NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: Zaterdag 6 November 1886. N°. 262. AO VERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BRUID EENS EEBLOOZEN. idscbe Courant Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstees; 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 21 October. 9TADINIEUW8. Door de kiesvereeniging fHet Alge meen Belang" is tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de heer mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers. De officier-paardenarts Muyzert is over geplaatst van Utrecht naar Leiden. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Sept. 1S86 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 150 kinderen, waaronder 3 levenloos aangegeven, overleden 62 personen, en wel: beneden 1 jaar 27, 15 jaren 8, 514 jaren 3, 1420 jaren 1, 2050 jaren 10, 5065 jaren 4, 6580 jaren 5, boven 80 jaren 1op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 11, klierziekte, rhachitis, syphilis 2, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. kanker 2, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen 2, huidziekten 1, stui pen, trismus, epilepsie apoplexie 1, hersenziekten, krankzinnigheid 8, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 8, croup 1, kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 9, chron. ziekten der ademhalingsorganen 1, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. organ, hartgebrekenaneurysma 4, angina diphtherina diarrhoea, dysenterie 8, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 3, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 2, ziekten d. organa urogenitalia ziekten van het kraambed gewelddadige dood verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 1. Hedenmiddag ongeveer een ure is in het Gangetje een jeugdig schipper van boord en te water geraakt. Door zwemmen en hulp van anderen kwam hij weer behou den aan boord. Hedenmiddag over twaalven ontstond brand in eene goed gevulde hooischuur achter aan de Prinselaan achter den Zijlsingel on der Leiderdorp. Schuur en hooieigendom van den heer De G.zijn totaal afgebrand en bedorven. De schuur was geassureerd, de voorraad hooi niet. De woning waarbij de schuur behoorde werd bewoond door Juffermans. De oorzaak is onbekendjuist zouden koeien zijn aan gekocht en in een stalletje naast de schuur geplaatst. Gelukkig was dit door toeval nog niet gebeurd. Het eerst werd water gegeven door spuit n°. 1 van de Zijlwijk. Zeer spoedig daarop was de alomtegenwoordige spuit van de katoenfabriek aangerukt onder leiding van den heer Driessen Jr. Men ia bezig om het nog smeulende en rookende hooi uit te gooien terwijl van tijd tot tijd nog water gegeven wordt. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1812) van J. P. Hasebroek. De N. R. Ct. maakt de opmerking, dat heel het land zeker liever zou gezien hebben, dat aan dr. Schaepman, wegens zijne groote verdiensten op het gebied van let'.eren en kunst, de ridderorde van den Ned. Leeuw ware verleend, dan een onderschei.ling waar over Z. M. buiten medewerking van de Ned. regeering beschikt. Terecht, zegt het blad, dat geen ontwik keld Nederlander in de toekenning van een Nederl. ridderorde iets anders zou hebben geziendan een welverdiende hulde aan een der geniaalste zonen des lands. De heer Gaston Bérardi, directeur van de lndépendance Beige, is volgens de Temps door den Franschen minister van openbare werken koophandel en nijverheid belast met het regelen van de betrekkingen met de bui- tenlandsche pers voor de tentoonstelling, in 1889 te Parijs te houden. Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, Amerika, Italië, Spanje, België, Denemarken en Zweden zijn toegetreden tot de internationale overeenkomst tot bescher ming van de auteursrechten. De volgende conferentie te dezer zake zal in 1890 te Parijs gehouden worden. Onder de Engelsche bouwmeesters heerscht een levendige beweging, die ten doel heeft een besluit van het parlement uit te lokken, waarbij wettelijke eischen worden vastgesteld, waaraan zij moeten vol doen, die den titel van bouwmeester willen De verkiezing voor de tweede kamer der staten-generaal (vacature-P. W. Van der Sleyden, bevorderd in den staatsdienst tot ingenieur van den waterstaat le kl.) zal plaats hebben Dinsdag 23 Nov. e.k.; ende herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 7 Dec. d. a. v. Aan de G. Cl. wordt verzekerd dat de mededeelingenomtrent plannen van reor ganisatie bij den post- en telegraafdienst voor een groot deel uit de lucht zijn ge grepen. Tevens deelt men aan dat blad mede, dat in het volgend jaar maar éénmaal ge legenheid zal gegeven worden tot het afleg gen van examen voor surnumerair bij de poste rijen. Omtrentde assurantie van de Prins Hendrik, het gezonken stoomschip der maatschappij Nederland", kunnen wij mede deelen, dat zij, voor zoover ze niet geschied is in het eigen assurantiefonds der maat schappij, dat deze schade wel dragen kan,groo- tendeels te Londen gesloten is, terwijl hier slechts kleine posten loopen. In het algemeen kan gezegd worden, dat zij goed verdeeld is. Van de assurantie op de lading valt nog niets te zeggen. Amsl In het geheel heeft Pasteur, blijkens eene opgave door hem gedaan in de Fran- sche akademie, tot hiertoe 14 Hollanders behandeld, die door dolle houden waren gebeten. De Rotterdamsche rechtbank veroor deelde gisteren tot 14 dagen hechtenis en f0.50 boete vrouw M. W. D.in de Zwarte Paardenstraat aldaar, wegens onwilliger! man slag. Om een 3-jarig kind bang te mak n, dat tegen de grootmoeder ^stoute moessie" riep, had deze vrouw uit eene voorkamer eene flesch spiritus gehaald, daaruit eene hoeveelheid op het smulletje gestort en dit vervolgens, alleen om het kind schrik aan te jagen en een vlammetje te laten zien, in brand gestoken. Het kind overleed eenige dagen later in het ziekenhuis aan bloedver giftiging. Zateidag a. s. zal van Rotterdam naar New-York vertrekken het door de Ne- derlandsch-Amerikaansche Stoomvaartmaat schappij aangekochte ijzeren stoomschip Bri tish Empire, thans den naam van Rotterdam dragende Het schip werd in 1878 door de heeren Harland en Wolff te Belfast gebouwd, en heeft eene lengte van 392 Eng. voeten bij 39 Eng. voeten breedte en 29 Eng. voeten holte en is volgens Nederlandsche meeting bruto 3329 en netto 2361 tonnen groot Het heeft vier ijzeren masten en zeven waterdichte schotten. Het is ingericht voor ongeveer 80 eerste, 80 tweede en 200 derde klasse passagiers, waarbij ook die der derde in het spardek (eerste dek) worden gelogeerd. In geval meerdere ruimte wordt gevorderd, kunnen door de tweede dekken in gebruik te nemen, ruim duizend personen worden vervoerd. De geheele inrichting is buiten gewoon fraai, terwijl de verlichting ebctrisch geschiedt. Het stoomschip is in de hoogste klasse van Veritas, Lloyd en der V. Ned. Vereen, van assuradeuren opgenomen, en zal gevoerd worden door den bekenden gezag voerder, den heer G. J. Vis. De prins en prinses Von Wiedin het Amstel-Hótel te Amsterdam aangekomen, zijn vergezeld van twee dochterjes, de prin sessen Elisa en Louise. Ilet gevolg bestaat uit de hofdame freule Van Suchteien van de Haere en graaf Carel Van Bijlandt, kamerheer des konings. De prins en de prinses bezochten gisteren de stedelijke tentoonstelling van schildeiijen. Gisterenmorgen is de remmer-conduc teur V. d. Z. te Hilversum, der Holl. Spoor, tusschen Ruurloo en Zutphen onder den trein geraakt, met het treurig gevolg, dat hem de beide beenen zijn afgereden. Een droevig voorval bracht gisteren storing en ontsteltenis in de vergadering der prov. staten van Gelderland. In het begin der zitting overleed plotseling een der leden de heer Basten Batenburg, burgemeester van Lichtenvoorde. De zitting werd daarop tot Dinsdag verdaagd. FEUILLETON. 61.) Het verbaasde Dora, dat de gast haar verblijf zoo lang rekte, en toen week op week verging en Nita geene voorbereidselen voor haar vertrek maakte, sprak de jonge vrouw haren echtgenoot aan. yNu is het tijd, Carlos, dat uwe schoon zuster naar een verblijf voor den winter uitziet," zeide zij. fik heb daarover nog niet met haar ge sproken, antwoordde hij, fmaar daar zij nog rouwt, zal het het beste zijn, dat zij nog hier blijft, als zij zelve tenminste het goed vindt." fMaar ik vind het lang niet goed, Carlos. Wij kunnen het niet altijd met elkander eens worden, en daarenboven hindert mij de in vloed, dien zij op u heeft. Zij dringt mij op den achtergrond en behandelt mij als een onverstandig kind." fMaar Dora! Wat eene lange lijst van misdaden, die, bij nader onderzoek, niets beteekenen! Zooals gij weet kan Nita zeer onderhoudend zijn, en het is hier zoo stil en eenzaam. Ik zal met haar spreken, en haar te kennen geven, wat u hindert. Wat mij betreft, zult gij zeker niet aan mijne onveranderlijke liefde twijfelen, maar ik kan de ongelukkige, die zoo geheel alleen in de wereld scaat, ook niet zonder eenigen steun laten. Wij kunnen niet zoo hardvochtig zijn, om haar uit het huis te zetten. Waar zal zij heengaan? Haar inkomen is niet groot genoeg, om haar te veroorloven, in eene dure stad als New-York te gaan wonen." fik zal haar inkomen verdubbelen, als dat alleen haar vertrek in den weg staat. Papa heeft mij eene zeer groote som als huishoudgeld gegeven; ik wil gaarne de helft er van geven, als zij ons verlaat, en ons daardoor in staat stelt weer even gelukkig als vroeger te leven." fWat zijt gij toch een klein, eigenzinnig vrouwtje, Dora. Ik zal aan Nita uw wensch kenbaar maken; maar mij dunkt, wij moesten haar tot kerstmis hier houden." f Als zij u nader verwant was, bij voorbeeld uwe zuster was, zoude ik niet zoo over haar gesproken hebben. Maar tot voor korten tijd wist gij nog niets van haar bestaan. Papa houdt haar voor eene kokette, die niet goed kan leven, zon der een bewonderaar aan hare voeten te zien." Mendoza begon zeer onaangenaam te lachen, flleeft zij hare kunst ook op uw papa beproefd? Als dat zoo is, moet hij zich wel gestreeld gevoelen, dat zulk eene verrukkelijk schoone vrouw hem nog aantrekkelijk genoeg vindt, om het hart van zulk een ouden heer te willen veroveren." Dora huiverde toen zij op zulk een licht- vaardigen toon over haar vader hoorde spreken. fGij moet al zeer blind zijn, Carlos, als gij zelf niet ziet, welke pogingen Donna Juanita aanwendt, om zich voor papa lief voor te doen en zijne gunst te winnen. fMaar al hare moeite is vergeefs; papa weet zeer goed, dat niet zijn persoon, maar zijn ver mogen zulk eene groote aantrekkingskracht op Nita uitoefent." f Volstrekt niet! Nita gevoelt werkelijk genegenheid voor uw vader. Zij meent, dat een verbolgen leed hem drukt, en wil hem opvroolijken, zooals zij mij zelf gezegd heeft. Uw vader begreep haar verkeerd. fEen verborgen leed?" riep Dora uit, op wie slechts deze woorden indruk gemaakt hadden. MJa, Nita heeft gelijk, papa is den laatsten tijd merkbaar veranderd, maar ik dacht dat hiervan de oorzaak was, dat dat zijn geliefkoosd plan door mijn huwe lijk met u is verijdeld. Of meent gij, Carlos, dat er nog eene andere reden voor zijne neerslachtigheid bestaat fDat kan ik u niet zeggen. Waarom hij er zoo op stond, om u aan dien ander te geven, die evenmin iets bezit als ik, is mij een raadselmaar als ddt de oorzaak van zijn leed is, Dora, kunt gij van mij niet verlangen, dat ik medelijden met hem heb." Hun gesprek eindigde op de gewone wijze: liefkozingen van zijne, toegevendheid van hare zijde. Zij besloten, dat Nita tot Kerst mis zoude blijven, en dat zij dan voor eene goede woning voor haar te New-York zou den zorgen. fDat is wat moois," zeide Nita, toen Mendoza haar het met Dora gevoerde ge sprek mededeelde, fik zou mij zoo maar door haar moeten laten wegzenden. Als zij de mij aangeboden som kon verdubbelen, zou ik er nog eens tweemaal over denken. Misschien gelukte het mij dan, een rijken gek in het net te vangen,'die mij van elke afhankelijkheid van haar en u ontsloeg; dat zou voor mij veel aangenamer zijn, dan uwe plannen te helpen bevorderen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1