NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. We ze Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zoii- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 4 November 1886. N°. 260. 200» Jaargang. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. idscbe Courant Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 ('ent. 1.25. i.oo. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stails-Berichten. D R 4 K W E T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dat doorCOR- NEL1S PETRUS BIK. alhier woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van steiken drank in het klein in het perceel Korenburgsieeg no. 4 En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leiilsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K4NTËR, Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 November 1886. ITAUINIEUWI. Door Z. M. is het bij Zr. Ms. besluiten van 5 December 1851 [Staatsblad n°. 149) en van 30 December 1866 Staatsblad n°. 244) ingestelde eereteeken tot belooning van eervollen en langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen, toegekend aan den heer Bernardus Johannes De Goey, stafmuzikant bij de dienstdoende schutterij alhier. Blijkens achterstaande advertentie zal door het vertrek van den heer Locher de violoncelpartij op de kamermuziek-soirée door den heer Rehl, solovioloncellist uit Utrecht, vervuld worden. De heer Paul Haase (zang) en mejufvrouw Van Baaten (piano) hebben mede hunne medewerking toegezegd. Men ziet dat de Leidsche heeren die ons vorige jaren op goede kamermuziek ver gastten, reeds weer bij 't eerste concert in 't nieuwe seizoen toonen dat 't hun ernst is door hier gunstig bekende krachten van elders aan zich te verbinden, We twijfelen dan ook niet of de inteeken- lijst, die bij den heer Eggers op de Botermarkt is neêrgelegd zal spoedig eene massa hand- teekeningen bevatten. Door den directeur der kweekschool voor zeevaartis op gisteren in het open baar aanbesteed de levering van, 1°. versch rundvleesch, en 2°. soepgroenten, ten be hoeve der equipage, gedetacheerd bij die inrichting gedurende het jaar 1887voor het vleesch was minste inschrijver D. M. Speijer, tegen f 0.55 per kilogram, en voor de soepgroenten M. C. Laman, voor f 2.72 j per 100 rantsoenen. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1771) van James Montgomery. Uit Den Haag wordt gemeld: „Der fliegende Hollandei" werd gisteren avond met veel bijval gegeven. Na het le bedrijf moest het gordijn omhoog gaan, na het 2e drie malen, en na het 3e no? twee malen Vooral de zang van mevrouw Mielke maakte diepen indruk. De heer W. Gosler te Haarlem bew reidt een volks editie van //De Negerhut" voor, die ter grootte van ongeveer 16 vel druk9, met gekleurde platen en ingeleid door dr. E. Laurillardslechts 50 ct. zal kosten. De oplaag moet 25,000 exemplaren bedragen. In eene buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders in het Ulrechlsck Provinciaal en Stedelijk Dagblad is gisteren middag besloten, met 1 Januari a. s. den abonnementsprijs van dat blad aanzienlijk te verlagenzoodat deze gebracht wordt in de stad op f3, buiten de stad op f3.25 per 3 maanden. Men zegt, dat Etelka Gerster krank zinnig is geworden. Gounod zal dezen winter naar Rome gaan, oui het aan den Paus opgedragen oratorium „Mors et Vita" voor Leo XIII te doen uitvoeren. Jan Van Beers en Max Rooses zijn vast besloten hun ontslag als lid der acade mie van Gent in te dienen. Men verzekert dat Sleeckx hetzelfde zal doen. Hlij keus bij de regeering ontvangen bericht zal in April 1887 te Madrid eene tentoonstelling van schoone kunsten worden geopend, waaraan ook vreemde kunstenaars kunnen deelnemen. Eene vertaling van het reglement voor de algemeene tentoonstelling van schoone kun sten a'daar is opgenomen in de St.-Ct. van heden. BIN N EN LAN DSOH E BERICHTEN. Door de provinciale 9taten van Gro ningen is heden tot lid der eerste kamer der staten-generaal herkozen de beer rar. J. Van Royenmet 39 van de 43 stemmen. In een circulaire aan de besturen der gevangenissen en huizen van bewaring heeft de minister van justitie de bedoeling ver duidelijkt van de wettelijke bepaling nopens de tweedaagsche water- en broodvoeding der gevangenen. Bij onafgebroken uitvoering van meer dan één straf van gevangenis of hechtenis wil de wet alléén dan de verzwa rende bepaling doen toepassen bij den aan vang van elkeu nieuwen straftijd, wanneer daarvan niet het gevolg is, dat gedurende meer dan twee dagen achtereen of zonder tusschenruirate van ten minste even zoovele dagen, het gewone voedsel aan den veroor deelde wordt onthouden. De staatscommissie tot onderzoek van den toestand van den landbouw heeft zich, naar nij vernemen, in drie sub-commissiën gesplitst, die tot hun voorzitters hebben gekozen de heeren Visser van Hazerswoude, Van der Breggen en Hofman. De voorzitter en onder voorzitter der commissie zijn niet mede in een der sub-commissiën ingedeeld. (Fad) De ingenieur der marine 2e kl. J. S. Van Veen heeft een toestel voor het neinen van slingerproeven bij schepen uitgevonden. Het toesteldat bij het onderzoek naar de stabiliteit der oorlogsbodems belangrijke dien sten kan bewijzen, is ter beoordeeling naar het ministerie van marine opgezonden. China heeft zich bij onze regeering, volgens een berichtgever van de Tempsten krachtigste verzet tegen het in N^d.-Indie geldend gebruik om kinderen, die uit huwe lijken van Chineezen en Nederlandsche vrou wen geboren worden, als Nederlandsche onderdanen te beschouwen. Het bericht omtrent de leening van de stoomvaart-maatschappij Zeeland, vermel dend dat daarin voor de helft van het be drag was geteekend, heelt tot verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding gegeven. Hier mede werd lil. door den berichtgever be doeld, dat de preferente inschrijving zoo veel bedroeg. De leening was reeds eene week geleden in haar geheel genomen. [D. v. Z.-Il. en Gr.) De kunst staat ook op het gebied der melkerij niet stil! Eerst hadden wij kunst boter, daarna kunstkaas, nu hebben wij ook kunstmelk. Luidens mededeelingen in de Revue Scientifique en de Moniteur des In ventions industrielles heeft men den grond slag gevonden om kunstmelk te maken. Vet wordt in den staat van emulsie ge bracht, en men voegt er bij eenige zouten, melksuiker, albumine en wat zoutzuur. Wel is de smaak van dat fabrikaat nog niet pre cies die van de melk, maar de scheikunde heeft ook in dezen haar laatste woord nog niet gesproken! [N. R C.) Naar men aan het Vad. meldt is dezer dagen een keurig net uurwerk met uur- en minuutwijzer aan de Herv. kerk te Katwijk aan Zee geschonken, uit de fabriek van de firma H. A. Van Bergen te Heiligerlee, door den heer en mevrouw mr. O baron Van Wassenaer van Catwijck, te 's Hage. In de Schie, tusschen Rotterdam en Overschie, profiteerden Zondag enkele jon gens van het buitengewoon fraaie weer door een poosje te zwemmen. 31 October. Het gerechtshof te Amsterdam heeft (ofschoon op andpre gronden) bevestigd een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij gela9t isdat voorwerpendoor een dief met ge stolen geld gekocht, aan den bestolene uit gekeerd moeten worden. Ongetwijfeld eene belangrijke beslissing in strafzaken. Men scbiijft van Amsterdam aan het Utr. Dbd. //Ondanks de slechte tijden mag He diamanthandel zich in toenemende leven digheid verheugen. De slijperijen zijn allen aan liet werk, de navraag neemt toe en op de diamantbeurs noemt men den gang van zaken over het algemeen bevredigend." Naar het U. D. verneemt, heeft de Handelssocieteit te Utrecht besloten, zich bij adres te wenden tot den minister van justitie, om diens tusschenkomst te verzoeken, ten einde te bevorderen dat bij faillissementen als regel worde aangenomendat zoowel bij groote als bij kleine faillissementen naast den curator-rechtsgeleerde een curator-vak man uit de schuldeischers worde aangewe en. De jongste fakkeloptocht der studenten. Vrijdagnacht II. te Utrecht gehouden, is in een lievige vechtpartij ontaard Reeds van den aanvang af, toen een der nieuwgtïnstal- leerde studenten in 't water gedrongen werd, was er ouder 't volk eene minder goede stem- FEU1LLETON. 19.) Mendoza keerde 's avonds uit New-York terug en bracht zulke gewichtige mededee lingen omtrent Donna Juanita Mendoza mede, dat zij zelfs Brandon's deelneming en in Dora het diepste medelijden opwekten. Volgens zijn verhaal was zij de laatste spruit van een edel, maar arm Spaansch geslachthaar vader was met de dochter van een Engelsch officier gehuwd en had zijn leven, kort na haar dood, in een duel ver loren. Haar kind werd door de familie der moeder opgenomen, waar het een zorgvul dige opvoeding ontving. Daar Juanita buitengewoon schoon was, rekenden haar Engelsche bloedverwanten er op, dat zij eene schitterende partij zon doen; maar op eene reis door Duitschland, die zij met haar oom deed, leerde zij Pedro Men doza kennen en werd doodelijk op hem ver liefd. Zij huwde hem tegen den wil harer familie, en reeds eenige maanden later liet hij haar in armoede en in wanhoop achter. De erfenis van haar oom behoedde de be drogene voor den dreigenden nood. Terwijl zij nog weende over Pedro's trouweloosheid, ontving zij van een zijner vrienden de tij ding, dat haar echtgenoot te New-York aan de typhus gestorven was." „Dat is inderdaad eene zeer treurige ge schiedenis," zei Dora, .„ik hoop dat Donna Juanita niet meer treurt over het verlies van den ondankbare, die haar zoo slecht heeft behandeld." „Neen, zij bezit te veel geest om dat te doen. Zij kwam slechts hier om zich de zekerheid te verschaffendat zij van de boeien bevrijd is, die haar zoo omknelden." „Ik wenschte slechts, dac zij behoorlijke bewijzen van zijnen dood had," merkte Brandon plotseling op, „het zou zeer on aangenaam zoowel voor u als voor uwe on verwacht gevonden schoonzuster zijn, als die gewetenlooze schurk ooit weer uwe paden mocht kruisen." „Dat is niet te vreezen," antwoordde Men doza haastig, «.want Juanita heeft zijn, haar door Wagner beschrevengraf teruggevon den, hij was het namelijk, die haar het bericht had doen toekomen dat een eenvou dige steen met den naam Pedro zijn laatste rustplaats aanwees. Nu is voor mij alle hoop verdwenen, om ooit het geld terug te be komen, dat hij mij heelt ontstolen. „Dat is zoo erg niet, als hij maar zeker onder den grond ligt,' merkte Brandon droogjes op. „Als die Donna er werkelijk zoo uitziet, als gij haar schildert, moest Dora haar een korten tijd bij zich vragen." rIk dank u in naam van Donna Juanita," zeide Mendoza met gehuichelde dankbaarheid. „Als gij de jonge vrouw gezien, en hare geschiedenis uit haar eigen mond gehoord zult hebben, zult gij nog meer belang stel len in de zwaar beproefde. Zij toonde mij brieven, die mij alles, wat zij mij mededeelde, volkomen bewezen. Indien gij het wenscht, zal zij u de correspondentie met haren oom laten zien, ten einde u van de waarheid van hetgeen zij verhaalt te over tuigen." fik zal haar woord als borg voor haar verleden aannemen," antwoordde Brandon koel. „Daar gij die dame als eene vriendin hij uwe vrouw wilt introduceeren, vertrouw ik, dat gij u omtrent de vlekkeloosheid der Donna zekerheid hebt verschaft. Ik kan van eene dame, die mijn huis bewoont, niet ei9chen dat zij geloofsbrieven omtrent hare eerbaarheid overlegge." Mendoza boog beleefd, maar was inwendig woedend op den mandie hem onbewust zoo volkomen de waarheid zeide. Dan staat gij toe," zeide hij op vleienden j toon, „dat ik met Dora morgen een bezoek bij Donna Juanita breng. Zij is teergevoelig en zou geen uitnoodiging aannemen, die ik haar alleen overbracht." „Ik heb er niets tegen," zeide hij met weerzin. „Als gij dan toch in de stad zijt, kunt gij tegelijkertijd den ring inlossen, dien gijzooaU Dora mij heeft medegedeeld daar hebt verpand. Ik vraag u niet, hoeveel gij er vo ir gekregen hebt, maar hier is eene som gelds, die grooter is dan de waarde van den ring. Als Dora terugkomt, verwacht ik dieu weder aan haar vinger te zien." Mendoza glimlachte, toen hij het geld in ontvangst nam. „Gij zijt zeer vrijgevig, papa; maar ik hoop u schadeloos te stellen, door de hulp, die ik u iu uwe handelszaken hoop te bieden." liet ontging Mendoza niet dat Brandon's gelaatstrekken bij deze woorden plotseling veranderden, maar hij kon de reden er van niet begrijpen. Toen zijn schoonvader zeide: „liet zal met mijne handelszaken spoedig geheel gedaan zijn," dacht de andere: [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1