0 ming merkbaar, en toen bij gelegenheid van de gewone halte in 't station sommige jongens en fabrieksarbeiders mede in de zaal binnen gekomen warenwerden dezen door eenige studenten met een relletje naar buiten ge drongen. Dit deed 't smeulende vuurtje ontvlammen. Athans 't volk ging tot bal dadigheden over. Het tooneeldat nu volgde, wordt door het D. v. N. aldus beschreven Baretten werden afgerukt en weggeworpen, flesschen met wijn en sigaren werden met geweld afgenomen. Een bijna ledige flesch, die op verzoek door een student aan een straatjongen werd overgereikt, werd als wa pen gebezigdom er den gever een slag mede op 't hoofd te geven. Hier en daar werd met steenen geworpen. Op de Maria- plaats ontstond een vechtpartijwaarbij eenige studenten met messteken zijn gewond ge worden. Het talrijk escorte van veld artil lerie en politieagenten was, ook tengevolge der mist, niet steeds bij machte onder de op- eenpakte menigte de eigenlijke daders te ont dekken. Toch zijn velen hunner reeds niet gunstig bij de politie aangeschreven bekend en wordt alles in 't werk gesteld om de schuldigen te straffen. Een schippersknecht te Arnhem ont stal zijnen baas door middel van braak eenig geld, benevens gouden en zilveren sieraden, verteerde het geld in de kroeg, en werd aldaar in beschonken toestand gevat. De jenever heeft te Deutichem Zon dagavond een offer geeischt. Zekere J. G., wonende aan den Terborgschen straatweg, van de stad huiswaarts keerende, is door de stoomtram van Terborg komende over reden. tn beschonken toestand had hij zich dwars over de rails gelegd. Hij gaf bijna onmiddellijk den geest. De stoomtram had eene vertraging van ruim een half uur. De regenmeter te Frederiksoord gaf in de afgeloope» maand 62.5 milimeter, tegen 180 in Oct. 1885. De gemiddelde regenval in de Octobermaanden 1878-1885 was 88 m.m. Men herinnert zich den verschrikke- lijken moord, in Mei jl. te Smilde gepleegd, waarvan Aaltje Doom het slachtoffer werd. Zekere R. G. werd vermoedde moordenaar te zijn, doch men vond geen aanleiding om eene vervolging tegen hem in te stellen. Thans is door de rijkspolitie een nieuw on derzoek begonnen, naar aanleiding van ver dachte uitdrukkingen, welke G. zich moet hebben laten ontvallen. Uit Drente schrijft men aan de N. R. CL: Het verkoopen van sterken drank in het klein zonder vergunning heeft in Drente op het platteland menigvuldig plaats. De beste uitwerking die de drankwet aldaar gaf, was het weren van sommige aartsdronk aards op publieke bijeenkomsten, kermissen enz. Herhaalde beboetingen bleken betere uitwerking te hebben dan vermaningen van politie of huisgenooten. Eene geldelijke op offering weegt bij menigen Drentenaar zwaar. Het verkoopen zonder vergunning wordt echter meer als eene wetsovertreding dan als zedelijk misdrijf beschouwd, weshalve men de voordeelen van dezen verkoop te hoog acht om zich door eene wetsbepaling te laten beperken. In de gemeenten Borger en Odoom, alsmede te Havelte werden in den jongsten tijd eenige bekeuringen des wege gedaan. In een der dorpen in het zuidwesten van Drente worden klokken, die vuil zijn, op een eigenaardige wijze schoongemaakt. Het uurwerk wordt er uit genomen en ge woonweg gedurende een uur iu een ketel met kokend water gehangen. Daarna laat meu het uurwerk drogen.... en roesten, en opnieuw met olie ingesmeerd, doet het gedurende geruimen tijd weer dienst. Toen de landbouwer D. W., te Sur- huisterveen, naar de weide ging, zag hij dat een zijner varkens van eene melkkoe dronk. Het dier zette zich op de achterste pooten, steunde met de voorste tegen de koe en dronk zoo op zijn geraak uit de volle uiers, hetgeen door de koe gewillig toegelaten werd. Te Heerenveen grenst de R. K. pastorie onmiddellijk aan de kerk. Verleden week op een avond, ongeveer half elf, hoorde de pastoor, terwijl hij rustig iu de pastorie zat, een geweldig leven in de kerk. Hij stapte haastig naar den veldwachter, die dicht daarbij woont, om hem daarvan ken nis te geven. Eenige heeren, nl. de armvoogden die bedeeling hadden gehouden, keerden juist uit het gemeentehuis herwaarts en bemerk ten spoedig, dat er iets gaande was. Iu op tocht gingeu allen de kerk in om te onder- zoekeu wat daar gebeurde. De dienstboden van den pastoor hadden ondertusschen steeds hetzelfde geraas vernomen. In den kerk gekomen, ontdekte men spoe dig wat daarvan de reden was. Een groot deel van het plafond was naar beneden ge wl~d je wl mm mm mzs mm «es vallen en met zooveel geweld neergekomen dat eenige stoelen verbrijzeld waren. Van binnen heeft de kerk daardoor vrij wat schade geleden. Denzelfden avond te zeven uur was er nog dienst geweest zoodat een aantal rnen- schen aan een groot gevaar gelu kk?g zijn ontkomen. Uit Middelburg schrijft men aan de Goessche CL: Te Vlissingen koestert men de stille hoop, dat de Duilsche stoomvaart lijn die in het vorige jaar eerst zoo be paald was toegezegd, doch later bij wijze van proef voor één jaar aan Antwerpen is verleend in het aanslaande voorjaar na de haven Vlissingen zal worden verlegd. De ondervinding heeft tot dusver geleerdvooral in dit najaar en dit was nog de vorige week het geval dat de stoombooten, die naar Antwerpen moesten opstoomenuren lang op de reede van Vlissingen op het gun stige getij moesten wachten, om hunne reis verder te kunnen vervolgen, zeer ten onge rieve zoowel van de passagiers, al9 tot op onthoud van de aan boord zijnde mail, zoo zelfs, dat door een der gezagvoerders werd verklaard, dat passagiers en goederen bij aandoen der haven van Vlissingen reeds een eind Duitschland zou hebben bereikt, als hij de haven te Antwerpen zou binnenstoomen. En hoe zal het nu zijn, als eens een strenge winter mocht invallen en de bovenrivier met ijs zal zijn bezet, terwijl men uit zee ko mende, Vlissingen altijd kan bereiken Naar men verneemt, worden dan ook de onder handelingen betrekkelijk deze voor Vlissin gen zoo gewichtige aangelegenheid, door de daartoe bevoegde autoriteiten sterk voortgezet. Door een aantal ingezetenen van Prin- senhage is een verziek tot de prov. staten van Noordbrabant gericht, om bij provinciaal reglement het gebruik van honden als trek dieren geheel te verbieden. 'sARAVE.MllCE. Door Z. M. is aan den heer A. L. baron Van Neukirehen, genaamd Nyvenheim, majoor in Duitschen dienst, vergunning ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder lste kl. (officier) der orde van Albrecht den Beer en vau den Leeuw van Zaliringen met eikenloof, van officier der orde van Leo pold, van commandeur der orde van Frans Joseph en van ridder 2de kl. der orde van St. Anna, hem respectievelijk dooi' Z. H. den hertog van Anhalt, Z. 1\. H. den groot hertog van Baden, Z. M. den konmg der Belgen, Z. M. den keizer van Oosteniijk, apostolisch koning van Hongarije, en Z. M. den keizer van Rusland geschonken. Door Z. M. is, met ingang van 1 De cember 1886, aan den telegrafist der tweede kl, bij de rijkstelegraaf J. Kleeblad jr., op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit *8 rijks dienst. De minister van koloniën zal op 5 en die van staat, minister van binn-nlandsche zaken op 6 dezer geen audiëntie verleenen. BUlTEiNLAiNDSCHE BERICHTËiN. BELG1E. De tekst der troonrede, waarmede koning Leopold den 9den dezer in persoon de zitting der Belgische kamers zal openen, is door den ministerraad reeds vastgesteld. Men verzekert, dat een wetsontwerp zal worden aangekondigd tot afschaffing der plaatsvervanging bij de militie en voorts verscheidene voorstellen in verband met den tegenwoordigen socialen toestandals betref lende het verbod van vrouwen- en kiude- renarbeid in mijnen, het verbod van nacht werk voor vrouwen en kinderen, het instel len van arbeiderskamers en rechtbanken en het uitkeeren van schadevergoeding bij on gelukken, die arbeiders overkomen bij de uitoefening van hun beroep. EX CiELAXO. Op den rechter in het graafschap Clare Kelly, werd, toen bij van de zitting der assises naar huis reed, geschoten. De kogel ging door het been. 6 personen zijn gear resteerd. De weduwe van Stewart is overleden. Stewart stierf drie jaren geleden, haar Ï70 millioen nalatend. Het geld komt thans aan eenige neetjes. Volgens bericht uit St. Petersburg aan de Dailg News heerscht er zeer groote agi tatie in den Kaukasus, wegens de Russische conscriptie. Vele jongelieden zijn naar de wouden gevlucht. Vruchteloos heelt de re geering aldaar overal troepen gezonden om het volk ontzag in te boezemen. Men vreest voor een opstand. Uit Odessa wordt aan de Daily News gemeld: Men zegt, dat de Russische re geering te Warschau een belangrijk revolu tionair complot heeft ontdekt. in het afgeloopen kwartaal zijn 11,786 «ca mm staatsgevangenen uit Moskou naar Siberië overgebracht. Aan de Times wordt uit Weenen ge meld, dat de Turksche commissaris bij het regenl schap te Sofia aandringt op aftreding, op grond dat ander9 eene Russische bezet ting onvermijdelijk zal zijn. Tevens heeft de Times van zijn correspondent te Sofia bericht ontvangen, dat aldaar de aftreding van het regentschap sleeds met meer over tuiging wordt tegemoet gezien en zelfs zeer spoedig wordt verwacht. De concessie van het regentschap aan Rusland, gelegen in het in vrijheid stellen der aan de staatsgreep schuldige personen, heelt bij het volk een slechten indruk gemaakt. Men zegt, dat Kaulbars die personen terstond tot een diner bij het consulaat heeft uitgenoodigd. Thans dreigt hij Varna te doen beschieten, indien eene voorgenomen landing van Russische troepen mocht worden bemoeilijkt. Hij wei gert omtrent de sterkte dezer troepen eenige opgave te doen. Naar zijne verklaring zullen er eenvoudig zooveel manschappen komen als de Czaar goedvindt te zenden. Uit Konstantinopel wordt aan de Daily News gemelddat de Russische gezant de Porte heeft uitgenoodigdooilogschepen naar Varna te zenden, ten einde gemeenschappe lijk te kunnen handelen. Blijkens telegrafische berichten uit Shanghae is er door gewapende roovers inbraak gepleegd in het kantoor der Char tered Mercantile Bank en daaruit een aan zienlijk bedrag in specie ontvreemd. F IMI MIIIJ Ei. Le Temps zegt, dat de aftreding van minister Baïnaut een besliste zaak schijnt te zijn en klaagt er over, dat de positie van het kabinet verzwakt wordt, daar De Freycinet alleen in staat is het met de tegen woordige kamer te vinden. Blijven de repu blikeinen zoo voortgaan en 't op den val van De Freycinet toeleggen dan zullen her haalde crisissen het gevolg zijn, welke ten slotte onfeilbaar tot ontbinding van de ka mer moeten leiden. Te Parijs is een nienw centraal Bona" partistisch comité tot stand gekomen, me^ den hertog van Padua tot voorzitter. Het verschilt weinig van het comité, dat ver leden jaar tijdens de verkiezingen optrad, maar oe heer De Cassagnac, die vice-voor- zitter was van dit laatsteis door generaal Du Barail vervangen. Ook beweert men, dat het tegenwoordige bureau sommige ge deelten van het vroegere program wil wij zigen en voornemens is de //conservatieve unie" prijs te geven. De Chautilly-bezittingen worden als volgt geschat. De grond (9000 hectaren) op 21 millioen, de gebouwen op 8 h. 10 uiillioen, de verzameling op 15 4 20 mil lioen francs. De aanslag op den graaf van Parijs woidt bevestigd. Le Nouvellisle de Rouen geeft echter een andere lezing dan Le Cour- rier du Havre. Een persoon was in den nacht van den 28sten op den 29steu de kamer van den graaf van Parijs binnenge drongen. De gravin sliep. (Volgens een tweede telegram aan Le Nouvellisle zou de gravin alarm gemaakt hebben.) De graaf had een revolver, welke sleeds onder zijn bereik ligt, gegrepen en op den indringer aangelegd, die de vlucht nam. Le Soleil en Le Figaro zeggen eenvoudig, dat het feit juist is. Volgens laatstgenoemd blad heeft de hertog van Chartres onmid dellijk Parijs veriaten, om zich naar den graaf van Parijs te begeven. Een rechter lijk onderzoek is te Londen geopend. ITA LIE. Men verzekert, dat de Chineesche re geering iu het einde der maand December eeu hooggeplaatst persoon zal zenden om den Paus de meerderjarigheid van den keizer mede te dcelen en Z. 11. namens den keizer en de keizerlijke familie hulde te brengen. Deze buitengewone gezant moet eerst op het tijdstip der meerderjarigheid des keizers te Rome aankomen. De Duilsche kroonprins, die met zijn gemalin en dochter 30 October jl. te Milaan arriveerde, werd daar aan 't station door den Duitschen consul en de autoriteiten be groet. Na een kort oponthoud zette hij de reis naar Monza voort. DU1TSCI1 LA\ 1». De geheele begrooting voor het Duit- sche rijk zal, naar officieus aan de Kreuz. Zeitung gemeld wordt, reeds véor Kerstmis kunnen afgehandeld zijn, daar er geen wij zigingen van pnncipieele beteekenis zijn aan gebracht, en alzoo de geneele begrooting tamelijk veel gelijken zal op die van het vorige jaar. Daarom is het ook niet nood zakelijk haar te vroeg in te dienen, en men denkt er dus over, den rijksdag eerst tegen 28 November weer bijeen te roepen. De Freisinnige merkt hierbij op, dat dan toch een verbooging van de Matrikular- bijdragen met minstens 15 millioen Mark wordt voorgesteld, hetgeen toch wel eenig gedetailleerd onderzoek noodzakelijk maakt. Bismarck heeft weder eens zijn afkeer tegen de Latijnsche letters uitgesproken. Het bestuur van Berlijn had naar aanleiding van de vergadering van Duitsche natuur- vorschers en geneesheeren ook eene feest gave" doen verschijnen, en deze, met het oog op de talrijke buitenlandsche deelnemers, niet met Duitsche maar met latijnsche letter laten drukken. Ook Bismarck ontving, even als de andere ministers, een exemplaar. De magistraat ontving een brief van dank betuiging, waarin echter Bismarck tevens zijn leedwezen te kennen gaf, dat hij van den inhoud van het geschrift geen kennis kon nemen; het was toch zijn beginsel, Duitsche werken, met Latijnsche letter ge drukt, ongelezen te laten. Verschillende eigenaren van steenbak kerijen in Oost-Friesland hebben zich ander maal tot de Pruisische regeering gewend, ten gunste van invoerrecht op Nederlandsche baksteenen. De conferentie voor de internationale graadmeting, welke te Berlijn bijeen was, heeft haar zittingen geëindigd. De volgende zitting der permanente commissie zal in 1887 te Nizza worden gehouden. Prins Frederik Leopold van Pruisen heeft zijn reis naar Indië aanvaard. Koning Johann van Saksen is van Berlijn weder naar Dresden vertrokken. Omtrent den gezondheidstoestand van koning Otto van Beieren wordt bericht, dat hij zeer ongunstig is. Dezer dagen had hij zulk een hevigen aanval van razernij, dat men 't ergste vreesde. Uit Elsfleth (Oldenburg) wordt bericht, dat men vóór eenige dagen op een stuk bouwland in Schlüte (Stedingerland) eene overoude begraafplaats met een groot aantal meest beschadigde urnen asch en stukken ver brande beenderen heeft gevonden;geen steenen of bronzen voorwerpen. Vermits zulke be graafplaatsen in de Marschstreken zeer zeld zaam zijnwordt deze vondst voor de oudheid kunde van groot belang geacht. Naar de correspondent der N. R. CL te Berlijn meent te weten, wil Turkije thans met de bezetting van Varna door Rusland vrede hebben, in geval er tot deze, onder voorwendsel vau bescherming der Russische onderdanenmocht worden overgegaan. Mocht echter Rusland geheel Bulgarije willen bezetten, dan zou Turkije op de bezetting van Oost-Rumelie, bij wijze van parallel maatregel, bet oog hebben. K (ISLAND. De regeering is voornemens een tabaks monopolie in te voeren. In de zuidelijke gouvernementen, waar tabak verbouwd wordt, is men tegen het monopolie, in de noorde lijke is men er voor. BULGARIJ E. Generaal Kaulbars heeft zich er over beklaagd, dat een Russisch onderdaan, die de functie van Bulgaarsch ambtenaar be kleedt, door den prefect van Sofia belee- digd is. Hij eischt dat de prefect openbaar zijne verontschuldigingen aaubiede of afge zet worde. TURK IJ E. De heer White heeft gisteren, in eene plechtige zitting, zijne geloofsbrieven als bijzonder gezant den Sultan overhandigd. Vriendschappelijke redevoeringen werden ge wisseld, doch geenerlei toespeling werd ge maakt op de tegenwoordige staatkundige gebeurtenissen. De heer White had daarna eene korte bijzondtre audiëntie bij den Sultan. AMERIKA. President Cleveland heeft bepaald, dat het dit jaar den 25sten November Thanks giving Day zal zijn. PER TELEGRAAF. LONDEN, 3 Nov. De Timet verneemt uit Sufia, dat meer dan 100 Russische ma trozen te Varna zijn geland. Zondagavond raaicheerde eene afdeeling dezer matrozen, geleid door gewapende dienaren (kavaasen) van liet Russische consulaat, naar de ge vangenis en riepen den gevangeneu toedat zij binnen drie dagen vrij zouden ziju. De gendarmes durfden niet tusscheu beiden komen, daar hun bevel is gegeven de Rus sische onderdanen niet aan te raken. Cx\IRO, 8 November. Volgens mededee- lingen, uit goed ingelichte bron verkregen, is Frankrijk er niet in geslaagd een bond genoot te vinden, die de Frausche politiek in de Egyptische quaestie zou willen steunen. ST. PETERSBURG, 3 November. Het officieuse Journal de St. Fetersbourg zegt, dat

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2