NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iie/.e Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 27 October 1886. N°. 253. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. DE BREID EENS EERLOOZEN. e Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Slimmer 10 Cent. 200e Jaargang. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, i contant, zonder rabat, per regel 0.10. ttureel: Seheepnnikerssteejï 6. Aan de geabonnecrden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 269 275 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Itericlitrn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat lot koste looze vaccinatie en rcvacclnatle voor onvermogenden in het lokaal der Siads-Waas op eiken Woensdag, des namiddags te een our Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE K\NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. ITADINIEUW I. Op een verzoek van burg. enweth.aande gedep. staten om te willen bevorderen dat de jaarlijksche uitkeering ingevolge de wet van 26 Juli 1885 (aandeel der gemeente in de belasting op het personeel) voortaan niet na den afloop van elk kwartaal maar op den eersten dag van elk kwartaal voor de gemeenten zou worden beschikbaar ge steld. Gedep. staten gaven daaraan gevolgechter kwam het voorstel den ministers niet aan nemelijk voor aangezien 's rijks kas in den regel niet ruim genoeg is om daaruit een vierde der uitkeering volgens de aangehaalde wet d. i. een bedrag van f 2.150.01)0 voor te schieten. Burg. en weth. melden dat ze evenwel aan de gedep. staten hunnen dank hebben betuigd voor de in het werk gestelde pogin gen. Naar aanleiding van een verzoek van P. K. J. Van Pabst, officier van gezondheid alhier, geven burg. en weth. den gemeente raad in overweging aan adressant, wegens vestiging in deze gemeente 1 Mei jl. resti tutie te verleenen van betaald schoolgeld over het tweede kwartaal 1886, van twee dochtertjes, leerlingen der Meisjesschool 1ste klasse, en wel over de maand April tot een bedrag van f 7.50 zijnde een derde van het voor twee leerlingen uit één gezin over het kwartaal verschuldigd bedrag van f 22 50. Ter vervulling van de twee vacatures van derde onderwijzers aan de openbare school der 4de klasse n°. 1 ontstaan door het aan A. Crama en A. Meeth verleend eervol ontslag bieden burg. en weth. den raad twee voordrachten aan, opgemaakt iu overleg met den heer arroud.-schoolopziener, na inge wonnen bericht van het hoofd der school ter benoeming van twee derde onderwijzers, ieder op eene jaarwedde van f 550, als: voordracht vacature Meeth; 1°. J. J. Men- kema, onderwijzer te Leeuwarden, 2°. A. J. J. Verbrugge, onderwijzer te Leiden, en 3°. L. Vis, ouderwijzer te Ter Aar, voor dracht vacature Crama; 1°. A. J. J. Ver- brugge, onderwijzer te Leiden, 2°. L Vi9, onderwijzer te Ter Aar, en 3°. Avenarius, onderwijzer te Koudekerk. Onder mededeeling dat de betrekkelijke school 600 leerlingen telt, verdeeld over 12 klassen, waarvan 2 in 2 afdeelingen zijn gesplitst, verdeeld over 14 ouderwijzers en onderwijzeressen. Aan burg. en weth. rapporteerde de com missie van fabricage het volgende: Op de begrooting van het loopende jaar is onder de kosten van onderhoud van het raadhuiseene buitengewone uitgaaf van f 110.toegestaan voor herstellingen aan de zoogenaamde patentenkamer. Alvorens tot die herstelling over te gaan, heeft de gemeente-architect gewezen op de bekrompen inrichting van zijn bureau, die het plaatsen van een teekentafel niet gedoogt en bovendien gebrekkig is verlicht, aange zien de ramen door een hoog gebouw aan de overzijde daarin worden belemmerd. Eene vereeniging van dat bureau met de daaraan grenzende kamer van den gemeente-architect die van de binnenplaats licht verkrijgt, zou derhalve vereischt worden om verbetering te erlangen, maar dan moet de gemeente-ar chitect een ander bureau verkrijgen, dat door de hierboven bedoelde patentenkamer ter zijner beschikking te stellen, mogelijk is. De boekhouder van het college van Zetters kan zich daarvoor te vreden stellen met het gebruik der kleine bodenkamer op den hoek der Kleine Perswanneer dit ver trek van gasleiding en meubilair wordt voor zien. Tot bestrijding der kosten is op de begroo ting voor 1887 een som van f 535.uit getrokken, terwijl over de bovengenoemde fllO.niet zal worden beschikt, bijaldien de voorgedragen som wordt toegestaanwaar toe dezen voordracht tot toelichting strekt. Algemeen verslag van liet verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad. UITGAVEN. [Vervolg) Reiniging van riolen, stelsel Liernur. Door één lid werd gewezen op de betrek kelijk groote kosten die de exploitatie van dit stelsel veroorzaakt. In eene andere sectie gaf dit artikel aanleiding tot bespreking van de voor de gezondheid nadeelige wijze van afvoer van faecaliën nl. in de grachten. Wenschelijk werd het geacht dat ten minste in de nieuwe buurten met een nieuw stelsel van afvoer werd begonnen. Het antwoord van burg. en weth. luidt aldus: De exploitatiekosten van het Liemurstelsel zijn betrekkelijk hoog omdat het stelsel op een klein gedeelte der gemeente slechts is toegepast en met dezelfde middelen een aan merkelijk grooter deel zou kunnen worden geëxploiteerd. Een voorstel tot uitbreiding is voor eenige jaren in den raad niet aan genomen. Met het oog op de uitmuntende werking van het stelsel ware het wensche lijk dat eene uitbreiding opnieuw werd in overweging genomen. In de nieuwe straten en bij demping van grachten geschiedt de rioleering door beerputten, en het voornemen bestaat die putten op pneumatische wijze te doen ledigen. Dempen van grachten. Het voornemen bestaat niet om 't volgend jaar voorstellen tot demping van grachten in te dienen. Wat betreft de wenschelijk- heid, waarop door een lid gewezen werd, van de demping der Burgtgracht aan den Ouden Rijn, hiervoor zijn de kosten ge raamd op f 2600 en de demping komt burg. en weth. niet noodig voor. Bovendien zou de demping in vele opzichten hinderlijk wezen en daartegen door het bestuur dier instelling gegronde bezwaren worden aange voerd. Onderhoud van huizen, enz. Zijn de herstellingen aan de koffiekamer in den Burg niet bepaald noodzakelijk dan verdiende het overweging den post ad f400 te schrappenook in verband met eene an dere bestemming die wellicht, na afloop van het huurcontract in den aanvang van 1888, aan dit lokaal zou worden gegeven. Burg en weth. antwoorden hierop dat, ging men tot de bedoelde herstellingen niet over, het behoorlijk onderhoud zou worden verzuimd. Zij geven daarom in overweging den post te behouden daar het werk nood zakelijk is, wélke bestemming ook later aan dit gebouw mocht worden gegeven. Dag- en weekgelden der werklieden, enz. Naar het oordeel van enkele leden ver diende het overweging voortaan alle loonen van werklieden in dienst der gemeente uit dezen post te voldoenwat tot nu toe niet het geval is. Een beter overzicht over die uitgaven zou dan kunnen worden verkregen. Burg. en weth. geven er de voorkeur aan de bestaande inrichting van dit artikel te behouden en alzoo niet alle werk loon jn op dezen post uit te trekken. Geschiedde dit met evenredige vermindering van andere artikelen der begrooting, b. v. onderhoud van wegen, bruggen, enz., dan zou het bekomen van een overzicht, wat bedoelde werken kosten, minder gemakkelijk worden. Belooning van de inspecteurs van politie, enz. bij een scherp toezicht op mishandeling van dieren, o. a. ten aanzien van aange spannen honden en het vervoer van nuch tere kalveren, wordt met nadruk aange drongen. Na de invoering van het wetboek voor strafrecht bestaat daartoe te meer aan leiding. Burg. en weth. achten het een verblij dend verschijnsel dat in de laatste jaren de dierenbescherming een onderwerp uitmaakt van algemeene belangstelling. Ze geven gaarne de verzekering dat, voor zooveel van hun afhangttegen mishandeling ten streng ste zal worden gewaakt. Onderhoud der lantaarns, enz. Bij dit artikel wordt medegedeeld, dat de in 1874 gemaakte raming van den kos- tenden prijs der straatverlichting op grond van de groote uitbreiding onvoldoende is geworden, doch dat zulks op het eindcijfer der begrooting geen invloed heeft, aange- eien de post winst der gasfabriek in even redigheid daarmede wordt verhoogd of ver laagd. Door een lid werd gevraagd of de FEUILLETON. 43.) Toen ging hij naar haar toe en zeide zacht en innig: fik wist, Dora, dat gij u beleedigd zoudt achtenmaar vóér gij mij geheel veroor deelt, bezweer ik u te bedenken, waarom ik zoo gehandeld heb. Als wij als smee kenden tot uw vader gegaan waren, had ik nog altijd te vreezen, dat ik u, mijn dier baarste schat in het leven, moest verliezen. Zooals de zaken nu staankan ik naar //Hoogland" terugkeeren met de zekerheid, dat elke poging, om ons te scheiden, is opgegeven." //Gij hebt slecht tegenover mij en papa gehandeld, Carlos; maar omdat gij het uit liefde tot mij meendet te moeten doen, zal ik trachten het te boven te komen." Met geveinsde dankbaarheid omarmde MenJoza haar, en, terwijl hij haar op het voorhoofd een kus gaf, zeide hij: //Laat dit, mijn schat, onze verzoening verzegelen. Ik ben blijde, dat wij bem nu niet meer behoeven te misleiden. Ik was banger voor deze bekentenis, dan ik kon zeggen. En toch heb ik geen berouw over hetgeen ik gedaan heb, want mijne bereke ningen blijken juist geweest te zijn. Nier, lees zelf, wat wij door het achterhouden der brieven hebben gewonnen." Hij toonde haar de twee regels in de ou- rant. Dora las ze en begon hevig te snikken, zoodat alle pogingen van Mendoza om haar tol bedaren te brengen, vergeefs waren. Zijn geduld was uitgeput en hij liet haar alleen, om zijne zelfbeheersching niet geheel te ver liezen. Hij meende door Dora in staat te zijn, Brandon voor zijn wil te doen buigen, maar wist ook, dat hij slechts zéé lang van hare toegeeflijkheid zeker kon zijn, als zij zijne liefde voor waar en oprecht hield. Voor Dora was hij reeds van het voetstuk gevallen, waarop hare hoogdravende fantasie hem geplaatst had. Hij was dezelfde man niet meer, tegen wien zij als eene godheid had opgezien, en die zich nu als een arg listige verleider had dom kennen. Maar hij beminde haar dat was de eenige verontschuldiging en de eenige troost rijke gedachte, die hare smart temperde. Vermoeid van het weeiien, was zij eindelijk ingesluimerd. TWAALFDE HOOFDSTUK. DE TERUGKEER. Toen Dora ontwaakte, zat Mendoza aan hare zijde rustig te lezen. Zijne eene hand lag op de vlechten van haar lang, prachtig haar. Zij moest een tijdlang nadenken waarom zij zoo afgemat was. De herinnering aan het juist doorleefde tooneel vervulde haar met schrik. Zij hadden op het punt gestaan, voor het eerst met elkander te twisten! Met hare aangeboren grootmoedigheid trachtte zij hem te verontschuldigen. Die arme Carlos deed slechts, wat hij voor ons beider belang het best oordeelde. Ik heb mij gedragen als een verwend kind. Hij bemint mij teeder, anders zoude hij niet zoolang op mijn ontwaken wachten, om weêr een vriendelijk woord van mij te hooren, nadat ik hem te voren zoo hard eu wreed behandeld heb." Dora's verblinding had haar toppunt no<* niet bereikt. Hoewel hij zich in zijne ware gedaante aan haar vertoond had, was zij nog niet ontkomen aan de betoovering, die hij op haar uitoefende. fWat zou de liefde beteekenen, als zij niet veel, zeer veel kon vergeven?" vroeg zij zich zelve af, en toen Mendoza, als door haar blik aangetrokken, zijne oogen van het boek opsloeg, zeide zij vriendelijk: Vergeef mij, Carlos, ik heb zeer onverstandig en slecht tegen u gehandeld Mendoza had op eene nieuwe uitbarsting gerekend, zoodat hare woorden hem aange naam verrasten. z/Men kan haar beter bedriegen, dan ik mij voorstelde," dacht hij; maar luide zeide hij: z/Gij hadt er ook reden voor, om boos té wezen. Ik heb nog eens over mijne han delwijze nagedacht, en ben tot de bedroe vende overtuiging gekomen, dat ik werkelijk zéé slecht tegenover u en uw vader heb gehandeld, en dat het onverantwoordelijk van mij was, hem zijn schat te ontstelen, zonder een enkele poging gedaan te hebben, langs den gewonen weg tot eene schikking te geraken. Siechts op uw goedheid, op uwe genade vertrouw ik." f Zeg liever op mijne onveranderlijke liefde, Carlo9. Wij hebben elkander wederkeerig veel te veigeven. Ik hoop, dat dit onze eerste en laatste twist zal wezenwant het zou mij zeer veel leed veroorzaken, als ik niet altijd met u in de beste harmonie leefde." (Wordt vervolgd)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1