NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant Deze Courant verschijnt <1 ae 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. Donderdag 21 October 1886. N". 248. 200e Jaargang. Van i6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze Ier algemeene kennis Ie. dal hel brugje in de Oude llecren- graclit nabij de Zwemplaats, van aansl. Donderdag 21 October af, gedurende veertien dagen, voor de passage met rijtuig zal zijn afgesloten, 2e. dal de vaart door liet Lcvcndaal op Donder dag 21 October aanst. van de zijde van den Zoeterwoudschen Singel zal af gesloten zijn. Burgemeesler en Wel houders voornoemd, DE KVNTER, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Oclober 1886. 8TADINIEUWI. Door Z. M. is aan den heer Z. Beyl gewezen commandant van de militaire straf gevangenis nabij Leiden, verleend een pen sioen ten laste van den staat van f 1467 'sjaars, en zulks op grond van artt. 3,22, 37, 43, 47 en 57 der wet betreffende da burgerlijke pensioenen, laatstelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873 (Sibl. n°. 64). Algemeen verslag van liet verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad. INKOMSTEN. Vervolg Bijdrage in de kosten van het kantonnaal huis van bewaring. Nu krachtens de wet van 3 Jan. 1884 bij kon. besluit is bepaald dat teLeideuzal gevestigd zijn een huis van bewaring, werd gevraagd of voor het gebruik te dien einde van het aan de gemeente behoorend gebouw genaamd Gravenstein geen huur van het rijk kan worden bedongen. In antwoord daarop wordt door burg. en weth. meêgedeeld dat aan den minister van justitie is medegedeeld dat die vraag zich in de sectiën heelt voor- Wordt de zienswijze door den minister gedeeld dat eenige vergoeding billijk zou zijn, dan wordt tevens Z. E. in overweging gegeven den huurprijs te doen vaststellen door eene commissie van deskundigen van wege het rijk en de gemeente aan te stellen. Bijdrage van het rijk in de kosten van het gymnasium. Ten gevolge van de verhooging van de raming der opbrengst van het schoolgeld met f 1700 zal deze post met f 850 moeten worden verminderd, daar het rijkssubsidie de helft bedraagt der kosten, na aftrek van de schoolgelden. Aandeel van de gemeente in de winst der Leidsche duiuwatermaatschappij. Enkele leden meenden te hebben opgemerkt dat herstel lingen van duinwaterbuizen, die door de maatschappij moeten worden verricht, niet zoo spoedig werden uitgevoerd als vroeger en dat daarbij wel eenige vertraging was waar te nemen. De vraag rees of zulks ook in verband kon staan met de inkrimping van personeel waartoe onlangs was overge gaan. Hierop kwam 't volgende antwoord. Voor eeuigen tijd heeft de directie der Duinwaterleiding geannonceerd dat voor wer ken aan de leiding binnenshuis de belang hebbenden zich tot de particuliere industrie behooren te vervoegen, vermits nu de wa terleiding gedurende geruimen tijd in wer king is, daarin op deze wijze voldoende kan worden voorzien. Het personeel der maat schappij, tot dusveire met dit werk belast, is dan ook sedert belangrijk verminderd. Wat nu aangaat den aanleg of de herstel ling van zoogenaamde dienstbuizen in de straten is het ons niet bekend dat daarbij meer dan noodig is vertraging plaats heeft. De nieuwe aansluitingen bedragen in den regel ongeveer gemiddeld één per dag in het jaar, tot uitvoering waarvan voldoend personeel ter beschikking staat van de di rectie. Intusscheu is het mogelijk dat enkele malen vele aanvragen, hetzij voor aanleg, hetzij voor herstelling tegelijkertijd zijn in gekomen, in welk geval uit den aard der zaak niet onmiddellijk aan aller verzoek kon worden gevolg gegeven. UITGAVEN. Jaarwedde van den concierge en van de boden. Gaarne zou men de op dit artikel voor gestelde verhooging van f 300 zien gesplitst en wenschen te vernemen hoeveel, bij aan neming van het voorstel tot verhooging, ten behoeve van den concierge en hoeveel ten behoeve van buitengewone hulp in geval van ziekte enz. zou worden uitgekeerd. Het antwoord daarop luidt dat voor beide doeleinden f 150 zal worden berekend; de laatste f 150 te beschouwen als een crediet, waarvan alleen gebruik zal worden gemaakt wanneer aan buitengewone hulp dringend behoefte bestaat. Kosten van het onderhoud raadhuis. Blijkens de rekening over 1885 was op dit artikel over genoemd dienstjaar f 392.806 meer uitgegeven dan geraamd was; in de gedrukte verantwoording van burg. en weth was die meerdere uitgave toegeschreven aan e meerdere kosten besteed aan het ontdoen van de verflaag van den gevel. De raming van de kosten voor het weg nemen van de verflaag van het raadhuis was voor Ih85 f HOU, terwijl daarvoor is uit gegeven f 1489 606, als f 1436,296 voor arbeidsloon en f 53.31 voor leveranties. De raming is alzoo met f 89 606 overschreden. Bezoldiging van den gemeente-veearts. Naar aanleiding van de bij dit artikel gevraagde inlichtingen werd geantwoord dat het bezit van een gemeente-veearts, die op de veemarkten voortdurend toezicht hield, voor de gemeente van het hoogste belang was, met het oog op den voortdurenden bloei der veemarkten die steeds in omvang toenemen. In het antwoord daarop van burg. en weth. lezen we 't volgende: Bij de vaststelling van de begrooting voor 1876 i9 tot de aanstelling van een gemeente veearts op eene jaarwedde van f 400 beslo ten, terwijl alstoen is ingetrokken de toelage ad f 300 aan den veearts, belast met het toezicht op de beestenmarkt. Aan den veearts is daarop de verplichting opgelegd om het gemeentebestuur in alle voorkomende gevallen, desverlangd, te die nen van bericht en raad en het noodige on derzoek in te stellenwaarvoor vroeger declaraties konden worden ingediend. Het bezit van een gemeente veearts is, zooals ook in de seclies werd opgemerkt, van groot belang voor den bloei van onze veemarkten, aangezien deze als gemeente ambtenaar in voorkomende gevallen met meer kracht kan optreden dan als andere des kundigen, die niet voorzien zijn van dit radicaal. Onder de nuttige instellingen in onze gemeente bekleedt zeker die der Volksbij eenkomsten eene voorname plaats. De eerste lezing bad gisterenavond in de Stads Gehoorzaal plaat9, waar door den pre sident, den heer N. Brouwer, alhier, werd gewezen op het nut van deze bijeenkomsten. Al was dat nuttige vaak in een grappig gewaad gestoken, het bleef daarom toch nuttig zei hijook omdat het zddvelen de gelegenheid verschafte eenige winteravonden aangenaam door te brengen en tevens wat algemeene kennis op te doen. Oude bekenden zouden dezen winter komen spreken, zei de president, maar ook nieu wen die voor de hoorders oude bekenden hoopten te worden. De zaal was overvol, en geen wonder. Ten eerste geen wonder omdat de toegang ditmaal gratis was, maar tevens geen won der omdat de spreker voor dezen avond, de heer R Koopmans van Boekeren, zoo nuttige woorden en practische wenken in zoo grappigen vorm weet voor te zetten. De heer Van Boekeren, een der meest bekende en gevierde Nutslezers in ons land, verstaat de kunst zijne hoorders te boeien en te vermaken ten volle. Reeds bij zijn optreden geeft de stamp volle zaal door luide bijvalbetuigingen lucht aan de tevredenheid met de plannen voor dien avond. Hij geeft in gezelligen, vaak grappigen toon menige behartenswaardige zedeles, die doel treft, zonder dat muffe, onverkwikkelijke van vele andere sprekers bij de hoorders achter te laten. Na een menue voor den avond gegeven te hebben begon spreker eene beschrijving te geven van //liet kamp der Ceylonnesen te Parijs", en knoopte aan die beschrijving menig geestig uitstapje vast. Een drietal kleine versjes volgden. „Aan Klaartje", //Katrijn" en „Verbeeldings-poëzie". En nu de hoofdschotel. IIet ijzerkoekenoproer te Koevorden in 1770", in drie afdeelingen, in de eerste waarvau we grappige conjec turen vernamen omtrent de afleiding van het woord ijzerkoeken waarvan van 't geheele verhaal namelijk de moraal was vreest God, eert den koning". Met eene allergrappigste beschouwing om trent de verschillende beteekeuissen waarin 't woordje „maar" met verschillenden klem toon kan voorkomen, besloot spreker zijne beurt, die menigen hartelijken lach afdwong en menigeen tot nadenken stemmen zal, en FEUILLETON. DE BRUID EENS EERLOOZEN. 39.) Weinig menschen oordeelen zóó streng over een in 't geheim gesloten huwelijk," zeide Berton vertroostend. „Gij hebt den jongeling leeren hoogachten en als gij de vluchtelingen vergeving schenkt en ze weer bij u neemt, kan alles weêr in orde komen." Brandon staarde hem wezenloos aan, alsof hij zijn woorden niet begreep; toen hij ze echter begreep, kwam er zulk een wauho- pigen trek op zijn gelaat, dat Frits en Berton voor zijn verstand vreesden. Verwijder u, Frits, ik wil u niet terug zien voor mijn voogdijschap ten einde is. Ga naar uwen oomen vervroolijk zijne laatste dagen, maar laat mij met mijn kom mer alleen. Gij kunt mij nu niet troosten; uwe aanwezigheid zal mij slechts pijnlijk herinueren aan datgene, wat ik wensch te vergeten; ik moet alleen zijn in dezen zond vloed, die voor mij losbreekt, en naar eene ark zoeken, die mij en de mijuen in zeker heid brengt." Graham en Berton staarden in stomme verbazing, en met diep medelijden, naar den man, die, terneer gebogen door het noodlot, zoo onbeschrijfelijk wanhopig voor hen stond. Zij schreven zijn smart alleen toe aan het verdriet, dat hij door 't verlies van zijne eenige dochter ondervond. Het was nooit bij hen opgekomen, dat men aan zijne onwankelbare eerlijkheid kon twijfelen. „Onder deze omstandigheden zou een be zoek aan uwe villa zeer treurig voor mij zijn, maar indien ik u van dienst kou wezen, zou ik u daarheen vergezellen. Daar het echter uw wensch isom alleen te blijven, zal ik van hier dadelijk naar Nieuw-Orleans vertrekken," zeide Graham. „Dat is het verstandigste, Frits! Ik ver trek dadelijk en zal Dora trachten tprug te vinden. Zij is alles, wat ik heb, Frits, en ik kan geen afstand van haar doen, ofschoon zij mij een slag heeft toegebracht, dien ik niet meer zal te boven komen." „Zoodra gij iels omtrent Dora weet, zoudt gij mij veel genoegen doen, mijnheer Bran don, als gij mij het dadelijk liet weten. Daar gij van plan zijt, haar vergiffenis te schenken, stel ik mij omtrent het ergste ge rust, en hoop van harte, dat zij in haar huwelijk waarin het aan baars vaders zegen niet zal ontbreken, zeer gelukkig moge zijn." „Ik zal Dora uwe hooghartigheid mede- deelen. Vaarwel, Frits, ik mag niet langer talmen. Gaat gij mede, Berton, dan zullen wij ons haasten, de stad te bereiken?" Dour zijn koortsachtig verlangen, om den- gene, dien hij had benadeeld, te ontvluchten, dien hij geene gerechtigheid meer kon doen wedervaren, zonder zijne eigen schande aan het licht te brengen, verloor Brandon bijna alle toegeeflijkheid tegenover den jongeling uit het oog, dien hij reeds lang als zijn zoon beschouwd had. Frits verontschuldigde het vreemde gedrag van zijn ouden, vroeger zoo vriendelijken vriend door den schok, dien de treurige ge beurtenis hem had toegebracht. „Dan zal ik reeds hier van u afscheid nemen, mijnheer Brandon," zeide hij kalin. „Ik zal u een kistje met eenige souvenirs toezenden, die ik voor u en Dora uit Europa heb medegebracht. Zij hebben weinig waarde, maar zullen u bewijzen, dat op al mijne zwerftochten, de herinnering aan u bij mij levendig was." „Doe dat en schrijf mij spoedig, mijn zoon." Graham zag de vertrek kenden lang na. Eene zwaarmoedige stemming maakte zich van hem meester. In het laat3te uur was er iets in hem gestorven, dat de toekomst voor hem van allen glans, van alle vreugde beroofde. De teedere belangstelling, die zijn voogd tot nu toe in hem stelde, was voor hem altijd een sterke band geweest, en „Hoog land" was voor hem eene boven alle anderen dierbare plek geworden. Het lieve meisje, dat daar woonde, was altijd de vreugde zijner kinderjaren geweest, en als hij het toen zijn klein vrouwtje noemde, was dat met het ernstig voornemen, haar eenmaal voor altijd zoo te mogen noe men. Nu was Dora voor hem verloren, maar hij legde in zich zelf de belofte af, altijd een trouw vriend voor haar te blijven. ELFDE HOOFDSTUK. EENE ONAANGENAME ONTDEKKING. Brandon bewoog hemel en aarde, om een spoor der vluchtelingen te ontdekken. Het was onmogelijk, door het groot aantal rei zigers, dat New York dagelijks te land of te water verliet, om te bepalen waarheen zij beiden zich begeven hadden. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1