NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 11 October 1886. N". 239 AQVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant e 'L e o u r a ii t verschijnt d a e I ij k sbehalve op Zou- e u Feestdagen. ABOPJ BEDEKT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 lent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepniakersstees 6. 200» Jaargang. Stads-Berichten. PATENTBLABEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het be gluurder gemeenle LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden, dal de ingevulde palenlbladen voor de wijken VII, VIII en IX benevens de restanten, over het dienst jaar 1886/7 bij het college van Zeilers, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeenle, op verloon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tol drie uren en wel op Woensdag 6 Donderdag?, Vrijdag 8, Zaterdag 9 Maandag II en Dinsdag 12 October c. k. terwijl na bet verstrijken van dien termyn de onafgehaalde palenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging doorplaat sing in de Leidsche Courant De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 5 October 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 14 October a. s. ITADSNIEU W8. Van deze week heeft in de Ambachts school bet eind-examen plaats gehad van 6 timmerleerlingen, die allen geslaagd zijn Zij zijn: J. W. Broekhuizen, W. F. Van Tongeren, B. D. De Roo, P. Schröder, G. Vesseur en W. F. Van Us. De overgangsexamens van de verschillende afdeelingen hadden tevens plaats. De afdeelingen zij nu als volgt Timmerlieden2b. H. Zijderveld, J. Vink en L. Van Varick. 2a. W. L. Harm sen, N. C. Van der Zalm C. C. P. Huijg, A. W. De Graaff en J. Van der Wiel. 1 b. P. Ressenaar, M. H. M. Van Noort, J. MeijsP. Brittijn, C. A. E. Neeb, P. Van Egmond, N. Binneudijk en J. Vreug denburg. la. C. F. J. Sijpenstein, D. Dirksen, H. J. De Vos en C. De Vries. Meubelmakers1 b. J. M. C. Gubbi, N, Vallentgoed en J. W. Dee. la. A. Raar, C. Van Veen, J. L. Vreken en K. M. De Jong. Smeden'óbP. H. J. Bognetteau, B. Van Oosten en J. A. Van de Geer. 3a. D. Tieineyer, J. F. Vlaanderen, A. F. Kasteelen, H. Noppen en W. N. Wempe. 2b. K. L. Meyer en J. P. Maas. 2a. M. W. Haalebos, A. J. Gerritse, G. A. Annokkée, C. Janssen en B. M. Evers. la. J. Houthoff. Huisschilders: 3b. G. S. Nagtegaal, A. A. M. De Bruin, N. Vervark en J. De Koning. 2b. H. Van Borselen en W. Du Pon. 2«. P. J. N. Kriek en J. Van Dis. 1 b. J. Iterson, J. Van Gelderen, H. Ket- tenis, J. Tasseron, W. Etieune, J. Sieval, A. J. Beij, J. Van Brussel, J. Van Muideu en A. Holtz. la. F. K. H. Blankwaart, J. Koenen, A. Marsteller, A. Stafleu en H. S. Flesch. Omtrent den groenen wedstrijd van Pro Patria op 7 October bevat de Vox het volgende telegram. 8£ uur v.m. Aantal groenen 46; gunstig weder, bedekte lucht. 10 J uur v.m. Hoogste aantal punten tot nu toe behaald 50 door den heer A. v. d. Hoeven op honderd pas. 24 nieuwe groenen aangekomen. 10£ uur v.m. De heer De Maes heeft 51 punten geschoten, 11^- uur v m. Interessante landingsma noeuvre te Katwijk aan Zee van de infan terie werd door leden en groenen van Pro Patria in talrijken getale bijgewoond. Pelo tonsvuur op 550 M., snelvuur op 250 M. Uitslag zeer bevredigend. 3 uur n.m Na een geanimeerd dejeuner, door het bestuur aangeboden aan de aan wezige officiereno. a. den kolonel Doorman, Overste Van Rijen, majoor Bloem gedurende welken tijd de groenen met volksspelen aan genaam werden beziggehouden, opende de praeses, de heer J. v. d. Hoeven, de prijs- uitdeeling met een woord van dank voor de talrijke opkomst en van aanmoediging tot de groenen. Kolonel Doorman reikte met gepaste bewoordingen prijzen uit aan de na volgende heeren: Ch. De Maes (51 punten), A. v. d. Hoeven (50 puuten, 11 na), De Pauly (50 punten, 10 na), J. W. Schorer (48 punten). De heeren v. Gellekum eu Stibbe behaalden de bronzen poedelmedailles door den heer Six uitgeloofd. De heer A. v. d. Hoevengroenenpraeses, bedankte in een lange rede voor den ge- noegelijken dag en stelde achtereenvolgens een toast in op luitenant Obreendie als altijd welwillend de oefening leidde, en op Z. M. den koning. Met muziek voorop begaf men zich in Leiden teruggekeerd naar de Burcht. Maandag a. s. zal op het Galgewater een onderlinge en groenenwedstrijd gehouden worden door de studentenroeivereeniging yNjord". De wedstrijd vangt aan te 12 ure. Alle leden van het Leidsch studentencorps en novitii hebben vrijen toegang. Dinsdag 12 October a. s. zal het ge bruikelijke Groenen theater" eene uitvoering geven, aanvangende des avonds ten 8 ure, in het Nederlandsch koffiehuis op de Haar- lemmerstaat alhier. De plechtige inauguratie der nieuwe leden van het Leidsch studentencorps zal plaats hebben op Woensdag 13 October in de stads-gehoorzaal des avonds ten 8 ure. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopeii week dagelijks van 58 tot 76 volwassen personen en 5 tot 14 kinderen. Gedurende de afgeloopen week werd alhier aangifte gedaan van 1 geval van mazelen1 van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis. Sterfgevallen aan besmet telijke ziekten kwamen niet voor. Dezen morgen werd een werkman, die onder Warmond aan eene in reparatie zijnde brug op de spoorbaan werkzaam was, door trein 13 overreden. Daar de man doof was boorde hij den trein niet aankomen. Met een volgenden trein is de man door een veldwachter naar 't station Leiden en vandaar per brancard naar het akademisch ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is eebter hoogst bedenkelijk. Men schrijft ons: Hoe dz Jrnhemsche Courant dit jaar vZwaluwd". In baar nom mer van 21 Sept. 11. schrijft zij het volgende: //Zondagochlend zag men op telegraafdra den, telepboonlijnen en dakgooten gauscbe rijen van zwaluwen zitten. Wat er overlegd werd, weet alleen wie de taal der vogelen machtig is. Gisteren echter waren de draden, lijnen en gooten onbezet, en wij leiden er uit af, dat de zwaluwen, althans het gros van het leger, ons verlaten hebben. Maakt één zwaluw geen zomer, de enkele achter blijvers waarborgen geen voortduring van het zachte najaarsweder." In haar n°. van heden 9 Oct. schrijft zij#In strijd met het bericht uit de L. Ct. kunnen wij vermelden, dat Donderdagmiddag om streeks 5 uren zich duizenden zwaluwen op den toren der Groote Kerk vereenigden en kort daarop gezamenlijk zijn vertrokken." En welke courant heeft nog lang vóór Donderdagmiddag het volgende verteld? *Het schijnt, dat wij juist zagen, toen we het vertrek der zwaluwen aankon digden. Niet alleen echter ons land werd zoo spoedig verlaten, ook uit Frankrijk wordt haar vertrek gemeld; drie-en-twintig dagen eerder dan gewoonlijk zijn zij in groote zwermen naar het Zuiden gevlogenzelfs voordat zij bare jongen hadden afgericht en voorbereid voor den verren tocht, die te wachten stond. Men leidt hieruit af, dat er groote storingen in den dampkring te wachten zijn." De Jrnhemsche Courant van Zaterdag den 25sten September 1886! MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 10 Oct. Geboorted. (1776) van H. Van Kleist. 11 Oct. Sterfdag (1873) van Helvetius Van den Berg. Mevr. Seebach is als leerares verbon den aan de nieuwe tooneelschool (Hochschule) te Berlijn. Reeds hebben zich een aantal leerlingen aangemeld. Den lOn Oct. wordt te New-York het drama van Rochefort jl'Irlandaise" opge voerd. Het bestaat uit 4 actes en speelt in Canada. De opvoering van bet drama//Juarez" te Parijs in het Tliéatre Chateau d'Eau, dat de expeditie naar Mexico tot onderwerp had en scherpe aanvallen op het keizerrijk be vatte, beeft aanleiding tot ongeregeldheden gegeven. Een nieuwe opérette fantastique van Serpette, Adam et Kve", tekst van Blum en Toclié, heeft bijval gevonden in de ^Nouveautés". Theo vervulde de hoofdrol eu behaalde veel succes. Zij was in 4 jaren niet te Parijs opgetreden. z/Le Crocodile" is de tekst van een stuk, dat Sardou voor de fPorte Saint Mar tin" heeft voltooid. (Le Crocodile is de naam van eeu stoomschip van een Hollaudsche maatschappijdat van Amsterdam naar Hong Kong gaat.) Morgen worden de rol len gelezen. Het stuk speelt in 1885 op Java. Massenet heeft eenige muziekstukken geschreven, die voor het nieuwe stuk noodig zijn. De nieuwe roman van Ehers die weldra zal verschijnen, is getiteld: Die Nil-Braut". Inhoud, 16de jaargang, n°. 18, van De Huisvrouw. De tentoonstelling van voe dingsmiddelen. Een aanslag op uwe zenu wen. Door dr. S. Sr. Coronel. C. Michaël. Door J W. B. Inachtneming tegen kouvatten en tochtvrees. Door IJ. M. Modebericlit. Berichten uit de vrouwen wereld in binnen- en buitenland. Aller lei. Ingezonden. Een brief uit Indië Feuilleton. /Twee Gravinnen". Naar het Duitsch vau Marie von EbnerEscbenbach. (Vervolg.) Advertentiën. Door bestuurderen van Teyler's Ge nootschap te Haarlem, is aan het rijk, ter plaatsing in 's rijks museum te Amsterdam, ten geschenke aangeboden een groep van pleister, vervaardigd door den heer Bart Van llove, voorstellende de Kunst en We tenscbap door de Faam gekroond. Het grond vlak is 3,75 M. breed bij 1,50 M. De figuurhoogte bedraagt 2,25 M. Naar dit pleistermodel werd het afgietsel in brans vervaardigd tot versiering van den gevel van het gebonw van Teyler's Genoot schap. (Stc.) BINNENLANDSCHE BERICHTEN. In een afzonderlijk bijvoegsel der Staats courant wordt medegedeeld eene tabel, be vattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Juli 1886. Aan het hoofdbestuur der Schippers- Vereeniging fSchuttevaêr" is de opdracht gedaan bij de regeering aan te dringenom op de hoofdrivieren van ons vaderland vlucht- of veilige havens te verkrijgen. De toene mende stoom- en scheepvaart eischt bij ge ringe verdiensten en hooge rechten een veilig verblijf bij ijsgang. Er diende reke ning gehouden te worden met de tijdsom standigheden. Vroeger, toen de scheepvaart bloeide, lagen de schippers in den regel in de maanden DecemberJanuari en Februari stil. Nu de verdiensten slecht zijn, vaart men zoo lang mogelijk zoodat groote veilige havens dringend noodzakelijk zijn. Dezer dagen is gemeld, dat generaal Jackson de eenige opperofficier is, die het Metalen Kruis draagt. Het II. Dagblad wijst op een gelukkige vergissing, daar nog twee andere opperofficieren in leven zijn, mede met dat Kruis versierdnl. generaal Van der Schrieck, het lid der tweede kamer, en generaal Smits, de commandant van Bronbeek. Door den kruidenier M. in de Kazerne straat te 's Hage, in wiens woning onlangs brand plaats had, wordt thans vermist een een bedrag van p. m. f 900 aan bankpapier eu specie. Men schrijft ons uit Scheveningen Omtrent den herbouw van het Kurhaus verneemt men de volgende bijzonderheden. Zoodra men met de opruiming der over blijfselen van de ruïne gereed is en met de slooping van hetgeen daarvan niet kan blij ven staan, wordt met den herbouw aange vangen volgens een gewijzigd plan naar de oorspronkelijke bestekken. Behalve tal van verbeteringen, door de ervaring aan de hand gedaanbestaan de voornaamste wijzigingen hierin, dat de Kurzaal thans zooveel moge lijk op zich zelve komt te staan, in stede van omringd te worden door logeerkamers. Hierdoor komen in dit centraal punt 24 kamers te vervallen. Dikke steenen brand vrije muren zullen die zaal van de beide hotelvleugels afscheiden, en slechts enkele hoog9t noodige gemeenschapsgangen zullen worden gemaakt. Hierdoor beoogt men voor namelijk te verkrijgen, dat bij onverhoopte rampen, in welk deel van het gebouw ook, de brand daartoe zal kuunen worden beperkt. Verder zal de koepel zeven meter hooger en ook spitser worden opgetrokken, terwijl de kroonlijst eveneens zal worden verhoogd. Met de opruiming is men overigens krach tig bezig. Ten onrechte is dezer dagen ge meld dat de afbraak is gegund" aan den koopman W. Begeling alhier. De slooping geschiedt, evenals de herbouw, door het Zeebad Scheveningen in eigen beheer. Daar over i9 eebter den heer B. als deskundige het toezicht opgedragen. De slooping is ook niet op de gebruikelijke wijze gegund, met het oog op hetgeen aan waarde onder de puiuhoopen mocht worden te voorschijn gehaald. Daartoe is ook de surveillauce der politie vermeerderd. Zes dienaren houden onafgebroken toezicht. Tot dusver bepaalt zich hetgeen gevonden is, tot luttele zaken, nl. een f 40 aan geld en verder eenige kost baarheden, als ringen en andere lijfsieraden, overblijfselen van koffers en muziek-instru- menten.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1