een oogenblik door een fabrieksarbeider werd vastgehouden, doch weder losgelaten, daar de vluchtende hem met een revolver dreigde. De zaak is reeds in handen van den oiü cier van justitie te Breda. Hoe vreemd iemand iets kwijt kan raken, ziet men in het volgende: Op de jaarmarkt te Uden, den 2d.-ten September, koopt een slager uit Helmond een koe voor f 9U, die hij met nog 5 andere koeien naar het tramstation te Erp liet geleiden. Toen de dieren zouden geladen wordenbleek dat een van de zes waren weggeloopen. Alle nasporingen mochten niet b.iten, totdat de eigenaar vijf weken later op de markt te .s Bosch hoorde «eggen, dat zijn koe te Escharen stond. Het bleek toen, dat de koe op den morgen van 27 September aldaar in een sloot bewusteloos was gevonden, en dat de eigenaar baar kon terugkrijgen, mits hy voor eiken dag 75 cent kostgeld betaalde. Ofschoon de eigenair dit wat veel vond, aangezien de koe alle dagen 4 of 5 kan melk gaf en slecht onderhouden was, zat er niets anders op dan betalen, wijl de boer, die haar op stal hadhaar op last van den burgemeester had opgestald. Het schijnt, dat de koe van Erp naar Boekeien zoo vervolgens de hei en de Peel inop Escha ren aangeland is. De vinder verklaarde, dat hij het in drie gemeenten had laten af kondigen en in de Qraaficke Courant had laten plaatsen. Op grond van art. 158 n°. 2 van het nieuwe strafwetboek is door de politie te Maastricht proces verbaal opgemaakt tegen den persoon, aan wiens schuld de branddie op Dinsdag jl. daar heeft plaats gehad, wordt geweten. Zooals men weet, wordt dit feit thans gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste f 800. '«G li A VEN HA GE. Door Z. M. is C. Van der Stok benoemd tot burgemeester der gemeente Groot-Ammers. Door Z. M. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrond. 's Hertogenbosch voor de kantons 's Hertogenbosch, Oss, Heusdeu en Waalwijk ter standplaats 's Uer- togenbosch, jhr. mr. W. E. Th. M. Van d«-r Does de Willebois, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrond. Middelburg vour de kantons Oostburg, Terneuzen eu Flulst, ter standplaats Middelburg. Door Z. M. is aan G. S. Hofstra machligi ig verleend om, te gelijk met zijn ambt van leeraar aan de rijks hoog're bur gerschool te Leeuwarden, dat van onder wijzer in de gymnastiek aan de gemeente school n°. 6 aldaar te bekleeden. Door Z. M. is mej. A. M. Bouw meester, laatstelijk hulpouderwijzeres bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Ned.-tndië, thans met verlof in Europa, op haar ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. De heer E. De la Fontaine Verwey, benoemd tot consul der Nederlanden voor den Congo-staat te Banana, is in die hoe danigheid door de regeeriug van dien staat erkend. De heer A. A. Reyre, benoemd tot consul der Nederlanden voor de republiek Ecuador, met standplaats te Guayaquil, is in die hoedanigheid door de regeering van dien staat erkeud. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BËLGI E. Dinsdag 9 November zal de zitting der kamers plechtig worden geopend door den koning in het nieuwe nationale paleis, hetwelk verrezen is op de plaats waar den 6den December 1888 de vergaderlokalen der kamer van afgevaardigden door brand ver nield zijn. Het ceremonieel is gisteren in den Monileur ojjiciel afgekondigd. De socialisten willen Dinsdag, bij de opening der kamers, in optocht gratie voor de veroordeelde socialisteu vragen. ËNGËLA.V U. Van het departement van oorlog is dezer dagen het verbod uitgegaandat voortaan geen officier zonder de uitdrukke lijke vergunning van opperbevelhebber in uniform de manoeuvres van buitenlaudsche legers mag bijwonen. De Engelsche secretaris van koloniën mr. E. Stanhope heeft, volgens een parti culier telegram aan de N. R. Ct. uit Lon den, een belangrijke verklaring afgelegd tegenover eene depuiatie, die bij hem kwam aandringen op onmiddellijke annexatie van Zoeloeland. Stanhope zeide dat de regeering bekrachtigd heeft eene overeenkomst, door llavelock (den gouverneur vau Natal) ge troffen met de leiders der Boereu te Marits- burg, krachtens welke Zoeloeland voortaan verdeeld zal zijn in twee deelen. Het eene daarvan zal, als westelijk Zoeloeland, eene nieuwe Boerenrepubliek uitmaken, welke Engeland wil erkennen op soortgelijke voor- waardeu als in 1884 voor Transvaal ge steld zijn, maar onder toevoeging van eeuige andere voorgaarden. De Boeren zullen hunne aanspraken op het protectoraat over het geheel Zoeloelandlaten varenen bescherming waarborgen aan de Europeesche zendelingen. Oostelijk Zoeloeland lang9 de zeekust tot aan de grenzen van Tongaland, blijft gereserveerd voor de Zotloes die, des vereischt, de Britsche bescherming zullen genieten. Stanhope noemde deze overeenkomst in alle opzichten bevredigend. Engeland krijgt oostelijk Zoeloeland, waar voor de onaf hankelijkheid der daar verblijvende Zoeloes zal worden gewaakt, terwijl de rechten der zendelingen over het gansche Zoeloeland ver zekerd zullen zijn, en de verkregen rechten der Boeren niet worden geschonden. Op deze wijze is dus eene bevrediging gevonden van alle strijdige belangen in Zoeloeland. De verbetering in handel en nijverheid begint zich than9 ook uit te breiden tot de lichtere metaal-industrie in Staffordshire. De fabiieken, die tot heden eerst woensdag be gonnen te werkenopenen thans reeds Maan dags en Dinsdags en duizenden werklieden binden daar hun gading bij. Eenigen fabri- kanten hebben groote bestellingen van ijzeren telegraafpalen voor Indië gekregen. De Standard verneemt uit Sofia, dat er door de Sobranje eene geheime zitting is gehoudenin welke verworpen werden de voorstellen van Zankoff, houdende dat het regentschap behoort af te treden en de So branje moet worden ontbonden. F KAK K K IJ K. De kamer van afgetaardigden heeft gisteren de algemeene discussie over de staatsbegrooting voortgezet. De heer Andrieux verklaarde zich voor een recht van 5 fr. op buitenlaudsche gra nen, en wenschte dat dit vraagpunt nog in den loop der beraadslaging over het budget zou worden uitgemaakt. De heer Dreyfus verdedigde eene belasting op het inkomen en noemde SarriënBrisson en Ferry als voorstanders van zulk een be lasting. De heer De Cassagnac heeft het alge meen voorzitterschap van de keizersgezinde comitó's der Seine, wegens zijne tijdroo- vende bezigheden als journalist en lid der kamer, nedergelegd. De telefoonverbinding tusschen Parijs en Brussel zal vermoedelijk reeds in Januari tot stand komen, vermoedelijk over Saint- Quentin. De prijs voor de gebruikers zou zijn 2 of 3 frs. per 5 minuteu. Aan de Eransche geweerfabriek te Tulle is de levering van 10,000 geweren opge dragen volgens het nieuwe model Lebal, dat 8 m.M. kaliber (kogel van staal met messing omhulsel) en eene aanvankelijke snelheid van niet minder dan 580 M. per seconde heeft. Het voor de patroon gebruikte buskruit wordt aangemaakt door den kolonel der arlillerie Bruyère. Met deze geweren zullen in de eerste plaats zes bataljons der troepen in Tonkin en de bataljons jagers te voet bewapend worden. De verdere bewa pening der infanterie is afhankelijk van een nieuwe vergelijkende proeven te Chalons en Valbonne. IP4WJG. Negen soldaten, veroordeeld wegens deelneming aan den September-aanslag te Madrid, zijn naar de Afrikaansche straf koloniën verzonden. De moordenaar van generaal Velarde is in handen van het gerecht. Z WITIEUL1K U. Davos-Platz, de vermaarde geneesplaats voor borstlijders, wordt electrisch verlicht. Terwijl de tijd daar is, dat de winter sneeuw er zal beginnen te vallen, had men er in de vorige week gedurende twee dagen een (dag)temperatuur van 92° E. DU1TÜCII LAND. Voor de huwelijksplechtigheid, welke dezer dagen te Weiraar zal plaats hebben, worden groote toebereidselen gemaakt. Prin ses Elisabeth, die met Hertog Johann Al- breclit van Mecklenburg in den echt treedt, is dan ook zeer geliefd. Van het Pruisische hof worden verwacht de kroonprins eu prins Wilhelm, verder de groothertog van Meck lenburg en de groot hertogin-wed uwe van Mecklenburg met prinses Elisabeth en de jongere broeder van den bruidegom. Groot* vorst Wladimir zal het Russisch hof verte genwoordigen. Nog zullen aanwezig zijn de hertog van Altenburg, prinses Marie van Meimngen, prins Lodewijk van Baden eu prins llermaun van Saksen-Weimar, alsmede prins Reuss, ambassadeur te Weenen, die met een zuster der bruid is gehuwd. De stedelijke gebouwen worden versierd, terwijl gisterenavond reeds gala-voorstelling in den hofschouwburg is gegeven, waarbij Weber's Silvana werd opgevoerd. Door de stad Weiuiar wordt het hooge echtpaar een in zilver gedreven jardinióre aangeboden. De nijverheid8-vereeniging geeft een prach tig album, bevattende meer dan 200 ge zichten op de stad eu omgeving, ten ge schenke. Voor eene serenade, aangeboden door de gezamenlijke muziekverenigingenwerd be leefd bedankt. De Kölnhchc Zeitung verneemt thans eenige nadere bijzonderheden omtrent den aanslag tegen het Bulgaarscheu ministerie, die te Lompalanka zou zijn uitgevoerd eu beraamd waa door Kaulbars. Hieruit blykt,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2