BUITENLANDSCHE BERICHTEN. m-z m mm mz2 mtm mb2 «3 mm ml7 w3jl jm. tmsl te Rotterdam den minister van binnenland- sclie zaken verzocht alsdan tegelijk hare klachten te overwegen. Onder den naam van ^Centrale Ver- eenigiug van Nederlandsche Industrieelen" heeft zich hier te lande eene vereeniging gevormd, welke zich in 't bijzonder ten doel stelt de belangen van Nederlandsche inzen ders op binnen- en buitenlandsche tentoon stellingen te bevorderen. Zij wenscht geens zins onze laiidgenooteu tot deelneming aan alle mogelijke tentoonstellingen aan te sporen, maar alleendaar waar de industrieelen zelf eene deelneming der Nederlaudsche nijverheid gewenscht achtenhandelend en regelend op te treden, zonder eenig oogmfrk van winst, door middel van een bestuurdoor de in dustrieelen gekozen, en waarin de voornaam ste takken van onze nijverheid vertegenwoor digd zijn. Eene dergelijke instelling kan, naast de bestaande vereenigingen die zich ten doel stellen de nijverheid te bevorderen, een' ruimen en wettigen werkkring vinden, daar deze lichamen zich niet of weinig met tentoonstellingen, vooral buitenlandsche, in laten. Nadat de statuten der vereeniging door Z. M. den koning waren goedgekeurdheelt eene te Amsterdam gehouden vergadering der leden, bijgewoond door industrieelen uit verschillende oorden des lands, een definitief bestuur gekozen, bestaande uit de HH.: I. Duyvis (Utrecht), voorzitter; mr. D. Josephus Jitta, (Amsterdam), secretaris; A. J. Van Beek (Amsterdam)penningmeester J. A. N. Schagen van Leeuwen, (Rijswijk) gedelegeerd lid; J. J. B. J. Bouvy (Dor drecht), A. Daniels (Amsterdam), P. F. VV. Mouton ('s Hage), J. M. Van der Made en J. J. W. H. Schmitz (Amsterdam), leden. Tevens heeft die vergadering aan het bestuur opgedragen iu overleg te treden met de voornaamste hier te lande gevestigde indus- trieele colleges en vereenigingen, ten einde met hen te bespreken, welke houding de Nederlandsche industrieelen dienen aan te nemen ten aanzien van de in 18s9 te Parijs te houden wereldtentoonstelling, en, zoo noodig, de middelen te beramen, die een waardig optreden van Nederland op die ten toonstelling kunnen verzekeren. De geschie denis der laatste jaren bewijsthoe dringend een eendrachtig optreden der Nedeilandsche industrieelen bij dergelijke gelegenheden noo dig is. Naar men mededeelt, is in de leening van de Stoomvaart Maatschappij ^Zeeland" voor de helft van het bedrag geteekend. De begrooting der gemeente Stompwijk voor 1887 is door den raad vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 18545.66. Onder de ontvangsten komen voor: opcenten op de grondbelasting f 2147.35; rijksvergoeding voor het der personeele belasting f 6696.15; hoofdelijke omslag f 2200hondenbelasting f 400; vergunningsrecht f 300schoolgelden f 800; renten van kapitalen f 595; vergoeding kosten lager onderwijs f 1800. üe kosten van het huishoudelijk bestuur zijn geraamd op f3355 80; voor openbare werken op f 2200; der politie en brandweer op f 1589.33; der medische politie op f 100; lager onder wijs op f7110, terwijl voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken f229.67. Naar men verneemt, zal de heerJ. C. Fabius, hoewel zijne benoeming tot raadslid te Delft aangenomen hebbende, zijne geloofs brieven vooralsnog niet inzenden, en dit met het oog op zijne spoedig te verwachten be vordering tot kapitein. Een inspecteur van de belastingen over kwam dezer dagen iets grappigs. Nadat de gewone vragen, o. a. ook: uit hoeveel per sonen het huisgezin beslond, waren gesteld en beantwoord, stond hij op het punt om heen te gaantoen de damede moeder der huisvrouw, die hem te woord had gestaan en er eenigszins verlegen en opgewonden uitzag, plotseling zeide: u Ik geloof dat het er nu wel zoo wat wezen zal wacht u nog even." Hij bleef nog enkele minuten zitten. De dame kwam terug met den uit- rosp: 0Jamijnheer! q kent er nog één op schrijven 't is een meisje." (N. Lelftsche Cl) Het 5 jarig zoontje van J. N. in het voormalige Delftshaven, dat een paar maan den geleden uit een fleschje met loog dronk, is aan de gevolgen daarvan overleden. Hoofdzakelijk met het doel om het bedekte bedelen tegen te gaan, is door den gemeenteraad van Schipluiden eene verorde ning vastgesteld, waarbij onder strafbedrei ging wordt verboden, zonder voorafgaande schriftelijke vergunning van het dagelijksch bestuur langs de huizen of aan den open baren weg, waren, van welken aard ook, te venten of te koop aan te biedentenzij dit geschiedt in de uitoefening van eenigen handel of beroep, waartoe de venter of ver- kooper blijkens behoorlijk patent bevoegd is. Üp deze verordeningdie bij gedep. staten van Z.-Holl. geen bezwaar heeft ontmoet, vestigt Ve Gemeentestem voor zooveel noodig de aandacht der gemeentebesturen. T.T<^Haatlemmermeer is Zaterdag och- tend te G uurde boerderij der familie Gevers van Ümdegeest, i„ huur bij G. J. J Geert- sema, hoofdweg JJ 11, voor twee derden fgebrand. Hei bewoonde gedeelte, het zomerhuis, de bergen met koren, twee schu ren en de meeste gereedschappen zijn be houden gebleven De oorzaak is onbekend. zekerd°'"n^ ®erm'sc'lal,Pen w»ren ver- Het bestuur van het Neder], handels- museum te Amsterdam Is voornemensgedu- ende dezen winter, eene zaal beschikbaar te stellen om lederen werkeloozen timmerman schrijnwerker, enz gelegenheid te geven lot' erken en bet vervaardigde daar te verkoo- pe.i Urn den werkman aan de noodige grond stof te helpen, wordt op de bulp van een comité gehoopt, ten einde de noodige geld middelen bijeen te brengen. Tengevolge van den heerschenden oos ten»,ud der laatste dagen is op meer dan een gezicht afstand van de haven van Lem- mer geen water te zien. De nachtboot van Amsterdam komt dan ook te Stavoren bin- nen. Onderscheidene binnen bootenvarende in correspondentie met de nachtboot, ziin aar oor genoodzaakt hnnne dienstregeling te wijzigen. Uit Nieuwediep verneemt de N. R C dat de Schorpioen Zaterdag, gemeerd lig.' gende, heeft gestoomd, en wel met goed gevolg. Daaruit blijkt, dat de machine niet bedorven is. In de gisteren te Utrecht door de Weder Deurwaardersvereenigmg gehouden samenkomst werd besloten: n. een request in te zenden aan den minister van justitie van gelijke strekking als reeds is ingezonden door de deurwaarders in friesland; b. van 'at request, nu uitgaande van de geheele Nederlaudsche Vereeniging, een afschrift te zenden aan de tweede kamer der staten- gêneraal. Uit Tiel wordt aan de JV. R. ct. ge meld: Het in de vorige week uitgesproken vonnis tegen eene boterverkoopsterdie ie uaar °P onze markt bracht, schijnt oog niet allen afgeschrikt te hebben met de bedricgelijke handelwijs voort te gaan; deze week was er weer van die kunstboter aan Ih' ma, f; e heeren Ve™eij en De Li»; alhier hebben onlangs drie sourten van boter bij verschillende personen op onze markt voor goede boter gekocht, scheikundig onderzocht en kwamen tot het resultaat dal 1 iu.10 water, 5 °/0 zout en kaaastof, 1 40 o/° aardappe'stroop 6.68 V„ natuurboter en 0.82 vreemde vetten bevatte; u° 2 be stond uit 11.20 water, 5 V„ zout en kaasstoi, 15.70 natuurboter en 68.10"/ vreemde vetten; u°. 3 uit 7.70 water" e°n 12 TV" kaiTf' 4"a9 "Wourbote; en 12.41 /„vreemde vetten. Het bestaand toezicht blijkt dus dringend noodig. Zaterdagochtend is onder Aalst, ge meente Lienden, een schat van citca 250 zilveren geldstukken, afkomslig uit de zes tiende eu zeventiende eeuw, opgegraven uit grond, waarop voor eenigen tijd „og stond het huis „De Hoekscbe Bouwing" genaamd. AIePPel drijft men aan het llbt. 0ct': Ioe» he Meppeler stoobuut, komende van Amsterdam, hedenavond hal verwege in de sluis was, bemerkte een der matrozen, dat er iels in de schroef was ge raakt. b Meenende dat het een eind touw zou zijn, beproefde hij met eene haak het weg té nemen. Niet een touw maar het lijk van een man werd echter naar boven gébaaid Hij was .Maandagmorgen met de boot van Assen gegaan om te Zwartsluis hooi te koopen. Hoe en wanneer hij te waler is geraakt, weet men tot heden niet. Een nor texnounaie met eeuig geld had hij nog bij Uit Breda wordt gemeld: Nog steeds loopen bier geruchten, dat de dader of da ders zoudeu zijn outdekt der in de Willems- straat plaats gehad hebbende diefstallen Dienaangaande is echter bij politie en justitie mets bekend. Dit neemt met weg, dat er voor die geruchten wel eenige grond bestaat Zoo werd te Oosterhout een Duitsciier aan gehouden, dien men in hel bezit vond van eene revolver en onderscheidene voorwerpen welke kwaad vermoeden jegens hem allesziné wettigdenwaarom hij dan ook naar de ge vangenis alhier is overgebracht, en is te Terueuzen iemand gevat, die gisterenavond van Vhssiiigeii naar hier is'getransporteerd lot heden evenwel is nog niet gebleken, of dezen beiden gearresteerden personen méde- plichtigheid aan de genoemde diefstallen kan worden te laste gelegd. 'sCiKAniWUAGE. Door Z. M. is aan den gepeus. off. v. gez lste kl. van de zeemacht P. A. Risch, thans waarnemend gouvernements-geneesheer te Bonaire in West- ndie, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de versierselen van ridder 3de kl. der orde van den Bevrijder Simon Bolivarhem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat de n&- genoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: de commies der 3de kl. E. T. J. Dinaux, ten postkantore te Venloo de com mies der 4de kl. A. Van Cappellen, in de bureelei: van de afdeelingen posterijen bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid; de commies der 4de kl. L. H. Bartelink, ten postkantore te's Gravenhage; de commi-s der 4de kl. J. G. Van Bruggen, ten postkantore te 's Gravenhage. Door Z M. is de luit.-kolonel J. M. G. Randhare, van het lste reg. huzaren, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1800 's jaars. Door Z. M. is de heer L. F. Deeren tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Nederlandsch-Indie. Kt E L. '-\n 1 K. Gisterennamiddag begaven ongeveer 5000 personen uit het centrum van het mijn- district Charleroi zich in optocht naar Roux. Zij voerden roode vlaggeu met zich, bene vens plakkaten met de opschriften: Alge meen Stemrecht en Amnestie. Onder het spelen der Marseillaise werd de tocht voort gezet naar den kant der glasblazerij van Bougard, tegenjver welke op 27 Maart de bekende bloedige botsing voorviel. Een groep van 500 vrouwen in rouwgewaad ging hier aan het hoofd van den stoet, terwijl de muziek den doodenmarsch speeldealle man nen ontblootten toen het hoofd en de vaan dels werden naar den grond gekeerd. Hoe wel er eene ontzaglijke menigte op de been was en er groote ontroering heerschte, werd de orde bier volkomen bewaard. De optocht begaf zich vervolgens naar Charleroi, waar op dit oogenblik buitenge wone drukte heersebt, want de spoortreinen voeren onophoudelijk een groot aantal per sonen aandie aan de manifestatie willen deelnemen. De geheele burgerwacht is ouder de wapenen. De staf, het parket en de ge meentelijke overheden bevinden zich op het stadhuis. Het weder is uitmuntend. Nader wordt gemeld: De optocht is in volmaakte orde uiteengegaan. Het defilee- ren duurde twee üren. Twintig gedelegeer den werden door burgemeester en schepenen ontvangen. Een adres werd voorgelezen, waarin algemeen stemrecht en amnestie ge vraagd wordt. De burgemeester antwoordde, dat hij de geuite wenschen aan de wetge vende macht zou overbrengen; hij voegde er bijdat de regeering zich bezig houdt met het herstel der grieven, welke door het gehouden onderzoek aan hel licht zijn gebracht. De manifestatie heeft een uitmuntenden indruk op de bevolking gemaakt. Men koestert volstrekt geen vrees voor den avoud. Het aantal personen, die aan den optocht deelnamen, wordt op 35,000 geschat. I K UKKU K. De raad van state houdt zich thans bezig met drie verschillende klachten der prinsen van Orleans: één van d'Aumale en De Chartrcs, één van generaal Murat en prins Murat, eu één van Nemours en d'Aleu9on. De plannen voor de wereldtentoon stelling van 1889 zijn door de commissie goedgekeurd en de aanbestedingen zullen nu weldra uitgeschreven worden, liet hoofd gebouw zal eene ruimte beslaan van 255,000 vierkante meter, dat is 30000 vierkante meter meer dan het in 1878 besloeg. Voor het ,/Institut Pasteur" is tot hiertoe 1.494.000 frs. bijeengebracht. PORTUGAL. Te Lissabon ontvangen berichten uit Mozambique melden, dat koning Pongunhama van Zaïnbese met 30,000 inlanders tegen het door den gouverneur van Mozambique uit geoefend gezag in verzet is gekomen. Blijk baar staat deze beweging in verband met de ongeregeldheden in Zoeloeland. De korvet Alfonso Albuquerque gaat spoedig met ver- sterkiugstroepen naar Mozambique. IIU1T8CII LA.\ II. In de Zaterdag te Berlijn gehouden zitting der internationale conferentie voor de graadmeting werd aan prolessor Van de Sande Bakhuyzen voor de eerstvolgende alge- tneene conferentie opgedragen rapport uit te brengen over den astronomisch-geodactischen arbeid (lengte, breedte en azimuth). BI LGARIJ E. Uit Tirnova wordt van 30 October gemeldDe opening der groote Sobranje zal morgen plaats hebben met eene rede namens het regentschap, waarin de noodzakelijkheid zal worden betoogd van overstemming met Rusland, terwijl verder de hoop zal worden geuit, dat de verkiezing van een anderen vorst dan den prins van Battenberg het bewijs moge leveren, dat de volksgeest in Bulgarije zich in die richting beweegt, In den tekst der rede komt tot dusver geen enkele toespeling voor op de laatstelijk door Rusland aangenomen houding. liet op 25 0< tober te Nisch gesloten tractaat tusscben Servië en Bulgarije kent aan Servië zekere voordeelen toe, en bepaalt ook de onzijdigheid van Bregovo tot aan de beslissing der gemengde commissie. Het handelsverdrag zal binnen het halfjaar ge sloten moeten zijn. De onderteekenaars ver binden zich om de wederzijdsclie uitgewe kenen tot op zestig kilometer afstand van de grenzen te houden en de voltooiing van den spoorweg Vakarel-Sofia te verhaasten. E G Y PT E. Uit Cairo wordt gemeld Uit de beste bron wordt verzekerd, dat Frankrijk beslo ten heeft alle middelen te bezigen, om de ontruiming van Egypte door Engeland te verkrijgen. Ten einde de ontruiming te ver gemakkelijken, zou liet bereid zijn Enge land in de taak van opbouw en hervorming niet te weerstreven, naar integendeel bij te staan. PER TEL ECU RAAF. TIRNOVA, 31 Oct. De groote Sobranje is heden geopend met de volgende boodschap, welke door Stainbouloff werd voorgelezen: z/Na de aftreding van vorst Alexander nam de regeering het bestuur van zaken in handen. Zij wijdde hare krachten aan de handhaving van vrede, rust en veiligheid, aan de bescherming van het leveu, den eigendom en de eer der burgers van Bul garije. Zij beschouwde het als baar eersten plicht, de groote Sobranje bijeen te roepen tot verkiezing van een vorst, en ziet thans met genoegen de vertegenwoordigers des volks in de voormalige hoofdstad van het Bulgaarsche rijk bijeen, daar zij zich ten volle overtuigd houdt, dat gij een vorst zult weten te kiezen, die de natie zal leiden op den weg van vooruitgang, grootheid, roem en geschiedkundig bestaan. Wij verklaren deze groote vergadering geopend. Leve het onafhankelijke, vrije Bulgaiijel" De vergadeiing ging daarop over tot de samenstelling van haar bureau. Tegenover de houding van Rusland zal de zitting van korten duur zijn. Voor het onderzoek der geloofsbrieven zal men twee dagen noodig hebben. De verkiezing van een vorst zeer waarschijnlijk prins Wal- demar zal binnen drie of vier dagen geschieden. LAATSTE BERICHTE*. Dezen middag te half vier ontstond aan het Schelpenpad bij de Neksluis twist tusscben een schipper en schuitenjagers over het jagen van de schuit van den eerstge noemde. Na veel woorden begon een jager met zijn mes en de schipper met een roerpen te dreigen, waarna de jager op de schuit sprong, den schipper in de borst greep en hem aan wal sleepte. Eindelijk kwamen de vechtenden weer aan boord terecht waar ze bij gebrek aan voldoende ruimte e'kaar, al hobbelende over den liggenden mast, afranselden. Nu rukte de schipper zich los, sloeg de roerpen stuk en takelde den jager met het handigste eind er van in het gelaat toe. Voor zulk een optreden had de jager res pect; bij liet den schipper zijn rug zien en vloog in de armen van een politieagent die de namen der heeren opnam en het gehoorde in 't oor knoopte. Aanhoudende straatslijperij bracht heden twee kindereu op de bank der beklaagden van de rechtbank te 's Hage. Heilige boontjes waren zij echter volstrekt niet, want het bleek dat de oudste van het overigens zeer jeugdige tweetal reeds een jaar in de ge vangenis had doorgebracht, als schuldig aan diefstal waarbij hij met oordeel des onder- scheids gehandeld had, en de jongste voor eenige weken had terechtgestaan ter zake van strooperij. Thans hadden zij den 16e October jl. een aanslag gewaagd op den in houd der toonbanklade van een winkel in de Koningstraat alJaar, doch werden betrapt door een persoondie op bezoek was bij de winkelierster, op het oogenblik dat de oudste achter de tooubank stond en zijn hand iu

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2