NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. li e l e Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 12 October 1886. H°. 240. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BRUID EENS EERLOOZE». Leids ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 240 251 der Ingekomen Stukken met dit nuunuer verzonden. Stads-Bericliten. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel be gluurder gemeente LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde palenlbladen voor de wijken I'll, VIII en IX bpnevens de reslanlen, over het dienst jaar 1886/7 bij het college van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel op Woensdag 6 Donderdag 7, Vrijdag», Zaterdag», Maandag II en Dinsdag 12 Oclobt-r c. k. terwijl na liet verstrijken van dien termijn de onalgehaalde palenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eisclien tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat- sing in de Leidscfie Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 5 October 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 October 1886, namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1. Voorstel betrekkelijk de regeling der jaarwedde van den leeraar in B.itaksch enz., aan dc O. I. Instelling en de aan stelling van een onbezoldigd lector. (246). 2. Verzoek van H. C. Iluinmeom ontslag als leeraar aan die instelling. (252). 3. Benoeming van een onbezoldigd Lector aan meergemelde Instelling. (240) 4. Benoeming van een leeraar in dc Ja- vaansche en andere inlandsche talen aan voormelde instelling. (252). 5. Benoeming van eene tweede onderwijze res aan de Meisjesschool Ie klasse (241). 6. Idem als voren aan de Meisjesschool 2e klasse. (243). 7. Idem van een derden onderwijzer aan de school 4e klasse n°. 1. (247). 8. Amendement van mr. F. Was op het voorstel tot wijziging van dc Verordenin gen op dc heffing en invordering van schoolgeld voor het Gymnasium en de Iloogere Burgerscholen en genoemd voor stel. (223 en 238). 9. Voorstel betrekkelijk de overneming door de gemeente van de Haverzaklaan. (236 en 25/). 10. Idem tot uitbreiding van het onderwijs in de Handwerken aan de Herhalings school. (240). 11. Verzoek van J. A. Bicntjes, om terug betaling van schoolgeld (242). 12. Idem van U. Smit, om een huis te leg gen naar dc Onsldwarsgracht. (244). 13. Idem van Regenten van het Gerefor meerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, om een sloep te leggen aan de Lange-traat. (248). 14. Idem als voren van J. Kret aan de Oude Heerengracht. (248). 15. Idem van de leden der vereeniging tot beoefening van het Lawn-Tennisspelom het Gymnastieklokaal te mogen gebrui ken. (250). STADSNIEUW». In de raadszitting van 10 December jl. werd besloten tot de aanstelling van een leeraar voor een der polynesische talen aan de gemeentelijke inrichting tot opleiding van O.-I. ambtenaren op eene jaarwedde van f 1000. Benoemd werd de heer L. K. Harmsen, waarnemend hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Padang-Sidempoean. Die aanstelling op die jaarwedde kon toen geschieden omdat de heer dr. G. A. Wilken, die aan de in richting eene jaarwedde van f 3000 genoot, zich bereid verklaarde kosteloos de lessen te blijven geven, aangezien hij tot hoogleeraar aan de universiteit was benoemd. De minister van koloniën kon echter geen termen vinden om den heer Harmsen langer in het genot van verlofstractement te laten zoodat deze heer voor de keuze staat, om óf naar lndie terug te keeren óf hier te blijven zonder andere inkomsten dan die als lector. Hij zou bereid zijn zijne keuze op het laatste te bepalen indien hem eene jaarwedde van f 2500 wordt toegelegd. Zoowel directeur en curatoren der instel ling als burg. en weth. meenen alleszins termen te vinden door het toeleggen van genoemde jaarwedde den heer Harmsen voor de instelling te behouden. Burg. en weth. zijn om verschillende redenen (in het rapport nader uiteengezet) ten volle overtuigd dat het behoud van den heer Harmsen in het belang is van den bloei der instelling voor liet vervolg. Bij de examens voor O. I. ambtenaren wordt zeer gelet op de kennis van talen buiten de verplichte vakken en in zulke talen, waarvan overigens hier te lande geen kenners en beoefenaars worden aangetroffen geeft de heer Harmsen met succes onderwijs Wat nu de verhooging der jaarwedde be treft 't finantieele gedeelte van het voor stel dus 't was indertijd te voorzien dat de benoeming van een leeraar later eene verhooging van jaarwedde zou tengevolge hebben. Evenwel zullen tengevolge van liet vervallen der jaarwedde van den heer Wilken op deze wijze de uitgaven nog f 500 minder bedragen dan vroeger. Bovendien zeggen burg. en weth. bedenke men dat, hoezeer het tegenwoordig aantal leerlingen gering is, de toestand in deze, naar alle waarschijnlijkheid weldra ver beteren zal. Ook te Delft is het aantal leerlingen belangrijk minder dan vroeger, mede in verband met de tijdelijk geringere behoefte aan ambtenaren iu Indië. Nu tot het behoud van de instelling is besloten, achten burg. en weth. het plicht alles in het werk te stellen om den bloei der instelling te bevorderen, en hoezeer met inachtneming van eene gepaste zuinigheid, toch de gelden die daarvooi noodig zijn be schikbaar te stellen. Nog stellen burg. en weth voor, mede in overeenstemming met liet gevoelen van den directeur en het curatorium der instelling, aan de inrichting te verbinden den heer L. W. Th Schmidt,eervol ontslagen hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onder wijzers te Makassar. De heer Schmidt is een der beste kenners van het Makassaarsch en Boegineesch en tevens zeer bekwaam in het Maleisch, terwijl hij bereid is eventueel ook onze instelling in de examen-commissie te vertegenwoordigen. Genoemde heer nu is bereid zonder be zwaar van de gemeentekas den titel te aan vaarden van lector aan de O. I. instelling alhier en burg. en weth. aarzelen niet in overweging te geven van dat aanbod ge bruik te maken. Burg. en weth. stellen mitsdien deu raad voor: lste de jaarwedde van den leeraar Harm sen vast te stellen op f 2500. 2de te besluiten dat aan de O. I. instel ling alhier zal worden aangesteld een onbe zoldigd lector voor de Makassaarsche en Boegineesche talen. 3de tot onbezoldigd lector in 2de bedoeld aan te stellen den heer Schmidt, eervol ontslagen hoofdonderwijzer aan de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Makassar. Ter vervulling der vacature aan de school der 4de klasse nü. 1 ten gevolge van het aan C. J. Van Vliet verleend eervol ontslag met ingang van 16 October a. s. bieden burg. en weth. eene voordracht aan, opge maakt in overleg met den hepr arrondisse- ments-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, als: lste Willem Johannes Jong, 2de Jacobus Johannes Van Bostelen en 3de Abraham Johannes Jacobus Verbrugge; onder mededeeling dat het aantal leerlingen bedraagt 600 verdeeld over 12 klassen en 2 parallel-klassen met 14 onderwijzers en on derwijzeressen. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage deelen burg. en weth. den raad mede dat er bij hen geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek van regenten van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis, om vóór den achtergevel van het gesticht in de Langestraat een hardsleenen bordes te maken van vier treden en van J. Kret, om een stoep met 4 palen te leggen vóór zijn huis aan de Oude ileerengracht N°. 9. Zij geven daarom in overweging de ge vraagde vergunningen te verleenen wat het eerstgemeld verzoek betreft onder voorwaarde dat het bordes niet meer dan 1.10 meter builen den gevel uitspringe en wat het laat ste aangaat dat de stoep niet meer dan 1 metpr buiten den gevel worde gelegd. Door de leden der vereeniging tot oefening in het Lawn-Tennisspel is vergunning ver zocht om gedurende één avond per week gebruik te mogen maken van het Gymnastick- FEU1LLETON. 33.) Nog nooit had zij zoo geweend, maar ook nooit had zij zulk een lijden moeten verdragen. Tot op dat uur had zij het voor onmogelijk gehouden, haar vader te bedrie gen en nu zou zij in het geheim ontvluchten. Zij wist, dat haar vader haar vergeven zou, want zij was het eenige, wat hem nog waarde aan dit leven deed hechten j maar zij Wist ook dat, als zij eenmaal over dezen Rubico gegaan was, zij nooit weer voor hem kon worden, wat zij eens geweest was. Zij troostte zich met de gedachte dal Carlos voor haren vader een liefhebbende zoon zou zijn, die haar ook de giootte van het offer, dat zij bracht, door zijue overanderlijke liefde zou vergelden. Toen zij een besluit had genomen, werd zij rustiger. Zij stond op en waschte zich het gezicht, om de sporen der tranen te verwijderen. De vogels zongen en tjilpten vroolijk in de boomen, de heldere zonneschijn had de nevels doen optrekken, en toen zij het venster opende, was het haar, alsof zij nog nooit zulk een schoonen dag gezien had. Zij begroette den wolkenloozen hemel als zinnebeeld van het nieuwe leven, dat zij op het punt stond te beginnen, en op hare knieën vallende, bad zij vurig om Gods ze gen voor haar en haar dierbaren beminde. Arm, arm kind, hoe hebt gij de barm hartigheid van den Albestuurder thans noo dig! Dora kleedde zich, want zij dacht er aan dat zij mevrouw Bell op dien dag naar New-York zoude begeleiden, en zij had het plan, om bij deze gelegenheid aan hare waakzaamheid te ontsnappen. Deze dame sliep nog, zoodat Dora ongestoord haar ant woord a.in Carlos kon gereed maken. Zij schreef hem Dierbare Carlos! Mij blijft geen ander keus over als met u te gaan. Na een zwaren strijd met mij zeiven heb ik ingezien, dat het mij onmogelijk is, u op te geven. Als ik u niet volg, verlies ik u voor altijd, en en als ik met u ga, behoud ik mijn vader nog. Zijne liefde voor mij, en zijne achting voor u, zullen hem spoedig er toe brengen, om ons te vergeven en ons in dit huis terug te roepen, dat zonder ons zoo verlaten zal zijn. Ik ga hedenmorgen met mevrouw Bell naar New York. Zij heeft daar bezigheden en neemt mij mede, om mij niet uit het oog te verliezen. Gij zult dezen brief nog in den loop van den dag vinden en dien overeenkomstig handelen. Daar wij eerst legen den avond terugkee- ren, zal het niet moeilijk zijn, om in 't gewoel aan het station, mij van mijne onder wijzeres te scheiden, als gij in de nabijheid op mij wacht en een rijtuig in gereedheid houdt. O, Carlos, aan u vertrouw ik al mijn geluk toe. Ik beef terug voor mijne eigene koenheid, maar mijn geloof in u geeft mij kracht. Ik zal eenige uren bij mevrouw Beauvais blijven. Gij weet waar zij woont, want gij hebt er dikwijls bestellingen voor mevrouw Bell gedaan. Daar zal ik aan het venster staan en op een teeken van u wachtendat gij mij van de overzijde der straat kunt geven. Als gij met deu hoed wenkt, zal dit voor mij een teeken zijn, dat gij aan het station op mij wacht. Papa komt morgen misschien reeds terug, zoodat het van daag nog slechts de beste gelegenheid is om te ontvluchten. Als hij terugkomt, brengt hij den man misschien mede dien ik moet huwen. Deze gedachte verleent mij kracht voor elk waagstuk. Uwe Doba. Het jonge meisje had nauwelijks den tijd om den brief in den zak te steken, toen mevrouw Bell in hare kamer zich begon te bewegen. z/Wel, reeds aangekleed, Dora? Er moet zeker iets gebeurd zijn, want tot nu toe was ik altijd genoodzaakt, u 's morgens te wekken. Maar wat ziet gij er slecht uit, kind. Uwe oogen staan dof en treurig, en uwe wangen zijn bleek. Gevoelt gij u niet welp riep mevrouw Bell haar toe, toen zij bij haar binnentrad." z/Ik heb zeer slecht geslapen," antwoordde Dora, en denk dat eene wandeling vóór het ontbijt mij goed zou doen, dat wil zeg gen als gij niet bang zijt, om mij een oogenblik uit het oog te verliezen.'' Mevrouw Bell zag haar doordringend aan. z/Het is zeer onaangenaam, Dora, de rol van eene argwanende draak bij u te spelen en als gij op uw woord belooft, dat gij u niet naar eene geheime samenkomst begeeft, wil ik u gaarne toestaau, zoolang in den tuin te gaantot ik gekleed ben." //Indien gij meent, dat ik Carlos daar hoop te zien," antwoordde Dora met eeuig beven in hare stpm, kan ik u bepaald verzeke ren, dat ik niet hoop hem te ontmoeten. ordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1