NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze Courant verschijnt, dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 22 October 1886. - N°. 249. A O VER TEN TIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BRUID EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.CO. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstecw 6. STADINIEUWI. Algemeen verslag: van het verhandelde tn de sectiën van den gemeenteraad. UITGAVEN. (Vervolg.) Onderhoud van straten en pleinen. Nog eens werd besproken het niet op de begroo ting plaatsen van het gewone bedrag van f 10.000 voor vernieuwing der straten. Met leedwezen zag men dit gemis, terwijl vele straten en in de eerste plaats de Morsch- straat, voor herstel in aanmerking komen. Het wordt een plicht geacht tegenover het nageslacht de bestrating in voldoenden staat te houden. Er werd gevraagd of althans voor bovengenoemde straat niet al vast een deel der 75000 keien zouden kunnen wor den gebezigddie volgens deze begrooting zouden worden aangeschaft. Dat voor straatnaamborden f 180 in plaats van f 100 was uitgetrokken vond zijn reden in de betere hoedanigheid dier bordjes die nu van lava in plaats van geëmailleerd ijzer zullen worden gemaakt. Ook over het dralen bij het herstel der invalgaten werd geklaagd. Ook werd gevraagd waarom voor ondergrond der bestrating steeds zand en geen grint werd gebezigd. Wat betreft het niet voorkomen op de begrooting van den post van f 10.000, ver wijzen burg. en weth. in hun antwoord naar de algemeene beschouwingen. Het aantal van 75000 keien is geheel benoodigd voor de gewone herstellingen. Bovendien zou slechts een zeer klein gedeelte van de Morschstraat daarmeê kunnen worden vernieuwd. Zoodra invalgaten worden waargenomen wordt daar van door de politie kennis gegeven en wordt een en ander zoo spoedig doenlijk hersteld. Het gebruik van grint als ondergrond der bestrating zou eene belangrijke uitgave vorderen. Bovendien is na ingesteld onder zoek gebleken dat het bezigen van grint als zoodanig bij geen deskundige bekend is en dat daarvan herhaaldelijk verzakkingen het gevolg zou moeten zijn. Onderhoud van wegen en voetpaden. Naar het oordeel van enkele leden liet het toezicht en de herstelling der zitbanken aan de singels en op het Plant soen wel wat te wenschen over. Het voorstel tot het plaatsen van 380 nieuwe Ypenboomen aan den Hoogen Rijn dijk gaf aanleiding tot de vraag of die hoo rnen noodzakelijk moesten worden gerooid; zoo niet dan zou men ze willen behouden om den welstand van den weg. Burg. en weth. antwoorden dat de zitbanken door baldadigheid veel te lijden hebben, ook bij het beste toezicht. Het voornemen bestaat de banken, zooveel noodig, voor den aan vang van den volgenden zomer te doen ver ven. Wat betreft de boomen aan den Hoogen Rijndijk: vele beginnen te verstervenwaar door doode takken en geheel bladerlooze toppen zich vertoonden. Het rooien en doen vervangen i9 dus zeer wenschelijk. Onderhoud van wandelplaatsen en plant soenen. Met den aanleg van het park en de eerst late openstelling werd de ingenomenheid betuigd. Aan vermeerdering van banken be slaat groote behoefte; de aankoop van ban ken zou successivelijk kunnen worden ge vonden uit de voor den aankoop van hees ters uitgetrokken f 800. Onderhoud van bruggen. Inlichting werd gevraagd omtrent de her stelling van de brug aan de Oude Heeren gracht tegenover de Ververstraat, die toch naar men meende onlangs herstelling had ondergaan en er nu goed uitziet, alsmede omtrent de plaatsing van nieuwe opzettoe- stelien aan de Groote Havenbrug, welke brug nog niet oud kan genoemd worden. Het antwoord daarop luidt aldus: De toestand van eerstgenoemde brug wordt in derdaad gevaarlijk hoewel indertijd voor- loopige herstellingen daaraan gedaan zijn. Onder- en bovendek is slecht en de oniler- deelen der poorten en andere integreerende deelen zijn verteerd. Eene vernieuwing van het bovendek zou in elk geval noodig zijn. Overigens is 't niet deze brug die onlangs belangrijk hersteld is, maar de nabijgelegen ophaalbrug over de Langegrachtwelke brug evenwel binnen enkele jaren mede eene ver nieuwing zal vereischen De nieuwe op jet- toestellen aan de Havenbiug zijn bepaald noodig, terwijl aan die brug in de laatste vijf jaren geene herstellingen hebben plaats gehad. Wordt vervolgd). Tot correspondeerend lid van de Kon. Natuurkundige Vereeniging in Ned.-Indië is benoemd de heer dr. P. P. C. Hoek alhier. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1811) van Liszt. Sterfdag (1859) van L Spohr. Door het tijdschrift „Chorgesang" werd in no. 2 van den jaargang 85/86 een prijsvraag uitgeschreven, betreffende een lied voor meerstemmig mannenkoor; onder de bekroonden behoort ook onze landgenoot Alex. W. A. Heyblom, voor zijn „Friedhof lied", gedicht van Müller Van der Werra. Er waren 400 antwoorden ingezonden. (Caecilia). Te Bprlijn zal worden opgevoerd „Beim Thee", blijspel in 1 acte van Sara Halzler (mevr. Kainz). Een concert van de Philh. Gesellschaft te Berlijn, gewijd aan het aandenken van Liszt, bracht 2000 Mk. netto op; deze som zal naar Weimar worden gezonden vooreen Liszt-fonds. Dyiia Beuraer zal in twee concerten hij Kroll te Berlijn optreden. Bij de uitgevers D. Van Sijn Zoon te Rotterdam is het proefnommer verschenen van een Geïllustreerd Volksblad voor Nederland. Hoewel Possart voor elke feestelijkheid bij gelegenheid van zijn 25 jarig jubilé als tooneelspeler had bedankt, werd hem eergiste renavond na het derde bedrijf van „Die llüuber" namens het Duitsche personeel van het Grand Théatre, door den heer L'Hamé, een fraaie lauwer-bloemkrans aangeboden, met eenige toepasse'ijke woorden. Zoowel na het eerste bedrijf, als na het slotwerd de groote kunstenaar met lauweren en bloemen in onderscheiden smaakvolle vormen geëerd. Zijn kleedkamer was met groen en opschrif ten getooid. (Ilbl.) Christine Nilsson i9 te Parijs; door een hevigeu aanval van bronchitis moest zij afzien van een kunstreis door Spanje en Portugal, ouder directie van Strakosch. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Door de arrond.-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling van de opengevallen be trekking van kantonrechter te Medemblik, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. II. Crommelin, mr. E. Van Popta en mr. L. D. W\ Losecaat Vermeer, griffiers bij de kantongerechten te DoesborgliGorinchem en Terborg. (5/ -Ct.) De staatscommissie voor den landbouw heeft besloten hare zittingen niet in het openbaar te houden. De 24ste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal met de nagiften van f 102 636.196, zijnde de opgave van 600 locale comité's waaronder Leimuiden met Bilderdam f 17 69*. Zevenhoven met Noorden, Nieuwkoop, Acht tienhoven, Westvcen, Ter Aar, Aardam, Laugeraar en Korteraar f 121.13s; Voor burg f5; Hazerswoude-Rijndijk met Kou dekerk en Groenendijk f94.51; Wassenaar f 100; Bodegrave f 2 50. Het ter inschrijving aangeboden bedrag der Nederlandsche Landbouwbank is niet ten volle geteekend. Er worden echter po gingen aangewend het ontbrekende aan te vullen en aldus het tot 9tandkomen der zaak te verzekeren. De Martha-stichting te Alfen aan den Rijn, heeft blijkens het jaarverslag, van 8 Mei 1885 tot 7 Mei 1886 ontvangen f 12,920,99 J, uitgaven f 14,693,34, nadeelig saldo f 1772.34f. Door eene aanzienlijke gift, groot f 17,000, werd het bestuur in staat gesteldeene tweede inrichting voor 200 verwaarloosde jongens en meisjes te bouwen, die nog bij het einde van dit jaar zal worden geopend. Door het toenemend getal verpleegdeu zal voortaan in eigen on derwijs worden voorzien en een onderwijzer worden benoemd. Op de oude inrichting rust nog een schuld, groot f 2969,27, die tot heden niet is kunnen worden afgelost. Gisterenavond is aan het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te's-Gravenhage voor den directeur der Fransche opera beslag gelegd op de recette van de voorstelling door den troep-Schürmann van de Fiacre 117, op grond dat de heer Desuiten schadever goeding vordert van den heer Schürmann, wegens niet nakoming zijner verbintenis, om verleden jaar hier Patti te laten optreden. Domela Nieuwenhuis is niet om aan de gevolgen van zijn eventueele veroordeeling te ontkomen, naar Bazel uitgeweken, maar heeft zijn zoon, die te Lausanne zijne studiën zal voltooien, daarheeu gebracht. FEUILLETON. 40.) Alle wrok tegen Dora had hij reeds lang opgegevenhij gevoelde slechts diep mede lijden met. haar en hij betreurde, dat zij zich tot zulk een heilloozeu stap had laten verleiden. Het stond bij hem vast, dat Mendoza haar hiertoe alleen met hebzuchtige bedoelingen had verleid. Wat zou het lot zijn van het ongelukkige kind, als Mendoza vernam, dat hij zijn vrij heid had opgeofferd aan een meisje, dat slechts een huwelijksgift van eenige duizende dollars zou medebrengen, terwijl hij meende, eene rijke erfgename te hebben gehuwd. Brandon had reeds lang geweten, dat zijne eenige zekerheid slechts afhing van eene verbintenis zijner dochter met den jongen Graham, en de gedachte maakte hem bijna waanzinnig, dat zijn blind vertrouwen op de eer van een man, wiens verleden hem on bekend was, en die tot zijne aanbeveling slechts innemende manieren en een beschaaf den omgang had, hem bijna aan den rand van den afgrond bracht. Het zou nog een jaar duren, voorbijzijn voogdijschap zou nederleggen en aan zijn pupil rekenschap en verantwoording doen zou van diens vermogen. Toen het geld van zijn overleden vriend in zijne handen was over gegaan, had hij aan Lilburue, Frederiks oom, een door de rechtbank geviseerd be wijs van de grootte der somdie hij had overgenomen, doen toekomen. Nu de hoop, om Frits Graham tot schoon zoon te krijgen, was verijdeld, wilde Bran don nog eene laatste poging in het werk stellen, om het dreigende gevaar af te weren, door met het overschot van zijn vermogen te speculeeren. Zoo velen was dit reeds ge lukt, waarom zou hij ook geen succes heb ben? Als het echter mislukte, had hij besloten, het medelijden van zijn pupil in te roepen, en met hem eene overeenkomst aan te gaan die hem voor den bedelstaf en een bevlekten naam zou vrijwaren. Het was geen wonder, dat hij met zulk een zwaren last op de schouders dagelijks bleeker en magerder werd en zijn haar in deze dagen van angstige spanning sneeuwwit werd. Hij had mevrouw Bell eenmaal gezien, maar gevoelde zich te zwak om haar verwijten te doen over hare zorgeloosheid, terwijl hij er zich zelf van beschuldigde. Zij was ge durende verscheidene dagen ziek geweest, maar de aankomst van haar verloofde, had als een wondermiddel gewerkt en gaarne stemde zij toe om hem zonder verwijl te huwen en met hem naar het Westen terug te keeren. Op een vroolijken September morgen werd zij met Hart in den echt vereenigd. Vóór haar vertrek droeg zij Brandon op, nog vele hartelijke groeten aan Dora te doen, en haar te zeggen, dat, zoo zij ooit eene vriendin noodig had, zij zich tot hare voormalige onderwijzeres zou wenden, die alles iu het werk zou stellen om te toonen, dat zij haar oprecht bemind had. Brandon herhaalde later aan Dora woor delijk deze boodschap Een treurig voorgevoel zeide hem, dat zijn kind eenmaal zulk een steun zou noodig hebben. Terwijl dit in New York geschiedde, ver borgen de vluchtelingen zich in hun roman tisch huisje aan het stand. Mendoza had Dora gedurende de vaart een langen, donkeren mantel omgeworpen, een dichte sluier ver borg haar aangezicht; op die wijze voorkwam hij, dat zij door eene beschrijving van haar uiterlijk en hare kleeding werd herkend. In de eerste oogenblikken van hunne vlucht was Dora's opgewondenheid z66 groot, dat Mendoza voor hare gezondheid vreesde. Door zijne teedere woorden en vurige blikken ge lukte het hem eindelijk, haar gerust te stellen en spoedig meende Dora, dat het voor haar de grootste zaligheid was, haar hoofd op zijne breede bor9t te leggen, die haar nu voor eiken tegenspoed zou vrijwaren. Het eerste doel van de reis van Mendoza was een stadje in de nabijheid van New- York, waar hij met Dora den geestelijke der Anglikaansche kerk opzocht, dien hij zijn wensch mededeelde, om zoo spoedig mogelijk te huwen, waarvoor hij eene rijke belooning aanbood. Toen de onherroepelijke woorden werden uitgesproken, die beiden zoo spoedig zou den berouwen, begon Dora op nieuw hevig te beven en met wankelende schreden volgde zij Mendoza in het hötrlwaar hij reeds vroeger een kamer had besteld. Zij namen hiervan zoo kalm bezit, dat niemand in het huis vermoedde, dat het dat paar was, waaromtrent men een telegram uit New-York had ontvangen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1