BUITENLANDSCHE BERICHTEN. en m -wcm mm mzs ra aB3 «3 mam u urm. tw tt« De voortgezette surveillance der politie aan het Kurhaus, die anders met het af- loopeu van het badseizoen eindigt, heeft echter bij de bevoegde macht een protest uitgelokt van meest alle bewoners van het Scheveningsche park, die zich beklagen, dat de bewaking van dit park, wegens het ge ring aantal agenten bij dien uitgebreiden bewakingskring, ten eenenmale onvoldoende is. Adressanten vragen daarom, of in de bewaking van het Kurhaus en in den dienst bij den wederopbouw gedurende den winter, niet kan worden voorzien door de brigade maréchaussee, te Scheveningen gestation neer d, die zulke uitnemende diensten heeft bewezen bij den bouw van de cellulaire gevangenis, waardoor de politie weder ten dienste komt van alle belastingbetalende ingezetenen. Volgens liet Vad. bevindt mevrouw Bulkley zich thans weder op haar villa te Scheveningen. De prijs van honderd duizend gulden uit de staatsloterij is o. a. te Amsterdam gevallen. Een twintigste lot behoorde aan een bediende in een bierhuis, die voor eenige dagen in het gasthuis overleedzonder be kende erfgenamen. Klageu de jagers ook aldat er dit jaar op Tessel weinig waterwild te bemach tigen is, en dat er ook niet veel hazen onder schot komenmet de lijsterstrik kers is het geheel anders gesteld. Gedurende deze week zijn in de kreupelboschjes aldaar ette lijke duizenden lijsters gevangen, die elders gretig koopers vinden tegen 7 en 8 cent per stuk. Men schrijft aan het D. v. N. uit Nijmegen: Uit zekere bron kan ik u mede- deelen, dat het onlangs door verschillende bladen medegedeelde bericht, als zou Van der Steen, die de Nijmeegsche kassiers Noorduijn en Zn. voor een aanzienlijk be drag bestal, zich reeds in de Arnhemsche gevangenis bevinden, van allen grond ont bloot is. Van der Steen bevindt zich nog altijd in handen der Parijsche politie. Dr. Otte, die den directeur der wees- inrichting te Neerbosch op reis door Ame rika overal heeft vergezeldwordt eerstdaags hier te lande verwacht, om aan een der rijksuniversiteiten nog een jaar zijn studiën in de medicijnen voort te zetten en daarna als zendeling-geneesheer voor de Gerefor meerde keiken in Amerika naar China te vertrekken, om daar in een nieuw op te richten hospitaal werkzaam te zijn. In de vorige week had een der kin deren, verpleegd in het Diaconie-Armhuis te Meppel, het ongeluk, een kromme speld, welke zij met de tanden recht wilde buigen, door te slikken, waardoor het kind erg be nauwd werd en zeer veel pijn leed. Op raad van den geneeskundige is het kind naar Groningen naar het Ziekenhuis gebracht, waar het is gelukt de speld naar de maag te verdringen. Toen Woensdagavond een houthaler, een Noorsch vaartuig, de haven van Har- Hogen naderde, waren sommige ijverige be langstellenden in sloepen of vletten het schip tegemoet geroeid. Zoo ook de koopman P., die, tot den Noorman genaderd, zich aan boord liet hijschen door de gebroeders De Vries, flinke, jonge mannendie als scheeps- sjouwers zich reeds aan boord bevonden. Ouder dat ophijschen tegen het hek leunende, dat de Noorsche schepen voor een deel omgeeft, brak dit en alle drie vielen in zee, met dit ongelukkig gevolg, dat de jong ste De Vries, 21 jaar oud en ongehuwd, verdronk; zijn lijk is nog niet gevonden. Ook zijn broeder was bijna het slachtoffer zijner hulpvaardigheid geworden. Te Harlingen zijn 23 ingezetenen ge dagvaard, om zich te verantwoorden voor de rechtbank te Leeuwarden, wegens het narooien van aardappelen De menschen wisten niet dat volgens het nieuwe Straf wetboek deze zaak niet meer afhangt van de welwillendheid des burgemeestersmaar als strooperij wordt vervolgd. Te Heerenveen is een 8-jarig knaapje gevankelijk binneugebracht. Als liedjeszanger langs de huizen gaande, heeft hij zich te Rotsterhaule schuldig gemaakt aan inbraak met diefstal in een woning. Te Middelburg is, volgens de Midd. Cteen kind geboren, dat zich in het bezit van acht giootmoeders verheugen mag, natuurlijk in verschillende graden. Het arti kel schoonmoeders geeft sommigen ontevreden egoïstischen mannen wel eens natuurlijk zonder reden stof tot klagen, maar over te veel grootmoeders hoorde men nog nimmer gejammer. Twee jeugdige militairen van het gar nizoen Vlissingen vervoegden zich dezer dagen bij een der verkoopers van gemaakte kleeding te Middelburg, kochten aldaar burgerkleeding, en heten hunne militaire kleeren bij den koopman achter. Zij verlieten daarop de stad en maakten een uitstapje naar Antwerpen, alwaar zij, volgens gisteren ontvangen telegraphisch be richt werden aangehouden, in het bezit van eeDe aanzienlijke som gelds. (M. Ct.) Te IJzendijke heerschen in 62 huis gezinnen de mazelende ziekte is echter van goedaardig ki.rakter. Gisteren middag omstreeks een uur brak er brand uit te Woensel Eckart bij de firma E. Van Schayksigarenfabrikant. In korteu tijd was de geheele fabriek in ascli gelegdz66 snel grepen de vlammen om zich heen. De brandspuiten van Woensel waren spoedig ter plaatse, maar hadden geen toevoer van water, daar dit aldaar niet of zeer schraal te vinden is. Door dezen brand komen ongeveer 100 man zonder werk. Alles was tegen brand schade verzekerd. Maandagochtend begaf zich een dorps muzikant van Waalre naar Duizel, om daar gedurende de kermisdagen jongens en meis jes op de lustige tonen van zijn oude viool vroolijk te doen dansen l)e man verlustigde zich reeds in een voorsmaak van den lekke ren keruiiskost en telde in den geest de dubbeltjes, welke zijn strijkstok hem zou doen binnenstrijken; doch eensklaps stond al dit geluk op 't punt te verdwijnen. Nabij den Riethovenschen Dijk sprong een kerel hem in den weg, die om tabak vroeg; daar mede niet tevreden, wilde hij ook geld hebben. De man had slechts vijf centen bij zich voor een slokje onderweg en daar hij zich niet haastte die af te geven, werd hij door den vreemden kerel bij de keel ge grepen. Op het hulpgeschrei kwam een per soon, die in de nabijheid werkzaam was, eensklaps opdagende kerel liet los en vluchtte links, de aangevallene rechts op weg naar Duizel, 't Is te hopen dat de ker mis alles zal goedmaken. [Meierijsche Ct.) De ontslagen gevangene, die zich te Roermond terstond aan oplichterij van een horloge-handelaar schuldig maakte, is eer gisteren daarvoor tot 1 jaar celstraf veroor deeld geworden. Nadat hem het vonnis was bekend gemaakt, heeft hij zich in zijne cel trachten op te hangen. Ofschoon bijtijds afgesneden, is hij aan de gevolgen overleden. De aanhaling van ongeveer 600 liter camphineolievermengd met 85 pCt. alcohol door de rijksambtenaren te Maastricht, waarvan dezer dagen werd melding gemaakt, schijnt niet van die beteekenis te zijn, als men aanvankelijk geloofde; althans de fraude wordt zeer betwijfeld. Het mengsel zou nl. geen alcoholmaar een der zoogenaamde alcoholaten bevatten, die als oplossingsmiddel voor vetten,harsen en dergelijke stoffen worden gebezigd. Een proef van het mengel is tot onderzoek aan prof. Gunning te Amsterdam opgezonden. De buitenlandsche bladen houden zich sedert een paar dagen ijverig bezig met de kleinste republiek uit Europa 6 K. M8. groot. Daar wellicht enkele onzer lezers on bekend zijn met dezen staat en hij boven dien zeer nabij onze grenzen ligt, laten wij hier eenige bijzonderheden volgen. Over Moresnet, gelegeu aan de zuidelijke grens van onze provincie Limburg en het Pruisisch grondgebiedkon men het in het jaar 1815, toen een commissie de grenzen tusschen de Nederlanden en Pruisen regelde, niet eens worden. Tot het plaatsje behooren rijke tingroeven; daar nu elk der mogend heden deze laatste of een aanzienlijke schade vergoeding eischte maar geen van beiden iets wilde toegevenbesloot men ten laatste het armzalig stukje land, waarop slechts 50 ellendige hutten stonden, onafhankelijk en neutraal te laten. De toestanden aldaar zijn sedert dien tijd veel veranderd. Nu ziet men er ruim 800 huizen, waaronder nette en sierlijke winkels het grootste deel der inwoners is welgesteld. Er heerschen nog patriarchale toestanden. Pruisen en Belgie hebben elk een com missaris benoemd, die alle moeilijkheden in der minne schikken; echter nimmer als ge zagvoerders optreden. Aan het hoofd dezer republiek staat een burgemeester, die zichzelf 10 raadslieden kiest; hij blijft echter onbeperkt heerschen. De boer Schmidt is het nu en heeft zich een bejaard, bij jong en oud bekend, ge neeskundige als eersten raadsman gekozen. Deze maken feitelijk de regeering uit, alle anderen raadslieden zijn jabroers. De jaarlijksche begrooting van den staat bedraags 12.000 fr.gemiddeld betaalt ieder inwoners 6 fr. belasting. Hiervan worden de wegen en scholen onderhoudeu. Een leger heeft men niet; de politie wordt door één man vertegenwoordigddie een bepaalde uniform draagt als ambtenaar der republiek Moresnet. Daar het stadje bekoorlijk gelegen is in een lief dal, nabij een meertje, aan welks oever een burcht uit den tijd van Karei den Grooten verrijst, komen hier Zondags uit de omliggende plaatsen zooals Aken, Verviers enz. velen bijeen om in de republiek hun glaasje wijn te drinken. MiddeltCt De Brusselsche Brandwaarborgmaat schappij zal medailles doen uitreiken aan de hh. mr. W. D. Bosch, burgemeester van Wisch, en ds. Roscam Abbing, te Silvolde, wegens belangrijke dienstenbij den jongsten brand te Silvolde der maatschappij bewezen. G Kt VËXII AG E. Door Z. M. is A. Vlaskamp benoemd tot burgemeester der gemeente 't Bildt. Door Z. M is aan mr. B. Van Roijen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als notaris te Groningen. De luit. ter zee 1ste kl. A. G. J. baron Van Plet ten berg, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den löden dezer op non-activi teit gesteld. Lord Iddesleigh, minister van buiten landsche zakenzond vóór een tiental dagen eene circulaire aan de mogendheden, waarin hij den wensch uit, dat de mogendheden aan Bulgarije haren zedelijken steun mogen verleeneu, opdat ernstige wanorde vermeden worde. De poorters van Londen zijn voor nemens, den Afrika-reiziger Stanley het eerepoorterschap aan te bieden. Volgens den bekenden Parijschen cor respondent van den Times is de Czaar aan verstandsverbijstering lijdende. Dag en nacht loopt hij zijn apartementen op en neer, den kend hoe hij met Bulgarije moet handelen. In de straten van Aldershot is een afdeeling fuseliers, die naar Zuid-Afrika zouden ingescheept worden, aan het muiten geslagen. Zij maakten van hun wapens ge bruik het kostte den troepen en de politie motite de rustverstoorders meester te wor den, wat ten laatste gelukte. Veertig zijn gearresteerd. Zoowel verscheidene vau hen als twee politie-beambten werden zwaar ge wond. Een met Engeland bevriende stam maakte zich gisteren na een heftigen strijd stormenderhand van Tamai meester. De re bellen verloren tweehonderd man aan dooden. Aan den kant der aanvallers werden twintig man gedood. FRANKRIJK. Een werkstaking is uitgebroken in de mijnen van Drocourt nabij Heniu-Lietard, dep. Pas de Calais. De orde is niet verstoord. Te Ashby-de-la-Zouch is de heer Lakin, in zijn eigen steenkolenmijn gestikt met zijn twee zoons en een jongen, Stewart geheeteu. SPANJE. De koningin-regentes heeft den heer Sagasta met de samenstelling van een nieuw kabinet belast. De generaal Weiller wordt als minister van oorlog genoemd. Men ge looft, dat de samenstelling van het kabinet moeielijk zal zijn. DU1T9CI1 LAN D. Volgens een bericht uit Weenen aan de Frank. Zeit. zijn de gezanten van de Porte te St Petersburg en te Parijs, Schakir- pacha en Essad-pacha, te Constantinopel aangekomen, om, op speciale uitnoodiging van Rusland en Frankrijk, den Sultan aan te raden, van Engeland de ontruiming van Egypte te eischen. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is de ijzeren traliebrug bij Uopfgarten, op den spoorweg tusschen Woergl en Salz burg, ingestort, juist terwijl een trein er over heenging. De locomotief en vijftien goederenwagens vielen in den bruischenden bergstroom. In het overige gedeelte van den trein, hetwelk was blijven staan, zaten 360 soldaten. Deze zijn allen ongedeerd gebleven. In het bericht staat alleen nog, dat er drie man van het treinpersoneel zijn gekwetst. OOSTËNRIJ ft. De politie ontdekte en verijdelde een komplot van eenige uitgeweken Serviërs, om koning Milan op zijne reis naar Hongarije op te lichten en tot troonsafstand te dwingen. B IJ L G A RIJ E. De geruchten over Bulgaarsche opstan den hoewel door generaal Kaulbars op zijne Bulgaarsche reis verspreid, zijn beslist onwaar. A91ERIRA. Bij de verkiezingen voor de staats ambten in Georgië zegevierdeu de demo craten (conservatieven); hun candidaat, generaal Gordon, werd tot gouverneur ge kozen; bovendien hebben de democraten ook de meerderheid in de wetgevende vergade ring van den staat. Eene werkstaking in eene der katoen- fabrieken te Frankford, eene voorstad van Philadelphia, heeft een lock-out tengevolge gehad van de werklieden in verschillende andere katoenfabrieken aldaar. Het getal der werkstakenden beloopt ongeveer 1000. Op een geheele nieuwe passagiers stoom boot, sedert 9 dagen in de vaart, is op de Mississippi de ketel gesprongen. Terwijl de landingsbrug uitgezet was en de vrouwen en kinderen de boot verlieten, viel de schoor steen neer. De boot is gezonken. Onge veer twintig personen kwamen om het leven, 15 zijn zwaar gewond. A ZIE. Te Delhi heeft een gevecht plaats ge had tusschen Indiërs en Mohammedanen. De troepen herstelden de orde. Een Indiër werd gedood en verscheidene gewond. Men vreest voor herhaling der wanorde lijkheden. PER TELEGRAAF. MADRID, 9 Oct. Volgens de UnionzsX Groizarte tot minister van justitie worden benoemd Generaal Lopez Dominguez wei gert deel uit te maken van het kabinet. Admiraal Rodriguez Arias zal vermoedelijk tot minister van marine worden benoemd. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw dr. Th. C. L. Wijnmalen te 's Gravenhage. Tot directeur van de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederlandsch Indië, te Delft, is be noemd de hoogleeraar J Spanjaard, die ook in zijn betrekking van secretaris van den raad van bestuur, sedert jaren krachtig heeft medegewerkt om deze gemeentelijke instel ling in bloei te doen toenemen. Uit goede bron verneemt men, dat door tusschenkomst van de Duitsche legatie, het hoofd der gemeente 's Gravenhage een allervleiendst schrijven heeft ontvangen namens den keizer van Duitschland, waarin met de meeste erkentelijkheid en waardeering gehuldigd worden de hulpvaardigheid en krachtige tusschenkomst aan de Duitsche onderdanen verleend bij den brand die op 1 September jl. het Kurhaus in den asch beeft gelegd. Hedenochtend, 7 uur, is in de nabij heid van den vuurtoren te Scheveningen in een geul nabij een zandbank het lijk gevon den van een manspersoon van krachtige gestalte naar gissing 35 jaar oud met ros- sigen baard en knevel. Hij was vrij goed gekleed maar had nagenoeg geen waarde bij zich. Naar de voorwerpen op hem gevon den wordt vermoed dat hij kleermaker van beroep was. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drente: Eene in het leven der Drentenaren ten platten lande niet onbelangrijke beteeke nis hebben de kermissen, door eiken dorpe ling vau nabij en uit den omtrek bezocht. Dagen te voren wordt daaraan reeds gedacht en daarover gesproken. Bepaalde werkzaam heden moeten tegen deze of die jaarmarkt afgedaan zijn, gelijk de boer zich aan de kermis herinnert of hij met zijn werkzaam heden voordeeliger of minder voordeelig ia dan andere jaren. In het namiddaguur gaat de dorpsjeugd die van heinde en ver in ge zelschappen van twintig en dertig personen is samengestroomd, zich bij zang en dans, begeleid door strijkmuziek en krassende vio len, in de herbergen aan pret wijden. Ko men zulke troepjes, zoo maakt dit op de kermisbezoekers eenen eigenaardigen indruk. De roode zakdoekenbij wijze van vlag aan eenen stok gebondendie heen en weer zwaaien, zijn de symbolen der eendracht, waardoor de jeugd uit elk dorp zich voelt verbonden. Het luid gezang der aangekome- nen wordt door de hoera's der reeds aan wezigen afgewisseld, en terstond wordt aan den kastelein welke men deze eer waardig heeft gekeurd, een bezoek gebracht. Onder dit voorbijtrekken is het den uitroeper op zijn verheven standplaats lastig geworden; hij haalt thans weer ruimer adem en her vat het bekende thema#Goeie waar of geen geld". Zoolang de jeugdige dorpelingen vereenigd zijn bij het drinken van sterken drank, waardoor al dadelijk hartstochten in beweging komen, geeft men voedsel aan de jaloerschheid op andere dorpelingen, en al spoedig ontstaat er soms eene vechtpartij die echter even spoedig door de politie wordt verhinderd. Er volgt dieutengevolge ver spreiding. A mors pijlen treffen maar al te juist om voor het verlies dier gezelligheid geen vergoeding te zoeken, en men ziei paarsgewijze de jeugd de zalen der logement houders binnenstroomen, en menige kennis-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2