Men schrijft uit Neerbosch, dat de Weesinrichting voor den winter ook zeer de hulp noodig heeft van de weezeuvrien den, die klecdingstukken vervaardigen voor de meer dan 800 kinderen, welke er een toevluchtsoord hebben gevonden. Het kleeder magazijn is voor een groot gedeelte ledig, vooral tengevolge van de opneming van vele nieuwe weezendie in den laatsten tijd heeft plaats gehad, waarvan er velen van allerlei kleedingstukken moesten voorzien worden. De aanvrage tot opneming van arme weezen neemt weder aanhoudend toe; hon derden kinderen wachten op plaatsing; toch is het niet mogelijk, vóór den winter er meer op te nemendaar de huizen overbe volkt zijn. Ter waarschuwing. Twee kooplieden in manufacturen, die gisterenmorgen met den trein uit Winterswijk naar Zutfen reis den, om de markt te bezoeken, hadden hunne bagage onder de bank neergelegd. Er niet aan denkende dat de verwarmingstoestellen onder de bank waren aangebracht, hebben zij hunne pakken met manufacturen daar boven opgelegd, met het gevolg, dat, toen zij ze hier onder de bank weghaalden, de onderkant geheel was verkoold, zoodat het daar aanwezige goed waardeloos was. De Staatsspoor verwarmt de waggons met wa terstoven. (Z. Ct.) Nabij Zwinderen lag een turfschipper met zijn vaartuig gereed om de turf, be stemd voor eene fabriek te Hoogeveen, te vervoeren; zijne vrouw, die even te voren van boord was gegaan, is, door de duister nis misstappende, te water geraakt en ver dronken. Door den brand in de aardappelmeel fabriek „De Nijverheid" le Stads Kanaal zijn thans een honderd-twintigtal arbeiders zonder werk. Ook lijden vele schippers, die voor de fabriek met aardappelen voeren, daardoor veel schade. De aardappelendie nog ontvangen moesten worden, ruim 100,000 HL., zijn aan de andere fabrieken overgedaan. Het centraalbestuur van „de Friesche IJsbond heeft een adres gericht aan de pro vinciale staten van Friesland, waarin het zegt, dat een „goede winter" (sterk en bruikbaar ijs) voor die waterrijke provincie is eene zaak van algemeen belang, en ver zoekt dat de staten eene provinciale veror dening uitvaardigen, waarbij o. a. aan alle gemeentebesturen van Friesland wordt ge last de ijsbanen in hunne gemeente op eene bepaalde breedte aan te legg*n en te onder houden; te zorgen voor een voldoend aantal baanvegers; één of meer (schaatsenrijdende) personen aan te stellen, belast met het voort durend toezicht op de banen, baanvegers, reddingstoestellen enz. enz.; het plaatsen van (door de geheele provincie uniforme) op be hoorlijken afstand zichtbare veiligheidsbakens. Dit adres is door de provinciale staten aan gedeputeerden gerenvoieerd, om in eene vol gende vergadering te dienen van advies. Prof. Ranke, te Groningenheeft zijne colleges kunnen hervatten. In een draag stoel werd hij Daar de collegekamer gebracht, alwaar hij door ongeveer zeventig studenten met luide toejuichingen werd ontvangen. De typhus woedt te Oude-Pekela nog steeds in buitengewoon ergen graad. Dage- gelijks komen nieuwe ziektegevallen voor. In één huisgezin zijn in veertien dagen tijds vader, moeder en dochter door de ziekte aangetast en bezweken. Uit Middelburg wordt aan de Goesche Courant geschreven dat men te Vlissingen de stille hoop koestert, dat de Duitsche stoomvaartlijn in het aanstaande jaar van Antwerpen naar Vlissingen zal verlegd wor den. De Midd. Ct. haalt over die verwach ting, zoo die bestaan mocht, wat zij betwijfelt, de schouders op. De Nieuwe Bred, en Oosterh. Ct. noemt de berichten omtrent aanrandingen in de omstreken van Breda zeer overdreven. Een z. g. aanranding op den Oosterhout- schen weg was slechts een grap en heeft zich als volgt voorgedaan. Een ongepast grappenmaker had zich, bij de nadering van een zijner vrienden, in een droge sloot begevenen dreigde laatstgenoemde met de gebruikelijke woorden „je geld of je leven". Toen de aangesprokene echter niet de minste vrees aan den dag legde en ten antwoord gaf, dat hij niet van plan was zijn beurs, noch zijn leven ter plaatse te latenkroop de aanrander uit de sloot en zette in vereeni- ging met den aangerande onder gezellige kout zijn tocht voort. Een andere aanranding, waarvan uit Ter- heydeu melding werd gemaakt, had even min iets om het lijf. Hier was, zooals men weet, de aangerande een boer. Deze had f36 meer vaD zijn aardappelen gemaakt dan waarop hij gerekend had en daarom werden op weg naar TerheyJeu een paar kapelletjes meer aangedaan dan gewoonlijk. Het gevolg hier Ca ass m mm mm ma mrw mnz van was, dat de boer over zijn theewater geraakte en de paarden op hol sloegen. Ter zijner verontschuldiging beweerde hij bij zijne thuiskomst aangerand te zijndoch bij on derzoek bleek, dat daarvan geen woord waar was. Ziehier een tweetal „aanrandingen" der laatste dagen toegelicht. Woensdagochtend kwam een heer met zijne dochter met den eersten trein van Luik te Maastricht aan en ontwaarde bij het uit stappen, dat hem zijne portemonnaie, in houdende ongeveer 160 fr. in geld, 2 spoorwegkaartjes en de sleutel van zijn reiskoffer, ontvreemd was. Ziju vermoeden viel dadelijk op een medereiziger van ver dacht uiterlijk, die, na uit den trein te zijn gestapt, onmiddellijk de lijn was over gegaan en den weg in de richting van Meersen had ingeslagen. Den stationschef Ie Meersen werd per telegram van het ge beurde kennis gegeven, opdat hij bij even tuele aankomst van den persoon aldaar hem zou kunnen doen aanhouden. De wacht meester Ëngers der brig. Maastricht begat zich met den eerstvolgenden trein naar Meersen en vernam van den chef dat er een dusdanig persoon juist den overweg was gepasseerd, maar niet was aangehou den. Ofschoon de wachtmeester verder alle moeite in het werk stelde om den verdachte op te sporen, bleef dit zonder gevolg. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. K ft L A ft IS». ».n een manifest van den sociaal-demo- cratischen bond te Londen wordt aangekon digd, dat van den voorgenomen optocht op 9 dezer is afgezien. Niettemin worden de burgers uitgenoodigd denzelfden dag op Trafalgar-square bijeen te komen. Bij de aanstaande te Leeds te houden conferentie van Engelsche liberalen, zal een adres van den heer Gladstone worden voor gelezen, waarin deze volgens de Ball Mall Gazette zal aankondigen, dat hij zich in alle quaestiën behalve de Iersche als leider der partij wenscht terug te trekken en tevens een middel zal voorstellenom de eenheid der partij weder tot stand te brengen. Lord Granville, Sir William Ilarcourt en de heer John Morley zijn op Hawarden de gasten van den ex-premier. Een verschrikkelijke ontploffing heeft gisterennamiddag plaats gehad aan boord van het stoomschip Cartago Nova te Huil, thuis behoorende te Newcastle en komende van Alexandrië. Terwijl men met lossen bezig was sprong de ketel, waardoor zes mannen werden gedood; een hunner werd op het - dak der loods geslingerd. Twintig h dertig man zijn gekwetst en men gelooft dat eeuigen aan hunne wonden zullen be zwijken. De Times verneemt uit Tirnova dat Mutkulotf en Stambouloff aan Zankoff hebben gevraagd, of hij geneigd zou zijn minister te worden, waarop Zankoff bevestigend ant woordde onder bijvoeging echter dat hij eischle het aftredeu van de tegenwoordige regeering. Het dagblad Pioneer maakt, melding van een te Candahar ontvangen gerucht, volgens hetwelk een Afghaansch regiment, samengesteld uit mannen vau den siam van Durani, van Kaboel oprukkendete Mukkur is aangevallen en vernietigd door den op- gestanen stam der Ghilzaï's. F KAft K1UJ K. Het Journal officiel meldt, dat de heer Millaud tot minister van openbare wer ken is benoemd. De Temps weerspreekt het bericht be treffende eene schikking tusschen Engeland en Turkije over Egypte. De heer Castelar hield gisteren bij een feestmaal in het Hotel Continental te Parijs eene lange redevoering in het 8paansch,ter gunste eener Grieksch-Latijnsche Unie. Hij wees op het bestaan van een gemeenschap pelijk gevoel bij de Grieksch-Latijnsche na tiën en betoogde dat het stichten van een tolverbond der staten aan de Middellandsche Zee noodzakelijk was. Vele afgevaardigden woonden het feestmaal bij, en ook de Arme nische vertegenwoordigers werden er opge merkt. Prins en prinses Waldemar van Dene marken zijn te Parijs aangekomen. Zij ver trokken daags daarna naar Cannes met den hertog en de hertogin van Chartres. De ex-keizerin Eugenie zal een week te Parijs doorbiengeu, bij de hertogin De Mouchy. Zij gaat dan naar Italië, waar zij tot Maart blijft. IT A LIE. In den tuin vau het Vaticaan zijn de toebereidselen begonnen voor de groote ten toonstelling welke bij gelegenheid van het mm ml.j mrm t- gouden jubilé des PauseD, 31 Dec. 1887, zal geopend worden. OOSTEftRIJ K. De beide delegatiën zijn gisteren ge opend. De Oostenrijksche verkoos Smolka tot voorzitter, en Hauswirth tot onder-voor zitter; de Hongaarsche benoemde Lodewijk Tisza tot voorzitter, en kardinaal llaiwald tot oudervoorzitter. Beide voorzitters be tuigden hun dank voor hunne benoeming, en wezen op de noodzakelijklieidom juist op het tegenwoordig oogenblik de sommen toe te staan welke voor de wapening van het leger gevraagd wordenten einde aan het rijk de stelling te verzekeren welke het in den raad der mogendheden toekomt, en die stelling met alle mogelijke middelen te verdedigen, zelfs met de uiterste indien dit niet anders doenlijk is. Graaf Kalnoky heeft medegedeeld, dat de keizer Zaterdagmiddag de delegatiën zal ont vangen. Uit de voor de beide deelen des rijks bij de delegatie ingediende begrooting blijkt, dat het aandeel, door Oostenrijk bij te dra gen tot dekking van het tekortff. 7,838,991 meer is dan in het vorige jiar, en het aan deel door Hongarije te verstrekken eene som bedraagt van fl. 3,359,568. De uitgaven zijn vermeerderd met fl. 11,198,559, waarvan fl. 1,275,791 voor het gewone, oorlogsbud get, fl. 2,712,047 voor het buitengewone, fl. 121,229 voor de begrooting van marine. Het aangevraagde crediet ter bestrijding der kosten van de bezetting van Bosnië en de Herzegowina is, vergeleken bij die van 1886, verminderd met fl. 936,000. IEKVIE. Het bestaan van het Servisch kabinet wordt door moeilijkheden van financieelen aard bedreigdondanks de stemmingen in de Skoeptschina uitgebracht. De minister van financiën heeft zijn ontslag aangeboden, of schoon de koning hem daarvan wilde terug brengen. Ook de aftreding van Garackanine minister van buitenlandsche zaken en voor zitter van den raad, wordt gemeld, doch men acht die onmogelijk. PEK TELEGRAAF. HANOI, 5 November Het herstel van rust en orde in de provincie llanhoa maakt groote vorderingen. Generaal Munier heelt op 30 October Kaobang bezet, zonder ver liezen aan dooden of gekwetsten te lijden. LAAlS'füi BEUlCIITEft. De heer De Ramaix, 1ste secretaris der Belgische legatie, te 's Uage, is heden uit het buitenland op zijn post teruggekeerd. Hertog d'Almodovar, de Spaansche ge zant bij het Nederlaudscae hof, zal de reeks van winterfeesten bij het corps diplomatique openen. Aanstaanden Donderdag zal het hoofd der legatie van Spanje de meeste vertegenwoor digers van andere mogendheden aan een gastmaal ten zijnen huize vereenigen en daarna zijne saloiis openstellen voor eene soiree aan degenen die tot de hof- en diplo matieke kringen behooren. Naar men verneemt wordt de kapitein van het 2de regiment veld-arlillerie J. J.L. P. Bnabilié benoemd tot adjudant bij dat corps. De gemeenteraad van Rotterdam ver wierp gisteren met 19 tegen 18 stemmen het voorstel om aan de vereeuiging Rolter- damsche Schouwburg 2 ton uil de gemeente kas te verstrekken, onder hypothecair ver band van 3} pCt. voor de voltooiing van den schouwburg. De raad was geheel voltallig, de pu blieke tribune stampvol. Levendig discus sieerden de heeren Ebeling, Sanson, Van der Iloop en de voorzitter vóór, Schalk wijk, Van Stolk, Roest, Van Kaalte, Krae- mer en Muller tegen. Ingekomen is een voorstel tot uitbreiding van de Beestenmarkt, kostende f 1U,1UU. De afdeeling der Koninklijke Acade mie van wetenschappen, bestemd voor de taal letter-, geschiedkundige en wijsgee- rige wetenschappen, zal op Maandag 8 dezer hare gewone vergadering houden. De kapt. th. VVeys, commandant van Zr. Ms. Zilveren Kruis, die met dat schip op reis is naar Portugal, Brazilië, de Kaap en St. Helena, heeft, naar het Haagsche Dagblad meldt, aan de kamers van koop handel de vraag gedaan: „of door haar in het belang van handel en industrie ook opgave gedaan kan worden van eenge punten, waaromtrent het haar ge wenscht voorkomt ingelicht te worden en ter beantwoording waarvan door hem ter plaatse een persoon lijk onderzoek zou kunnen worden ingesteld." De beantwoording van die vraagpunten, eventueel door de kamers van koophandel te stellen, zal, zoo mogelijk, geschieden in een generaal rapport, aan den minister van marine na afloop der reis uit te brengen. Genoemd oorlogschip vertoeft tot 7 Nov. te Lissabon en zal p. m. 7 Dec. te Rio- Janeiro zijn. In eene buitengewone algemeene ver gadering van het Genootschap ter bevorde ring der natuur-, heel- en geneeskunde te Amsterdam 3 Nov. gehouden, is omtrent de toekenning der medaille, gesticht ter nage dachtenis van professor C. B. Tilanus, met algemeene stemmen besloten de heeren dokter J. A. Korte weg, geneesheer aan het ziekenhuis van het N.-Isr. armbestuur te Amsterdam en dokter H. Treub, adsistent bij de heelkundige kliniek te Leiden de eer der bekroning gelijkelijk waardig te keuren. Te Maastricht werden Maandag ji. zeven personen in één gezinna het gebruik van soep, ernstig ongesteld. De arts, dr. Vrijens, in allerijl ontboden, constateerde vergiftiging, waarbij echter gewone vergif tiging als door arsenicum enz. was uitge sloten. Volgens hem was zij veroorzaakt door het gebruik der soep, welke van daags te voren was blijven staan in een kamer, die tot slaap- en woonvertrek en meer andere doeleinden dienden waar alzoo de lucht verontreinigd was. Hierdoor zouden zich micrococcen gevormd hebban. Met zekerheid echter is hieromtrent nog niets geconstateerd. Van de lijders zijn 5 hersteld, terwijl nog 2 onder geneeskundige behandeling zijn. ICIIEEPiTIJDI^UEIV. Het stoomschip Prins Frederik, vertrok van Batavia naar Amsterdam den 3den Nov. De Prinses Marie, van Batavia naar Am sterdam, arriveerde te Marseille 4 Nov. De Prins van Oranje, arriveerde gisteren van Amsterdam te Batavia. De Soerabaja, van Java naar Rotterdam arriveerde 4 November te Aden. De Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille 5 Nov. De Soenda, van Amsterdam naar Bata via, arriveerde te Southampton 5 Nov. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen overleed te Parijs op 83- jarigen leeftijd, de barones De Forgt, een nicht van keizerin Josephine. Zij hielp als kind, in 1815, mede, bij de vlucht van haar vader, den graaf De Lavallette, uit de conciergerie. De graaf was, wegens een oproerigen aan slag ten gunste van Napoleon, ter dood ver oordeeld. De dag voor dien, waarop zijn terechtstelling was bepaald, kwam zijn vrouw, in gezelschap van zijn dochtertje en een kamenier, hem in de gevangenis bezoeken. Nadat zij daar het middagmaal hadden ge bruikt, gingen de drie treurende vrouwen gedaanten weder heen, schijnbaar evenals zij gekomen waren; de gravin in een grooten bonten mantel gehuld, met een zakdoek voor bet gelaat eu ondersteund door de beide anderen. De gevangenbewaarders hadden volstrekt geen achterdocht. Maar weldra bleek, dat de graaf in de kleederen zijner vrouw uit de gevangenis was ontvlucht, en de gravin in zijn plaats was achtergebleven. De moedige vrouw werd ook in vrijheid gesteld. Horace Verenet koos die ontvluchting tot onderwerp van een zijner schilderijen. Een dronkaard, die zich verbeteren wilde, liet kort geleden in een New-Yorksch dagblad de volgende advertentie plaatsen: „Bekendmaking en bede. Daar ik het on geluk heb, den sterken drank meer te be minnen dan goed voor mij is, verzoek ik allen verkoopers van het gevaarlijke vocht, mij dit voor geen enkelen priji te doen ge worden en, wanneer ik er op aandring, mij desnoods met geweld te verdrijvendaar ik wel een groote dronkenlap, maar met Gods hulp niet onverbeterlijk beu". Hierop volgt de naam en dan een naschrift; „Wie uiij, zonder op de bede acht te slaan, rum, jenever of iets dergelijks verkoopt, zal ik in dit blad bekend makenopdat iedereen wete wie mij heeft doen zondigen." In Maart 11. werd te Londen een moord aanslag gepleegd op den Nederlandschen dia manthandelaar Tabak. Een der schuldigen, Toussaint, werd tot 15 jaren gevangenis straf veroordeeldmaar de vijf overige mede plichtigen waren gevlucht. Thans echter slaan ook zij terecht voor het centraal ge rechtshof te Londen. Toussaint is nu de voornaamste getuige tegen zijn vroegere makkers. In de reeks huizen, toebehoorende aan de heeren Knight en Leonard te Chicago, is een hevige brand uitgebroken. Twee personen kwamen daarbij om het leven en drie werden zwaar gekwetst door een val lenden muur. De schade bedraagt 250,000 dollars.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2