NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 28 October 1886. N°. 254. A9VERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BE BREID EENS EERLOOZEN. if **S«® sie/.e Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zoii- en Feestdagen. A BOSSKEWEMT: Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Kranen door het geheele rijk, per .'i maanden 1.6». i'rijs |»er Slimmer l» ('ent. 200« Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Nelieeiimtikerssteev 6. 9TA»»IIEUUI. Algemeen verslag- van liet verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad. UITGAVEN. (Slot Kosten van de gemeente apotheek. Enkele leden meenden dat de exploitatie in eigen beheer hier zeker niet de goed koopste was. Onder goede controle zou uit besteding veel voordeeliger zijn. Anderen meenden dat bij uitbesteding omtrent de qualiteit der geneesmiddelen geen voldoende zekerheid zou kunneü worden verkregen. Burg. en weth antwoorden dat eene uit besteding van de levering der geneesmidde len ook door hun, op grond van hot daar tegen aangevoerde in de sectiën, allerminst wensehelijk geacht wordt. Kosten voor verpleging van arme krank zinnigen. Bij dit artikel werd gewezen op het ge mis in deze gemeente van eene plaa's alwaar gedurende enkele dagen krankzinnigen, wier verpleging aan huis ondoenlijk was, konden worden opgenomen totdat zij naar een ge neeskundig gesticht werden overgebracht. Vroeger zeggen burg. en weth. daarop in hun antwoord werden bij dringende noodzakelijkheid, tot nader order, krank zinnigen opgenomen in het voormalig Cae- cilia-gasthuis. Sedert het rijksgesticht te Medemblik is geopend is van die localiteit voor dit doel geen gebruik meer gemaakt, en is door aanstelling van bewakers iu drin gende gevallen in de behoefte voorzien. Js nu eene tijdelijke bewaking noodig, dan zou weer van het Caecilia-gasthuis gebruik ge maakt kunnen worden. Het verdient dus overweging, voor die enkele gevallen dat verpleging aan huis gedurende een paar dagen onmogelijk is, een of meer lokaaltjes in bedoeld gebouw voor tijdelijke bewaar plaatsen in te richten. Kosten voor verpleging in het ziekenhuis der rijks-universiteit. Gaarne zou men inlichtingen ontvangen of de voor eenige jaren door de regeering gemaakte bepaling dat in het ziekenhuis, behoudens enkele uitzonderingen, geene be talende patiënten mogen worden opgeno men, thans nog al of niet van kracht is. Volgens bekomen inlichtingen is het zie kenhuis wederom opengesteld voor betalende zieken, doch onder voor het rijk minder bezwarende voorwaarden dan vroeger. Rente van de tijdelijke geldieening ter voorziening iu de behoefte aan kasgeld. Het opnemen van gelden voor kasgeld wordt noodzakelijk gemaakt door vertraging in het opmaken van liet kohier, aangezien burg. en weth. door de verordening ver plicht zijn om alle belastingschuldigen, wier aangifte onvoldoende wordt gedekt, op te roepen. Nu komt wederom, als iu vorige jaren, die vraag ter sprake of het niet mo gelijk ware de verplichte oproepingen af te schaffen. Nu de belastingschuldigen gedu rende drie maanden na ontvangst van hun aanslagbiljet kunnen reclaineeren worden die oproepingen, naar het oordeel van vele leden, geheel doelloos, flet oponthoud daardoor veroorzaakt is ook bezwarend voor een groot deel der belastingschuldigen, die nu in een klein aantal termijnen hunne belasting moe ten voldoen. Andere leden meenden dat het niet doelloos zijn den oproepingen werd be wezen door de groote opkomst bij de zit tingen. Burg. en welh. deelen geheel de bezwaren omtrent de oproepingen en deden reeds tweemalen voorstellen omtrent de afschaffing welke voorstellen evenwel de goedkeuring van den raad niet hebben kunnen erlangen. Nu burg en weth. zien dat genoemd ge voelen meer en meer door de leden wordt gedeeld zullen ze gaarne tot wijziging der verordening daaromtrent meewerken. De opkomst van velen bij de zittingen bewijst burg. en weth. nog niet de noodzakelijkheid der verordening, aangezien velen ineenen dat ze verplicht zijn te komen na eene op roeping. Tóch zal ook bij wijziging in bedoelden zin opnemen van eeuig kas geld ten minste, noodzakelijk blijven. Daar om hebben burg. en weth. slappen gedaan om te doen besluiten dat het aandeel der gemeente in de zuivere opbrengst der be lasting op het personeel voortaan niet ua afloop zooals numaar bij den aanvang van elk kwartaal voor de gemeente beschik baar zou worden gesteld. Practische be zwaren kunnen daartegen niet worden aan gevoerd, aangezien het rijk in den regel over eene ruimte van kasgeld kan be schikken. Voor deze gemeente is de jaar- lijksche uitkeering bepaald op f118818 26 zoodat, wanneer het een vierde bij wijze van vooruitbetaling werd uitgekeerd steeds een bedrag van ruiin f 29700 aan kasgeld beschikbaar zou zijn. Eene met onbelangrijke som nu aau rente betaald zou dan bespaard kunnen worden. Renten van bizondere geldieening. Inlichting werd gevraagd of het voorne men bestond, met het oog op den lagen rentestand, evenals in andere gemeenten tot eene conversie van de bestaande leeningen over te gaan. Burg. en weth. antwoorden dat ook bij hen de conversiekwestie een punt van overweging uitmaakt. De vierpercentsgeld- leening ad f 500.000 is aangegaan tegen den koers van 94 jvermits nu met grond is te onderstellen dat de gemeente Leiden thans eer.e 3} percentsgeldleening zou kunnen sluiten tegen hoogeren koers (te 's Graveuhage is de prijs van uitgifte van eene 3J per centsgeldleening ad f 5.500.000 vastgesteld op 98J percent) zou eene conversie een niet onbelangrijke rentebesparing opleveren. Burg. en weth. hopen eerlang de resultaten van het onderzoek, waarmee zij zich bezighouden, aan.deu gemeenteraad te kunnen meuedeelen. Kosten voor openbare vermakelijkheden. Enkele leden meenden dat voortaan geene gelden uit de gemeentekas moesten worden verleend voor de 3 Octoberviering, nu toch eene 3 Octobervereeniging bestaat en ruime bijdragen van de burgerij toevloeien. An dereu meenden dat een bedrag van f 700 voor dezen post eer te hoog dan te laag is Het komt burg. en weth. voor dat er alleszins termen bfstaan om de vereeniging voor 3-Octoberviering uit de gemeentekas eene toelage toe te kennen. Ook hen komt een bedrag van f 700 voor alle feestvieringen in een jaar niet te hoog voor. Uitkeering aan het rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe be lastingen. Eene verhooging van dezen post met f 1000 wordt in overweging gegeven aan gezien reeds nu kan worden voorzien dat het ter zake door de gemeente verschuldigde f 1000 meer zou bedragen dan op de be grooting is uitgetrokken. Burg. en weth. hebben tegen dat voorstel geen bezwaar. Voor dit jaar bedraagt het aan het rijk uit te keeren bedrag f 9149.22 terwijl bij vaststelling van de begrooting slechts f 6500 werd geraamd zoodat door af- en overschrijving in het tekort op het arti kel zal moeten worden voorzien. Ten slotte werd door een lid de wensch te kennen gegeven om in het vervolg bij eiken ontvangstpost in de memorie van toe lichting, den daarmede in betrekking staan- den post in uitgaaf te vermelden en omge keerd ten einde het onderzoek en de ver gelijking van de verschillende artikelen der begrooting zooveel mogelijk te vereenvou digen. Gaarne zullen burg. en weth. aan de op merking aangaande de bijvoeging der be trekkelijke volgnummers bij volgende be grootingen gevolg geven. De koninklijke bewilliging is verleend aan de statuten van: De y maatschappij ter exploitatie van het Radhuis te Leiden", met een kapitaal van f 12,000, dat geheel genomen is door de heere» C. J. Leembruggen ,.dr. D. E. Siegeu- beek van Heukelom W. F. Van der Heyden, en mr. 11. L. A. Obreen, ieder voor een vierde. Het bestuur is opgedragen aan de heeren C. J. Leembruggen en dr. D. E. Siegeu- heek van Heukelom. Den 2den Januari zal de heer A. Van der Harst den dag mogen herdenken waarop hij nu 25 jaar geleden hoofd eener school werd. Aan blijken van waardeering zal 't den geachten jubilaris niet ontbreken. Door het college van regenten over de gevangenissen te Leiden zijn de navolgende benoodigdheden ten behoeve van de gevange nen aldaar gedurende het jaar 1887 aaube- steed als volgt Gebuild brood f 0.12*', ongebuild brood f 0.12'°, roggebrood f 0 07, alles per kilo gram, aardappelen f 1 95, per 100 kilogram, rundvleesch f 0.55, ruudvet f 0.43, Kalfs- vleesch f 1.09, boter f 1.80, gort f0.12®#, rijst f 0 117°, groene erwten f 0.12*', groenten f 0.04*7, zout f 0.13*', peper f 0.99, alles per kilogram, azijn f 0 06'°, per liter, kaarsen f 0 68, groene zeep f 0.30*°, witte zeep f 0.42, scheerzeep f 0.90, soda f 0.05*®, koffie f 0,86'°, cichorei f 0.22, br. suiker f 0.52, siroop fÜ.14, alles per kilogram, eieren f 0.05'°, per stuk, zoete melk f 0 06*'per liter, FEUILLETON. 44.) /rDat zal vooral van u afhangen, Dora. Ik heb u vandaag getoondhoe toegevend ik voor u kan zijn, maar in de toekomst moogt gij mij niet zoo sterk op de proef stellen. Ik zal van u altijd onbepaalde ge hoorzaamheid eisehen, zooals dit eene vrouw tegenover den man betaamt, en als gij mij zoo liefhebt, dat gij hieraan kunt voldoen dan zal onze toekomst voortdurend onbe wolkt zijn." Mendoza gaf haar bij het uitspreken dezer woorden een hartelijken kus, maar kon toch den onaangenamen indruk niet wegnemen die zijne vermaning, op haar gemaakt had; hij haastte zich daarom er bij te voegen f Terwijl gij sliept, heb ik aan uw vader geschreven, dat wij morgen op Hoogland" zullen aankomen. Ik heb hem alles gezegd, wat hem tot zachtmoedigheid tegenover ons kan stemmen, en heb de schuld van alles °P m'j genomen." fWat zijt gij toch goed, Carlos! Maar waarom kunnen wij niet dadelijk vertrekken, ik verlang zoo naar papa jZie eens, hoe het regent kind. Meent gij, dat ik u aan zulk een storm wil bloot stellen? Daarenboven kunnen wij nu den trein niet meer bereiken. Ik hoop dat het weer morgen beter zal zijn, want ik heb het rijtuig tegen negen uur besteld." „VVat zijt gij toch altijd lief voor mij, Carlos! Terwijl ik mijn booze luim uitsliep, zorgdet gij voor datgene, wat mij zoo ge lukkig maakt. Ik zal spoedig alles inpakken." Mendoza zag' haar na, terwijl zij rondliep, om alles bijeen te zoeken. Het schitteren van den kostbaren, diamanten ring aan haar vinger bracht hem op de gedachte, haar te vragen, om op die wijze zich de middelen te verschaffen, zijne belofte tegenover Nita te vervullen, zonder dadelijk na de verzoe ning met zijn schoonvader genoodzaakt te wezen, hem geld te moeten vragen. Schijnbaar met tegenzin zeide hij: ,Er is echter nog een bezwaar, Dora. Wij kunnen niet weggaan zonder mevrouw Barston betaald te hebben. Gij waart zoo goed, mij al het geld op te dringen, dat gij hadt me degenomen, maar dat is bijna al uitgegeven voor uwe garderobe en andere uitgaven. Ik heb nauwelijks genoeg, om mevrouw Barston en de reis naar New-York voor ons beiden te betalen. Hoe moeten wij aan geld komen, om van daar naar Hoogland" te gaan?" Dora fronsde even de wenkbrauwen maar spoedig helderde haar gezicht op en lachende zeide zij jlk had aan die mogelijkheid gedacht, en heb daarom de weinige kleinodiën, die ik bezit, medegenomen. Mijn horloge zoude ik niet gaarne willen missen, want het is een geschenk van papa op mijn laatsten verjaardag; deze diamanten broche en deze ring zijn mij door mijne peettante vermaakt geworden, en als wij in de stad zijn, kunt gij er geld voor opnemen. Maar ik zou die voorwerpen liever niet voor altijd missen, Carlos. Ik heb wel eens gehoord, dat men juweelen kan verpanden, doe dat en als wij weer te huis zijn, zal ik papa verzoeken mij geld te willen geven, om ze weer in te lossen." Ik dank u, mijn engel, voor die uitkomst. Niet vele vrouwen zouden zoo bereidwillig zijn, van hare diamanten afstand te doen. Maar gij hebt gelijk, spoedig kunt gij ze weer terugkrijgen, en gij bespaart mij de verootmoediging om als een arme stakker op Hoogland" aan te komen, die geheel van uw vader afhankelijk is en hem zelfs voor de kleinste uitgaven geld moet vragen." yMaar gij zult niet van mijn vader af hankelijk wezen, Carlos. Gij zult hem in 't bestuur van zijn groot vermogen behulp zaam zijn. Hij heeft reeds dikwijls den wensch te kennen gegeven, om iemand te hebbendien hij de geheele zorg over zijne zaken kon toevertrouwen. Gij zult u zoo onontbeerlijk maken, dat hij u later even min zal kunnen missen als mij." ,lk hoop dat doel te bereiken, en zal daarom mijn best doen, het vertrouwen van uw vader te winnen," antwoordde Mendoza, terwijl hij den aangeboden ring in zijne portefeuille stak. De gedachte, waarvoor het geld zou moeten dienen, deed hem een oogeublik onaangenaam aan, maar bij hem waren zulke gewaarwordingen spoedig voorbij. Mendoza hielp Dora bij 'bet inpakken, maakte allerlei koddige opmerkingen over zijne onhandigheid en toonde zich over het geheel zoo beminnenswaardig en zoo hartelijk, dat de jonge vrouw alles vergat, wat haar kort te voren zoo diep getroffen had en even vergenoegd was, alsof er zich nog geene wolken aau hunnen echtelijken hemel hadden vertoond. Den volgenden morgen bad de regen op gehouden. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1