Veel dagblad-redactiën schrijven tegen woordig Boelgarije. Wij hebben er niets tegen; als het land maar een naam heeft, waaronder het door ieder gekend wordt, is het vrijwel hetzelfde, of men Boelgarije dan wel Bulgarije schrijft. Maar waarom doet men het toch? Omdat in de taal, waaraan die naam ontleend is, de u als oe klinkt? Maar dan moet men ook spreken van de Boelgaren, en 't is in consequent, als we de Turken dan ook niet Turkenmaar Toerken noemen. Bulgarije is een vertaald woord, en die zeker willekeurige vertaling is in overeenstemming met ons taaleigen. Wil men er den klank van het oorspronkelijke woord in terugbrengen, dan moet men ook het Hollandsche ije, dat geen Bul- of Boelgaar ooit heelt gehoord, ver vangen in llinaar Bulgar-lli, evenals Ru melie, naar Kum-Ili, eiland der Romeinen. Nu heeft men een wangedrocht met een Bulgaarschen kop en een tlollandschen staart. Maar als men dan zoo hecht aan dien klank van het oorspronkelijke woordwaarom noemt men dan Rusland niet Rosland naar Rossia, en Engeland Iengland? ArnkCt.) De begrooting der gemeente Leimui- den, dienst 1887, bedraagt in ontvangsten uitgaaf f 94-67.2i. De hoofdelijke omslag komt daarin voor tot een bedrag van f900. Bij de gehouden aanbestedingen van aardappelen in verschillende garnizoensplaat sen liepen de prijzen zeer uiteen. Zoo be droeg de prijs van den laagst en inschrijver te Woerden f2.90 per heet., daarentegen te Naarden f 1.18 per heet. In een adres aan den gemeenteraad te Amsterdam vestigt de heer W. P. Koopman de aandacht van den raad op de steeds ver meerderende berichten omtrent minderjarige meisjes", die op verzoek der ouders worden opgespoord en veelal in slechte huizen zijn terecht gekomen. Als middel tegen dit euvel geeft hij in de eerste plaats aan het verbie den van advertentiën in couranten, waarin buffetjuffrouwen voor koffiehuizen worden ge vraagd, zonder dat «laarbij wordt gevoegd van welk soort koffiehuis sprake is. Vooral voor meisjes buiten Amsterdam, die eene betrekking zoeken, leveren deze advertentiën volgens adressant een groot gevaar op. Daarom verzoekt adressant den raad deze advertentiën te verbieden en het publiek, inzonderheid ouders en voogden te waar schuwen. De tentoonstelling van voedingsmid delen enz., in het volgende jaar te Amster dam te houden, ondervindt naar het 1161. verneemt, eene gewenschte belangstelling. Zoo hebben o. a. de in de eerste vergade ring benoemde en niet aanwezige leden der verschillende subcommissiën zich allen bereid verklaard de taak te aanvaardenen is te vens de financieele commissie reeds ijverig in de weer om een plan vast te stellen tol bijeenbrengen van het benoodigd waarborg fonds. De gemeente-financien te Tessel ver- keeren in zeer ongunstigen toestand; terwijl de draagkracht der gemeentenareD in de laatste jaren eer af dan toenam, nemen de gemeenteuitgaven meer en meer toe. Dewijl landbouw, veeteelt en visscherij niet bloeien, is het bezwaarlijk den hoofdelijken omslag te verhoogen. De uitgebreidheid der gemeente, het ver van elkaar liggen der dorpen is oor zaak, dat de gemeente, op een bevolking van 6800 zielen, 11 scholen moet bekos tigen. (Ilbd.) Uit Renkum meldt men aan het D. v. N'. Konings buitenverblijf „Oranje-Nassau'soord" zal aanzienlijk verfraaid worden. Behalve dat langs de beken bij de moes- en bloemen tuinen, en om en bij de vijvers, achter het paleis, Amerikaansche notenboomen zullen worden geplant, is ook reeds een begin ge maakt, met het uitrooien van boomen op eene laan gelegen langs de grachten bij de ruïne van het kasteel Grumfoort. Zoodra deze boomen zijn vervoerd, zal ook aldaar een groot aantal boomen van dit houtgewas worden gezet. De boerderij van Oosterlaar onder Heinoo is gisterennacht geheel afgebrand. Een 12-jarig dienstmeisje is in de vlammen omgekomen. Naar men verneemt waren huis en inboe del verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In de eergisteravond heerschende duister nis en mist is door de stoomtram van Drachten naar Gorredijk W. U. van Terwispel met zijn paard overreden. Man en paard zijn beide dood. Uit het eiland Flakkee zijn deze week weder verschillende gezinnen naar Amerika vertrokken, om aldaar hun geluk te zoeken. Sinds eenige dagen is te Tilburg ver mist zekere G., ambtenaar bij de staats spoorwegen aldaar. Hij had een verlof aan gevraagd voor eenige dagen en, toen hij ms: m mm mm «o m-o na afloop daarvan niet verscheenwerd een onderzoek ingesteld naar den inhoud van de hem toevertrouwde kas, waarin de gelden aanwezig waren ter uitbetaling van de werk lieden der ateliers, en bevonden, dat eene aanzienlijke som aan bankpapier, men spreekt van f 700U, niet aanwezig was; het zilveren geld, naar men zegt f 6000, was achterge laten. G. zou zich in de richting van België hebben verwijderd. (T. Ct.) In den nacht van Maandag op Dins dag is in de Willemstraat te Breda op twee plaatsen ingebroken. Bij een der slacht offers van de inbraak is bijna al het zilver werk gestolenbij den andere zijn eenige vooi werpen van minder waarde geroofd. In de Zaterdag gehouden zitting van den gemeenteraad te Breda, heeft de voor zitter eenige mededeelingen gedaan omtrent den treurigen toestand van de bank van leeniug aldaar. Aan de commissie, welke met het onder zoek is belast, is reeds duidelijk gebleken, dat de vorige directeur fictieve beleeningen heeft gemaakt en wel door uitsnijding van de nos. en beleeningbriefjes van de belee- ners. Daar de registers, door de commissie iedere maand in de bank opgenomenin de volmaakste orde waren, kon niemand goed op de hoogte komen van den ongunstigen toestand. Hoe groot het tekort zal zijn is nog een raadselom dat te weten is een overzicht noodig sedert de oprichting in 1830. Op de vraag of de in pand gegeven voor werpen aanwezig zijn antwoordt de voor zitter, dat hij dit wel gelooft van de pan den, welke beleend zijn, doch niet van de panden, welke fictief beleend zijn. De leeuwaarde van de eersten bedraagt onge veer f 25,000. Door Z. M. is pensioen verleend ten laste van den staat, aan jhr. mr. M. J. Schuur- beque Boeije, gewezen president der arrond.- rechtbank te Zienkzee, ten bedrage van f 2334 's jaars. Door Z. M. is aan mr. W. J. B. Besier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank te Haarlem. Door Z. M. is aan J. Dreissen, secre taris der gemeente Neeritter, verlof verleend om te Thorn te wonen. De luit. ter zee 1ste kl. A. C. Van der Sande Lacoste, gedetacheerd bij den marine-torpedodienst, wordt, onder intrek king zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, met den21sten dezer op non-activiteit gesteld. GEMEENTERAAD. Zitting van den 21sten October 1886 des namiddags te 2 ure op het raadhuis. Aanwezig zijn de heeren: Le Poole, Van Reenen, Andreae, Land, Alma, Du Rieu, Juta, Bool, Ilartevelt, De Fremery, Dries- sen, Was, Kaiser, De Goeje, Vos, Zaal berg, Cock, Van Hoeken, Knappert, Ver- ster, V. d. Hoeven en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Zaayer en Bredius. De voorzitter opent de vergadering; de notulen worden gelezen, en daar nie mand daaromtrent het woord verlangt goedgekeurd en gearresteerd. De voorzitter doet mededeeling van de volgeude Ingekomen stukken. Dispositie van de ged. staten van Zuid- Holland dd. 12/14 October j.l. B. Nu. 2327 (3e aid.) G. S. n°. 13 ten geleide van de goedgekeurde rekening dezer gemeente dienstjaar 1885. Missive van de ged staten van Zuid-Hol land dd. 11/16 October j.l. B. N°. 2746 (3e aid.) G. S n° 12houdende mededeeling dat een bedrag van 3913d bij wyze van voor schot aan de gemeente Leiden zal worden uitgekeerd als bijdrage in de kosten van het lager onderwijs over 1886. Besluit van ged. stalen van Zuid-IIolIand medegedeeld bij Provinciaal blad n". 61 hou dende benoeming van den lieer G. A. Zei- verder tot schoolopziener in liet arrondisse ment Woerden. Verzoek van mej. J. M. W, Van Schaik, om eervol ontslag uit hare betrekking van tweede onderwijzeres aan de leerschool bij de kweekschool voor onderwijzerslegen 1 Januari a. s. Verzoeken van J. Kuiper (firma J. Parmen- tier (6 Zonen en B. J. Van der Nat), tot het leggen van stoepen respectievelijk voor de perceelen Mare 3 en Hooigracht 55 Aan de orde zijn nu de volgende punten van de agenda, als 1°. verzoek van Th. Flummer, oui ontslag als leeraar in de Eu- gelsche taal aan het gymnasium. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt het gevraagd ontslag eervol verleend met ingang van 1 Jan. 1887. 2°. Benoeming van een leeraar in de En- gelscbe taal aan de kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen. «ra mm wlj Ak. rmr TT» De heer Vos geeft in overweging deze benoeming uit te stellen totdat tot de be noeming van een leeraar aan het gymnasium aan de orde zal zijn. De voorzitter heeft tegen deze motie be zwaar omdat volgens zijne meening de houding van den raad niet zou zijn zooals hij die wel wenschte tegenover een ambtenaar van de gemeente. De heer Vos doet opmerken dat in de aanneming van zijne motie niet ligt de niet benoeming van den heer Plummer, alleen meent hij dat het in 't finantiejl belang van de gemeente kan zijn, die motie aan te nemen. Hij meent dat men gemakkelijker een leeraar voor het gymnasium zal kunnen vinden, wanneer in de vacature voor de kweekschool nog niet is voorzien. De voorzitter zegt dat zich reeds ver scheidene heeren officieus hebben aangemeld tegen de minimumtoelage. Men dient volgens spreker dan toch den heer Plummer te waarschuwen dat hij gevaar loopt met de eene ook de andere betrekking te verliezen. Wat de finautieele gevolgen van de aanneming van dit voorstel zullen zijn, daaromtrent kan spreker zeggen dat die niet nadeelig zullen kunnen zijn. De motie-Vos nu in stemming gebracht wordt verworpen met 20 legen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren Vos en Kaiser. Alsnu wordt tot stemming overgegaan en benoemd de heer Flummer met 16 stemmen. Een stem was uitgebracht op C. F. Ficher, terwijl 5 blancobriefjes uit de bus kwamen. 3°. Benoeming van eene derde onder wijzeres aan de school 3de klasse n°. 3. Wordt benoemd mej. C. F. Ficher met 21 stemmen. Ben blanco biljet was ingekomen. 4°. Benoeming van een derden onder wijzer aan de jongensschool 1ste klasse. Benoemd wordt met 22 stemmen de heer C. W. Deenik. Een blanco biljet kwam uit de bus. 5°. Begrootingen voor 1887 van de niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheid; a het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis; b. het R. K. Armbestuur; c. het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Niemand verlangt algemeene beraadsla gingen te houden, terwijl niemand overeen dezer begrootingen het woord of hoofdelijke stemming verlangt. De begrootiugen wor den du9 goedgekeurd. 6J. Begrootingen voor 1887 van de gesub sidieerde instellingen van weldadigheid. het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis; het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis. c. het Nederlandsch Israëlietisch armbe stuur. Ook over deze begrootingen verlangt niemand het woord of hoofdelijke stemming, zoodat ook deze worden goedgekeurd. 7°. Begrooting voor 1887 van de stede lijke werkinrichting. Wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. 8°. Begrooting voor 1887 van de bank van leei.ing. Wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Nu worden achtereenvolgens zonder dis cussie of hoofdelijke stemming toegestaan: 9°. Verzoek van J. M. Scheffer, om het gymnastieklokaal der school aan de Mare te mogen gebruiken voor het geven van onder wijs in de gymnastiek. 10°. Verzoek van drie regentessen van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis, om ontslag. ilu. Verzoek van M. Palmter bekoming van grond buiten de Ilaagbrug. 12°. Verzoek van den gemeente-apotheker, om verhooging van jaarwedde. De heer Juta vra3gt het woord als lid van de commissie van financien, om mede te deelen dat die commissie gaarne de aan houding van dit punt, tot bij de behande ling der begrooting, zag. Alsnu worden zonder discussie of hoofdelijke stemming toegeslaan 13°. Verzoek van II. L. Feun,tolpachter van den Rijnsburgervliet om schadevergoeding wegens het herstellen van de Kwaakbrug. 14°. Verzoek van H. Feuu, tolgaarder aan het Warmonderhek, om schadevergoe ding wegens het herstellen van de Kwaakbrug. 15°. Verzoek van J. C. Spaargaren, ter bekoming van een gedeelte sloot en berm aan de Uaarlemmertrekvaurt. 16°. Verzoek van P. Gestman, ter be koming van grond aan het plantsoen. 17°. Voorstel tot plaatsing van een ge denksteen van de ramp aan het Steenschuur. De heer Du Rieu kan liet voorstel van burg en weth. niet aannemelijK vinden. Hij zag liever een gedenknaald van een paar meter verrijzen. Hij meent ook dat het inschrift op den steen van den overkant moeielijk zal te zien zijn. De voorzitter wil in elk geval het ge- denkteeken aan de zijde van de Laugebrug geplaatst zienaangezien daar het kruitschip gelegen heeft. De heer Van der Hoeven kan in 't geheel de noodzakelijkheid en zelfs het nut van eene herinnering aan zulk eene droevige gebeurtenis niet inzien. Het is nu eenmaal meer een tijd van monumenten dan van daden. Maar hoe de wenschelijkheid van zulk een monument ver dedigd kan worden begrijpt spreker niet. De voorzitter antwoordt daarop dat anderen weer van een ander gevoelen zullen zijn; de kosten zijn hier zeker niet van over wegenden aard. De heer Du Rieu vraagt uitstel van be handeling totdat de kosten van een naald kunnen worden opgegeven en het dagelijksch bestuur neemt dit voorstel over. In stemming gebracht wordt het aange nomen met 16 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Zaalberg, Van Hoeken, Cock, Knappert, Verster en Van der Hoeven. Daar niets meer aan de orde i9 en nie mand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. LAATSTK BERICHTEN. - Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijnzen: te Wommels, G. Noë, thans te Breskens; te Ouderkerk aan den IJsel resid. Lekkerkerk, J. Blok, thans te Sexbierum; der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Muiden F. A. Rambonnet, thans der dir. bel. en acc. te Buiksloot. De arrondissement» rechtbank te 's Hage kon het op heden vastgestelde nader onder zoek in zake den diefstal van laarzen uit een winkel in de Torenstraat aldaar niet aanvangenaangezien een nieuw opgeroepen getuige niet ter terechtzitting was verschenen. Mr. De V09 van Steen wijk, die in deze zaak het openb. min. waarvan, requireerde uitstel der zaak en veroordeeling der niet- verschenen getuige in de kosten op het uit stel gevallen. De rechtbank gelaste hierop uitstel tot a. s. Maandag en verwees de ontbrekende getuige in de kosten. De rechtbank heeft heden de zaak van den aan de Leidsche pianojuffrouw ten laste gelegden diefstal van een ring met diaman ten, beëindigd met de vrijspaak van de be klaagde. De officier van justitie zal vermoedelijk tegen deze uitspraak in appel komen. De vermetele zakkenrollerij, waarvan op 14 September jl. een in den tram naar Scheveningen gezeten dame, de dupe werd, kwam heden voor de rechtbank te 's Gra- venhage in onderzoek. De 20-jarige H. v. d. H te Scheveningen werd van dien dief stal verdacht onder de volgende omstandig heden. Hoewel de bekl. een plaats tot het eindpunt had genomen, verliet zij reeds in de Keizerstraat den tram. De mevrouw, die reeds onderweg bemerkt had dat aan het horologiezakje aan haar japon werd ge lrokken, miste het gouden horologie toen het meisje uit den tram was gestapt. De bestolene beklaagde zieh daarover aan een paar heeren, die de dienstbode wisten te vinden op eene villa waar zij in betrekking zou komen. Zonder aarzelen gaf zij die ge tuigen het horologie in tegenwoordigheid der dame, terug, hoewel het reeds boven ge bleven was in de zak van den japon, die zij na het gebeurde met een andere rok vermoffelde. Het juffertje bekende de ontfutseling, tot vertooning er bijvoegende, dat zij het ge- stolene voorwerp niet zou hebben verkocht maar gedragen. De haar toegevoegde verdediger mr. Ma zel trachtte na de vordering van het O. M. tot oplegging aan bekl. van 4 maan den gevangenisstraf bij de rechtbank de overtuiging te vestigendat geen ander doel dan de vurige begeerte naar het bezit van een horologie, deze, overigens vertrouwbare jeugdige dienstbode tot dezen onbedacht- zamen stap had geleid. Daargelaten dat 't bij hem volstrekt niet vaststond dat zij de daad met bewustheid zou hebben gepleegd, zoodat op grond van ontoerekenbaarheid ont slag van rechtsvervolging was uit te spreken, verzocht pl. een lichte straf, gezien de gun stige antecedenten, de jeugd van de bekl. en het gemis van nadeel wegeus teruggave van het horologie. De uitspraak werd be paald over 8 dagen. In de gisterenavond door de afdeeling 's-Gravenhage en omstreken der Nederland- sche maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde gehouden vergadering besloot deze als juryleden voor de in December door de afdeeling te houden tentoonstelling uit te noodigen de heeren: H. Witte te Leiden, J. H. Kottman te 's Hage, O. J. Van de Haer te Arnhem, J. Mater te Leiden, H. J. Van Heijst te Wijk bij Duurstede, J. C. Van Groenewegen te Amsterdam, H. W,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2