NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en F e e s t d a g e n. ASOiNEftlENT: Donderdag 7 October 1886. N°. 236. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. "binnenlandsche berichten. DE BRUID EENS EEULOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden I.OO. Prijs per Nummer 10 enr. 200e Jaargang. Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg Stads-Bericliten. PATENTSLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het be stuur der gemeente LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde palenlbladen voor de wijken VII, VIII en IX benevens de restanten, over het dienst jaar 1886/7 bij bet college van Zetters, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel op Woensdag 6 Donderdag 7 Vrijdag 8, Zaterdag 9 Daandag li en Dinsdag 12 October c. k. lerw'y'l na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 5 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen b'y deze leralgemeene kennis: le. dal de passage over de Zijlpoortsbrug, op aanstaanden Maandag en Dinsdag II en 12 October, voor rij-en voertuigen zal zijn afgesloten 2e. dat hel 81 «lans- brusje, in de Oude Vest, van Vrijdag tot Vrijdag 22 October aanslaande, voor de passage geheel zal zijn af gesloten. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE KUNT LR, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 October 1886. KTADIIVIEU W I. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Aug. 1886-blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 126 kinderen, waaronder 12 levenloos aangegeven, overleden 87 personen, en wel: beneden 1 jaar 24, 15 jaren 14, 514 jaren 2, 1420 jaren 2, 2050 jaren 11, 5065 jaren 7 6580 jaren 11, boven 80 jaren 4, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 18, klierziekte, rhachitis, syphilis 3, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 8, kanker 5, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts 1 tus- schenpoozende koortspokken rood vonk mazelen 3, huidziekten 1, stui pen, trismus, epilepsie 8, apoplexie 2, hersenziekten, krankzinnigheid 5, rugge- mergslijden, paralysis 1, keel- en longte ring, bloedspuwing 6, croup kinkhoest acute ziekten der ademhalingsorganen 4, chron. ziekten der ademhalingsorganen 4, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 1, organ, hartgebrekenaneurysma 4, angina diphtherina diarrhoea, dysenterie 8, cholera nostras 1acute ziekten der spijs- verteringsvverkt. 2, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen ziekten d. organa urogenitalia ziekten van het kraambed gewelddadige dood 2, verdrinken 1, onbekende oorzaak, plotseling 2. Omtrent den feestdag valt nog mel ding te maken van eenc gasverlichting bij den heer Van W. op de Hoogewoerd n°. 151 van een chassinet met eene goed bewerkte afbeelding in kleuren van ons prinsesje bij den heer Kousbroek, photograaf op den Stationsweg, en van een binnenbrandje door de politie met emmers water gebluscht des avonds te 11 uur op den Ouden Sin gel bij de Beestenmarkt. Van ongelukken of ongeregeldheden werd verder gedurende dien dag niets, hoegenaamd, vernomen. Meldden we gister dat aan deelnemers van den optocht door de studenten voor hunne sociëteit de eerewijn geschonken werd, we hadden daar moeten spreken van de leden van Minerva en die van Amicitia; we haas ten ons dit te herstellen. Gedurende het 3 Octoberfeest alhier vonden de novitii van het Leidsch studen tencorps het veiliger zich in eene andere gemeente op te houden. In een twintigtal rijtuigen hielden zij een rij jool door Am sterdam waar zij ten minste ongestoord kon den feestvieren. De 1ste luit. A. A. Van Schilfgaarde, vande 4de comp. 2de bat. 4de reg. inf. alhier, is overgeplaatst bij de 4de comp. 3de bat. van genoemd reg. te Haarlem. Hedenmiddag had onder begunstiging van flink weder de aangekondigde cricket- wedstrijd plaats voor de novitii. De Leid sche studenten cricketclub had voor een goed orkest gezorgd en behalve cricketten, stonden zakloopen en andere lachverwekkende spelen op het programma. Een jongen die vaD middag ongeveer half vijf op het Kort Rapenburg op een zandhoop langs den waterkant liep te spelen, buitelde er af en te water. Een student die daarlangs kwam beg.if zich onmiddellijk te water en bracht den jongen behouden aan wal. Men schrijft ons: De toekomst liet zich donker aanzien en dat hadden de zwa luwen dit jaar meer dan ooit gedaan. Op de eene plaats waren zij reeds in het begin van Augustus vertrokken. Op een andere plaats hadden zij zich niet eens den tijd gegund hun jongen mede te voeren: iets ongehoords, ook zelfs van de haastigste zwaluwen. In Frankrijk hadden zij drie en twintig dagen (op de klok af) vroeger den aftocht aanvaard dan anders. En eens op een dag waren eensklaps al de zwaluwen te Arnhem gemist. Hieruit werd opgemaakt man en paard zouden genoemd kunnen wor den dat er een groote stoornis in den dampkring te wachten stond. Eerlijk gezegd sloeg menigeen de angst om het hart bij het vernemen van zulk een jobstijding, maar de groote stoornis in den dampkring kwam niet. Het weer van de laatste acht dagen zou misschien voor de genoemde stoornis kunnen doorgaan, want nooit, ein digde September en begon October zóó zo- mersch dan dit jaar. Het is toch waarlijk een respectabel cijfer al9 de thermometer, zooals 11. Maandag o. a. nog 78 gr. F. op deu middag teekent 1 In 'tkort, de bewij zen moeten nog geleverd worden dat de zwaluwen geen mooi weer hebben achter gelaten. De landlieden denken er ten minste nog zeer gunstig over bij het groene wei land, waar het vee nog overvloed van gras vindt, en de warmoeziers weten haast geen raad met hun nog altijd malsche tuingroenten. Ging het nu den boer maar voor den wind en werden de warmoeziers niet in de wielen gereden door rond venters, dan reed het karretje over een zandweg. MUZIEK, LETTERED EX KUNST. Geboortedag (1821) van Jenny Lind. Breda's Mannenkoor heeft Zondag op het internationaal concours te Mechelen, uitgeschreven door de Zangvereeniging l'Aurore aldaar, den 3den prijs behaald. Er namen 11 vereenigingen aan den wed strijd deel, 4 uit Nederland, 4 uit België en 3 uit Frankrijk. De le prijs werd door een Fransch gezelschap behaald. Fidès De Vries heeft een contract ge- teekend met Lamoureux. Zij zal in het Eden- theater de rol van Elsa in „Lohengrin" creëeren en ook in „Don Juan" optreden. Lamoureux tracht Faure voor laatstgenoemd werk te krijgen, waarvan de titelrol inder tijd een zijner schitterendste triumfen was. Bij de onthulling van het standbeeld van Berlioz op 17 Oct. zal Ernest Reyer, de oude en warme vriend van Berlioz, het woord voeren Charles Gardier zal uit naam van de Académie des Beaux-Arts spreken. In een brief aan een vriendinschrijft mile Van Zandt, dat het haar beter gaat. Zij is zoo ernstig ziek geweest, dat zij weer leert loopen. Haar stem is nooit zoo goed en krachtig geweest als tegenwoordig. Benoemd tot grootkruis van de orde der Eikenkroon generaal Jackson, lid van het hoog militair gerechtshof. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de tweede ka mer der sfaten-generaal zijn in het kiesdis trict Sneek uitgebracht 3652 stemmen. Van onwaarde verklaard 25 stemmen. Volstrekte meerderheid 1814 stemmen. Herstemming tusschen de heeren mr. P. J. G. Van Dig gelen (I) met 1712 en mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp (a.-r.) met 1584 st. De heer dr. A. Vitus Bruinsma (alg. stemr.) verkreeg 305 stemmen. Vanwege het antidienstvervangbond is eene circulaire verspreid, inhoudende een aldruk van het adres aan de tweede kamer der staten-generaal door het hoofdbestuur van het bond aangeboden en tevens een ver zoek aan een en ander zooveel mogelijk publiciteit te geven. Het adres luidt aldus: FEUILLETON. 30.) „Dat is jammer, ten minste voor het oogenblik, later moet gij dit middel, om in uw levensonderhoud te voorzien, geheel op geven. Ik heb een edeler wild voor u op het oog. Wat zoudt gij er van zeggen, als gij de huishoudster werd van een oud man, en geld en juweelen in overvloed hadt, en alle dwaasheden waaraan de vrouwen zulk een gewicht hechten „Dat zou heerlijk wezen." „Luister, dan zult gij hooren wat ik voor mij gedaan heb, en nog voor u denk te doen. Ik zal Brandon's dochter schaken; zij meent dat ik nu op weg ben naar haar vader, die, ik weet niet in welken donkeren hoek, een zieken vriend oppast, om zijne toestemming tot ons huwelijk te vragen; maar ik weet, wat nog meer noodig is. Als ik met mijne liefdesgeschiedenis bij hem aan kwam, zou de oude heer mij zonder talmen op straat zetten, en maatregelen nemen, dat ik voor altijd van mijne Dulcinea gescheiden bleef. Ik zal naar „Hoogland" terugkeeren en Dora wijs maken, dat ik haar vader onverbiddelijk heb gevonden. Zij heeft mij op haar woord beloofddat zij met mij wil ontvluchtenals mijn aanzoek bij haren va der vruchteloos is geweest, en ik zal geen gewetenswroegingen hebben, als ik haar bedrieg „Maar hoe zal zij het opnemen, als zij bemerkt, dat zij bedrogen is?" vroeg Nita. „Gij hebt mij haar altijd afgeschilderd als een romantisch schepsel, dat dweept met waarheid, eer en dergelijken. Zij is nog jong, en als zij het vertrouwen in u verliest, zal het haar \ader gemakkelijk vallen, haar van u te scheiden." „Hij zal niet wagen, om het te beproe ven, als ik het lot zijner dochter in mijne hand heb. Dora is nog te veel kind, dan dat ik dien onzin haar niet uit het hoofd kon praten en haar spoedig geheel naar mijne hand kon zetten. Zij zal mij elk bedrog vergeven, als ik haar maar overtuig, dat mijne liefde voor haar mij daartoe gedwon gen heeft. Als het mij maar gelukt, den ouden man op zijde te schuiven, zal ik mijne rol zoo goed spelen, dat zij nooit zal ver moeden, wie ik ben, en als alles voor den wind gaat, word ik misschien nog eens een fatsoenlijk man en leer ik het goede liefhebben." Nita barstte in een schaterlach uit. „Uwe plannen om u te verbeteren, zijn kostelijkte meer daar gij ze in één adem noemt met de bedekte bedreigingen tegen Brandon. Ik begrijp echter nog niet, welke rol ik in die komedie moet spelen en als ik de huishoudster van dien ouden heer moet worden, zal 't niet mooi zijn, hem slecht te behandelen." „Na een maand zijt gij zoo'n droog leven reeds moede, en zijt gij blij, dat gij in 't bezit van uwe erfenis komt. Op die wijze zult gij een groot deel van zijn vermogen krijgen, maar dat is niets, want het is groot genoeg voor ons beiden, en ik wil het graag met u deelen als gij uwe rol goed speelt en mij tiouw ter zijde staat, zooals gij tot nu toe deedt „En als hoedanig wilt gij mij aan de familie voorstellen? Gij hebt met Brandon nooit van het tweede huwelijk van onzen vader met eene zeer beschaafde Engelsche vrouw gesproken ja, dat was eene ver standige vrouwzij liet zich nooit van gen, en aan haar hebben wij onze bekwaamheid en onze scherpzinnigheid te danken. Maar kom, vertel mij al uwe planneu, want ik brand van verlangen om te weten, wat gij van mij wilt hebben." „In de eerste plaats moet gij uw dialect niet meer laten hooren, maar als eene groote dame te voorschijn komen. Ik zal u als de weduwe van mijn broeder voorstellen. Gij moet, in den zwaarsten rouw gedompeld, bij mij komen en mij vertellen, hoe trouwe loos hij u heeft verlaten en hoe hij kort daarop is gestorven. Ik zal zorgen dat Brandon er bij is, als gij mij uwe tegen spoeden verhaalt. Dat gij de kunst verstaat om sympathie op te wekken, behoef ik u niet te herhalenen dan zullen wij afspre ken, hoe het volgende gedeelte van de grap zal worden afgespeeld." „Wat zijt gij toch een kerel, Carlos! Ik zou nooit op de gedachte gekomen zijn, om den armen Pedro voor mijn overleden echt genoot uit te geven. Indien ik echter eene vaste woning en het noodige gel.l Ier mijner beschikking heb, zal ik altijd zorgen, dat de oude heer, aan wien ik dit te danken heb, goed behandeld wordt. Wij kunnen het eens beproeven en dan zien of wij in die nieuwere omgeving ook gelukkig kun nen zijn. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1