NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eze (oilrant verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 4 October 1886. N°. 233 AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. STEDELIJK MUSEUM. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. S'rijs per Nummer 10 Cent. 200® Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scliee|imukersstee<r Wegens de 3 Octoberviering zal Maandag a. s. de LEIDSCIIE COU RANT, in plaats van 's avonds, des namiddags tegen 1 uur verschijnen. UE ADMINISTRATIE. Stads- Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen Ier algemeene kennis, tlai hel Stedelijk Museum in de Lakenhal op Zondag 3 en Maandag 4 October kosteloos is opeDgésleld van 12 tot 4 uren. Burgemeester en Wel houders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Leiden 2 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen Ier algemeene kennis dal de toegang tot het ParkIer gelegenheid van de viering van den gedenkdag van Leidens Ontzei, op aanstaanden Maandag 4Dciober, des namiddags van ee« uur tot lialfdrie, voor hel publiek zal zijn gesloten. Burgemeesier en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 October 1886. DE BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Gezien art. 52 der Algemeene Politieveror dening voor de gemeente Leiden van denöcn November 1879 Gemeenteblad no. 9); Bepaal! le dal ter gelegenheid van den optocht van Stedelijke Verccnislngen op aanstaan den maandag 4 Oclober, langs den weg dien de oplocht neemt, op dien lijd geene. rijtuigen of paarden zullen mogen stil staan, alsmede dal rijtuigen of paarden, den optocht ontmoetend niet in tegenovergestelde richting zullen mogen doorrijden maar zich naar elders moeien verwijderen; 2e dal dien avond, van 710 uren, de ftteenstraat en Stationsweg alleen stapvoets mogen worden bereden terwijl gedurende dien lijd de Rijnsburger Singel voor de passage met paarden en rijtuigen zal gesloten zijn. De Rurgemeesler voornoemd DE KANTER. Leiden, 2 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen bij deze ter algemeen^ kennis dal 5 op aanstaanden Maandag 4 October ter gelegenheid van de viering van den ge denkdag van Leidens Ontzet, de bureelen der gemeente Secrefa'le (afd. Algem. Zaken en Finanicë») van des ««middags 1 uïr, er. hel bureel van den Burgerlijken Stand van des namiddags 3 urc« af, f I voor hel publiek zullen gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTËR, Burgemeesier, E. KISTSecretaris. Leiden, 2 Oclober 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze Ier algemeene kennis: dal de brug over de Koolvracht, in de Oosldwarsgrachlvan aanslDinsdag 5 October af, gedurende ongeveer éene maand, voor de passage met rij- en voertuigen zal gesloten zijn. Burgemeesier en Wel houders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 October 1886. STADSNIEUWS. De viering van den gedenkdag van Leidens ontzet op Maandag a. s. zal, naar wij meenen, ook in het buitenland niet onopgemerkt voorbij gaan. Er houdt zich thans in onze stad de correspondent van een voornaam Engelsch blad op die zich sedert eenige jaren bezig houdt met de studie van ons land. Verleden week be vatte de Times een uitvoerig verslag van de plechtigheid te Delft, en wij hebben reden om te onderstellen dat de zelfde pen ook van ons jaarfeest verslag zal doen in bet grootste blad van Engeland. Gisterenochtend zijn van de kweek school voor zeevaart een ÖOtal jongens naar elk der opleidingsschepen Admiraal van Was- senaer en Anna Paulowna vertrokken. Dezen morgen, te half negen onge veer, sloeg op de Haarlemmerstraat, bij de Haven, een voor een voertuig gespannen paard, van buiten, op hol. Zonder onge lukken te hebben veroorzaakt werd het dier, met zijn aanhangsel, bij de Beestenmarkt gegrepen. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 39 tot 80 volwassen personen en 5 tot 14 kinderen. Gedurende de afgeloopen week hadden geene aangiften van besmettelijke ziekten plaats en kwamen geene sterfgevallen aan besmettelijke ziekten voor. Door de Rijnspoorweg-Maatschappij is, naar aanleiding der laatstelijk plaats gehad hebbende aanbesteding, de levering van het stroo gegund aan den heer J. A. Heus te Leiden, voor f 23.80 per 1000 kilo. Voor korten tijd vatte de heer Wil lem Van Iperen, directeur der onlangs met uitmuntend succes alhier gevestigde muziek school, het plan op die stadgenooten om zich heen te vereenigen, die blijken gaven voorstanders te zijn van eene zangvereeni- ging, waar, bij bescheiden plannen voor de toekomst, een eenvoudige, aangename toon heerscht. We meenden toen daarvan nog geen mel ding te moeten maken. Nu echter de zaak haar //beslag" heeft en de toetreding zóó voldoende was, dat reeds spoedig (medio October) met de oefeningen kan worden aangevangen, verwijzen we naar achterstaande advertentie, waardoor genoemde heer Van Iperen allen tot deelneming oproept die, wellicht nog in 't onzekere omtrent het tot stand komen der veieeniging aarzelden toe te treden. Gedurende het geheele seizoen, het welk heden gesloten iswerden op Rhijn- zigfc 13229 zwembaden door heeren en 1177 door dames genomen. Het bericht dat het koffiehuis //De Vrijheid" bij Leiderdorp door de afdeeiing Leiden van //Patrimonium" zou zijn aange kocht, wordt door het bestuur dezer afdee iing tegengesproken. Vad UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-ui.i versiteit alhier, de heer R. Fruin, geb. te Dordrecht, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: //Overzicht der staatsge schiedenis van het landschap Westerwolde tot op zijne vereeniging met de XVII Nederlanden"; daarna de heer E. H. K. J. Ter Kuile, geb. te Enschedé, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld z/De doorhaling van hypothekaire inschrij vingen." Tot op heden zijn door de rector- magnificus der rijks-universiteit alhier, voor de eerste maal ingeschreven 141 studenten verdeeld als volgt: in de rechten 65, in de geneeskunde 49, in de wis* en natuur kunde 8, in de godgeleerdheid 10 en in de letteren en wijsbegeerte 9. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Gedenkdag Leiden's ontzet. De heer G. Völlmar, zoon van den kapelmeester der Kon. Militaire kapel van het regiment grenadiers en jagers, is ge- engageerd als le solo violoncellist aan het „Concerthaus" te Berlijn, dat is aan het orkest waarvan vroeger Bilse directeur was Ook de andere violoncellist bij dit orkest is een Hollander, namelijk de heer Mossel van Rotterdambeiden zijn leerlingen van Oscar Eberle aldaar. (N. R. Ct.) De jury van de Fransche Opera te 's Hage heeft den heer Auer toegelaten als baryton van de groote opera. Aan den voormaligen directeur van de Fransche opera te 'sl lage, den heerVoitus Van Ilamme, wordt het voornemen toege schreven, dezen winter met de opera van Antwerpen in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen voorstellingen te komen geven. Voor de opera //Der Trompeter Von Sakkingen" ontving Nessier tot hiertoe als honorarium voor de opvoeringen 200.000 Mark, de librettist Bunge 100.000 Mark. En Mozart stierf bijna van gebrek en Schu bert kreeg 5 gd. voor zijn Erlkönig." Francisque Sarcey zal voortaan ook „chroniques" schrijven in de //République Fran^aise." Het schijnt dat tusschen Coqüelin en de //Comédie Fran^aise" een verzoening zal tot. stand komen. Coquelin zal een gerui- men tijd verlof nemen en dan terugkeeren niet meer als „sociétaire", maar als „pen- sionnaire." Het bestuur der „vereeniging van Ne- derlandiche letterkundigen" verzoekt ons het volgende in onze koiommeu op te nemen. In het belang dezer goede zaak aarzeleu we niet aan dat verzoek te voldoen. z/De Voorzorgskas (caisse de prévoyance) door de Vereeniging van Letterkundigen gewild is thans in beheer genomen. //Volgens de statuten moet haar bestuur bestaan uit vijf deelhebbers, te Amsterdam woonachtig. //'lot dusverre slaagde men niet in het vormen van het bestuur, aan welks samen stelling zulk een bepeikende voorwaarde, wat de woonplaats betreft, was toegevoegd. z/Men begreep echter dat, om eenmaal en misschien weldra, zoodanig in .Amsterdam gevestigd bestuur te zien optreden, een be gin van uitvoering noodzakelijk was, waarom de Vereeniging van Letterkundigen het ge raden achtte eene commissie van voorbe reiding te benoemen, bestaande uit de heeren: H. J Schimmel, A. W. Van Megen, mr Gerard W. Schimmel, H. Th. Boe:en en S. J. Bouherg Wilson, benevens prof. dr. P. Van Geer, te Leiden, als technisch ad viseur. z/De voorzorgskas heeft uitsluitend ten doel, de schrijvers en dichters in de gele genheid te stellenzich een pensioen te ver werven op den ouden dag en ben hetzelfde voorrecht te doen genieten, dat ook lederen beoefenaar der Zusterkunsten door de te hunnen bate opgerichte Vereenigingen wordt verzekerd. /,Door een vaste jaarlijksche bijdrage, door het afzonderen van een deel der uit lite- rairen arbeid verkregen inkomsten, door schenkingen, te verzamelen in een reserve fonds, van vermogende letterkundigen, en dat aantal is niet gering! door een geheel kosteloos beheer, kunnen binnen wei nige jaren aanzienlijke bedragen verkregen en bijeen gevoegd worden, waardoor in de toekomst het wel wat vernederend schouw spel kan worden vermeden, dat, om een onbezorgden ouderdom te verschaffen zelfs aan wie in de Letteren tot de Prinsen van den bloede gerekend mogen worden, de al gemeene liefdadigheid moet worden inge roepen. //Daarom, letterkundigen en dichters, bemiddelden en onbemiddeldendie van de vruchten van hun geest moeten leventreedt toe tot de voorzorgskas en steunt het po gen van de Vereeniging van Nederlandsche Letterkundigen. „Wie nadere inlichtingen begeert of als donateur of als deelnemer wenscht toe te treden gelieve zich te wenden tot den heer A. W. Van Megen, Vondebtraat 78 te Am sterdam, secretaris der commissie. Inhoud, 16de jaargang, n(). 17, van De Huisvrouw. Vrouwen bij den telegraaf dienst. Waterfiltcrs. II. Door dr. S. Sr. Coronel. Mijne moeder. Eene herrinne- ring. Door L Een goede raad. Ge dachten. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. - Ingezonden. Een gedenkteeken voor Me vrouw BosboomToussaint. Feuilleton. „Twee Gravinnen", naar het Duitsch. Van Marie Von EbnerEschenbach (Vervolg) Ad vertent iën. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staatscourant opgenomen staten, betreffende: I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedu rende de maand Juni 1886 en gedurende de eerste zes maanden van 1886, vergele ken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Sama- rang en Soerabaija, gedurende de maand Juni en de vorige maanden van 1886, te zamen; lil. den voorraad der voornaamste han delsartikelen in entrepot op Java en Madu ra aan het eind der maand Juni 1886. Door de R. K. kiesvereenigingen in liet district Sneek is op de centrale verga dering tot candidaat voor de tweede kamer gesteld mr. W. G. baron Brantsen van de Zijpcandidaat der anti-revolutionnairen. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool is over de maand September gevallen 24,5 mM. regen, tegen 86,5 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Men schrijft ons uit Scheveningen Het kon er bij de offinieele sluiting van 't zomerseizoen blijmoediger voor de achtste wijk uitzien. In een voornaam opzicht is dit niet het geval, daar de ge zondheidstoestand te wenschen overlaat. Eiken dag helaas! is het verwachten dat de maze- len-ziekte, die hier ernstig heerscht, epide misch zal worden verklaard. Er gaan heel wat kinderen mede heen en ouderen van dagen blijven van de ziekte niet vrij. Twee brigadiers van de sectiemaiéchaussée alhier gestationeerdzijn onder meer door die ziekte aangetast. Aan de andere zijde doet het wederom goed, dat de koele weersgesteld heid zoo gunstig werkt op den voornamen tak van bestaan der haringvisscherij. De schuiten besommen flinker bedragen en de prijzen van de haring zijn steeds stijgend, zoodat menig reeder weder aangemoedigd wordt, de scheeptimmerwerven voor nieuwe bommen aan het werk te zetten. Dat overigens de badplaats Scheveningen in de laatste tien jaren is vooruitgegaan, daarvan moge de voigende statistieke opga7e van het aantal badgasten over dit tijdperk tot bewijs strekken:

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1