NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e l e Courant verschijnt dadelijks, behalve p 'L o n- e n Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 18 October 1886, N'. 245 AQVERTENTIEN: Ilureel: Scheepmakerssteejr 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMMENLANDSCHE BERICHTEN. e Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Xuimtier lü t ent. 200. Jaargang. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.13. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. STADINIEUWI. Heden verscheen het algemeen verslag van bet verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad, bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting der gemeente Leiden, voor 1887, met de beantwoording van bur gemeester en wethouders. We ontleenen hieraan bet volgende: Naar aanleiding van de mededeelingen in de memorie van toelichting dat voor het volgend jaar geen f 10,U00 voor vernieu wing van straten werd uitgetrokken, ves tigde een lid er de aandacht op dat de ver houding tusschen de uitgaven van openbare werken en de andere uitgaven, speciaal die van onderwijs, in deze gemeente geheel an ders is dan in andere gemeenten, b.v. Am sterdam, alwaar de uitgaven voor onderwijs in evenredigheid tot het totaal der uitgaven aanzienlijk minder bedragen. Hiertegen werd aangevoerd dat het bud get van eene gemeente als Amsterdam be zwaarlijk met dat van onze gemeente is te vergelijken, vermits de toestanden geheel anders zijn, terwijl Amsterdam behoefte heeft aan tal van groote buitengewone wer ken en bezwaard is met een aanzienlijke schuldenlast, waarvan de rentebetaling en aflossing een niet gering deel der uitgaven uitmaken. In een gemeente als Leiden kan men niet volstaan met eerst de uitgaven vast te stel len en daarna de inkomsten te regelen, maar daar behoort wel degelijk gelet te worden op de draagkracht van de belasting schuldigen bij de beoordeeling of tot een of ander werkdat gewenscht is al of niet zal worden overgegaan. Wanneer nu door verschillende omstan digheden het eindcijfer eener begrooting minder gunstig moet worden geacht in ver gelijking met een onmiddellijk voorafgaand jaar, dan is het in alle opzichten rationeel, werken, die wenschelijk, maar niet bepaald noodzakelijk zijn, eu waartoe in gunstiger tijden zoude zijn overgegaan, voor eenigen tijd uit te stellen. Deze wijze van handelen kan bij de gewone uitgaven voor het onder wijs uit den aard der zaak niet worden toegepast, daar eene tijdelijke staking van een deel van het door de gemeente eenmaal geregeld onderwijs niet wel denkbaar is. Hiermede zijn burg. en weth. het in hoofd zaak eens. Onder opgave van eenige cijfers maken ze de opmerking dat het vergelijken dier cijfers tot weinig resultaat leiden zal. Wenscht men vergelijking te maken dan dient men de cijfers uit gemeenten van klei neren omvang naast die uit onze gemeente te leggen. Wat betreft de opmerking omtrent de bestrating willen burg. en weth. niet uit het oog verloren zien dat nimmer het plan heeft bestaan om voortdurend en telken jare bedoeld bedrag (10,000 gulden) voor ge noemd doel op de begrooting te brengen. Reeds een zeer groot deel van het plan tot straatvernieuwing is reeds werkelijkheid geworden, waardoor het uittrekken van zoo groote posten voor dat doei niet meer noo- dig is. Burg. en weth. achten het daarom volkomen regelmatig op de begrooting voor het volgend jaar daarvoor geen gelden uit te trekken en de eerstvolgende buitengewone vernieuwing van straten tot een volgend jaar uit te stellen. (Wordt vervolgd.) Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopeu week dagelijks van 36 tot 73 volwassen personen en 3 tot 10 kinderen. Gedurende de afgeloopen week werd alhier aangifte gedaan van 1 geval van diphtheritie. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Gedurende het derde kwartaal 1886, werd bet Rijksmuseum van Oudheden door 2448; het Rijks Ethnographisch Museum door 688 en het Rijks Kabinet van Prenten en Pleisterbeelden door 74 personen bezocht. Tot de Evangeliebediening in de Chr Geref. kerk is toegelaten de heer J. 11- Landwehr Jr., cand. te Leiden. Naar we vernemen is tot leeraar aan de muziekschool alhier van de Maatschappij voor Toonkunst benoemd de heer Eberle. Gisteravond te 8} uur stond de be kende varkenswagen voor de deur van den heer Taverne, spekslager in de Donkersteeg alhier, toen na het afladen der varkens, de koetsier zich waarschijnlijk in den winkel begaf, en dus de paarden onbeheerd ston den. Intu8schen begaven zich verscheidene kinderen in dien wagen, toen opeens de paarden op hol gingen, de Hoogstraat, Vischinarkt, en Botermarkt langs, totdat zij door de paaltjes aan het Gangetje tol staan kwamen. De in den wagen zittende kinderen kwamen met den s-hrik vrij. Men schrijft ons: „Mogen wij de N. R. Ct. gelooven, dan zou het monument ter eere van mevr. BosboomToussaint bestaan in eene nis, waarin de Muze staat, in de linkerhand eene omfloerste lier, in de rech terhand palmtakken houdende." Alweer de Muze, doch welke van het negental zou nu hier bedoeld zijn? Niet een toch droeg palm takken in de hand en de lier met een plek- tron (een staafje waarmede de lier ge tokkeld wordt), wordt het allernaaste aan Terpsichore toegekend. Voor het proza zou eigenlijk geen Muze kunnen aangewezen worden. Klio is de muze der geschiedenis en wordt voorgesteld met een rol in de hand. Zij heeft veel verwantschap met Kalliope, wier attributen mede bestaan in een schrijf tafeltje of een rol eu een Stilus (schrijfpen). Als men zich bij vereering van deze onze begaafde schrijfster aan de Muzen wenscht te houden, zou er een met zulke attributen toch wel niet oneigenaardig zijn. MUZIEK, LETTEHE\ EN KUNST. 17e Oct. Geboortedag (1833) van Paul Bert. 18e Oct. Sterfdag (1»49; van Chopin. De heer Ed Hamberg trad gisteren avond wéér op iu het Salon in de Amstel- straat. Hij werd met fanfares en lauweren outvangen eu herhaaldelijk luide toegejuicht. Voor het monument dat men te Eutin voor VVeber wil oprichten, is nog slechts 14.000 Mark bijeengebracht! Be ook hier te lande bekende Noorsche dichter Henrik ibsen heeft een drama, „Fru Inger", voltooid. Inhoud, 16de jaargang, n°. 19, van De Huisvrouw. Kookscholen. Eene waar schuwing. Door dr. S. Sr. Coronel. Kan de vrouw alleen staan? Door C. E. Titt- mann. Eene vorstelijke kunstenares. Vooruitgang. Door A. C. Elisabeth Kerk hoven. Ossip Schubin. (Lola Kirschner) Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Erratum. Feuilleton. „Twee Gravinnen". Naar het Duitsch vau Marie von EbnerEschenbach. (Vervol".) Advertentiën. De heer Van Kerkwijk is benoemd tot voorzitter van de commissie uit de tweede kamer tot onderzoek der inlichtingen op de adressen over de verhooging van het tele- graai tarief. De minister van justitie, baron Du Tour van Belliuchave, was gisteren, hoewel nog lijdendeweder aan zijn departement en woonde, in den namiddag, den minister raad bij. (D. v. Z.-II en s Gr.) De inschrijvingen op de 3 pCt. obli- gatieleening der stoomvaart-maatschappij ^Zeeland", groot f 3,60(1,000, hebben dit bedrag overschreden. NR. Ct.) Naar men mededeelt, zullen de rij tuigen 3de klasse gedurende dezen winter bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij door preskoleu worden verwarmd. Het Zuid-Hollandsche melkvee wordt tegenwoordig tot zelfs in Italië gekocht. Zoo kocht iu deze week een Itahaansch vee handelaar, zoowel te Groot-Ammers als te Berg Ambacht, puike kalfkoeien, waarbij hij tot f 245 per stuk betaalde. (N. R. Ct.) Met ingang van 1 Januari e. k. treedt in werking een geheel nieuwe organisatie van het pensioenfonds voor de officieren bij de marine. Verte keringsbode In De Zoom leest men: „Eene berekening, eenvoudig, maar daar door welsprekend. Een arbeider, die twee borrels daags drinkt, is matig; hij heeft daarop recht, zeide eens een staatsman. Twee borrels, d. i. 12 centen. Twaalf centen daags d. i. f 43,80 in het jaar. Een eenvoudig handwerksman, die dat gedurende zijn huwelijk opspaart, heeft na 15 jaren, dus als zijn oudste jongen in staat wordt om vader ter zijde te staan in den arbeid, een kapitaal van f800 overgelegd. Dat gaat nu dag aan dag, door de keel ten voordeele alleen van tapper en slijter. Mannen wat zou beter zijn, de spaarbank of de herberg? Denk er over na, wat de beeren van de tweede kamer liebben gezegd: „de sterke drank drukt op den minver mogende vooral 1" Laat u niet drukken!" Naar aanleiding hiervan vestigt de direc teur van het Nederlandsche Werkliedenfonds te 's Hage er de aandacht op, dat een werk man van 25 jaar, die eiken dag 12 cent bespaart om voor zijn ouden dag te zorgen in plaats van ze te verdrinken, daarvoor van zijn 60ste jaar tot zijn dood wekelijks eene uitkeering van f 8,80 of wel op zijn 60ste jaar eene uitkeering in eens van f 1865 kan ontvangen, onder beding dat gelijk be drag terstond bij zijn dood wordt- uitgekeerd als hij vóór zijn 60ste jaar komt te overlij den. (D. v. Z.-II. en Gr In den nacht van 10 op 11 Oct. is, ten nadeele van den landbouwer H. De Bruin, uit zijne weide onder Stompwijk, ontvreemd een koe, op 11 Oct.'s morgens te 7 uur, te Rotterdam verkocht en thans in beslag genomen. Volgens den kooper was de leider der koe een persoon van 40-jari gen leeftijd met een scLnaal gelaatgekleed als buitenman, met donkere jas, vermoede lijk zonder baard en knevel. De utficier van justitie te 's Gravenhage verzoekt de opspo ring en aanhouding van dien persoon, en hij vestigt daartoe de aandacht der politie beambten op het inwiunen van inlichtingen in tapperijen en tolhuizen langs den weg, dien de dief kan genomen hebben tusschen Stompwijk en Rotterdam. Eene belooning van f lü wordt uitgeloofd aan hem die deu dief aanhoudt of doet aanhouden. De straf .an degradatie, dezer dagen toegepast op eeü korporaal der jagers, we gens htt leenen van geld van zijn mindere is, ook na het verder onderzoek, waarvan reeds melding gemaakt werd, van kracht gebleven, en de jager, die in deze zaak on waarheid had gesproken, waaruit het nader onderzoek voortvloeide, is door den regi ments-commandant, onder aanneming van verzachtende omstandighedendisciplinair gestraft. Door mevr. de wed. Vrijland, te Schiedamis aan de Chr. Geref. kerk aldaar eene som van f 6000 geschonken. Eergisteren werd te Rotterdam eene schoonmaakster uitgezonden om eene nieuwe woning te reinigen. Des avonds kwam zij echter niet terug. Men stelde een onder zoek in en vond haar met het bovenlijf in den schoorsteen en de voeten op den grond. In haar ijver had zij meer willen doen dan ha*r gevraagd was en schoorsteenvegerswerk willen verrichten, met het gevolg, dat zij zichzelve niet uit hare benarde positie had kunnen redden. Zij had een paar uren aldus doorgebracht, doch heeft er geene schadelijke gevolgen van ondervonden. Kort geleden deed een persoon, die voor het oogenblik om contanten verlegen zat, zich failliet verklaren. Gisteren werd de inboedel verkocht en bracht f 5000 op Zijne schuld bedroeg maar ongeveer de helft, zoodat de crediteuren tot hunne vreugde 100 pCt. van hunne vorderingen ontvingen. Zeker een zeldzaam geval. (Maasbode.) Een Hagenaar teekende dezer dagen te Rotterdam voor het koloniaal werfdepot. Een paar dagen later kreeg hij bericht, dat hem en zijn broeder, die te Salatiga als koloniaal bij de cavalerie dient, een aardig sommetje was ten deel gevallen. Een tante was gestorven, die hen tot universeele erf genamen gemaakt had van haar vrij aan zienlijk vermogen. Opmerkelijk is het, dat deze vrouw vroeger zóó behoeftigd was, dat zij meermalen voor schuld gegijzeld heeft gezeten. Later ging het haar goedzij deed alle schulden af en stierf in welstand. Onze koloniaal is echter door zijn har.dteekening gebonden en moet met al zijn geld naar Indië. (Maasb.) De voorzitter van de K. van K. en F. te Rotterdam deelde in de gisteren ge houden vergadering mede een onderhoud te hebben gehad met fabrikanten van margarine- boter, waaruit hem gebleken was, dat deze geen bezwaar zouden hebben tegen een wet telijke bepaling, dat hun fust aan de bui tenzijde het opschrift margerine of butterine moet dragen, maar wel tegen het voorschrij ven van eeu bepaald fust, dat hen in moeilijk heden zou brengen met hun afnemers en daardoor den uitvoerhandel zou belemmeren. Bij gelegenheid der groote najaars- markt te Purmerend trachtte men a.daar geelkoperen medailles aan den man te bren gen voor tienguldenstukken. Bedjelde stuk ken dragen aan de eene zijde een borstbeeld en aan de keerzijde het adres eener handels firma in Den Haag. Het publiek zij dus op zijne hoede. De gep. vice-admiraal De Casembroot, vestigt in het llbl. de aandacht op de wen- schelijkheid dat het corps mariniers een vaandel bekome. Hij spreekt den wensch uit, dat de minister van marine Z. M. machtiging vrage om op HDs. a. s. ver jaardag aan de mariniers te Amsterdam in garnizoen, een vaandel uit te reiken, ver sierd met de Militaire Willemsorde en met de kruisen ter herdeuking der verschillende veldtochten, waarbij het corps zich onder scheidde. Uit Beek bij Nijmegen wordt aan de N. R. Ct. gemeldIn den afgeloopen nacht tegen 1 ure werd de zwager van de wed. L., die bij haar inwoont, gewekt door een ge- druisch, dat hem op het vermoeden bracht, dat er lieden in huis waren, die er met in behoorden. Dat vermoeden bleek waar te zijn. Door inbraak had iemand zich toegang weten te

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1