NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eie i oiiraii t verscli ijnt li ag e lij k sbehalve op 'hon- en F e e s t d a g e ii.i ABONNEMENT: Donderdag 14 October 1886, N°. 242. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BHHD EENS EEKLÖÖZEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.liO. Prijs per ft timmer 10 Cent. 200c Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepiiuikersstecg 6. HTADSXIEÜH8. Iu handen van de commissie van fi nanciën zijn gesleld de voorstellen tot 1°. verhooging van de jaarwedde van den leer- aar aan de O.-I. instelling L. K. Harmsen tot f 2500. 2°. aanstelling van een onbezoldigden lec tor voor de M akassaarsche en Boegineesche talen. Tegen het laatste voorstel heeft de com missie geen bezwaar. Zij durft echter den raad niet adviseeren het eerste voorstel aan te nemen. Ook haar komt het voor, dat het besluit van den gemeenteraad tot handhaving van de O, I. instelling (3 Dec. 1885), eerlijk moet worden nageleefd. Dit ontslaat hun echter, meenen zijniet van de verplichting om de financieele ge volgen van elk voorstel met betrekking tot die instelling nauwgezet te overwegen. En nu zijn zij van oordeel dat tegenover de verhooging van het tractement van den heer Harmsen, die de gemeente reeds nu met eene jaarlijksche vermeerdering van uitgaven van f 1500 zou bezwaren, geen noemens waardige verhooging van ontvangsten zou staan. Wordt overeenkomstig het voorstel van het dagelijksch bestuur een lector in het Makassaarsch en het Boegineesch benoemd, dan zullen aan de instelling behalve het Maleisch en het Javaansch nog vier polyne- sische talen worden onderwezen, d. i. meer dan één leerling zich binnen den betrekke lijk korten tijd van voorbereiding kan eigen maken. Zij zijn van meening dat, alleen met het oog op het onderwijs in het Battaksch zich niet zoovele leerlingen hier zullen aan melden dat de door hen ie betalen colle gegelden tegen de nu voorgestelde verhooging van uitgaven zouden opwegen. Zij adviseeren dus den gemeenteraad het voorstel sub 1°. te verwerpen. MUZIEK, LETTERE* E* KUNST. Sterfdag 1856) van P. R. Roorda van Eijsinga. De heer Paul Haase zal Zaterdag in de Opera te Rotterdam als gast optreden in jDas Nachtlager". Tegen den 20s!en dezer maand wordt eene eerste wederopvoering voorbereid van Wag ner's //Der fliegende Hollander, met mevr. Mielke, den heer Behrens, den heer Bon- gardt en den heer Grüiiing in de hoofdpar tijen. Zaterdag 16 Oct. zal de opera//Faust" in het Hollandsch worden gegeven in den Parkschouwburg te Amsterdam. De Bibliothèque del'Arsenal van Parijs bevat een verzameling van tooneelstukken gedrukt in Frankrijk van het begin van de tooneelspeelkunst af tot op onze dagen. Het aantal dier stukken is ruim 35.000. Pol De Mont is benoemd tot leeraar in de letterkunde aan de Antwerpsche academie van fraaie kunsten. Naar wij vernemen, is door het be kende dames-comité de vervaardiging vA\i een monument voor mevr. BosboomToussaint aan Bart Van Hove opgedragen. BINiNENLAiNDSCHE BERICHTEN. De 's rijks middelen hebben in de maand Sept. j.l. opgebracht f 10,330,579.34, tegen f 10,439,493. i 1 in Sept. 1885. De opbrengst der eerste negen maanden in dit jaar beliep f 79,330,103.36, tegen f 76,091,301.57 in 1835 er. tegen f 79,614,161.25 raming over 9 maanden. Gedurende de afgeloopen maand Sept. 1886 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 393,393 rei zigers, met eene opbrengst van f270,()91.76; bagage 590 tonnen, opbrengst f 8,539.17; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 77190 ton nen, opbrengst f 143,019.72; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 7496.98; diverse ontvangsten f 5229.33; totale ontvangst f 434,376.96; totale ont vangst vanaf 1 Mei 1886 f2,198,805.S36. Over de lijn Leiden—Woerden werden vervoerd 14501 reizigers, met eene opbrengst van f 8,573.645; bagage 22 tonnen, opbrengst f 133.18; bestel-, ijl- en vrachtgoedtren 1 7 11 tonnen, opbrengst f 1847 17; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f'205.20; diverse ontvangsten f 335 33, totale ontvangst f 1 1,094.526; totale ont vangst van af 1 Mei 1886 f 60,282.53. In een brief uit Leiden aan de „Ind." wordt beweerd, dat er sprake zou zijn van de vereeniging der verschillende thans ver spreid liggende schatten van het ethnogra- phisch museum in een nieuw gebouw. Er zal hier wel meer sprake zijn van een, ove rigens zeer gerechtvaardigden wensch, dan van een werkelijk plan. {Pad.) Dezer dagen deelden wij mede dat Oostenrijk een nieuwe soort van briefkaarten had ingevoerd, welker inhoud, door een zeer eenvoudige sluiting, aan het oog van onbevoegden onttrokken wordt. Zou het veel bezwaren na zich sleepen om ook hier te lande dergelijke briefkaarten in te voeren? Niet zelden toch gebeurt het, dat korte mededeelingen en hiervoor zijn ze immers bestemd hoewel niet het minste geheim bevattende, door oningewijden verkeerd wor den uitgelegd en aanleiding geven tot praat jes, waarvan men tevergeefs de bron zoekt Ook worden deze kaarten maar al te vaak misbruikt tot het schrijven van hatelijkhe den, in de hoop dat deze, behalve door den geadresseerde, ook dour zijn omgeving worden gelezen, liet aanbrengen nu van een sluiting jjqu, al deze bezwaren opheffen en aan de correspondentie per gewonen brief wel geen afbreuk doen, omdat de ruimte te beperkt is. (Arn/i. Cl De minister van oorlog zal tot 1 No vember tot herstel van gezondheid te Aken verblijven. Paarden in brandende stallen gaan veelal verloren. De ervaring leerde reeds herhaaldelijk, hoe uiterst moeilijk het is om een paard uit het gevaar te redden. Ja zelfs kwam het wel voor, dat een gered of een bijkans gered paard toch in zijn verderf liep. Daarom is het niet onnut (ook zelfs dan niet, indien volgens den een of ander deze raad geen nieuwtje wezen mocht) aan Landw. Thierz. hier te ontleenen, dat er geen beter middel bekend is, om een paard bedaarden kalm uit een brandenden stal te verwijderen, dan 't dier een natten zak of een nat ge maakt dek over het hoofd te slaan. Daar mee laat volgens aangehaald weekblad elk paard zich kalm en gelaten uit het ge vaar verwijderen. Ldb Cl) De korporaal v. N. van het le bat. reS* gre,iathers en jagers, is wegens het mis handelen van een milicien tot grenadier gedegradeerd. Het gerechtelijk onderzoek van het Za terdag te Scheveningen gevonden lijk heeft aangetoond, dat hier geen misdrijf iu het spel was. Voor de betrekking van boofdmachinist van liet stoomgemaal Prins Alexander aan het Kralingsche veer, waaraan eene jaarwedde van f840 'sjaars met genot van vrije wo ning, vuur en licht is verbonden, hebben zich niet minder dan 160 sollicitanten aan gemeld. Véór 1 November zal de benoeming plaats hebben. (N. R. Cl.) Aan het etablissement //Feijenoord" en aan de scheepstimmerwerf van den heer Vuik te C.vprlle zijn wegens meerdere werk zaamheden weder een aantal werklieden aan genomen. Een jongmensch, vroeger kantoorbe diende-, kortelings uit de cel ontslagen, heeft zich sedert door oplichting meester ge maakt van een aantal petroleumtoestellen, meestal bij winkeliers te Amsterdam. De politie kwam hem op het spoor en bracht hem Zondag op nieuw naar de cel. G. S.de geagreëerde klerk van den ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zeist, werd bij arrest van gisteren door het hof te Amsterdam, wegens valschheid in de registers en verduistering van penningen van den staat, veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. Een inwoner van Alkmaar, die Zater dag van zijn werk huiswaarts keerde, vond zijn woning door zijn vrouw en drie kin deren verlaten. Zij waren naar elders ver trokken. Met de werkzaamheden aan de Schor pioen is men druk in de weer. liet lek is gerepareerd en de machinedie zeer van het zoute water geleden heeft is uit elkander genomen. In den afgeloopen nacht te ongeveer ure is er brand uitgebroken in de bessen- fabriek van A. v. d. G., aan de Staartsche straat te Tiel. De fabriek is geheel, en het belendende woonhuis gedeeltelijk ver brand. Alleen het meubilair uit twee be nedenkamers is gered. Alles was tegen FEUILLETON. 35.) Van dit bedrag kon zijnaar hare mee ning, alles wat zij noodig had aanschaffen, tot zij weer in het vaderlijk huis werd terug geroepen, dat zij moest verlaten, zonder een enkel kleedingstuk te kunnen medenemen. Aan het station wachtte een menigte menschen op de aankomst van den trein en Dora en mevrouw Bell zagen er dus veel bekenden. Juist toen het fluitje der locomotief weêr- klonk, naderde een kleine jongen geheim zinnig het jonge meisje, drukte haar een briefje in de hand en fluisterde: tfik moet u dat briefje geven, zonder dat iemand het bemerkt. Hij gaf er mij een dollar voor." Terwijl mevrouw Bell vroolijk met twee buren praatte, las Dora haastig, wat Men- doza. haar schreef. z/Ik heb u op de bank op de rots gezien, en zal daar gaan zoeken, wat gij er voor mij hebt achtergelaten. Met den volgenden trein volg ik u." Zij verscheurde het papier en wierp de stukken in de boschjes langs den weg. On middellijk daarna kwam de trein stuivende en dreunende aanrollen. Mevrouw Bell zocht Dora en riep haar bij zich. De gouvernante was werkelijk eene zeer nalatige bewaakster, maar zij had een afkeer om de rol vau spion te spelen, en meende, nu Mendoza uit hare tegenwoordigheid verwijderd was, dat het teergevoelige en waarheidslievende kind spoedig niet meer aan den vreemdeling zoude denken, en over eenigen tijd zelfs over die dweeperij met een onbekende zou lachen. Als een droom ging de dag voor Dora voorbij. Zij zat aan het venster in de ont vangkamer van mevrouw Beauvais, terwijl mevrouw Bell hare japonnen paste en de prijs en snit er van bepraatte. Zij zag en hoorde niets van alles, wat om haar heen gebeurde, en als hare meening over eene of andere kleur werd gevraagd, had zij moeite om hare gedachten er bij te bepalen en een behoorlijk antwoord te geven. Mevrouw Beauvais hield Dora voor dom en mevrouw Bell vreesde dat het jonge meisje ongesteld was. Dora stelde haar op dit punt gerust, en verzocht haar, ongestoord hare zaken met de naaister af te doen. Mevrouw Bell hield zich weer met hare stoffen en kauten bezig en bemerkte dien tengevolge niet, hoe doodsbleek Dora werd, toen een heer aan de overzijde der straat passeerde, even zijn hoed oplichte en het jonge meisje een nauwelijks merkbaar teeken met de hand gaf. z/Nu is er geen terugkeer meer mogelijk! mijn lot is nu onherroepelijk beslist!" dacht het arme kind. //Ach, ik zou zoo graag willen weten, of mijne liefde voor hem eeuwig zal duren, of zij geen leegte in mijn hart zal doen ontstaan en of hij mij, eenvoudig meisje, teeder bemint dan al die scboone vrouwen, die hij reeds had kunnen huwen? O, papa! papa! Ik zoude u nooit op deze wijze hebben verlaten, indien gij mij niet tot dat gehate huwelijk hadt willen dwingen. Het schijnt mij bijna onmogelijk toe, dat ik plannen heb kunnen maken, cm mijn beminden papa te ontvluchten. Maar hij zal niet lang toornig op mij zijn, hij zal mij vergeven en véór een week verloopen is, zullen wij weer vereenigd en gelukkiger dan ooit worden. Drze overtuiging troostte haar en gaf haar kracht, om uiterlijk weer kalm te schijnen, vóór mevrouw Bell weer op haar ging letten. Zij meende den geest van een drenkeling te zien, als zij aan terugkeeren dacht en zij huiverde bij de herinnering aan de bedekte bedreiging, w aarmede Mendoza zijn brief zoo tragisch had besloten. Zij was nog te jong om te weten, dat dergelijke bedreigingen nooit worden uitgevoerdmaar alleen neer geschreven worden om de groote uitwerking, die zij kunnen hebben. Toen zij in bet rijtuig steeg, dat haar weder naar het station zou brengen liet zij haar sluier vallen om niet door harp. bleek heid de opmerkzaamheid harer onderwijzeres tot zich te trekkenmaar deze werd zoo geheel en al ingenomen door al het schoons, dat zij in den modewinkel had gezien, dat zij op hare gezellin geen acht sloeg. Zij had daarenboven van een vriend van haren brui degom vernomen, dat mijnheer Hart, door een man, aan wien hij groote verplichtingen had, naar New-York was geroepen. Binnen twee dagen kon hij komen en zij was over tuigd, dat hij niet gaarne naar zijne afgele gene woonplaats zoude terugkeeren zonder haar als zijne echtgenoote mede te nemen. Toen mevrouw Btll uit het rijtuig stapte, wachtte de vriend van haar bruidegom haar met het volgende telegram Wordt ver wig d.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1