BINNENLANDSCHE BERICHTEN. msi m 'mm mm moz mm *ez mrz mm wlj ruk. jm. nr tp» het „plaudite, toe maarwerd door spre ker niet te vergeefs den hoorders toege roepen. Behoeven we deze nattige en tevens goedkoope wijze van uitgaan (25 ets voor geheel den winter) nog aanbevelen; ons dunkt dat daarvoor de reputatie reeds te veel gevestigd is. In de bus van het postkantoor alhier is gevonden een bankbiljet van 100 gulden in een open envelop, zonder adres. Door de politie alhier is ter beschik king der justitie te Haarlem gesteld een persoon die alhier trachtte eene hoeveelheid champagne van de hand te doenwelke wijn bleek ontvreemd te zijn uit eene tijdelijk onbewoonde villa onder Bloemendaal. De man, 63 jaar oud, heeft verscheidene von nissen ondergaan. Door haar is ter beschikking der mili taire autoriteit gesteld een tamboer van 't garnizoen te Haarlem, die zich alhier aan diefstal van eenige portemonnaies uit een winkel had schuldig gemaakt. Op haar verzoek is door de politie te Utrecht aangehouden zekere D. L.die al hier geld van eene doofstomme had ont vreemd. J1. Maandagavond heeft de politie al hier een einde gemaakt aan eene onderlinge vechtpartijdie aan den Stillen Rijn plaats had, waarbij zekere H., schipper te Oegst- geest, zeide, dat hem vijf muntbiljetten waren ontvreemd. Allen daarop aan 't bu reel gebracht, zijn zij gevisiteerd, doch werden er geen biljetten op hen bevonden, zoodat kan worden vermoed, dat H. die biljetten heeft verloren. Mochten deze door iemand zijn gevonden, dan wordt men verzocht ze aan 't bureel van politie te bezorgen. De anderen staan gun stig, doch 11. minder gunstig bij de politie alhier bekend. Bij het heden te 's Hage gehouden akte-examen is als onderwijzer toegelaten de heer A. Van As van Leiden. Men schrijft onsGeheel Europa ver keert dezer dagen in rust wat het weer betreft. Een gelijkmatige luchtdruk zwakke wind en zonneschijn, met een temperatuur op den middag van bijna 60° E.doen veel eer aan September denken. Daarbij liet de aangekondigde storm, ook op onze kusten, zich wachten. Zulk weer lokt naar buiten en de schilders zetten zich hier en daar dan ook nog ongestoord neer om studies te ma ken en van de herfsttinten partij te trekken. Wel is waar kan het spoedig gedaan zijn; als wind of nachtvorst volgen, wordt aan het groen de laatste slag toegebracht. Het vee graast echter overal nog rustig in de weide en het heeft geen gebrek; een voor recht, als November nadert, dat gewaardeerd mag worden. Het vorige jaar toch om dezen tijd was het meeste vee reeds gestald en die dit uitstelden op hoop van ander weer, werden door wind en aanhoudenden regen genoodzaakt eieren voor hun geld te kiezen. UIIVERI1TEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer C. Winkler, geb. te Asperen, na verdediging van zijn academisch proefschrift getiteld: „Beschouwing van den tremor bij paralysis agitans." nVZIEH, LETTERED EN KUNST. Geboortedag (1790) van De Lamartine. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Zeist29 Oct., 7} u. Kerkgebouw- der Broedergemeente. Paulus, F. Mendels sohn Bartholdy. Solisten: Mej. Cath. Van Rennes, sopraan; de heer J. J. Rogmans, tenor; de heer jhr. F. v. R.bas. Direc teur de heer J. N. W. C. A. Ruygrok. De Philharmonic-Club te New-York heeft Gernsheim opgedragen een sextet te componeeren, dat in de muzieksoirees der club zal worden uitgevoerd. De heer Schürmann vangt eerstdaags met een gezelschap Fransche tooneelspelers eene reis door ons land aan. Gegeven wordt het in de Variétés te Parijs opgevoerde stuk „La Fiacre" 117. Men verneemt, dat binnenkort te Utrecht een nieuw dagblad de Mor gen-Tost zal verschijnen onder redactie van den heer mr. P. Brooshooft. Het kapitaal is reeds geheel gevonden. De firma Van Druten te Utrecht zal zich met de uitgave belasten. Tegelijkertijd dat te Parijs het stand beeld van Berlioz onthuld werd, geschiedde dit te Dijon met bet standbeeld van den beeld houwer. Rude was oorspronkelijk smid, daarna huis schilder en eindelijk beeldhouwer Rude. Het standbeeld van maarschalk Ney te Parijs is o. a. van zijn hand. Rude was Grand-prix de Rome. Bij de gisteren in het kiesdistiict Sneek plaats gehad hebbende herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten- generaal zijn uitgebracht 4063 geidige stem men Gekozen de heer mr. P. J. G. Van Diggelen (1.) met 2US6 stemmen. De heer mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (a. r.) bekwam 1977 stemmen. Door den minister van oorlog is van de verschillende regimenten infanterie eene opgave gevraagd van kapiteins (bij voorkeur ongehuwd) die geschikt en genegen zijn om in het volgende jaar te worden gedetacheerd bij het leger in O.-I. Blijkens bij het departement van ma rine ontvangen telegrammen, zijn in den morgen van den 19den dezer Zr. Ms. schroef stoomschepen 1ste en 4de klasse Zilveren Kruis en Sommelsdijk, respectievelijk onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys en den kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, eerstgenoemde St. Catharina Point (eiland Wight) gepasseerd en laatstgenoemde van Harwich vertrokken, tot voortzetting der reis. Aan boord van beide bodems was alles wel. - St. Ct Met het stoomschip Gelderland zal 23 October aanstaande, 's morgens te 9t uur, eeue brievenmaal worden verzonden van Rot terdam naar Padang en Batavia. Naar men aan het V. D. mededeelt, wordt het van regeeringswege wenschelijk geacht, om bij gelegenheid der verbouwing van station-Roosendaalaldaar een ontsmet tingslokaal te manen, waarin reizigers, uit Belgie komende en die gedragen onderklee deren met zich voeren, geschikte gelegen heid zullen vinden om die te ontsmetten. Prof. Pekelharing en dr. Winckler, van regeeringswege naar Oost-Lndië afge vaardigd om een onderzoek in te stellen naar de berri-berri, zullen Vrijdag over Mar seille de reis aanvaarden. De le luit. V. H. Klijnsma, van het 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlemis overge plaatst bij het 3e reg. inf. en ingedeeld bij de le comp. 4e bat. te Vlissingen. Op het terrein der werkzaamheden van het nieuwe station der Hollandsche spoor wegmaatschappij te VGravenhage, ontspoor den gisterennamiddag eene machine en eenige zaudwagens. Het materiaal werd zwaar be schadigd; de machinist en stoker sprongen nog tijdig van de locomotief. Een onderzoek naar de oorzaak is reeds ingesteld. Het hakken en rooven van netten op zee gaat steeds voort, de roovenjen worden nu begunstigd door de donkere nachten. Van stuurman D. Van Beelen, voerende de SCH. 31, de Alida Elisabeth, reeder Simon Dijk huizen van Scheveningen, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag, 12 en 13 Oc tober, ouder de Engelsche kust een vleet afgehakt van 37 netten, ter waarde van ruim f 1700, door een onbekend schip, zonder vuren, en waarvan alleen aan de zeilen te zien was dat het een vischsmak was van Ostende. Vruchteloos heeft schipper Van Beelen naar het eigendom van zijn patroon gezocht. Geen enkele marinekruiser was voor of na het gebeurde te zien. Vele Belgische schepen zijn er op ingericht om de haringnetten te vernielen; zij hebben daartoe voor aan den boeg een drieklauw of zeeduivel, niettegen staande zulks bij de wet verboden is. Wan neer geen krachtiger maatregelen genomen worden, zal menige reeder totaal geruïneerd worden. (Fad) Uit 's-Gravenhage meldt men aan de Arnh. Ct., dat op het verzoek om gratie, door Kloppers ingediend, afwijzend is be schikt. Krachtens een wijziging der politie verordening te Overschie zal de burgemeester dier gemeente voortaan de verspreiding van drukwerken enz. kunnen verbieden als die tot rustverstoring aanleiding kan geven. Dezer dagen is door tusscheukomst van een antiquair een gobelin-behang uit een heerenhuis aan de Wolwevershaven te Dordrecht verkocht voor eene som van f3500. Binnenkort zal te Amsterdam, in de zaal van het Tolhuis, een tentoonstelling worden gehouden van goederenuit de Lutine opgehaald. De opbrengst komt ten bate van het „Willem Barendsfouds", zoodat een vergaan schip nog zal dienen om het lot van oude zeelieden of dat van de nage laten betrekkingen van verongelukte zee lieden te helpen verzachten. Een stuurman van een der oorlogs schepen welke te Helder liggenbelast met het halen en brengen der brieven aan het postkantoor te Helder, heeft de hem door den postambtenaar toevertrouwde postwissels ten eigen bate geïnddoor er valsche hand- teekeningen op te plaatsen. Met het geld is hij verdwenen. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Ter schelling In de afgeloopen week werd niet op het wrak der Lutine gewerkt. Bij het nazien der buizen van de stoomschelpenzui- gers Fries'and en de Tijd, werd bevonden clat zich daarin bevonden l goudstuk26 Spaansche matten, 1 halve dito, 2 koper stukken en eenige koperen spijkers. Tevens is deze week besloten, het werken op de Lutine uit te stellen tot het volgende voorjaar Maandagavond te ongeveer tien uur is te Utrecht op het terrein van de Centraal spoorwegm. een man ondereen trein gekomen, die men bezig was achteruit te zetten. De ongelukkige is terstond overleden, daar zijn hoofd verbrijzeld was. Te Arnhem worden pogingen in 't werk gesteld om te komen tot de oprichting van een volksgaarkeuken en kosthuis. Het initia tief daartoe is genomen door de commissie tot uitdeeling van warme spijzen aan onver- mogenden en door de vereeniging tot ver schaffing van voedsel aan leerlingen van kostelooze scholen. Te Wannepeiveen is het kind van een landbouwer overleden ten gevolge van het eten van de vruchten van de vergiftige Zwarte Nachtschade (solanum nigrum.) Dit is eene plant, die veelvuldig langs wegen en tuinen wordt aangetroffen en thans met rijpe en onrijpe bessen getooid is. Gelijk bekend is, werd in de vorige week te Oldenzaal een diefstal gepleegd met inbraak, waarbij verscheidene zilveren voor werpen zijn ontvreemd. Gisteren zijn twee personen te Zwolle gevaukelijk binnenge bracht, die zich bij de politie te Meppel aangegeven hebben als de daders van dien diefstal. Zij zijn uit Duitschlaud afkomstig. De 21-jarige Marie 1)., van Gariner- wolde, die Dinsdag jl. door de arrond.- rechtbank te Assen wegens diefstal van eene japon tot 2 J jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, is in de gevangenis plotseling krankzinnig geworden, en dientengevolge overgebracht naar het krankzinnigengesticht te Medemblik. In bijna alle Drer.tsche dorpen en ge huchten is een deel der arbeiders thans dagelijks bezig aan het vangen van lijsters. Door sommige lijstervangers te Borger zijn drie- en vierduizend stroppen uitgehangen. In alle richtingen worden de bosscheu door kruist, en zelfs de verst afgelegene worden bezocht. Dit jaar echter was de lijstervangst tot nog toe niet bij uitstek gunstig. Er zijn nog geen groote vangsten gedaan, en de prijzen laag, daar men slechts 6 cent be steedt. Met de tegenwoordige weersgesteld heid, regen en wind, verwacht men betere vangsten. Menigeen denkt uit de lijster vangst een goede spaarpot voor den winter te halen. Veertien dagen geleden is te Harlin- gen een knaap (leerling der H. B. S.) die wegens verzuim eene niet onbelangrijke hoe veelheid stralwerk van een zijner leeraren had ontvangen, weggeloopen en vruchteloos hebben de bezorgde oudeis naar alle zijden getelegrapheerd om de plaats van zijn ver blijf op te sporen. Eindelijk kwam Zater dag bericht uit Bremerhaven, dat hij daar was gearriveerd en den geheele weg, men zegt vau Leeuwarden af, geloopen had. De vader heeft 'hem van daar gehaald. De knaap, die althans wat practische aardrijkskunde betreft zijn leeraar kon tevreden stellen, wilde zich op een schip verhuren. De vogelaars hebben dit jaar in Zuid- Limburg de handen vol werk. Voornamelijk zij, die zich bezig houden met het plaatsen van lijsterstrikken, maken goede zaken. De kramsvogels treft men bij troepen in de bos scheu aan en worden in grooten getale ge vangen. Men vindt er gretig koopers voor tot 9 a 12 ct. per stuk. 'sGRAVENUAGU. Door Z. M. is aan den heer W. J. Jolley, koopman in Curasao, vergunniug veileeud tot aanneming van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den presideut der Vereeuigde Blaten van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tot kanton rechter te Heerlen, jhr. mr. L. H. L. J. Van der Maesen de Sombretf, thans ambte naar vau het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arroud. 's Hertogen - bosch, voor de kantons 's Hertogenbosch, Oss, Heusden en Waalwijk, ter staudplaats 's Uertogenbosch, en tot officier van jusutie bij de arrond.-rechtbank te tleereuveeu, mr. T. G. 11. Reitsma, thans subst.-olücier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Gro ningen. Door Z. M. is aan G. Pattison, met ingang van l April 1387, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg. Bij Zr. Ms. besluit van 17 October 1886 n°. 18 is benoemd tot lid van het college van regenten over de gevangenissen te Groningen W. J. Roelfsema, lid van den gemeenteraad en van de kamer van koop handel aldaar. 7 Door Z. M. zijn, met ingang van 1 November 3 886 benoemd: tot commies der posterijen van de vierde klasse J. G. Van Bruggen, thans surnumerair der posterijen; en tot commies der posterijen van de derde klasse E. T. J. Dinauxthans commies der posterijen van de vierde klasse. De minisjsr van koloniën zal op 22 dezer geen audiëntie verleenen. LAATSTE BERICHTEN. Door de synode der Nederd. Hervormde kerk is heden benoemd tot kerkelijk hoog leeraar te Utrecht dr. E. H. Van Leeuwen, predikant te Zutphen. De hooge raad zal Woensdag 27 dezer in algemeene openbare vergadering bijeen komen ter installatie van den nieuwbenoem- den raadsheer in het college mr. A. P. Th. Eyssell. Het cassatieberoep van den socialist Belderok, tegen zijne veroordeeling door het gerechtshof te Amsterdam, zal 9 No vember a. s voor den hoogen raad worden behandeld. Domela Nieuwenhuis is in het begin dezer week buitenslands gegaan en bevindt zich vermoedelijk te Basel (Zwitserland). Twee van de vermoedelijke daders van den brutalen diefstal van horloges, te Hoorn gepleegd, zijn te Amsterdam opgespoord en in hechtenis genomen. Daarop is het grootste gedeelte van den geroofden buit in de Riet landen onder den grond bedolven gevonden bij een horlogemaker zijn ook een aantal der gestolene horloges in beslag genomen. (Hbl.) PER TELEGRAAF. RUSTSCHUCK, 20 Oct. Kaulbars heeft tot het Bulgaarsche gouvernement eene nota gericht, waarin hij protesteert tegen de handelingpn van de Bulgaarsche autoriteiten tegenover Russische onderdanen, in Bulgarije wonende. Als deze feiten zich herhaalden, zouden zij ernstige gevolgen na zich slepen. GEMENGDE BERICHTEN Een vliegende storm teisterde van Vrijdag op Zaterdag de kusten van Ierland en Engeland. Kapitein Bruins van de Bur gemeester Den Tex verklaarde in het Kanaal zelden zulk eene zware zee te hebben gehad. In Engeland was men dien dag zeer on gerust over het transportschip Tyne, dat Donderdagavond, met zevenhonderd man aan boord, Portsmouth had verlaten. Gelukkig is het schip echter volgens de laatste berichten, den volgenden dag bij Plymouth gezien. Het aantal berichten in de Engelsche bla den over de schade in Engeland en Ierland door den storm aangerichtis legio. Zuid- Wales is het meest geteisttrd. Daar wasten de beken tot rivieren, de rivieren tot ware zeeën. Het vee zag men door den stroom mee gevoerd; de huizeD liepen onder; honderden boomen werden ontworteld. Óp de lijnen der Great Western Spwmy., tusschen Aber- dare en Mountain Ash, stond drie voet water zoodat het verkeer gestaakt was. Talrijk zijn in die streek de huizen, wier daken door den wind werden meegenomen. Over een groot gedeelte van noorde lijk Frankrijk heelt Vrijdag en Zaterdag een hevige storm gewoed. Te Parijs daalde de barometer tot 735 millimeters en te Havre tot 725 millimeters. Vooral deze laatste stad werd hevig gehavend. In den boulevard Maritime is een gat geslagen van vijftig meters lengte. De dijk is beschadigd, lantaarns zijn omgewaaid en de omgeworpen schoorsteenenweggerukte afsluitingen en ontwortelde of in tweeën ge spleten boomen ziju ontelbaar. De storm was van een overstrooming ver gezeld, waardoor de benedenstad onder water gezet werd. In de wijk Saint Franpois gin gen de wagens tot aan de naaf door het water. Alle gemeenschap tusschen de reede en den vasten wal was afgesneden. Van een Engelsche stoomboot sloeg een golf alles van dek, waarbij vijf zeelieden verdronken. Ook in andere zeeplaatsen heeft de storm gewoed, maar niet zoo hevig als te Havre. Het lijk der sedert eenige weken ver miste gravin von Arnim is, naar men dd. 17 dezer uit Baden-Baden meldt, in de Murg, niet ver van Weiszenbach, gevonden. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Samarang is 18 October van Rotterdam te Batavia aangekomen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2