3Lü JE2 K .*PC 4T2 «T» BTJT /NA. T^fl" ~wn~ vischsmak D H 77; dientengevolge verloor hij 9{ haringreep, 55J haringnetten, 56 puntbreels, 13 kleine breels, 69 breeltouwen, 1 jool met wartel, waarin zich bevond 2U ton haring, te zamen een schade, van 3S00 guldenbehalve de staking der visschcrij. Gedurende twee dagen is door hem gezocht naar het gekapte want, maar te vergeefs. Als een bewijs van haat kan nog dienen, dat een der opvarenden van het Engelsche vischschip een nog drijvende breel, waar aan een gedeelte der vleet vastzat, den bo dem insloegzoodat ook dat deel zonk Ware het Engelsche vaartuig achter dat van M. De G. omgezeild, dan zou het slechts een oponthoud van ongeveer lü minuten gehad hebben. Het schijnt dus dat van Engelsche zijde steeds getracht wordt, onze visschers- vloot zooveel mogelijk te benadeelen. Door het uitzetten van een boot, bemand met 4 koppen, is het den schipper gelukt, merk en nummer van het Engelsche vaartuig op te nemen. Van een en ander is door den waterschout proces-verbaal opgemaakt. In de zitting van den gemeenteraad van Delft op 6 dezer is betreffende de in stelling voor onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde vau Nederlandsch-Indië aange nomen: het voorstel tot oprichting van een leerstoel voor de Javaansche taal- eu letter kunde en dat, behalve het onderwijs in de Madoereesche taal- en letterkunde, voortaan ook colleges in de Halineesche en Batlaksche talen zullen worden gegeven en werd benoemd tot leeraar in de Javaansche taal- en letter kunde de heer H. C. Humme, oud-resident in Ned -Indië en docent aan de Indische instelling te Leiden, die, naar de Delflsche Courant verneemt, met 1 November zijn colleges zal openen. Gisteren was te Dordrecht op het ge bied der binnenscheepvaart iets nieuws te zien. Een gewoon tjalkschip; varende in de beurt van Goes op Amsterdam, heeft in zijne kajuit een staande stoomketel en eene ma chine van vijf paardenkr. met cylinder ge plaatst, om bij stilte of tegenwiud en inde kanalen de gewone zeilkracht door stoom te vervangen, waardoor de schipper uiet ge bonden is aan, nog afhankelijk van sleep- booten of paardeboeren, iu sommige streken ook wel jagers genoemd. Het tjalkschip heeft gisteren zijn eerste reis met deze ma chine aanvaard. De arrondissements-rechtbank te Rotter dam hield gisteren eene plechtige zitting, welke door vele leden der balie en belang stellenden werd bijgewoond, ter installatie van mr. P. A. Van Buttingha Wichers, be noemd tot substituut-officier van justitie. Nadat op requisitoir van het openbaar mi nisterie, ten deze waargenomen door mr. Roest, voorlezing was gedaan vau de akte van beëediging, werd de nieuwbenoemde door den president mr. Vaillant geïnstalleerd met eene rede, waarin deze de verdiensten van mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk wiens plaats thans vervuld was, herdachten diens opvolger welkom heette. Z. E. A. wees den nieuw benoemde op het gewicht en de moeielijkheden zijner betrekking, die door dc invoering van het nieuwe strafwet boek zooveel omvangrijker was geworden, niet om hem tegen de bezwaren daarvan te doen opzien, maar om hem tevens de ver zekering te geven, dat hij steeds op allen steun en hulp zoo bij de leden der recht bank als bij die van het parket en van de griffie kon rekenen. Ten slotte verzocht Z. E. A. zijne medewerking tot aankweeking en onderhouding van de goede verstandhou ding, welke steeds onder de leden dezer recht bank had geheerscht. Mr. Van Buttingha Wichers, het woord bekomen hebbende, sprak zijn dank uit voor het hem toegeroepen welkom en den hem toegezegden steun en medewerking. Daarop steunende had hij niet geaarzeld deze gewich tige betrekking te aanvaarden en thans deed hij daarvoor een ernstig beroep op de leden der rechtbank en der griffie niet alleen, maar vooral op het hoofd van het parket en zijne ambtgenooten. De balie dankte hij voor hare tegenwoordigheid en hoopte, dat de strijd, die hij met de leden daarvan zoude hebben te voerenbeu niet zoude beletten eendrachtig te blijven leven als broeders in den tempel van Tueinis. Namens de balie bracht de deken, mr. J. C. Reepmaker, hulde aan de verdiensten van den afgetreden substituut-officier, baron De Vos van Steenwijk, en riep diens plaats vervanger een woord van welkom toe, daarbij de overtuiging uitsprekende, dat wanneer zoowel het openbaar ministerie als balie hunne taak vervulden met kracht en overtuiging, maar ook met welwillendheid en onderlinge waardeering, beiden de goede traditie ge trouw zouden blijven. NR. Cl.) Geel, veroordeeld tot 8 jaren gevan genisstraf wegens poging tot moord op den commissaris van politie Stork, heeft zijn verzoek om cassatie ingetrokken. Gisteren zijn de socialisten Fortuijn en Van der Stadt uit hunne voorloopige hechtenis ontslagen. (Ubl.) Herhaalde malen vertoonde zich in den laatsten tijd te Muiden een man, tel kens met eene kar, welke hij voor een spotprijs verkocht. Dit wekte de achter docht der politie, en het gelukte haar, Zaterdagmiddag hem in handen te krijgen. De man heeft terstond alles bekend. Er bestond een complot van vier personen, die 's nachts de karren te Amsterdam stalen, om die in de naburige gemeenten te ver- koopen. De drie anderen wachtten hem in een door hem aangewezen huis af. Het was reeds de twaalfde kar, welke zij op deze wijze aan den man gebracht hadden. De als juffrouw verkleede meid zekere A. v. S.die verschillende winkeliers te Arnhem oplichtte, is te Hoorn gearresteerd en herwaarts opgezonden. De door hare oplichting verkregen goederen zijn nagenoeg allen in haar bezit teruggevonden, behalve 10 gouden ringen, waarvan zij er 9 had beleend en 1 le Purmerend verkocht. ArnhC.) De brand in het bosch van den heer London te Beekbergenwaarbij ruim vijf hectaren werden vernield is gebleken door kwaadwilligheid te zijn ontstaan. Het is aan den boschwachter en de politie gelukt den dader op te sporen en tot bekentenis te brengen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drente: Onze provincie is in de laatste kwart eeuw in alle opzichten belangrijk vooruitge gaan, vooral door de verbeterde gemeen schapswegen. Toch valt met elke verbete ring, die er plaats heeft, vooral hier dui delijk in het oog, hoe gewenscht en zelfs in vele opzichten noodzakelijk het vermeer deren van communicatie-middelen is. Drente heeft slechts één enkelen spoorweg, Gronin genMeppel, zoodat het Oosten en Zuiden nog 9teeds zijn afgesloten van spoor- en tram wegen. Komt de tramlijn AssenWilder- vank tot stand, dan zai de toestand van afzondering in bedoelde streken nog duide lijker in het oog vallen. Een tramweg van Gieten, zuidwaarts uit die van Assen en Wildervank loopende, zou langs Gasselle, Borger, Odoorn, Emmen, Erm, Dalen, naar Koeverden en vervolgens aan de tram lijn HardenbergDedemsvaart aangesloten kuunen worden, waardoor niet alleen in eene wezenlijke leemte zou worden voorzien, maar die ook goed zou kunnen rendeeren. Dat eene zoodanige lijn in de behoeften eener talrijke bevolking zou kunnen voorzien, blijkt uit den toestand der genoemde gemeenten. Gasselte, op drie kwartier uurs van Gieten •gelegen, zou een aanknoopingspunt voor het bloeiende Gasselternijeveen en omstreken zijn, thans reeds door eeu kunstweg ver bonden. Borger is eene gemeente met ruim 6000 zielen, door een straatweg aan Nieuw- Buiuen met zijn handel, scheepvaart en fa brieken verbonden. Odoorn ligt zoowel op korten afstand van Odoorneveen, waar de land bouw en veeteelt zich flink beginnen te ont wikkelen, als van het welvarende Valtermond en de beide Eksloermonden met sterk toe nemende bevolking. Emmen heeft reeds meer dan 12,000 zielen, vooral in de venen waar de turf bereiding en de fabrieken de middelen van bestaan zijn, en de landbouw eer lang volgt. De welvarendste streken Erm, Ermenbrug en Dalen hebben een druk ver keer op Koeverden, en de vroegere vesting stad, die thans herleeft, zou door deze on derneming weldra weer eene meer aanzien lijke plaats onder de steden van Nederland bekleeden. Men verwacht dat het oog van ondernemers op deze streken zal vallen en hunne pogingen zullen zeker door velen in den lande gesteund worden. Zelden of nooit was er in Friesland zooveel vet vee voorhanden als nu. De vetweiderij wordt dit jaar op groote schaal gedreven. Op verschillende plaatsen heelt men de vleeschprijzen reeds verlaagd, om dat het aanbod voor de slachtbank de vraag overtreft. In den laatsten tijd werden te Breda herhaaldelijk fraaie of vreemdsoortige honden vermist. Als middel om ze te vangenzou den, volgens de N. Bred, en Ooslerh. Ct., de vangers vermoedelijk landloopers onder aan de binnenzijde van hun pantalon stukjes vleesch hangen, waarvan de lucht de honden lokt. ln aanmerking genomen de vele ongemuilbaude hondendie hier steeds k la barbe de la police in 's beeren stralen rondzwerven en bijten waar en wie het hun lust, bevelen wij der bevoegde autoriteit dit eenvoudig middehje ten dringendste aan. 't Zou levens ter controle kuunen dienen, of de agenten, die nachtdienst hebben, niet stante pede een dutje doen, daar de honden in dat geval met het vleesch aan den haal zul len gaan. De correspondent te Bergen-op-Zoom van Het N. v. d I). schrijft: vAangenaam is het mij te kunnen mede- deelen, dat het. bericht omtrent de onmen- schelijke handelingen van de Zigeuners zeer overdreven is voorgesteld. De moord op een kind gepleegd en het toewerpen van het lijkje j aan de beren is volgens aan mij afge legde verklaring van de maréchaussees geheel uit de lucht gegrepen. Trouwens, dergelijke gruwelen in ons land gepleegd zouden zeer zeker niet ongestraft blijven. Hoogstwaarschijnlijk is de berichtgever de dupe geworden van een of anderen laffen grappenmakker. //Het bedoelde gezelschap Zigeuners, dat in het Z.-W. van Noord-Brabant rondzwerft, is daarenboven volstrekt niet in het bezit van beren en voert alleen paarden en geiten mede. Een feit is bet evenwel, dat deze reizende gezelschappen door hunne verre gaande brutaliteit de schrik zijn van de plat telandsbewoners. Menige gilt, hetzij in geld of in spijs, wordt, onder bedreiging van de eigenaars van alleen staande hoeven en van de heidebewoners, afgeperst. De maréchaussees hebben hunne handen vol met het telkens over de grenzen bren gen van deze onbeschaamde benden". Op de kermis te Hunsel, Limburg, zijn Zondagnacht de aldaar dienstdoende maréchaussées door een 20-tal Belgische boeren onverhoeds aangevallen, mishandeld en verwond. Het was niet mogelijk dat de beambten van hunne wapenen gebruik maak ten daar zij beiden op hetzelfde oogenblik werden aangegrepen. Een hunner i9 ernstig verwond. Een onderzoek is ingesteld. De landbouwersknecht C. L te Weert, werd eenige dagen geleden door een rijtuig, bij ongeluk, overreden. Hij bekwam daarbij eene wond aan de hand, tengevolge waai- van hij jl. Maandag overleden is. %«,;2iAVENDIA«E. Door Z. M. is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Ooster hout, Z. Middelkoop, thans ontvanger dier middelen te Maarssen, en is aan den ont vanger der directe belastingen invoerrechten eu accijnzen, J. A. H. G. Wilmar, te Kam pen op zijn verzoekeervol omslag uit 's rijks dienst verleent, behoudens aanspraak op pensioen. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Amsterdam, J. G. J. Van der Beek, can- didaat-notaris aldaar, en is aan mr. J. M. L. H. Clercx, op zijn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 10 November 1886, eervol ontslag verleend als notaris te Blerick, gemeente Maasbree. Door Z. M. zijn benoemd bij het wa pen der inf., tot 1ste luit.bij het 3de reg. de 2de luit. E. II. Boele en V. II. Klijnsma, respectievelijk van het 8ste en van het 4de reg. inf. De luit. ter zee 1ste kl. J. Luytjes, lste officier aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt met den 13deu dezer op non-acliviteit gesteld. BUITENLAiNDiSGHE BERICHTEN. B Jbi li €jr 1 E. Het proces-Van der Smissen zal den 12en dezer voor het hof van Henegouwen weder aangevangen worden. Er zijn vier zittingdagen voor bestemd. Het hof van Brabant heeft in drie zittingen de zaak af gedaan, doch de instructie zal ditmaal lauger dureu, dewijl vanwege de verdedigers van den beklaagde niet minder dan 53 getuigen zijn opgeroepen. Voor hem zullen ditmaal pleiten de heeren De Burlet en Euglebieune. In het bekken van Charleroi zijn nu toch werkelijk enkele werkstakingen begon nen. in eene mijn te Anderlues hebben 240 arbeiders geweigerd aan het werk te gaan. In eene andere is een kabaal ontstaan tegen een nieuw benoemden opzichter, dien men mishandeld heeft en met wien men niet lan ger verkoos te werken. De toestand wordt in het algemeen gespannen genoemd. JEN 1). Gisterenochtend had te Ramsgate tus- schen Engelsche en Fransche visschers eene ernstige vechtpartij plaats, waarbij laatstge noemden bet onderspit dolven. Zij beschul digden elkander van het ontvreemden en beschadigen van netten. liet uitblijven van het stoomschip Anchoriavan de Anchor-lijn, met ruim 400 passagiers aan boordwekt bezorgdheid. Het schip verliet Glasgow den 16en Sep tember jl., en is nog nergens gepraaid. De Times verneemt uit Konstantino- pel, dat de ex-Khedive voornemens is zijne aanspraken op eigendom iu Egypte aan de Forte voor te leggen. Sommige hoogge plaatste Turken ondersteunen Ismail-pacha. Dit Kaapstad wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat de Kaapsche regeering besloten heeft alle materialen voor mijnont- ginning, spoorwegen en andere ondernemingen voor alle deelen van Zuid Afrika, over alle havens der kolonie, vrij te stellen van in voerrecht, en tevens die materialen tegen afzonderlijk daarvoor te stellen tarieven per spoor naar Kimberley te doen vervoeren. Kimbeiley is het dichtst gelegen nabij alle voorname plaatsen in Transvaal en het bin nenland. F li A N li 111.6 K. De regeering heeft gelast dat de her tog van Sevilla alleen zal mogen verblijf houden ten N. van de Loire. De Spaansche ambassadeur had daartoe geen stappen ge daan bij de regeering. Wegens de ziekte van een zijner kinderen vroeg de heitog verlof nog vijf dagen te Tarbes te mogen blijven en dit werd hem toegestaan. De hertog is van plan zich te Parijs te vestigen. Tengevolge der te Vierzon plaats ge had hebbende gewelddadigheden der werk stakers werd het Plein der Republiek door cavalerie bezet. Het moet er den 5den dezer nog al warm zijn toegegaan. De werksta kers jouwden de arbeiders, die van de fabriek huiswaarts keerden, niet alleen uit, maar zij wierpen ook steenen naar hen; verscheidene personen zijn ernstig gekwetst. Volgens berichten van den 6den was het er rustig. SPANJE. Vijf ministers hebben hun ontslag ge nomen. Lopez Dominguez had eene lang durige conferentie met de koningin-regente3. Volgens telegrammen uit Madrid aan de Vossische Ztg. heeft de koningin-regentes gratie aan de ter dood veroordeelde opstan delingen verleend tegen den wil van het ministerie. Het ministerie had Maandagavond na langdurige beraadslaging besloten de doodvonnissen te laten voltrekken. Dinsdag voormiddag kwam de minister-president Sa- gasta op het koninklijk palei3 en deelde aan de koningin het besluit van den minister raad mede. De koningin barstte in snikken uit en sprak,/Ik wil het bloed dier man nen niet over mij en den jeugdigen koning brengen". Zij bezwoer hierna den heer Sa- gasta het ministerie opnieuw bijeen te roe pen en aan zijne ambtgenooten mede te deelen, dat zij volstrekt gratie wilde schen ken. Sagasta riep toen tegen 3 uren 's mid dags de ministers bijeen. Deze waren te 5 uren nog niet tot een nader besluit geko men. De koningin vond dit lange wachten on verdragelij kzond den commandant van het paleis, generaal Blanco, naar den mi nister-president en liet dezen zeggen„Dat wat er gebeure, zij nimmer de doodvonnis sen zou laten voltrekken 1" Nu gaf het mi nisterie toe, en generaal Blanco spoedde zich naar de kapel, waar de ter dood ver oordeelden zich bevonden, om hun de kwijt schelding der doodstraf aan te kondigen. De dochter van generaal Villacampa, die voort durend aan de deur was blijven staan, viel van vreugde in zwijm. Generaal Villacampa zeide: //Van nu af ben ik een trouw dienaar der koningin". Verscheidene republikeinsche afgevaardig den begaven zich naar h:t paleis om der koningin hunne persoonlijke hulde aan te bieden. 's Avonds diende Sagasta aan de koningin het ontslag van al de ministers in, maar H. M. weigerde het aan te nemen. Gisteren zijn de gemachtigden uit alle corporatiën bijeengekomen om een adres van dankbetuiging aan de koningin vast te stel len. De opgewondenheid en vreugde in Ma drid is groot. Gisteren werd in den schouwburg eene luisterrijke hulde gebracht aan de koningin- regentes. De staat van beleg zal eerstdaags opgeheven worden. DUIT9CH L AN D. Te Davos-Platz (Grauwbunderland) is den eersten dezer maand, des avonds 6 u. 27 m., eene zeer sterke aardschudding waar genomen in de richting van het Zuiden naar het Noorden, die ruim 5 seconden heeft geduurd. B ÜLGARIJ E. Prins Alexander van Battenberg is reeds eens, als vorst van Bulgarije, ternau wernood ontsnapt aan een paleisrevolutie als die waarvan hij onlangs het slachtoffer werd. Men had toen van Russische zijde op al lerlei mauieren beproefd, hem tot heeugaan te dringen, maar tevergeefs. In zekeren Dacht nu kwamen de Russi sche generaals Sobelef en Kaulbars een broeder van den tegenwoordigen die toen te Sofia den baas speelden, het vorstelijk paleis binnen en eischten, bij deu vorst toegelaten te worden. Maar de wachtheb bende officier, luitenant Marinof (als kapitein

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2