w— *5 Herman De Vries is als 1 re basse d'opera-comique te Bordeaux geëngageerd. Dumas' nieuwe comedie is getiteld „Marie". De firma Van Stockum Den Haag zal uitgeven Damas „Haagsche Omtrekken," nieuwe bundel (Maart 1885Augustus 1886.) Wij vernemen dat bij den heer Roelants te Schiedam ter perse is een prachtwerk ge titeld. Het Land van Walter Scott", reis herinneringen, legenden en schetsen door Melati van Java met een vijftigtal houtgra vuren, gezichten uit Schotland voorstellende, portretten enz. De W, N.) Besluurderen der maatschappij „Arti et Amicitiae" te Amsterdam zijn voornemens binnen eenige dagen eene tenteonslelling te openen van teekeningen van levende meesters. Onder meerderen hebben IsraelsBosboom Rochussen, RoelofsW. Maris en Alb. Neuhuijs inzendingen toegezegd. Ten behoeve van het koninklijk pen ningkabinet is van het hoofdcomité voor het praalgraf van Conscience ten geschenke ont vangen een exemplaar in zilver van den gedenkpenning, geslagen ter herinnering aan de onthulling van het praalgraf van Hendrik Conscience, welke plaats had op 19 Sept. jl. op het Kielkerkhof te Antwerpen. BIÜNËiNLANDSOHE BERICHTEN. De Sic. bevat het verslag van het examen tot toelating als cadet aan de kon. mil. akademie in het jaar 1886opgemaakt in voldoening aan art. 7 der wet van den SOsten Mei 1877 Stbln°. 141), gewijzigd bij de wet van den llden Juli 1882 (Slbl. n°. 100.) Het stoomschip Noordholland, dat op 14 dezer met een detachement troepen naar Java vertrok, is Zaterdag te Southampton teruggekeerd, na een vreeselijken storm te hebben doorstaanwaardoor zoodanige schade ontstond, dat het de reis niet kon voort zetten. Het verloor stuurboordbooten, ver schansingen, dekkajuit en stuurtoestellen en moet dokken. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand September 1886 vervoerd 32UÖ1 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f5342.686, goederen f500,.57. Totaal f5843 206. Sedert 1 Januari 11. bedraagt het aantal vervoerde reizigers 236059 opbrengst f38569.82, goederen en diversen f3245.12, totaal bedrag der ontvangsten f41814.94. Per dagkilometer f 17.016. Dat in Den Haag de lust tot bouwen wederom begint aan te wakkeren, kan men opmerken aan het Bezuidenhout, alwaar in het Koningin-Emma-parkonder toezicht van onzen bekwamen en ijverigen stadgenoot Besseling, weder 4 villa's en 6 huizen ge bouwd wordenwelke een sieraad zullen zijn voor dat deel der stad. Ook wordt de aanvraag om bouwgrond aldaar hoe langer hoe grooter, zoodat dat park wel spoedig geheel bebouwd zal zijn. Vrijdagmiddag is te Schipluiden door den gemeente-veldwachter een huzaar, die sedert Zondag in zijn garnizoen t.e Leiden vermist werdaangehouden en ter beschik king van den garnizoens-commandant te Delft gesteld. De Amsterdamsche Sportclub is voor nemens indien de aanstaande winter streng en langdurig is, op eene baan van natuur ijs, welke aangelegd zal worden, proeven van kunstschaatsenrijdeu te doen geven. Of schoon een internationale wedstrijd niet in het plan van het bestuur ligtzullen toch uitnoodigingen om hier te komen gericht worden tot bekende kunstschaatsenrijders, als Catam, Curtis enz. (A.) Donderdagavond laat rukten politie en nachtwachts van Baarn op naar Soest, om een ambtenaar van de belastingen behulpzaam te zijn bij het vervoeren van een benaderde koe. Alle moeite was echter te vergeefs; wel hadden ze het beest, dat niet eens kon loopenreeds een eind ver op een slede ver voerd; doch het werd door meer dan 200 boeren ontzet en weder bij zijn vorigen baas op stal gebracht. Vrijdag-ochtend vroeg trok men er echter weder heen, en nu met beter gevolg. Het beestje is te Baarn aangekomen en zal dus bij gelegenheid van de Soester kermis niet op den disch van zijn aanhankelijke vrienden prijken. Uit Nijmegen schrijft men aan het Hbl.: Hoe kleine oorzaken groote gevolgen heb ben, bewijst het volgende treurspel, dat Maandagavond te Hees bij Nijmegen werd afgespeeld tusschen de geburen K. en J., die sinds eenige dagen over eene niets be- teekenende zaak met elkaar in onmin waren geraakt. Op aanzetting zijner vrouw, begaf K. zich dien avond naar de woning van J., met het doel zich over eene vermeende be- leediging, zijner vrouw aangedaan, te wre ken. Beide mannen geraakten al spoedig handgemeen en J. werd door het mes van K. op tal van plaatsen in het gelaat, op het hoofd en aan andere lichaarasdeelen ge wond terwijl aan K. met een of ander puntig voorwerp een wond aan het hoofd werd toegebracht. De vrouw van K., die haar man had aangezet om J. het minder welkome bezoek te brengenkwam inmid dels haren man te hulp, maar J., met een stuk ijzer gewapend, verbrijzelde een harer armen zoodanig, dat dit lichaamsdeel wel licht zal moeten geamputeerd worden. J. verkeert door zijne wonden in zoodanigen bedenkelijken toestand, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Meppel had een winkelier eene revolver in de handendie hij meende dat niet geladen was en die hij wilde wegbren gen, toen eensklaps een schot afging, waar door een in den wiukel aanwezige timmer man getroffen werd. De kogel ging door een vinger en de kleeding en raakte het onderlijf. De wonden schijnen niet gevaar lijk te zijn. Uit Holwerd wordt gemeld: „In onze Wadden houdt zich reeds gedurende eenige dagen een Engelschman, een lord op met zijn jacht, om, gewapend met een kanonnetje, •leze wateren schoon te maken van gevogelte. Een enkel schot levert dikwijls de niet on belangrijke vangst van 30 k 50 eenden en zeekoppeu op, welke aan de bootslieden af gestaan worden, die ze op hun beurt weder aan den vasten wal verkoopen." In een der loodsen op het stationsplein van den spoorweg te Ter Neuzen, waarin zich ruim 100 schapen bevonden ter ver zending naar Londen, werd Vrijdagmorgen vroeg weder brand ontdekt, en wel op vier verschillende punten, hetgeen aan kwaad willigheid doet denken. Eenige werklieden hebben het vuur nog tijdig kunnen blusschen Men leest in de Bred. Cl.Het be richt, in onderscheidene nieuwsbladen voor komende, dat te Breda een kind zou zijn ontvoerd, is zeer overdreven voorgesteld De eenvoudige zaak is, dat eene vrouw aldaar een kind naar hare moeder te Hillegers- berg (bij Rotterdam) heeft gebracht. Dit geschiedde wel zonder medeweten van den vader, die met zijne vrouw in geen goede verstandhouding leeft, maar toch openlijk, zonder dat daarbij list, bedrog of geweld werd gepleegd. Een vrouw te Zevenbergen miste een harer kinderen en dacht dat het op den spoorweg was omgekomen. Door den schrik bleef de bezorgde moeder dooden daarop kwam het kinddat zich onder de tafel had verborgen, te voorschijn. Uit Andel schrijft men dd. 14 October aan de Noordbrabanler Nog altijd duurt de werkstaking van den gemeenteraad voort. De moeielij k heden daaruit ontstaan, waren in niet geringe mate vermeerderd toen gedeputeerde staten bezwaar maakten, met toepassing van art. 225 der gemeentewet, betaling te bevelen van vor deringen ten laste der gemeente. De jaar wedden van het onderwijzend personeel, van de politie-beambten, van den brandmeester enz. konden toen niet betaald worden. De werkstaking dreigde derhalve nog grooter afmetingen aan te nemen. De minister van binnenlandsche zaken heeft echter getoond, dat, waar de nood zakelijkheid gebiedt, hij voor geen klein be zwaar terugdeinst. Ten einde de gemeente uit deze nieuwe moeielijkheid te redden, past de minister toe de wet van 24 Jan. 1815 [Staatsblad n°. 5), „betreffende het leggen van arresten en het vragen van kortin gen op tractementensoldijen en pensioenen bij de hoofden der onderscheidene departe menten van administratie/' Uit kracht dezer wet betaalt 's ministers ambtgenoot van fi nanciën, op aanvrage van belanghebbenden, thans de verschillendevorderingen ten laste der gemeente Andel, terwijl het bedrag aan de gemeente wordt ingehouden van het der personele belasting en van de rijks-bij drage van 30 pc. in de kosten van het ouderwijs. Op die wijze meent de minister verdere storing in den gang der gemeente administratie te zullen voorkomen. Op verlangen der kinderen van Jacob Wolters te Venloo, heeft te Roermond de 3e verificatie plaats gehad in het bekende faillissement. De eischers wenschen hun kapitaal als bevoorrechte schuldeischers uit de faillietmassa terug, omdat hun vader als voogd over hen (toenmaals onmondige eischers) hun wettig eigendom in de bank gebruikte en deze dat als hun wettig eigendom blijven beschouwen. De eisch voor deze uitkeeriug bedraagt ongeveer l£ ton. 'aGKAVENHAGE. Door Z. M. is de heer C. Krediet, ad- sistent voor de natuurkunde aan de Polytech nische school te Delft, voor den tijd van één jaar benoemd tot leeraar in de natuur kunde aan de Koninklijke Militaire Akademie te Breda. Door Z. M. zijnmet, ingang van 1 November a. s., bevorderd tot luit. ter zee der 2de kl. de adelborsten der 1ste kl.J. F. Graadt van Roggen, W. J. G. Umbgrove, A. J. M. A. ridder Van der Does de Bije, J. H. Hummel, W. Cornelissen, J. F. Hosang, J. M. Groen, II. J. Knottnerus, R. J. Cas- tendijk, S. P. L'Honoré Naber, A. J. Van Stockum, H. J. Pak, L. E. A. T. Ter Haar, E. W. Pleiffer, W. A. J Van Diggelen, J. S F. Gallay, J. A. Van der Star, F. J. Goed koop, J. 11. Van Leent, A. H. O. Heydeman, J. J. C. C. Bunnik, C. D. \V. Boissevain, M. F. Braakman, A. Van den Driessen Ma- reeuw, C. Kasteleijn, IJ. M. Van Haaften, C. H. De Lüssanet de la Sablonière, N. C. Beynen, P. Swaters van Schaumburg, F. H. Sobels, J. C. Van Druten. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is aan den rijksopziener op de spoorwegdiensten J. Van Leeuwen jr., te Dordrecht, mede opgedragen het dagelijksch toezicht op den dienst van den spoorweg Zwaluwe-Waalwijk, met ingang van den dag waarop die sectie voor den openbaren dienst zal worden geopend. De heer A. K. Hansen, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Quebec, is als zoodanig door de Britsche regeering erkend. De minister van oorlog zal op 21 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLANDSCHË BERICHTEN. BËLGIE. Het hof van assises te Bergen (Hene gouwen), recht sprekende als hof van cassatie, heeft den oud-algevaardigde Vandersmissen, heschuldigd van moord op zijne vrouw, tot tien jaren dwangarbeid veroordeeld. UN ÜËLA Lord Churchill reist, volgens dépêches uit Weenen, naar Parijs. Naar men verneemt, ondersteunt geen andere groote mogendheid de pogingen van Rusland en Frankrijk bij den sultan, om nu van Engeland te verlan gen, dat het Egypte ontruimt. De Observer meent reden te hebben om te gelooven, dat de stappen, welke onlangs door Frankrijk te Berlijn zijn ge daan, ten einde te vernemen in hoever de Duitsche regeering bereid zou zijn het vasL- stellen van een termijn voor het ontruimen van Egypte door de Britsche troepen te ondersteunen, wanneer de Porte dit mocht eischen, van Duitsche zijde een antwoord hebben uitgelokt, waarvan de strekking is te verklaren, dat voor Duitschlaud geene aanleiding hoegenaamd bestaat om zich te mengen in de betrekkingen tusschen Enge land en Egypte. Aan Daily News wordt uit Sofia be richt, dat de ministers besloten hebben de Sobranje op het einde dezer maand bijeen te roepen en een votum van vertrouwen voor te stellen, zoodra de verkiezingen zijn geverifieerd. De onderhandelingen met Rusland, betreffende de verkiezing van een voist, zijn weder geopend. Daartoe zal de Sobranje eene buitengewone commissie naar Petersburg afvaardigen, ten einde te trach ten de successie-quaestie bevredigend te re gelen. Bij mislukking hiervan wordt in Bulgarije de republiek geproclameerd. F KAVkltUk. De hertog van Sevilla had de Fransche regeering vergunning gevraagd te Montauban te wonen, waar ziju neef baron Noveié, cavalerie-kapitein is. De regeering ant woordde, dat om overwegingen van politieken aard de hertog niet ten zuiden van Tours kon wonen. Men zegt dat hij zich te Saint- Cloud zal vestigen. De rechtbank te Bourges heeft uit spraak gedaan in de zaak der personen, be klaagd van het plegen van geweld tegen de gendarmen te Vierzon en de rustige arbeiders, die niets liever verlangden dan het werk voort te zei ten. De eerste belhamels, Baudin, lid van den gewestelijken raad, Rossignol en Féliue, leden van den gemeenteraad, zijn elk ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Acht anderen hebben eene lichtere straf ge kregen, onder deze twee vrouwen, wier vonnis tien dagen gevangenzetting is. BaudinRossignol en I'éliie zijn uit krachte van hun vonnis voer Y.jt jaren van hunne staatkundige rechten verstoken en zij kunnen mitsdien hun mandaat, de een in de provinciale, de beiden anderen in de ge meentelijke vertegenwoordging niet uitoefenen. Zij zijn van het vonnis in booger be roep gekomen. Een vroegere maire van Arcachon heeft aan die stad 6 millioen frs. vermaant, op voorwaarde dat een deel van die som zal bestemd worden voor een hospitaal. SPAWJIKL De opheffing van den staat van beleg is 48 uren verdaagd om generaal Pavia in staat te stellen zijn rapport over de gebeur tenissen van 19 Sept. openbaar te maken en den minister van oorlog gelegenheid te geven zijn circulaire aan de militaire auto riteiten te doen verschijnen. Hertog De Frias is tot burgerlijk gouver neur van Madrid benoemd. Generaal Pavia blijft militair gouverneur. Generaal Cordoba is benoemd tot hoofd van het militair hnis der koningin-regentes. IHITSCH E A\' D. - Zaterdag had te Frankfort de plechtige opening plaats van het Main-kanaal en de Fraukforter havenwerken, waarbij de ministers Puttkamer en Bötticher, de Beiersche mi nister Crailsheim, de Hessische minister Finger, en afgevaardigden uit Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam tegenwoordig waren. Bij de gisteren te Metz gehouden ver kiezing van een districts-afgevaardigde is de Duitsche candidaat, het gemeenteraadslid Heister, eenparig met de 663 uitgebrachte stemmen gekozen. De Fransche tegenpartij onthield zich van stemming, De koning en de koningin van Wur- temberg zullen in de volgende week naar Nizza gaan, waar zij tot April zullen blijven. BlILG A HIJ E. De regeering heeft aan de vertegen woordigers der groote mogendheden eene mondelinge mededeelmg gedaanwaarvan de strekking is om hun te verwittigen dat de regeering, door het bijeenroepen eener groote vergadering welke den volkswil vertegenwoor- digt, ten doel heeft om het onderzoekeu van hare volmachten te doen voorafgaan aan hare definitieve instelling. Daarna zal die verr gadering in betrekking worden gesteld met de Porte en de groote mogendheden, voor de verkiezing van een nieuwen vorst. De regeering heefi de derde Russische nota beantwoord met eene mededeeling van den minister van binnenlandsche zakenwien uit een gehouden onderzoek gebleken is, dat de verantwoordelijkheid voor de wanor delijkheid rust op de personen die trachtten de verkiezingen te belemmeren en hunne toevlucht zochten in het Russische consu laatsgebouw. Generaal Kaulbars heeft te Giurgewo antwoord ontvangen op zijne tot den Czaar gerichte vragenbetreffende den verderen loop zijner zending. De generaal zal, waar schijnlijk over Tirnova, naar Sofia vertrek ken. De door hem ontvangen instructiën schijnen van dien aard te zijn, dat geen plotselinge verandering zal plaats hebben. Eerder schijnen zij ten doel te hebben, om de zaken sleepende te houden. LAATSTE BERICHTEN. Aan dr. L. C. Yan der Burg, thans geneesheer alhier, is namens de vereeniging tot bevordering van Geneeskundige Weten schappen in Nederlandse!)-Indië, waarvan hij bijna 25 jaar secretaris was, een kost bare, gebeeldhouwde schrijftafel aangeboden, waaraan door de leeraren van het gymnasium Willem III te Batavia, in dankbare herinne ring aan hun geneesheer, een iu deuzelfden stijl ontworpen boekenkast is toegevoegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag overleed alhier de heer Reiuier Grobbeu in den ouderdom van ruim 81 jaren. Den 6den September 1805 te Dordrecht geboren, werd hij - toen te Oudshoorn woonachtig - in 1830 naar de grenzen opgeroepen, waar hij al spoedig als fourier dienst deed. Nu ongeveer 9 jaren geleden vestigde hij zich in onze gemeente waar we hem nog onlangs hij het 3 Octo- berfeest aan den optocht zagen deelnemen. Donderdag jl. had de krasse man nog een wandeling gemaakt. Hij laat een menigte vrienden na. Woensdagochtend te negen uur zal hij op het kerkhof aan de Zijlpoort wor den ter aarde besteld. Tot leden van het genealogisch heraldiek genootschap „de Nederlandsche Leeuw" te 's Gravenhage zijn in de bestuursvergadering op 14 Ocloier jl. benoemd de heereumr. E. J. Van Somereu Brand te Amsterdam; Th. M. Van Starkenborgh vau der Straten te Amerongen; C. C. Van Uhlenbeck, te Leiden. Door Z. M. is aan den commies bij het depart, van financien, den heer C. J. Deuick Patijn, op zijn verzoek, eervol ont slag uit genoemde betrekking verleend, zu.ks met ingang van 1 Jauuari 1887, be- huudens aanspraak op pensioen en met dank betuiging voor zijne veeljarige bewezen diensten. - De staatscommissie voor landbouwzak ken is heden door den minister van water staat geopend, die uiteenzette, dat de re geering van de commiasie vraagt het onder-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2