NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. !&eze o 11 ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Maandag 25 October 1886. Nu. 251. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant ABONRSEfóEMT: Voor Leiden, per 3 maanden Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden i'rijs per Vuiiiiner 10 ('ent. 1.25. 1.60. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepnialiersstee*; b. Stads-Bericliten. DR4HKWGT. RURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen Ier algemeene kennis dat door CAS PAR ANT0NIÜ8 JOANNES JACOBS, wonende te Rotterdam een verzoekschrift is ingediend om vergunning tot verkoop van sleikeu drank in hel klein in hel perceel Lange Mare no 48. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lcidsche Courant. Burgemeester en Wel houders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Leiden, 23 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengtn bij deze ter alge meene kennis, dal hel brugje in den Ouden Kiin over de Uiterstegracht wegens herstellinggedurende 14 dagen, aan vangende Maandag 25 October a. s.voor en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 October 1886. ITADSNIEU WS. Door Z. M. is pensioen verleend, ten laste van den staat, aan J. P. Van Daalen, gewezen rijksveldwachter der 3de kl., ten be drage van f251 'sjaars, en zulks op grond van art. 5 der wet betreffende de burgerlijke pensioenen, laatstelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873 (Staatsblad n°. 64). Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld zekere H. B die, na reeds verschillende von nissen te hebben ondergaanzich aan bede larij had schuldig gemaakt. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 38 tot 74 volwassen personen en 3 tot 8 kinderen. Gedurende de afgeloopen week werd alhier aangifte gedaan van 1 geval van mazelen. Sterfgevallen aan mazelen 1. Gisteravond tegen negen uur had op de Langebrug in het pand n°. 79, waarvan de bovenwoning door vrouw S. en famielje bewoond is, het volgende ongeluk plaats dat grootere gevolgen had kunnen hebben. Het 11-jarig zoontje lag ziek te bed en zag dat de vlam van de hanglamp in de peer sloeg. Het ventje sprong uit bed en had de kordaatheid de lamp van den zolder te rukken en er mee naar achter te loopen waar hij haar in een emmer water stopte. Een en ander veroorzaakte veel rook waar door buren en een politieagent toeschoten; de moeder was niet thuis. Door 't zich spoedig verbreidend gerucht was reeds eene brandspuit in aantocht. (JNITERIITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. Van der Goes, geb. te Nijmegen, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: Handels- en fabrieksmerken''; daarna de heer F. J. W. G. Spiering, geb. te Tiel, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: „Eenige opmerkingen over uitvoerders van uiterste wilsbeschikkingen." Alhier zijn gisteren toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts examen de heeren G. C. Van Walsem en C. L. Rümke, doctorandi. MUZIEK, LETTEREN E\T KUNST. 24e Oct. Geboortedag (1811) v. Ferd. Hiller. 25e Oct. (1800) v. Macaulay. Schillers bpkende Ballade „DerTaucber" beeft onzen bekwamen „Toonkunst"-direc- teur, W. Kes, den tekst geleverd van een compositie voor soli, koor en orkest, die in het begin van December, onder leiding van Richard Hol te Utrecht door „Toon kunst" haar eerste uitvoering zal beleven. Uord. Ct - De Fransche componist Roques heeft een nieuwen metronoom vervaardigd (25 cent. lang, 3 cent. breed), die alle tempi, van 30 tot 236 slingeringen in de minuut, kan aangeven. De „klokken van Corneville" werden dezer dagen in de Folies Dramatiques te Parijs voor de 1000e maal opgevoerd. De muziek-uilgever Barthlot heeft aan de par tituur ongeveer een millioen francs verdiend. Planquette, de componist, had de operette in twaalf dagen gereed. Hij werd bij het werk aangemoedigd en ter zijde gestaan door zijne moeder, eene gewezen operazangeres. De IVetenschappelijke Nederlander zegt, dat het artikel tegen de Verosimilia van prof. Pierson en prof. Naber, onlangs aangekon digd, aan de redactie is ontvreemd. De zaak is in handen der politie. De schrijver van het stuk is een paar dagen na de toe zending van zijn artikelop reis gegaan naar Azië, waar hij eenige jaren aan de weten schap zal wijden. Ibsens jongste drama is getiteld„Der Einsame". Inhoud, 16de jaargang, n°. 20, van De Huisvrouw. Het Witte Kruis. Nog iets over onze voedingsmiddelen. Door dr. S. Sr. Coronel. De ongetrouwde vrouw. Door C. Alberdingk Thym. Vrouwen uit Perzië. Door L. Gedachten. Berich ten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Huishoudelijke raadgevingen en mededeelingen. Feuilleton. „Twee Gravinnen". Naar het Duitsch vau Marie von EbnerËschenbach. (Slot.) - „Een lastig geval". Door Otto Roquette. Advertentiën. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Tn de Staatscourant is opgenomen het verslag der commissie tot het afnemen der diplomatieke examens voor de bevordering van gezautschaps-attaché's tot gezantschaps secretaris der tweede klasse, en het verslag der commissie, in 1886 belast met het examineereu van hen, die eeue akte van be kwaamheid verlangden tot het geven van onderwijs in de gymnastiek. De wetsvoorstellen betreffende de suiker cultuur op Java zijn bij de tweede kamer ingekomen. Uit de La-Plata-Staten is via Buenos- Ayres geschreven, dat de hoeveelheid wol, in dit jaar te winnen, belangrijk minder wezen zal dan die van voorleden jaar. De aanhoudende droogte heeft eene ontzettende sterfte onder de kudde teweeggebracht. Men schal het aantal te gronde gegane dieren op ongeveer 20 millioen stuks. LandbCt.) Gisterenmiddag half twee brak er te Boskoop brand uit in de broodbakkerij van A. R midden in het dorp staande. Door de 3 gemeeutespuiten werd de brand spoedig gebluscht. De Maasbode maakt melding van een zeker niet alledaagsch geval van brosheid der beendereu bij een jeugdig Rotterdamsch ingezetene. Des nachts ontwakende, gevoelde zich de jongeling onwel. Bij onderzoek bleek, dat hij des nachts in bed, toen hij zich verlegde, één of meer beenderen had gebroken. Naar het Ziekenhuis vervoerd, is hij kort daarop overleden. De Tijd weet nog een ander merkwaardig geval van dien aard: iemand, die bij het bespelen van het orgel, tot drie maal den arm bij de pols brakalleen door het met eenige kracht plaatsen van de handen op de toetsen. Naar het D. v. Z-Il. en 's-Gr. ver neemt is de bekende harddraver Concordia, van den heer A. te Dordrecht, voor het rijtuig doodgebleven. Artis heeft van den koning van Zweden een vrouwelijke eland ten geschenke ont vangen. Het dier is zoo groot als een paard. Gisteren vond te Amsterdam de uit- deeling der diploma's aan de bekroonden der bakkerij-tentoonstelling plaats. Nadat de president der jury, de heer Emil Koechlin te 's Gravenhage, in het kort medegedeeld had welke redenen de jury bij de beoordeeling geieid haddendeelde de burgemeester Van Tienhoven na een korte, toepasselijke rede aan de bekroonden de be haalde overwinningen in diploma's uit. Uit Terschelling wordt aan het Ilbl. i. d. 20 October gemeld: In het thans ge ëindigde seizoen voor het duiken op de Lutine zijn in het geheel opgehaald3 gouden doubloenen, 6 kwart dito, 5 achtste dito, 21 dubbele Louis d'Or, 42 enkele Louis d'Or, 7 guinjes, 5 halve dito, 10 Siciliaansche goudstukken, 3304 Spaansche matten, 35 halve dito, 71 kwart dito, 3 achtste dito, 9 onbekende zilveren munten, 50 koperen mun ten, en halfvergane wapenen, tafelgereedschap, lijfssieraden, kogels, kogeltrossen, 2 kanon nen, wrakhout enz. Onlangs werd gemeld, dat een vrouw uit Alfen, op de weekmarkt te Tiel boter had verkocht voor zuivere roomboter, en dat daarna bij een op verzoek der politie gehouden scheikundig onderzoek aan het licht werd gebracht, dat daarin aanwezig waren aardappeleustroop en vreemde vetten, zoodat genoemde vrouw den kooper in den aard der koopwaar had bedrogen. Donderdag is de verkoopster te dier zake door de ar- rond.-rechlbank te Tiel veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Het O. M. eischte 45 dagen. Eene katgedurende 5 6 jaren het eigendom van een ingezeten van Deutichem, werd in Mei jl. ten geschenke gegeven aan eene van daar naar Utrecht vertrekkende familie, die het dier meenam naar hare nieuwe woonplaats. Een veertien dagen ge leden kwam de kat echter, zoo mager als een geraamte, weer bij haar vroegere meester terug: ze had den weg van Ltrecht naar Deutichem teruggevonden. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) Woensdagavond, omstreeks 7 uren, barstte boven Zutphen en omstreken een kort, doch hevig onweer los, waarbij de bliksem in den winkel van den bakker W., op de Nieuwstad, insloeg, daar eenige schoteltjes en glazen stolpen verbrijzelde, de gaskroon aan de zoldering stuksloeg, maar geen brand veroorzaakte, en het gelukkig bij deze kleine verwarring liet blijven. Te Renen vatten bij het aanmaken eener kachel de kieederen van een meisje door het onvoorzichtig omgaan met petroleum vlam. Zij bekwam levensgevaarlijke brand wonden. Uit Neerbosch wordt gemeld: Thans is door den directeur der weezeninrichting besloten, dat reeds binnenkort een begin zal worden gemaakt met den bouw van een nieuw weeshuis, waaraau nu weder dringend behoefte bestaat. Zoodra dit gebouw gereed is worden weder 200 weezen ter verpleging opgenomen, waarvoor reeds plaatsing is aan gevraagd. Woensdagavond sloeg de bliksem in de tabaksplanterswoning van E. T.in de buurtschap Eimeren. Aan hei voorhuis werd belangrijke schade toegebracht. Een dubbele schoorsteen werd geheel verbrijzeld, meubelen werden stukgeslagendeuren met kozijnen uitgerukt en geen enkele glasruit bleef in zijn geheel. De bewoners (man, vrouw en twee kinderen) die aanwezig wa ren, bekwamen hoegenaamd geen letsel. Geen spoor van brand is te vinden. Drie knapen van 9 tot 11 jaar uit de gemeente Hoogezandwerden op de kermis te Zuidlaren betrapt op diefstal. Als zakken rolleis maakten ze reeds zakenmaar vooral hielden zij zich bezig met het stelen van portemonnaiessigarenkokers enz. uit de kramen. Te Weerdingermond is een jongen van twaalf jaar overleden tengevolge van het ge bruik van eikels. Naar aanleiding van een bericht over het wegloopen van een leerling der H. B. S. te llariingen, wordt aan het Ilbl. van wel ingelichte zijde het volgende geschreven: Bedoelde leerling, welke, een onweerstaan bare trek tot reizen en naar zee schijnt le hebben, was niet bij één, maar bij bijna alle leeraren voortdurend onoplettend lui en lastig. Uit den aard der zaak bezorgde hem dat van allen meermalen straf, gedurende de drie jaren, dat hij de H. B. S. bezocht heeft. Na de laatste vacantie begon hetzelfde leven opnieuw. Herhaalde waarschuwingen, gevoegd bij naar huis zenden gedurende en kele uren, mochten niet baten, en toen Vrijdag en Zaterdag, 2 en 3 October, de leerling zich wederom in drie verschillende lessen (waaronder bij den directeur zelf)zeer onordelijk had gedragen, besloot de direc teur hem, volgens het reglement, vooreeni gen tijd tot straf van school te verwijderen; met kennisgeving aan de commissie van toezicht en aan de ouders. De knaap is daarop Maandagsochtends nog van 8-10 uur thuis geweest en heeft zich toen per spoor naar Leeuwarden begeven. Van wegloopen van school of van straf fen, door eeu der leeraren, is dus in het minst geen sprake. Donderdagnamiddag sloeg de bliksem in het woonhuis van C. L. te Kruisland, waardoor brand ontstond en bet geheele huis in asch gelegd werd. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. De kinderen waren alleen te huis tijdens het ODtstaan van den brand. Door de rijkspolitie te Rozendaal is een deserteur van het lste regement iufante- rie aangehouden, die sedert drie jaren in Afrika de schilderkunst had uitgeoefend. De man had den weg van Spanje naar hier te voet afgelegd. '«GRAVENHAGE. Door Z. M. is pensioen verleend, ten laste van den staat, aan mr. J. W. Romer, gewezen procureur-generaal Hij den hoogen raad der Nederlauden, ten bedrage van f 3000 's jaars. Door Z. M. is aan jhr. V. M. Van Rijckevorsel van Kesselop zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Oisterwijk. Ingevolge machtiging des konings, is de heer A. Vedeler erkend en toegelaten als vice-consul van Zweden en Noorwegen te Macassar.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1