nieuwe straatlantaarns met witgla9 van boven wel doelmatig waren. Tot nadere toelichting van dezen post geven burg. en weth. eene specifieke raming van den kostenden prijs der straatverlich ting, welke opgave we hier, om de uitge breidheid er van, niet kunnen opnemen. Het bezwaar van lantaarns met zooge naamde reflectors ligt hierin dat daardoor de ruimte vlak onder de lantaarn te fel verlicht wordt, ten gevolge waarvan de meer verwijderde ruimte te donker schijnt. Belooningen en premiëen aan de brand- spuitlieden. Er werd geklaagd dat in 't algemeen te veel leven werd gemaakt bij het alarmeeren bij brand en dat het roeren van den trom veel langer duurde dan noodig was om de menschen te wekken die bij den brand noo dig zijn. Ook rees de vraag of de betrek kelijke post van f 50 niet op de schutterij- begrooting thuis behoorde. Burg. en weth. antwoorden dat eene an dere wijze van bijeenroepenzonder gevaar van onvoldoendheid der kennisgeving, niet mogelijk was bij de bestaande organisatie. De kosten ad f 50 behoort ten laste van dit artikel te komen, aangezien het roeren der trom geschiedt in het belang van de brandweer. Kosten van het vaccineeren van behoeltigen. De wensch werd geuit om in overweging te nemen of hier eene vaste instelling voor animale vaccinatie zou kunnen worden in gericht, zoowel voor betalende als voor niet betalende. Het antwoord luidt dat daarin steeds naar de behoefte wordt voorzien waarvan vol doende afkondiging geschiedt. Kosten voor de middelbare scholen. Jaarwedde van leeraren. De leeraar mr. P. M. Von Baumhauer is met 1 October van dit jaar 8 jaren aan eene hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus verbonden, zoodat hij aanspraak heeft op eene eerste verhooging ad f 100. Onderhoud der gebouwen. De som uitgetrokken voor herstelling der kachels, ad f450, wordt algemeen te hoog geacht. Voor dezelfde herstelling op alle lagere scholen is slechts een bedrag van f 550 uitgetrokken. Ook werd gevraagd of nu dit jaar wéér f 750 op de begrooting moest voorkomen voor het aanschaffen van tweepersoonsbauken voor de jongensschool. Reeds 't vorige jaar werd voor 60 dier banken f 750 uitgetrokken, zoodat voor ongeveer 120 leerlingen dan 240 plaatsen beschikbaar zouden zijn. Burg. en weth. antwoorden dat uit den post voor kachels ook andere werkloonen en nieuwe kachels worden betaald en dat het aantal kachels op de beide burgerscholen vrij groot is. Wat het aantal banken betreft, er zijn meer lokalen (voor verschillende vakken) dan klassen, en al die lokalen dienen toch van banken voorzien te zijn. (Slot volgt.) Als een bizonderheid kan worden ge meld dat heden op de Uiterstegracht eene vrouw van drie kinderen is bevallen. Bij het heden te 's Gravenhage ge houden acte-examen zijn als onderwijzeres toegelaten de dames H. M. Van der Heyde en C. H. Slok van Leiden. MUZIEK, LETTERE* EN KUNST. Geboortedag (1762) van Gijsbert Karei Van Hogendorp. De directeur van den Kon. Franschen Schouwburg heeft geëngageerd als le tenor van de opera comique de heer Lorent, tot dusver te Bordeaux en als 2e tenor de heer Vignet. Naar de N. R. Cl. verneemt is de Parkschouwburg te Amsterdam eigendom ge worden van den heer Van Hall, te Utrecht, voor f600,000. De nieuwe operette van Millücker: „Der Vice-admiral", is in den schouwburg te Weenen zeer goed ontvangen; zij schijnt zoowel wat tekst als wat muziek betreft niet voor den „Bettelstudeut" onder te doen. Uit het album van Adeline Patti. „Niets valt mij makkelijker dan een gedachte in uw album te schrijven. De gedachte die mij door het hoofd maalt: u liefhebben als een aangebeden schepsel, uw betoovereud talent te bewonderen en voor altijd uw vriend te zijn". G. Rossini. Meyerbeer schreef daarin: „Aan de be- tooverende Dinorah biedt de dankbare auteur zijn hulde en bewondering." BIMENLANDSCHE BERICHTTEN." De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 28 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ21,593,532,976, en bij de betaalmeesters 2,267,542,68*. Te zamen ƒ23,661,075,61. m^é m T» «P "«fm *3 De Staatscourant van heden bevat den tekst der op 26 Juli 1886 te Rome geslo ten overeenkomst tot aanvulling van het uitleveringsverdrag van November 1869, tusschen Nederland en Italië. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoeg>e!s der Ned. Staatscourant opgenomen staten, be treffende I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedu rende de maand Juli 1886 en gedurende de eerste zeven maanden van 1886, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Sama rang en Soerabaja, gedurende de maand Juli en de vorige maanden van 1886, te zamen III. den voorraad der voornaamste han delsartikelen in entrepot op Java en Madura aan het eind der maand Juli 1886. De rechtbank te 's Hage heeft giste ren den sjouwerman, die beklaagd werd een paar vet laarzen in de Torenstraat aldaar te hebben gestolen, maar die na aanvankelijk bekend te hebben later opgaf dat hij den diefstal voor zijne rekening had genomen om onder dak te geraken, vrijgesproken. Vooraf werd bij het nader onderzoek eene nieuwe getuige gehoord, waarna het O. M. bij zijne vordering tot veroordeeling bleef volharden en advocaat mr. Stortenbeker op nieuw de overtuiging trachtte te vestigen, dat bekl., met de wetenschap dat een ander de schoenen gestolen had, zich als de dader bij de politie had aangemelddoor armoede daartoe gedreven. Het openbaar ministerie bij de recht* bank te 's Hage eischte gisteren 1 maand gevangenisstraf tegen een jongeling, die een agent van politie op het Binnenhof te dier stede een slag in het aangezicht had toege bracht, toen deze hem op 26 September (dag van het rechtsgeding tegen Domela Nieuwenhuis) belette de poort door te gaan naar het Buitenhof. In het Haagsche bosch verloor een heer gisteren zijne portemonnaie met f 9 f 10. Een jongen van nog geen tien jaren merkte dit van verre op en ijlde den wan delaar na, om hem het verlorene terug te geven. Het knaapje zag er helder, maar sober in de kleêren uit en f10 zou zeker een schat voor zijne moeder zijn geweest, die bovendien ziek lag. Toch kwam de ge dachte om het geld te houden niet bij het kind op, maar op de vraag van den heer of hij de portemonnaie met het geld liever zou willen houden, kon hij toch niet anders antwoorden dan: „ja, als ik't krijggraag". De heer ging daarop met den kleine naar de woning der moeder, overtuigde zien dat het jongentje waarheid gesproken had en dat de vrouw werkelijk lijdende was en het niet breed heeft en hij schonk aan den jongen de portemonnaie en het geld aan de moeder. (V ad.) In een brief aan den minister van justitie, gepubliceerd na gevraagde en be komen toestemming van den minister, ver klaart de heer mr. Van Stipriaan Luï-^ius, dat de door mevr. Bulkley onderteekeude ver klaring wel door hem is opgesteld, maar geheel overeenkomstig het door den minis ter uitgesproken verlangen en dat zij dan ook door den minister is gelezen en goed gekeurd, alvorens zij aan mevr. BuUley is voorgelegd. De mini>ter had bezwaar ge maakt het besluit tot gratie te contrasig- neeren, indien niet vooraf zekerheid was verkregen, dat de te verleenen vrijheid geene aanleiding zou geven tot misbruik. Eerst toen de minister per telegram kennis kreeg van de onderteekening der verklaring, volgde per telegram de last tot invrijheidstelling. Gisteren waren op de groote najaars paardenmarkt te Woerden ruim 1500 stuks aangevoerd. De handel was over 't algemeen niet zeer vlug te noemen, behalve die in anderhalfjarige paarden. Uit Rotterdam schrijft men aan het Bbl.: Mr. J. Van Gennep, lid van de tweede kamer der staten-generaal, heeft aan de gemeente Mijnsheerenland eene wateilei ding geschonken. In die gemeente, waar van de heer Van Gennep ambachtsheer is, bestond sedert langen tijd behoefte aan goed drinkwater. De Ned. Sport deelt onder reserve mede, dat de bekende harddravers Gramo- tiey en Biegawoy met sulkey's en tuigen aan een Belgischen liefhebber verkocht zijn, en dat hun berijderde heer Lehmann, naar Duitschland terugkeert, omdat zijn patroon, de heer Kolkman, geen harddravers voor de lange baan meer wenscht te houden. Zondagavond omstreeks 11 uur is aan het station van de Holl. IJzeren spoorweg maatschappij te Haarlem twist ontstaan tus schen drie personen, die al spoedig hand C3 MLJ TT. gemeen geraakten. Door een van hen is daarbij gebruik gemaakt van een meswaar mede hij een der anderen twee belangrijke verwondingen aan het hoofd en een been heeft toegebracht, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie heeft den dader aangehouden. Op de wetenschappelijke vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Psychiatrie te Utrecht gehouden, werd o. a. de quaestie Donato ter sprake gebracht. Nagenoeg alle leden namen aan de bespre king deel, die eindigde met de indiening van de volgende stelling: //De vergadering vindt de voorstellingen van Donato gevaar lijk voor de gezondheid zijner sujetten, na- deelig voor velen die ze bijwonen, derhalve afkeurenswaardig." Deze. stelling werd una niem aangenomen. De gemeenteraad van Oldebroek heeft Zaterdag met 6 tegen 5 stemmen de be kende vélocipède-verordening ingetrokken. Vrijdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat Z. M. de koning den eersten steen legde van de spoorbrug te Zutphen. Op den bekenden steen staat: „Koning Willem III heeft in het hart van den zesden pijler dezer brug den eersten steen gelegd en daar mee den aanleg der rijksspoorwegen in zijn rijk ingewijd. XXII October MDCCCLXI". Te Leeuwarden hebben, zonder dat nog eene oproeping heeft plaats gehad, reeds een 4UU personen, uicerendeels hoofden van huis gezinnen, tot het veikiijgen van werk, zich aangemeld bij de commissie voor werkver schaffing. Te Exloërmond heerscht eene onge steldheid, die veel overeenkomst heeft met de tongblaar bij het vee. Zij, die hieraan leiden, krijgen toug en mond vol blaren, zoodat het eten hun bijna onmogelijk wordt. Ook zuigelingen trelt deze ziekte. Het voed sel moet den kinderen dan in de keel ge goten worden. Ook heerschen er de maze len vrij erg en aan het naburige Stadska naal zijn een paar gevallen van typhus voorgekomen. Prins en prinses Christiaan van Slees- wijkHolstein met kinderenen gevolg wor den hedenavond met den mailtrein van Keu len le Vlissingen verwacht, teneinde zich met de mailboot Prinses Elisabeth naar En geland te begeven. Eene zonderlinge quaestie is in den gemeenteraad van Yzendijke ontstaan. De notulen der vorige vergadering wezen uit dat besloten was de gemeenteschuld in een 3 J pCt. fonds te converteren, en de burgemeester meende dat dit juist was. Met algemeene stemmen maakte de vergadering echter uit, dat besloten was te couverteren in een 4 pCt. fonds. Voor de vacante betrekking van rech ter in de arrond.-rechtbank te Roermond zijn op de voordracht geplaatst mr. C. C. M. H. baron De Bieberstein, advocaat en procureur te Roermond; mr. L. G. E. Gert- sen, griffier bij het kantongerecht te Heer len, en mr. A. M. C. U. Koek, procureur te Utrecht. 's GR 1 VEXHAilE. Door Z. M. is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een lotfelijx getuigschrift, in gesteld bij Zr. Ms. besluit van 22 Septem ber 1855, u°. 64, toegekend aan: P. \V. Huysmans, te Zevenbergen, wegens de met levensgevaar volbrachte redding op 31 Aug. 1a8ö van een drenkeling uit de haven al daar R. Strensch2de luit. bij de Koninklijk- Saksische rijdende artillerie le Berlijn, en L. M. Toet, stoeleuzctter aan het straud te Scheveuingen, wegens de met levensgevaar volbrachte redding, op 1 September 1886, van vier personen uit den brand van het Kurhaus te Scheveningen; T. Dijkstra, 2de luit. bij het 2de reg. inf. te 's lierlogen- bosch, wegens de met levensgevaar vol brachte redding, op 5 December 1885, eener vrouw uit een waterput in de gemeente Kantens; J. Rooseuschoonte Amsterdam, wegens de met levensgevaar volbrachte red ding, op 26 Augustus 1886, van drie personen tijdens den brand van het perceel Lindenstraat n°. 99 aldaar. Door Z. M. is aan C. W. Mieling, directeur der algemeene landsdrukkerij te 's Gravenhage, verlof verleend tot het aan nemen van het ridderkruis der orde van den Roodeu Adelaar 3de kl hem door den koning van Pruisen geschonken. Door Z. M. zijn benoemdtot bur gemeester van Baarle-Nassau Ch. Verheijen; van Zwollerkerspel C. NV. A. baron Van Ilaersolte, secretaris dier gemeente; van Heytbuizen J. 11. Jansen van Son; van Neede G. J. Clant; en van Tietjerksteradeel S. B. Drijber Bz. Door Z. M. is goedgekeurd dat als afgevaardigde van de Nederlandsche regee ring aan het congres dat op 30 en 31 Oc tober 1886, desnoodig ook op 1 November daaraanvolgende, te Antwerpen zal bijeen komen, met het doel om eene algemeene turn-vaktaal te ontwerpen, zal deelnemen dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage. Door Z. M. is de heer W. P. M. Moulijn, laatstelijk predikant bij de Protes- tantsrhe gemeente te Madioen, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eer vol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Krachtens machtiging des konings,is, met ingang van 16 November 1886, Zr. Ms. fregat Evertsen buiten dienst gesteld, en de kapitein ter zee J. Loots eervol van het door hem over dien bodem gevoerd bevel ontheven. Ingevolge machtiging de9 koning9 is de heer J. Altheer erkend en toegelaten als vice-consul van Zwitserland te Batavia. BUITENLA.NDSCIIE BERICHTEN. BELG I E. Een student in de medicijnen te Luik thans tijdelijk onder de wapenen, heeft een 71 jarigen hoofdambtenaar, sinds 26 jaren te Luik gevestigd, gedood door vergif, dat hij de brutaliteit had te storten in een glas bier, dat achter het slachtoffer stond, ter wijl de oude man met een paar vrienden rustig in een koffiehuis domino zat te spe len. Opmerkelijk genoeg bij zulk een leef tijd, is jaloezie over eene vrouw hier in het spel. ENGELAND. Uit Kaboel verneemt de Times dat de Emir de Engelsche commissie voor de rege ling der Afghaansche grens op schitterende wijze heeft ontvangen, en dat de bevolking haar allerwegen met welwillendheid behan delde. De Weener correspondent van den Times verklaart zich gemachtigd te verzeke ren, dat prins Alexander van Battenberg den wensch geuit heeft niet door de Sobranje herkozen te willen worden. Vorst Alexander wil niet, dat men zich op eenige wijze van zijn iiaam bedient om de moeilijkheden te vermeerderen. FRANKRIJ K. Sedert de invoering der gesloten brief kaarten (cartes-lettres) in Frankrijk zijn daar van maandelijks 600,000 stuks verkocht. Te Amplepuis bij Lyon hebben Zater dag eenige werkstakende wevers hun colle- gas, die naar 't werk gingen, met stokken en steenen begroet. Yerscheidenen werden zwaar gewond en de gendarmerie moest uit komen. Men vreest verdere rustverstoring. DUITSCII LAN D. De keizer van Duitschland heeft den nieuwen Franschen gezant Herbette ten ge- hoore ontvangen. De heer Herbette sprak daarbij de hoop uit, zich te kunnen stellen op den bodem der aan beide landen ge meenschappelijke belangen. De keizer ant woordde, dat de groote ervaring, door den nieuwen gezant in zijne vroegere betrekking verworven, dezen, naar hij hoopte, zijne taak gemakkelijk zou maken. De heer Her bette zou daarbij op den keizer kunnen re kenen. De nieuwe gezant was zeer ingenomen met de vriendelijke ontvangst, die hem ten deel viel. Met bijzondere strengheid waakt de politie over alles, wat in de omgeving des Duitschen keizers gebeurt. Zoo werd een jong meisje, dat een bouquet in het keizer lijk rijtuig had geworpen, in verhoor ge nomen. üok vloog een brief in het rijtuig maar tevergeefs zocht de politie naar den dader, die onder de menigte verdwenen was. De zaken van den overleden koning Lodewijk II van Beieren zijn in zooverre geregeld, dat, met behulp van verscheidene bankiershuizen, een som van 7 millioen Mark aan de schuldeischers zal worden betaald. Vijfhonderd kuipers te Miinchen hebben het werk gestaakt. Hieronder zijn er 179 van de werkplaatsen der groote bierbrouwerijen Pschorr, Hacker, Zacherl, Löwenbrau, Münchener Kindl, hofbrouwerij en ongeveer 330 die bij kuipersbazen werkten. De kuipers van spiritus- en wijnhandelaren, ougeveer 120 in aantal, maken geen strike. De eischen der werkstakers zijn de vol gende: een werkdag van niet langer dan 12 uur, van 's morgens zes lot 's avonds zes en met drie rusten van 2J uur te zamen; op Zon- en feestdagen vrijaf; een weekloon van minstens 2l Mark; 9 of 7 liter bier daags; behoorlijke huisvesting of eene ver goeding van 5 Mark per maand. Don Jaimeeenige zoon van don Carlos en erfgenaam van zijn pretendentschap ligt te Munchen gevaarlijk ziek aan typhus.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2