j waz m -mom mm mcz mm. k: mz mom *j yum. m. ijkt 'mc* brandschade verzekerd. Omtrent het ont staan van den brand is niets met zekerheid bekend. Het is reeds de derde maal, binnen 1 jaar tijds, dat in deze fabriek brand ontstaat. Het volgende kan gewis als een zeld zaamheid worden medegedeeld: In den tuin van J. v. U., te Wijchen, staat een pere boompje (nog pas in het derde jaar geënt), dat dezen zomer 20 vruchten voortgebracht heeft, waarvan 4, de zwaarste, een gewicht hebben van 1950 gram. Uit Heteren meldt men aan de N. R. Ct.Door den grooten voorraad van vet vee en weinig vraag voor binnenlandsch ge bruik wordt ook hier reeds met goed sue ces eerste qualiteit vet vee geslacht en voor 25 30 ct. per kilo verkocht, terwijl voor diezelfde qualiteit bij de slagers in de omliggende plaatsen nog 35 40 ct. per kilo moet worden betaald. Niet alleen de meer gegoeden, maar ook de mindere man profiteeren thans van de buitengewoon lage veeprijzeu. Zondag ochtend vond men te Deven ter eenen werkman bewusteloos en bebloed op den grond bij een in aanbouw zijnd woon huis, in het nieuwe gedeelte van de stad, liggen. Het bleek, dat hij Zaterdagavond van een steiger was gevallen endaar het ongeluk door niemand was opgemerkt, was blijven liggen. Zijn toestand is zorgwekkend. De wisselwachter Van der Meer, Maan dagavond te 7 ure bij het rangeeren van wagens op het goederen emplacement te Zwolle een steenkolenwagen willende aanha ken, had het ongeluk met de borst tusschen de buffers zoodanig bekneld te raken, dat hij onmiddellijk dood was. Hij was een zeer oppassend en ijverig werkman en laat eene weduwe en diie jeugdige kinderen na. De eikeboomen zijn in Friesland dit jaar buitengewoon zwaar beiaden. Vele arme kinderen zijn van den vroegen ochtend tot de avondschemering bezig met het zoeken van eikels, waarmee zij tot 40 ets. daags kunnen verdienen. De meeste eikels wor den gebruikt voor varkensvoeder. In de zitting der rechtbank, bestemd tot behandeling van strafzaken te Leeuwar den, is eene zaak behandeld, welke vroeger niet strafbaar was, maar hij het nieuwe wet boek van strafrecht strafbaar gesteld is. Er stond nl. terecht eene vrouwdie den 9 Sept. jl. naar Amsterdam vertrok, zooals zij zeide om eeneu dienst te zoeken, terwijl zij, bij iemand wiens medelijden zij had weten op te wekken, drie kinderen achterliet, van 8 jaren, bijna 3 jaren en 8 maanden, om deze aan het politiebureau te bezorgen. Het oudste kind werd in het armhuis geplaatst, de beide anderen zijn uitbesteed. Eenige dagen later kwam de vrouw terug, zonder echter naar hare kinderen om te zien. Het O. M. requireerde hare veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf en ontzetting uit de ouderlijke macht voor 5 jaren. Uitspraak over 8 dagen. Uit Ter A pel wordt aan de N. R. Ct gemeld: Sinds 1880 is het water in de ka nalen van Valter en Weerdingerveen niet zoo laag geweest als thans het geval is, tengevolge der langdurige droogte in Augustus en September. De schepen kunnen slechts halve vrachten laden en moeten dikwijls twee uren gaans van de laadplaats af uit pramen en schuiten overnemen, om ten minste eene eenigszins behoorlijke vracht turf aan boord te krijgen. liet geheele Stadskanaal lijdt tegenwoordig aan watergebrek, hetwelk voor de honderden schepen, die gedurig af en op varen, een kostbaar en tijdroovend on gerief is. De vaart van hier op Holland is zóó gering, dat verscheidene tjalken reeds nu onttakeld worden voor den winter. De heer A. Bevin van het postkantoor te Yzendijke, behoort onder degenen die eerlang naar de Transvaal zullen vertrekken, ten behoeve van den post- en telegraafdienst daar te lande. JlCt.) Gisterenmorgen is brand ontstaan in de goederenloods van het station teTerneu- zen. De loods, gevuld met wol, hooi, stroo en jenever, stond gisterenmorgen geheel in vlammen, zoodat van redden wel geen sprake zal zijn geweest. De oorzaak is onbekend. Op dezelfde plaats is twee jaren geleden een gebouw van gelijke bestemming afgebrand. De majoor der cavalerie Wilbrennick zal overgeplaatst worden van VBosch naar Deventer, ter vervanging van den luitenant kolonel Randhare, die op pensioen gesteld wordt. De smokkelhandel in tabak van hier op België zoo wordt aan het D. v. N. uit Zuid-Limburg geschreven heeft in den laatsten tijd een buitengewonen omvang gekregen. Het zijn geen kleine partijen meer, maar geheele karrenvrachtendie over de grenzen gevoerd en vreemd genoeg zelden door de Belgische douanen aange houden worden. Onze grensambtenarendie met dien smokkelhandel niets te maken hebben, staan dikwijls verbaasd èn over de driestheid der smokkelaars èn over de ach teloosheid der Belgische grenswachters. 'sGKAVENHAGE. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binuenlandsche zaken, is aan W. H. Cox, arts, met ingang van 13 Oc tober 1886, eervol ontslag verleend als adsi- stent in het Ziekenhuis aan de rijks-univer siteit te Utrecht, en is tot adsistent in het Ziekenhuis aan genoemde rijks-universiteit voor het tijdvak van 13 October 1886 tot en met 31 December 1886 benoemd E. C. Van Leersum. De off. v. adm. 2de kl. F. H. M. Rant, dienende aan boord van Zr. Ms. instructie schip Nautiluswordt met den 26sten dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. v. adm. 1ste kl. F. W. Sprenger. BU1TE.NLAN DSCHE BERICHTEiN. BELG 1 E. Verleden Zondag heeft de Belgische vereeniging van ingenieurs en industrieëlen ter Beurze van Brussel eene vergadering ge houden met het oog op den Congo. Dank zij de belangstelling in den aanleg van den spoorweg aldaar, was de vergadering druk bezocht. O. a. werd medegedeeld, dat er een syndicaat van Belgische industriëlen tot stand gekomen was, welke de noodige gel den hadden bijeengebracht om eene bijzon dere expeditie uit te zendenten einde bet plan voor den spoorweg in allen deele te bestuderen. Hiervoor zal waarschijnlijk ander half jaar noodig zijn. De statuten van het syndicaat zijn echter in dier voege ingericht, dat het desnoods na de eerste studiën onder met den Congo-staat te bedingen voordeeien den aanleg van den spoorweg zou kunnen beginnen. Voorts zijn eene reeks van verklaringen aangenomen betreffende de rijkdommen van den Boven Congo en de wensclnlijkheid van de exploitatie er van, en zijn wenschen uit gesproken, dat de Belgische handel en in dustrie en de Belgische regeering zich aan de zaak mogen laten gelegen zijn. Deze resolutien zullen, beuevens een adres, aau den koning en de ministers worden over handigd. De behandeling van het proces tegen Van der Smissen, voor de tweede maal, is gisterenochtend door het hof van gezwore nen van Henegouwen begonnen. Met groote heftigheid beschuldigde hij zijne vrouw, die hij voor het hof te Brussel gespaard had; dit, zoo zeide hij cynisch, had hem echter niets gebaat, en daarom was hij besloten nu ook zonder eenige verschooning te spre ken. De zaak zal waarschijnlijk Vrijdag afloopen. EN GELAND. De reusachtige stoomboot Great Eastern, die gedurende eenige maanden in de Mersey voor Liverpool op anker lag en waar men vertooningen, opvoeringen, concerten enz. gaf, is nu naar Dublin vertrokken. Te Liverpool werd de Great Eastern door meer dan een half millioen personen bezocht. Uit Bombay wordt dd. 9 October ge meld, dat den vorigen dag een bloedig ge vecht plaats had tusschen de Mohammedanen te Jetpoer in het district Kattywar. Te Delhi was het Zondag voor het eerst weder tamelijk rustig. De troepen patrouil leeren niet meer, maar houden zich gereed om op het eerste teeken uit te rukken. Uit Hamburg wordt aan de Standard gemeld, dat prins Dolgoroukoff, gouverneur van Moskou en adjudant van den Czaar, met eene bijzondere zending naar Kopenha gen vertrokken is. Volgens de Standard heeft generaal Kaulbars zegt men, den keizer per telegraaf verzocht, öf hem terug te roepen öf troepen te zenden, omdat, zooals het nu gaat, zijn zending in Bulgarije onmogelijk te vervullen is. Men verwacht spoedig een gewichtige beslissing van den keizer. E KAN KUI.I K. De graaf van Parijs is Zaterdag te Vevey aangekomen, waar hij tot den 20en October blijven zal. Eene deputatie Lyon- sche werklieden gaat hem een prachtig drie kleurig vaandel, met gouden lelien bezaaid, overbrengen, waarop aan de eene zijde het wapen var. Frankrijkaan de andere het wapen van Lyon prijkt. Te Tlemzen, in Algerie, heeft eene vechtpartij plaats gehad tusschen Arabieren eu Fransche soldaten, die den sluier van iulandsche vrouwen opgelicht hadden. Twee militairen werden zwaar verwond, verschei den Fransche officieren kregen slaag, terwijl drie Arabieren gedood en vijftien zwaar ge wond werden. P A N .1 E. Hertog De Tetuan heeft, wegens ver schil met het ministerie over de aan de ter dood veroordeelden verleende gratie, zijn ontslag genomen als vice-president van den senaat. UUKTSCII LAN D. Dr Windthorst heeft als zaakgelastigde van den hertog Von Cumberland aan de Brunswijksche regeering een schrijven gericht waarin hij aanspraak maakt op meubels, linnengoed, wijn enz. uit de paleizen van den laatsten hertog en ook op de kunstvoor werpen uit de musea, voor zoover die niet na 1832 uit 's lands schatkist zijn aange kocht. De Brunswijkers zijn door dien brief niet verontrust, overtuigd, dat de aanspra ken van den genoemden hertog, op enkele kleinigheden na, geen recht van bestaan hebben. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft de voorziening in cassatie der socialisten- hooiden Bebel, Wol mar en anderen tegen het vonnis der rechtbank van Freiberg, waarbij zij tot zes en negen maanden ge vangenisstraf veroordeeld waren, verworpen. OOSTEN K 1.9 li. Het Fremdenblatt bevat uit het offici- eele rapport over de anarchistische samen zwering te Weenen de volgende voornaamste bijzonderheden. Terwijl de bende alle toebe reidselen maakte ter volvoering barer plan nen, werd de samenzwering ontdekt. De zilverwerkers Otto Steidl, Nicolaas Li egel een beeldhouwer, Jozef Paul Schwarz en Johan Ondriczek verbonden zich voor het noodige geld te zorgen. De beide eersten namelijk zouden het handwerk van valsche munters opvatten en een graveur zoeken te vinden, die hun den stempel kon leveren tot het slaan der munt. 8chwarz en On driczek zouden dienst doen als helpers. Zij ontstalen hunnen patroon Sokoli, bij wien zij zeven jaren werkzaam waren geweest en wiens volle vertrouwen zij genoten, 2455 gram zilvergruis, dat zij voorloopig bij een bank beleenden. Op 18 en 21 September werden de vier valsche munters in hechtenis genomen en onmiddellijk aan de justitie overgeleverd. De samenzwering, die ten doel had den maatschappelijken eigendom te vernielen, wilde gebruik maken van de voorschriften, door de anarchistische bladen Freiheit en Rebelldie te New-York en Londen uitko men j gegeven. Deze voorschriften hadden betrekking op het vervaardigen van ontplofbare voorwerpen en het aanwenden van flesschen, met ont plofbare stoffen gevuld en naar hen ging "jen te werk. De samenzweerders kwamen dikwijls in herbergen van het voorstadje Penzing bijeen. Deze geheime vergaderingen Wekten sedert geruimen tijd den argwaan ^er politie. Deu 3den October werd weder Gene zoodanige bijeenkomst gehouden, die echter door geheime politieagenten werd overvallen. De weifelende antwoorden op gedane vra gen versterkten den argwaan en tot nader onderzoek werd de geheele vergadering in hechtenis genomen. De huizoekingen in de woningen der gearresteerden bevestigden het vermoeden. Zij begonnen denzelfden avond en duurden den ganschen nacht. Het huis van een machinist te Sechshaus, Buch Gasse, werd het eerst doorzocht. Men vond er vier flesschen van eigenaardige constructie. Zij waren vierhoekig; bij elke flesch leidde een cilinder door den hals in den buik, die ge vuld was met salpeterzuur. Liet men nu een druppel salpeterzuur in de flesch vloeien, zoo moest eene ontploffing met vuurverschijn- selen volgen, echter eerst na 10 tot 15 minuten: daar was de flesch op ingericht. De tweede huiszoeking had plaats bij een weversgezel in de Wehrgasse. Hier vond men ingemetseld twee uiet Janiet gevulde werpbommen, die van buiten waren voor zien van beweegbare knopjes, die de ont ploffing moesten bespoedigen. Ook vond men hier een menigte gemakkelijk onplof- bare vloeistoffen, valsche baarden, chloro form, een doos gevuld met dynamiet, wegende ongeveer 2J Kg., verder een klomp chloor kalk, die waarschijnlijk gebruikt zou worden bij de bereiding van nog andere brandmid delen. Een derde huiszoeking leverde het bewijs, dat de anarchisten denzelfelen weg wilden inslaan als de Nihilisten. Men vond namelijk bij een bronswerker, behalve weder valsche baarden, ontplofbare stoffen en eene groote verzameling dolken, een bevel tot huiszoeking, zooals er door de politie worden uitgevaardigd, voorzien van den stempel der politie-directie en de handteekening van den politie-president. Het geheele geschrift was natuurlijk valsch. In den nacht van Zondag op Maandag werden acht saamgezworenen gearresteerd. Uit het verhoor bleek, dat te Penzing, te Untermeidling en te Favoriten nog dienzelf- den nacht brand zou zijn gesticht. Daartoe had zich de bende in vier groepen gesplitst, die in de verschillende plaatsen nagenoeg te gelijkertijd het werk der vernieling zouden aanvangen. In de nabijheid van Untermeidlung was reeds een begin gemaakt. Er was een flesch neergelegd in het houtpakhuis van Simon Raschka, die ook werkelijk ontplofte. Ge lukkig echter vatte het eikenhout, dat hier lag opgestapeld, niet spoedig vlam. Een voorbijganger bemerkte de brandende flesch en kon nog bijtijds blusschen. Andere fles schen zijn nog gevondendie niet tot ont ploffing zijn gekomenomdat er niet goed mede was omgegaan. De groep, die met verschillende ontplof bare stoften op weg was naar Oberraeiulmg en tavoriten, werd door partijgenooten ge waarschuwd dat er onraad was en vond alzoo nog tijd om het materieel te verbergen. Later evenwel werd het toch gevonden. Niet alleen te Weenen, ook te Praag droeg men kennis van de samenzwering en den öen Oc tober kreeg de politie te Weenen, toen zij reeds een groot deel der boosdoeners achter slot en grendel hadvan die te Praag het bericht, dat de anarchisten te Weenen mis dadige bedoelingen koesterden. Het complot, door de anarchisten te Weenen tegen die stad beraamd, overtreft alles, wat ooit door de volgelingen van Johannes Most of de dynamietinaunen van Londen is ten uitvoer gebracht. Was het voornemen gelukt, geheel Weenen zou een puinhoop geweest zijn en het tooneel van onbeschrijfelijke gruweldaden. Uit het onderzoek blijkt, dat het com plot geleid werd uit de Vereenigde Staten eu uit Londen. De organisatie was uitste kend. De bende bestond, behalve uit ver vaardigers van ontplofbare stoffen, ook uit valsche munters. Eenigen zouden de brug nabij Schönbrunn laten springen, andere de voorsteden Unter meidling en Hetrendorf in brand steken, ter wijl de dynamietpartij haar werk bij de groote openbare gebouwen zou beginnen. De politie kreeg den 2en Oct. kennis van het bestaan deze anarchistische samen zwering. De personen werden gearresteerd op de laatste bijeenkomst, nog gehouden ter bespreking van nadere details voor de uit voering. De politie vernam het door het verraad van een Prager anarchist. Men verzekert, dat lord Churchill incognito ook te Weenen vertoefde, en dat de regeering een bondgenootschap tegen Rusland zou hebben voorgesteld, met het aanbod van de levering van een Engelsch landingsleger van 1U0.ÜÜ0 man. De regee ring schijnt ongeneigd tot toestemming. Volgens de Kreuzzeit. zal lord Chur chill na Weenen Berlijn bezoeken, en daar alzoo terugkieren. liet blad meent, dat in lord Churchill's bedoeling ligt Rusland te bewijzendat het niet goed is snel te han delen en hij tevens de Bulgaren wil aan moedigen. BUL GA RIJ E. Te Sofia heeft eene groote manifestatie plaats gehad ter eere van de gekozenen voor de groote Sobranje. Voor het Russische consulaat werden de kreten: leve de Czaar! leve het vrije Bulgarije! aangeheven. De regeering zal waarschijnlijk nog heden antwoorden op de laatste drie nota's van Rusland. TURKIJE. Uit Konslantinopel wordt gemeld, dat de raad van administratie der Turksche openbare schuld het thans eens geworden is met de Porte over de uitgifte van dejgT. 2,000,000 nieuwe obligatiën, thaus nog in liet bezit der regeering. Voor den dienst daarvan staat de Porte nu af de inkomsten van de schapenbelasting in de provinciën Koniali eu Aduna. Dit voorstel is aange nomen onder voorbehoud van de goedkeu ring der verschillende comités van bond- houders in Europa. Deze inkomsten zullen geheel afzonderlijk van vroeger afgestane inkomsten worden geadministreerd. Bij iradé zal de overeenkomst worden goedgekeurd. De bonds zullen 5 pCt. interest dragen en 2 pCt. amortisatie. EGYPTE. Kolonel Kitchener heeft uit Caïro een bezoek gebracht aan het kamp van Tamal. Ilij rapporteert, dat Osman Digma daar on geveer 300 man had verzameld. Er werden 18 stukken geschut, 2 Catling-kauonnen en 2 vuurpijl-locstellen, benevens een groot aantal geweren en een massa ammunitie buit gemaakt, terwijl meer dan 200 lijken ge vonden werden. De neef van Osman ontkwam gekwetst naar Tokar, maar vele andére voor name bevelhebbers werden gedood. AMERIKA. Duizenden pakhuis-werkliederi en an deren hebben te Philadelphia den arbeid ge staakt, eene vermindering van werkuren

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2