m* si .m lokaal op de Pieterskerkgracht, tegen de inwilliging van welk verzoek noch bij den directeur der Kweekschool, die als zijnde belast met de regeling van het onderwijs in de gymnastiek daaromtrent door ons is ge hoord, noch bij burg. en weth. bezwaar be staat. Burg. en weth. geven den raad mitsdien in overweging de gevraagde vergunning tot wederopzeggens te verleenen onder de ge wone voorwaarden dat de kosten van vuur, licht en bediening en de eventueele schade aan gebouw en meubilair toegebracht door de gebruikers worden vergoed en verder onder bepaling dat voor het gebruik jaarlijks een bedrag van f10 aan de gemeente worde voldaan. Een som van f 10 komt genoemd college ruim voldoende voor in verhouding tot bet geen door gymnastiekvereenigingen wordt be taald, f25 voor twee avonden per week, terwijl er hier geen gebruik wordt gemaakt van de gymuastiektoestellen. De commissie van finantien geeft kennis dat ze geene bedenkingen heelt tegen het voorstel van burg. en weth. tot overneming van de Haverzaklaan van de eigenaars ten einde voor rekening van de gemeente tot openbare straat te worden aangelegd, mits de kosten van bestrating, geraamd op f 575, worden gevonden uit de gewone inkomsten. Bij burg. en weth. is ingekomen eene missive van den onderwijzer belast met de leiding van het herhalingsonderwijs voor meisjes, waarbij deze verklaart dat, tenge volge van tijdelijke verdeeling dier school in twee klassen, het noodig is dat voortaan 4 uren per week les worde gegeven in de handwerken, en dat onderwijs worde uitge breid met 2 uren per week. Genoemde onderwijzer verzoekt nu beleefd het salaris der onderwijzeres in de handwerken in overeenstemming te brengen met het ver meerderd aantal lesuren, iu overweging ge vende de tegenwoordige toelage ad f 50 te verdubbelen. Mede is ingekomen een schrijven van de plaatselijke schoolcommissie waarbij dit col lege verklaart te meeuen het voorstel door meergemelden onderwijzer gedaan te moeten ondersteunen. In het bezit van die stukken geven burg. en weth. den raad in overweging de voor die uitbreiding benoodigde gelden beschikbaar te stellen. Ter vervulling der vacature van tweede onderwijzeres aan de meisjesschool 1ste klasse ontstaan door de benoeming van mejutfr. J. Vlaanderen tot 1ste onderwijzeres aan die schoolbieden burg. en weth. den raad eene voordracht aan, opgemaakt in overleg met den heer arrondissements-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der be trokken school, ter benoeming van een tweede onderwijzeres; op eene jaarwedde van f 900, als: 1°. mejuffr. Heudrica Westdijk, thans 3de onderwijzeres aan dezelfde school. 2°. mejutfr. C. B. Renaud en 3°. mejutfr. J. J. De Haas, beiden werk zaam aan openbare lagere scholen in deze gemeente. Onder mededeeling dat het aantal leerlin gen op die school 126 bedraagt, verdeeld over 7 klassen en 7 onderwijzeressen. Door den heer J. A. Bientjes, die zich met 1 September van Noordwij k met der woon in deze gemeente heeft gevestigd, is een verzoek ingekomen om teruggave van te veel betaald schoolgeld, voor zijn pupil Frits Salberg, voor wien hij het volle kwar taal betaald heeft. Aangezien de bepalingen daaromtrent alléén spreken van ouden die teruggave verlangen omdat ze met hun schoolgaand kind de ge meente verlaten of er zich meê vestigen, en hier sprake is van een voogd die het zelfde voor zijn pupil verzoekt geven burg. en wetb. den gemeenteraad in overweging op het verzoek afwijzend te beschikken. Ter voorziening in de vacature aan de Meisjesschool 2e klasse, ontstaan door het aan mejuffr. Honig verleend eervol ontslag, hebben burg. en weth. de eer den gemeente raad eene voordracht aan te biedenopge maakt in overleg met den Arrondissements- Schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd dtr genoemde school, ter benoe ming van eene tweede onderwijzeres op een traktement van f700, als: 1°. mejuffr. C. J. Looman, derde onder wijzeres aan de bedoelde school; 2°. mejuffr. C. B. Renaud en 3°. mejutfr. S. H. E. Prins, beiden werk zaam aan openbare lagere scholen alhier. Onder mededeeling dat aan de genoemde school 266 leerlingen zijn, verdeeld over 9 klassen en even zoovele onderwijzeressendat de beide laatsten op de voordracht zijn ge plaatst ter voldoening aan de bepalingen der onderwijswet en dat de betrekkelijke stukken in de leeskamer ter inzage zijn nedergelegd. Dirk Smit, korenmolenaar aan de Oost- dwarsgracht n°. 15 alhier, wenscht ten gevolge van het dempen der Koolgracht eene waterleiding te leggen door het ge dempte gedeelte van de Koolgracht naar de Oostdwarsgracht, benoodigd voor de stoom machine, alsmede eene waterloozing voor het vloeiend warm water in het hoofdriool. Adressant verzoekt aan burg. en weth. daartoe vergunning. Burg. en weth. verklaren na overleg met den voorzitter der commissie voor fa bricage tegen het verleenen dier ver gunning geen bezwaar te hebben en geven daarom den raad in overweging die vergun ning te verleening, onder voorwaarde dat de kosten van het opbreken en herstellen van de openbare straat en van de aanslui ting aan het hoofdriool door hem worden gedragen en een en ander wordt uitgevoerd onder toezicht van den gemeente-architect, alsmede tegen betaling voor de te leggen buis, van het recht bepaald bij art. 3 u°. 10 van het tarief vastgesteld 5 Maart 1857. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van lüO, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 38, 20. ƒ4.20 en ƒ2.10, laagste prijzen ƒ38, ƒ19.50, ƒ3.90, en ƒ2.05. Tot leden van het gewestelijk bestuur van het Ned. onderwijzers genootschap, dat met 1 Januari 1887 voor de eerstvolgende vijf jaren iu de ffdeeÜDg Leiden wordt ge vestigd, zijn verkozen de heereu J. A. Van Dijk, voorzitter, M. Struick, ondervoorzit ter, J. Wuyster, secretaris, 11. C Van der Heyde, penningmeester, en N. Brouwer. Benoemd tot onderwijzer aan eene bij zondere school te Leidende heer T. v. d. Meer, te Rotterdam. Men meldt ons: Gister, Zondagavond om 6 uren, moet er een hevige onweersbui gevallen zijn noord- oostwaarts van hier over Sassenheim, Haarlem en hooger. De bliksem was nog al fel en de donder rommelde met groote dreuning. De lucht zag er heel leelijk uit. Met den zomer is }t gedaan. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1820) van Elias Anne Borger. Bij het jongste jaarlijksche concours van het conservatoire te Parijs verwierf een elfjarig meisje, mile Reine, den prijs als harpiste. De jeugdige musicienne is z66 klein, dat zij nauwelijks boven hare harp uitkomt. Dit neemt niet weg dat zij met groote vir tuositeit haar instrument bespeelt. Een nég jonger meisje, de achtjarige Juliette Boué, heeft aau het conservatoire te Namen den eersten prijs behaald voor pianospel. De heer Arnold Spoelde gewaardeerde baryton en leeraar aau de Kon. Muziekschool, geeft Vrijdag 22 Oct. een concert in de zaal „Diligentia", te Den Haag waarop zijn echt- genoote mevr. Martha Spoel Pfeiffer zich voor het eerst aldaar iu het openbaar zal doen hooren. Mevr. Spoel was véér haar huwelijk opera zangeres. Iets uienws op 't gebied van den mu ziekhandel is zeker de aangekondigde uitgave van Adolf Titze te Leipzig, nl. Robert Schu mann's „Kiuderscénen mit Dichtungen von Albert Traeger en illustrationen von Alex. Ziek" (13 muziekstukken met 13 gedichten, benevens 15 illustratiën in den tekst en 6 groote platen in lichtdruk). Het zal ver schijnen bij Breitkopf und Hartel, in 4°. for maat. Het zijn niet slechts illustraties op muziekstukken, de leidende gedachte bij de uitgave van dit boek was, aan tc toonen hoe toon kunstenaar; dichter en teekeuaar elk op zijn wijze en met zijn middelen een en dezelfde gedachte uitdrukken. (N. v. d. B.) ,/Rien n'est sacré pour un sapeur!" Hek rich Heine is tot held van een operette gemaakt. De man, die deze reclame noodig heeft om zijn muziek opgang te doen maken heet Siegfried Grosz. De nieuwe „Vlaamsche Academie," zal volgens de Indépendancegeopend worden door den minister De Moreau, met een redevoering NB. in het Fransch. Men zegt dat Vitaux, die te Antwerpen was opgetredennaar Bordeaux zal gaan om daar den ontrouwen Cossira te vervangen. Bij Emil Strauss te Bona verschijnt spoedig een nieuwe roman van Dito und Idem, get. Veldpost". Zooals bekend is gaven onder bovengenoemden pseudoniem de begaafde koningin Elisabeth v.in Rumenie en hare vriendin Frau Mite Kremuitz reeds twee romans uit. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Door den minister van waterstaat is aan de kamers van koophandel en fabrieken de navolgende missive gericht, onder dag- teekening van 6 October. „Meermalen is gebleken, dat het bij den handel niet algemeen bekend isdat de con suls niet alleen zijn aangewezen voor het verleenen van bijstand aan scheepsgezag- voerders en reizigersmaar ook wel degelijk om den Nederlandschen handel in het bui tenland te bevorderen b. v. door het ver strekken van inlichtingen o. a. omtrent han delsfirma's in het land hunner vestiging „Deze inlichtingen kunnen door de hande laren rechtstreeks aan de consuls worden gevraagd. „Ik heb de eer uwe kamer te verzoekeu hierop de bijzondere aandacht van den han del teu uwent te willen vestigen". liet onderzoek van de staatsbegrooting is nog niet in alle afdeelingen van de tweede kamer afgeloopen en zal heden, zoo noo dig Dinsdag, worden voortgezet. Na be handeling der voor de openbare zitting aan de orde gestelde aangelegenheden, zijn er geen wetsvoordrachleu in staat van wijzen, en zal de kamer alzoo «.-enigen tijd reces moeten nemen, tenzij het antwoord op het verslag over het enquête-voorstel de volgende week mocht inkomen, in welk geval de kamer zich alsdan met deze zaak zou kunnen bezig houden. De Indische begrooting over 1887, waar omtrent het sectie onderzoek vrij spoedig ten einde liep, heeft in den boezem der com missie van rapporteurs, waarvan voorzitter is de heer W. K. Van Dedem, tot zulk eene uitvoerige nadere gedachtenwisseling aanleiding gegeven, dat verslag en regee- rings-antwoord niet na afdoening van het aan de orde gestelde te verwachten zijn. Het denkbeeld van sommige kamerleden om den tijd niet te doen verloren gaan en dien onmiddellijk te besteden aan de alge- meene beschouwingen over de Grondwets herziening, stuit af op het voortdurend gemis der van regeeringswege aangekondigde voor stellen omtrent het voorloopig kiesreglement. Te Alfen en Aarlanderveen werd in de laatst gehouden vergadering van den gemeen teraad besloten tot schoolgeldheffing op de openbare scholen voor L. O. In laatstge noemde gemeente echter is aan burg. en weth. overgelaten te beoordeelen, wie daarvan zullen worden vrijgesteld. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft in zijne correctioneele zitting van Zaterdag ver nietigd het vonnis der rechtbank te Rotter dam, waarbij W. L. te Waddinxveen ver oordeeld is tot geldboete ter zake van beleediging van den veldwachter van ge noemde gemeente. Op grond dat het den bekl. ten laste gelegde niet was bewezen, werd hij alsnog vrijgesproken. Het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de melk- verkooper G. L. aldaar veroordeeld is tot 3 dagen celstraf wegens het toebrengen van een zweepslag aan een politieagent, werd bevestigd. liet vonnis derzelfde rechtbank in zake F. J. T. te'sHage, veroordeeld tot 183 dagen celstraf wegens medeplichtigheid van diefstal van twee revolvers uit den win kel van de wed. B. in de Heerenstraat, werd wegens een gebrek in den vorm vernietigd, terwijl den bekl. dezelfde straf als door de rechtbank was uitgesproken, werd opgelegd. De korporaal der jagers te 's llage tegen wien dezer dagen een huishoudelijk onderzoek was ingesteld, daar hij verdacht werd van diefstal, is, toen uit het onderzoek was gebleken dat hij geld van zijn minderen had geleend, gedegradeerd. Nadat de order daartoe was gegeven, heeft evenwel de jager van wien het geld moest geleend zijn geweest, verklaard on waarheid te hebben gesproken en zulks op verzoek van den gedegradeerde. Er zal dus waarschijnlijk een nader onder zoek moeten plaats hebben, waaruit dan blijken zal of de straf van degradatie van kracht kan blijven, dan wel of hij moet worden ingetrokken en de beschuldigde voor den krijgsraad zal moeten terechtstaan wegens diefstal. Aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde voor Nederlandsch Indië te Delft zijn voor de cursus 1886/87 iugeschreven 70 studenten, waarvan 15 nieuwe. De aapjes te Amsterdam hebben (zoo als de Amst. Ct. meldt) het werk gestaakt. Alvorens de Centraalstations-aapjrs des mor gens op den bok stapten moesten zij f 6.25 offeren. Dat schijnt veel te veel geweest te zijn. Al schreeuwden zij Dog zoo hard „een rijtuig mijnheer," toch konden zij per dag niet meer dan f 3 A f 4 verdienen. En om dagelijks een schoonen rijksdaalder op iets toe te leggen, zie, dat doet zelfs een kapi talist ongaarne, hoeveel minder dus een huurkoetsier. „Wie zijn de weldoeners?" was de vraag, welke de heer Helsdingen van Rot terdam gisteren in het Volkspark te Amster dam behandelde. Hij beantwoordde haar in dien zin, dat de arbeiders de weldoeners der maatschappij zijn. De vergadering was druk bezocht, waar schijnlijk omdat per strooibiljet was mede gedeeld, dat de heeren Fortuyn en Van der Stadt, „pas uit de gevangenis ontslagen," er zouden spreken. Inderdaad spraken beiden. Fortuyn gaf verslag van zijn verblijf in de celgevangenis aldaar. Hij was zeer tevreden over de gevangenis beambten, maar meenden reden te hebben van beklag over de commissie van toezicht en administratie. Hij wekte hen, die ken nissen in de gevangenis hebben, op, dezen zooveel brieven mogelijk te schrijven; meD kon zich niet voorstellen hoe verlangend men naar eenig bericht is, als men daar aan zich zeiven is overgelaten. (llbl.) '«GRAVENHAGE. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burge meester van Aduard, S. C. Tuymeiaar, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan H. W. Greven, burgemeester der gemeente Doornspijkont heffing verleend van de verplichting tot in woning binnen die gemeente, ten einde tot 1 Mei 1887 te Elburg te kunnen wonen. Door Z. M. is de heer J. De Jong beroemd en aangesteld tot apotheker 2de kl. bij den mil. geneesk. dienst in Ned-Indië. De luit ter zee 1ste kl. M. J. P. Westveer behoorende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip Koningin Emma der Ne derlandenwordt met den 21 sten dezer op non-activiteit ge3teld; daarentegen worden met dien datum geplaatst op gemeld schroef stoomschip de luit. ter zee 1ste kl. C. Mey- booni en op Zr. Ms. wachtschip te Willems oord de luit. ter zee 1ste kl. A. C. Van der Sande Lacoste. De adelborst 1ste kl. C. J. Van der Hegge Spies, behoorende tot de rol van Zr. Ms. schroefstoomschip Zilveren Kruis, wordt met den 1 Oden dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van oorlog zal op 14 Oc tober geen audiëntie verleenen. BUITENLAiNDSCHE BERÏCÏTEN. EN GELA N D. De berichten uit Birma luiden ongun stig voor Engeland. Te Mingyan neemt de ontevredenheid der bevolking zoo toe, dat het aantal opstandelingen met den dag ver meerdert. Het hoofd der rebellenBada Yaza viel op klaarlichten dag een dorp in den omtrek van Mingyan aan en belegerde later Teway, dat door 34 grenadiers uit Bombay 36 uur verdedigd werd tegen 700 man. Ten laatste kwam hulp en ontzette de Brit ten, maar de plaats, die daarop in handen der rebellen viel, is niet hernomen. De Pall Mall Gazette noemt de tijdin gen uit Birma zoo slecht als ze maar kun nen zijn. De bezorgdheid wegens het uitblijven der boot Anchoria neemt van dag tot dag toe, daar hare aankomst te New-York reeds sedert 12 dagen verwacht kon worden. FRANKRIJ K. Het Fransche jacht La mireille is op de Morakaansche kust door een aantal Ara bieren overvallen, terwijl de equipage zich met visschen bezig hield. De manschappen hebben zich spoedig weer ingescheept en het iuime sop gekozen. IPANJE. De hertog van Sevilla is na zijn ma nifest aan het Spaansche volk door de Fran sche regeering over de grenzen gezet. Hij is de oudste zoon van den infant Don En rique de Bourbon, een broeder van koning Franciscus van Assisideze infant werd door den hertog van Montpensier in een duel gedood. De hertog is du bijna veertig jaar, kort, gezet en blond. Hij spreekt zeer gemakke lijk Fransch, en is getrouwd met de doch ter van een huurkoetsier te Pau. De hertog is in zijne politieke overtuigingen niet zeer consequent. Eerst was hij Carlist, na de ne derlaag van de Carlisten vroeg en verkreeg hij een aanstelling in het Fransche leger. Hij was toen Alphousistonder het regent schap deed bij een dwaze poging om de paleiswacht over te halen zich ten gunste van Isabella te verklaren; deze koningin echter haastte zich, hem te desavoueeren. Nu is hij republikein geworden. De hertog en zijne broeders dragen eerst sedert driejaren, door de gunst van Alphonso, den naam van Bourbon. Eerst heetten zij Castelvi, naar hunne moeder, de dochter van den markies van Castella; don Enrique was wel met haar getrouwd, maar het hu welijk werd als morganatisch beschouwd. Z WIT» ER L A N U. Vanwege de burgerij te Davos zal er, ingevolge een daartoe door haar genomen

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2