mut mc m ma mm m a jbl whz ■c.7 3e «l rnm" WC Paardensteeg, Kort Rapenburg, Rapenburg en Langebrug tot aan het gebouw der ver- eeniging „Nut en Genoegen" waar de stoet werd ontbonden. De deelnemers konden daar onder genot \an bier en sigaren wat uitrusten en de president der feestcommissie, de heer Brou wer, sprak allen hartelijk toe om hun te bedanken voor hunne medewerking aan den optocht, welks goede afloop zóózeer had bij gedragen tot het welslagen van het feest. Toen tijdens het verblijf in „Nut en Ge noegen" de heer Van Wijngaarden, presi dent van het studentencorps en lid der feest commissie, in hun midden trad, stonden de deelnemers als één man van hunne zit plaatsen op om hem met een welgemeend „Io Vivat" te begroeten. Onze lezers gelie ven hier zelf gevolgtrekkingen te maken omtrent de verstandhouding tusschen studen ten en burgers op dezen dag. Naast de com missie en de deelnemers, mogen zeker po litie en als zoodanig dienstdoende bereden manschappen op een woord van hulde aan spraak maken. Van de gebeurtenissen tijdens den optocht dienen nog vermeld te worden de aanbieding van een bloemruiker aan den burgemeester in het Noordeinde en de aanbieding van het symbool der Typographen in bloemen en groen aan de Typographenvereeniging door een dochtertje van den heer De Haas op de Haarlemmerstraat tusschen de Kerk- en Bak- kerstegen. Dat van het goed uitgedachte en net bewerkte schild waardoor hulde ge bracht werd aan de broeders in Amerika het hoofd van het boven dat schild geplaatste beeldje aan de Marebrug afbrak, zal aan die hulde wel niet het minst afbreuk gedaan hebben. Voor de woning van den burge meester werd een „lang zal hij leven" uit volle borst aangeheven. Hier en daar werden sommige groepen uit den stoet versnaperin gen door particulieren aangeboden. Des avonds te half acht begonnen de muziekuitvoeringen op Zomerzorg en het schuttersveld. Was de toeloop verblijdend 0 groot, de stemming van ieder feestterrein bezoeker was niet minder verblijdend pret tig. Aan aardige tooneeltjes ontbrak het er niet en vooral het schuttersveld achter Zo merzorg gaf met het publiek dat gisteravond zich daarop bewoog een prettigengezelli- gen indruk. Broederlijk en zusterlijk bewo gen zich studenten en burgers en burgeres sen van de meest uiteenloopende standen als menschen van óén beweging over het feestterrein. Men was er vroolijk en ieder bevond er zich thuis. Die deftig wilden zijn konden wel thuis blijven. Op Zomerzorg zelf was al spoedig geen stoel en geen plaatsje meer te vermeesteren, zoodat de eenige toevlucht het schuttersland was. Daarheen mochten en terecht geen tuinstoelen heengedragen worden zoo dat er op tafels, planken en zelfs door velen op 't gras gezeten en in 't geheel niet ge zeten werd. Gelukkig dat 't gras kurkdroog was; trouwens waar een geest heerscht als gisteravond schikt men zich met blij ge moed in vele kleine wederwaardigheden die dan toch ook eigenlijk de pret nog maar verhoogen. „Patertjes langs den kant" en andere be roemde dansen werden, zonder de regelen der kunst in aanmerking te nemen, uitge voerd; er werd gelachenen pret gemaakt dat er geen einde aan scheen te komen en als een gekleurde vuurbol heel, heel hoog ging en mooie gekleurde kleinere bolletjes uit het luchtruim deed neertuimelen ging van uit de menigte buitenzoowel als binnen de afscheiding een eensgezind héééé op. Eu daar stouden me wat menschen buiten die afscheiding en in de aangrenzende tuinen en nergensnergens werden orde en vreugde verstoord. Het vuurwerk zelf liep goed van stapel. Echter had een geroutineerd rookverdrijver hier werk kunnen vinden. De van 't vuurwerk afkomstige rook wilde maar niet optrekken, door gebrek aan wind. Hadde het bestuur ook in dit gebrek kunnen voorzien we zijn overtuigd dat het onmiddellijk de handen aan 't werk zou hebben geslagen. Toch was de beteekenis van elk nummer uitmuntend te zien en was menig hoezee het gevolg van de ontsteking dier verschillende nummers. Vooral het slotnummer dwong allen bewon dering af. Langs den Maresingel was nog eenige verlichting aangebracht, terwijl die singel door een soliede brug met het schuttersveld was verbonden. Evenzoo was ook voor de verbinding van Zomerzorg en het schutters veld met inachtneming der veiligheid zorg gedragen. Het vuurwerk, te 9 uur begonnen was te kwart voor tien geëindigd. Terwijl één nummer werd afgestoken, geheel ingericht als hulde aan de broeders in Amerika, speelde de kapel der schutterij het Ameri- kaansche volkslied en kwam aan de hoera's van het publiek bijna geen einde. Maar toen het einde daarvan toch einde lijk gekomen was, verzond de feestcom missie aan de Holland Society in New- York van welk gezelschap Zondag 3 October een felicitatie-telegram bij de com missie alhier was ontvangen een telegram van den volgenden inhoud: „De Leidsche burgers, verzameld rondom de pyrotechnische hulde aan de Holland Society roepen een luid Hoezee! voor onze broeders in Amerika". In eensgezind gedrang verliet de kolossale menschenmassa de verschillende standplaat sen en toog ieder, de een wat vroeger, de ander wat later, innig verheugd over het prachtige weêr gedurende den feestdag en over het genotenenaar huis terug. De feestcommissie was intusschen uitge- noodigd op de studentensociëteit Minerva, waar ook de besturen der bevriende socië teiten waren en waar in gezellige kout een uurtje werd doorgebracht. Door het zóó uitmuntend slagen van dit feest is de 3 October-vereeniging voor goed gevestigd en zal blijvend zijn. Mag voor een deei dat welslagen worden toegeschre ven aan het uitermate gunstige weder en aan de prettige en tevens kalme feeststem ming van Leidens ingezetenende kennis van zaken, de tact en de onvermoeide ijver van de feestcommissie hebben den feestdag gemaakt tot een dag die ons niet spoedig uit het geheugen zal gaan en die ons van harte doet wenschen dat een volgend jaar dezelfde feestcommissie ons evenveel vreugde zal bereiden. En waar dezer dagen in 't openbaar hulde werd gebracht aan zoovelen, kunnen we niet nalaten en we zijn overtuigd dat dat zal zijn uit naam onzer burgers hier hulde te brengen aan die kloeke commissie door de daukbare vermelding der nameu L. M. De Laat de Kanter. Eere-Voorzitter. N. Brouwer. J. J. Masyk Huiser van Reenkn. E. A. O. Was. D. E. C. Knuttel. J. Goedeljee. F. tl. A. Driessen. W. A. Van Lith. S. B. Vos. P. J. Van Wijngaarden. Het Stedelijk Museum in de Laken hal is Zondag 3 October door 2162 en Maandag 4 October door 1438 personen bezocht. Aan het station alhier zijn gedurende den feestdag ongeveer 2000 reizigers aan gevoerd. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ41,20.50, f 4.10 en ƒ2.10, laagste prijzen 40, 19.50, 3.90, en 2.00. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn bij de kweekschool voor zeevaart iu *8 rijks dienst getreden 94 jongens. BIK N EN LAN DSCHE BERICHTEN. Z. M. de koning heeft bevorderd tot officier der orde van dc Eikenkroon, den heer M. E. J. Lastdrager, hoofdcommies, en benoemd tot ridder in die orde de heeren E. A. J. M. Trossareilo en B. A. Bruus, beiden le commies, allen werkzaam bij de Thesaurie des koning. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ20,236,802,48 en bij de betaalmeesters 2,615,377,63*. Te zamen f 22,852,180,11*. De heer De Geer van Jutphaas is, in de plaats van den heer Van Wassenaer, tot voorzitter van de club der anti-revolutio naire kamerleden gekozen. Vad De 21ste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f94.879.64. In de afgeloopen week slangden in het eerste gedeelte van het notarieele staatsexamen de heeren: C. T. Pool, te Haarlem; G. C. Hoos, te Kralingen; J. H. Bosch, te lieerde; M. M. C. Van der Loo, te Rotterdam; H. J. Carsten, te Terborg; G. P. Valette, te Maarssen en B. Van Delden, te Hengeloo. En in het tweede gedeelte de heerenP. Sichterman, te Noordwijk-Binnen; J. W. Van Harderwijk en J. J. E. H. M. De Bruijn, te Utrecht; F. Kat, te Amsterdam; J. De Visser, te Leiden; W. W. Kalis, te Sliedrecht en J. Oosting, te Emmen. Over de grenzen des rijks werden ge durende het 3de kwartaal van dit jaar 948 vreemdelingen uitgeleid. De heer mr. A. N. baron De Vos van Steenwijk heeft in de gisteren gehouden zit ting van het gerechtshof te 's Gravenhage den eed afgelegd als substituut-officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage. De rechtbank te 's Hage behandelde gisteren eenige zaken waarin aan de beklaag den, ambtshalve, verdedigers waren toege voegd. Wegens diefstal stond terecht een Rus, M. R.die Ilollandsch verstond en sprak, van beroep schoenmaker, laatst verblijvende te Amsterdam, thans in voorloopige hechtenis. Hij maakte op 7 September jl. als passa gier op de boot De Volharding n°. 3 de reis mede van Amsterdam naar Leiden en had ten nadeele van den kapitein uit de kajuit weggenomen een zakje, inhoudende f139 aan bankpapier en specie. De bekl. kon, het geld ziende, de verleiding niet weerstaan. In zijne ai moedige kleedmg trok hij, na aan het spoorstation zijn kisije in bewaring te hebben gegeven naar Amsterdam terug, stak zich daar in een nieuw pak, voor f 18 gekocht bij den kleerhandelaar C., waarvoor hij een biljet van f 25 in betaling gaf, schafte zich een horlogeketting aan en kwam als heer gekleed te Leiden zijn koffertje terughalen, alwaar zijn welgestelde toestand de aandacht trok en hij werd aangehouden tengevolge waarvan zijn plan oin naar Amerika over te steken, mislukte. Ook had hij op den overtocht een notitieboekje van den machinist ingepakt. Hij bekende volledig. Het O. M., waargenomen door den officier van justitie, vorderde 3 maanden gevange nisstraf. waarna advocaat jhr. mr. Boddaert, voor zooveel den gelddiefstal betrof, op grond dat de diefstal door niemand was op gemerkt, meende, dat de bloote bekentenis van bekl. niet voldoende door getuigen, verklaringen en andere bewijsmiddelen was gestaafd om veroordeeling le wettigen. In dezelfde zitting verscheen een tweede vreemdeling, mede in preventieve hechtenis, de Duilsche kellner P. Hem werd ten laste gelegd dat hij den 9deu Sept. jl. met een bedriegelijk oogmerk een sigarenbon voor een bankbiljet van f 25 in betaling had ge geven. Drie Duitschers, getuigen in deze zaak, waren niet verschenen, en daar hunne tegenwoordige verblijfplaats onbekend is, kon het wettige bewijs van het feit niet geleverd worden, en vroeg de officier de vrijspraak van beklaagde. De beklaagde zelf verzekerde, dat het in betaling geven van een op een echt bank biljet gelijkend strooibiljet het gevolg was van eene noodlottige vergissing, die hij eerst bij zijne arrestatie door de politie, derhalve toen het te laat was, ontdekte. Hij had het eigenlijke bankbiljet van f25 dat in den zak was en zou de geleden schade thans willen vergoeden. De hem toegevoegde verdediger, mr: Sij- benga, trachtte aan te toonen, dat ook het overtuigend bewijs in deze ontbrak, door te wijzen op verschillende omstandigheden waaruit volgen moest, dat de kellner volstrekt niet met een bedriegelijk oogmerk handelde bij het uitgeven van den sigarenbon voor een bankbiljet. De rechtbank deed ook nog gisteren uit spraak en heeft bekl. vrijgesproken. In de eerste zaak zal zij a. s. Maandag vonnis geven. Een koopman te 's Hage die aan een der registratiekantoren eenige plakzegels van hoog bedrag had laten nementrachttetoen toevalligerwijze bleekdat hij ze niet nuodig had, ze aan hetzelfde kantoor in te ruilen tot een gelijke waarde tegen plakzegels van lager bedrag. Dit werd hem geweigerd. Hij wendde zich daarop tot den minister van financiën. Het autwoord kwam, dat zijn verzoek niet voor inwilliging vatbaar was, omdat daartegen „comptabihteitsbezwaren" bestaan. Vad Uit Scheveningen wordt aan de N. B. C. gemeldGisteren is men begonnen met de ruinen van het Kurhaus weg te ruimen. Een 40-tal werklieden zijn begonnen met het zand en het puin aan de zeezijde te verwijderen. Aan de landzijde maakt men aan&talten om eene schutting te plaatsen. - Ter hoogte van de Van Speijkstraat aan den Binnenweg te Rotterdam sprong gisteren avond een rijksveldwachter van de tram. Hij viel en werd zoodanig gekwetst, dat hij in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis werd overgebracht. Zaterdag is uit de Haarlemmervaart nabij Halfweg het lijk opgehaald van een onbekend manspersoon van middelbaren leef tijd. Blijkbaar had het reeds eenige da^en in het water gelegen, daar het tijdperk van ontbinding reeds was ingegaan. Zondagnamiddag gingen een bewoner van de Buiten Bantammerstraat te Amster dam en zijne vrouw kerkwaarts, in hunne woning achterlatende een commensaal die daags ie voren intrek bij hen genomen had. Bij hun terugkeer uit de kerk was de com mensaal spoorloos verdwenen en met hem een aantal gouden en zilveren kostbaarheden, en eenig geld, al hetwelk door middel van braak uit de linnenkast was gestolen. De dief is niet lang, circa 28 jaar oud, don ker uiterlijk, lichten knevel, gekleed in donker kostuum met phantasiehoedstaan- den boord en een wandelstok dragende. Dit jaar zal te Alkmaar 8 October (gedenkdag van Alkmaars victorie) met meer luister dan andere jaren worden gevierd. De vereeniging ter viering van dien ge denkdag herdenkt n. 1. haar 25-jarig be staan en zal 's avonds haren leden eene uitvoering aanbieden van de Amsterdamsche afdeeling van het Nederl. Tooneel. 's Middags te halfvijf zal een ballon wor den opgelatenwaarvan de met nationale kleuren versierde banen een toepasselijk op schrift zullen te lezen geven. Eene als dame gekleede dienstbode heeft te Arnhem weder onder tal van win keliers slachtoffers gemaakt, door zonder be talen goederen op naam van anderen te koopen. De ontvluchting van den gevangene uit het huis van arrest in de Beekstraat te Arnhem heeft zich slechts bepaald tot eene poging tot ontvluchting, die niet gelukt is. Zondagavond ontstond aan het station te Tilburg twist tusschen een koloniaal eu een koetsier, over de betaling van een rij toer; toen eerstgenoemde in den trein wilde stappenoverviel hem de koetsier en bracht hem met een mes eene snede over de borst en eene gevaarlijke wonde aan den hals toe. Met moeite gelukte het den dader te ar resteeren. N CtK lVEMIAGE. Door Z. M. is, met ingang van I No vember 1886, aan den commies der poste rijen van de 2de kl. L. M. H. Gudde, op zijn verzoek, wegens lichaamsgebreken, een eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. De dirig. off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht H. L Reeder, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den lsten November a. s. op non-acti viteit gesteld en vervangen door den dirig. off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht J. J. Borst. ë€IIOOL- BW KKIlOIËirWü. Bedankt voor het beroep der Chr Ger. gemeente te Hillegom door ds. G. De Jong te Schoonhoven. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den 3den Oct. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Marseille den 4den Oct. De Nocd-Brabantvan Rotterdam naar Java, vertrok 4 Oct. van Suez. De Burgemeester Ben Texvan Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Marseille den 4den October. PER TELEGRAAF. BOMBAY, 4 Oct. Een ernstig voorval is gebeurd te Etawah, bij gelegenheid van de godsdienstige feesten der Hindoe's en Mahomedanen. Toen een botsing tusschen de belijders dezer beide godsdiensten onver mijdelijk scheen, liet de overheid een trein met Britsche soldatendie op weg waren naar Birma, daar ophouden. Het gezicht der troepen maakte het volk zoo woedend, dat het tegen de bajonetten instormde. Vele soldaten werden gewond, waarvan eenigen doodelijk. SOFIA4 Oct. Generaal Kaulbars heeft Zaterdag bevel ontvangen van den Czaar het binnenland van Bulgarije te bezoeken. De generaal vertrekt heden naar Rutschuk gaat vandaar naar Varna en zal over Philippopel te Sofia terugkeeren. De Bulgaarsche regeering handhaaft den aanstaanden Zondag als de tijd, die voor de verkiezingen is bepaald en blijft vast houden aan de voorwaardendoor haar voor de vrijlating der officieren gesteld. Kaulbars zal voor zijn vertrek een nota overhandigen waarin wordt herhaald, dat Rusland de verkiezingen en de besluiten der gekozen vergadering als ongeldig zal beschouwen. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELdlE. Het gemeentebestuur te Brussel heeft met de Société générale, de Banque de Paris et des Pays-Bas, de Banque de Bruxelles

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2