BINNENLANDS(JHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHK BERICHTEN. bevatten, welke alle voor het modeinstru ment dier dagende fluitgeschreven toch ook op de viool en op het klavier zijn uit te voeren en dus voor een groot publiek bestemd zijn. Met de uitgave is eene com missie van beproefde muziekleeraars en vakmannen belast, terwijl de uitgevers voor - loopig eene inteekening hebben opengesteld tegen circa 30-40 Mrk. Het nieuwe werk van Emile Zola zal eene studie bevatten van het leven der spoor weg-employés in Frankrijk. Het zal weder eerst als feuilleton verschijnen in Gil Bias. De Manuen-Zangvereeniging „Cres cendo", te Haarlem, directeur de heer N. H. Andriessen zal deelnemen aan den groo- ten zangwedstrijddie dezer dagen te Meche- len wordt gehouden. Verschillende vrienden en vereerders vau mevrouw Kleine brachten eergisteren een bezoek aan haar graf op de Oosterbegraaf plaats te Amsterdam. Het graf is met een bloembed bedekt. Een vriendelijke hand voegde er een prachtigen krans van groen en witte rozen aan toe. Den 26 dezer, den sterfdag van Joh. Eduard De Vries, werden 4 kransen opzijn graf gelegd. Hans von Bülow opent eerstdaags te Leipzig eenen Beethoven-cyclus, dien hij in de voornaamste Duitsche concertzalen her halen zal. Isidor Seiss viert heden zijn 25-jarig jubilé als leeraar aan het Conservatorium te Keulen. Ernest Reyer geeft in bedenking de piano's in Frankrijk te belasten. 20 frs. voor elke piano zou, naar hij berekent, ongeveer 10 millioen fr. opbrengen. Sedert Januari zijn 26 nieuwe Itali- aansche opera's in Italië opgevoerd. Door Z. M. den koning is afwijzend beschikt op het hooger beroep van den heer J. C. Eabius, tegen een besluit van gedep. staten van Zuidholland, waarbij hij, wegens herstel in actieven militairen dienst, ver klaard was te hebben opgehouden lid te zijn van den Delftschen gemeenteraad. De kiesvereeniging „Aengwirden", te Heerenveen, heeft, na het bedanken van den heer Velstra, tot candidaat gesteld voor de tweede kamer in het district Sueek,den heer J. Rinkes Borger, te Leiden. Naar de N. R. C. verneemt, heeft de hoofd-ingenieur J. Van der Toorn, te 's Gravenhage, een aanzoek ontvangen van de Japansche regeering om zich aldaar aan bet hoofd van den waterstaat te stellen. De heer Van der Tooin heeft daarvoor echter bedankt. De afdeeling Hillegom der Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur wenscht in het begin der maand Maart 1887 eene tentoonstelling van bol- en knolgewassen te houden. De inzending staat alleen open voor leden der afdeeling Hillegom. De aan gifte moet geschieden vóór 1 Maart 1887. Er zullen geen prijzen of diploma's worden toegekend. Sedert 23 Augustus 1885 werd in de gemeente Zegwaard geen enkel huwelijk voltrokken. Eindelijk is den 17den Sep tember weder een paar ondertrouwd. Te Lekkerkerk hoopt op den lOden October a. s. de wed. C. Neven haren hon derdsten verjaardag te vieren. Terwijl Dinsdag een bedelaar bij den winkelier K. te Haarlemmermeer zijne weke- lijksche aalmoes kwam ontvangen, nam hij van de toonbank een papiertje met geld mede. De veldwachter van Sloten achter haalde hem in eene herberg, vond het ge stolen geld in de voering zijner jas en nam hem in arrest. In April 1887 zal te Amsterdam eene algemeene landbouw-tentoonstelling worden gehouden, waarvoor waarschijnlijk de Holl. Maatschappij van Landbouw een gebouw zal afstaan, en de afd. Leiden een gouden me daille beschikbaar stellen. Door een naamloozen brief, gisteren ochtend door een bewoner van den Langen Niezel te Amsterdam ontvangen, kwam deze tot de treurige ontdekking, dat onbekende daders hem in den verschenen nacht uit een goed gesloten kast op zijn slaapvertrekeen klein geldkistje circa f 300 aan goud-, zil vergeld en bankpapier ontstolen hadden. De politie doet onderzoek. (Ilbl.) In de nabijheid der werken van het Merwede-kanaal, bij de Oranjesluizen te Amsterdam, ontstond gisterenochtend half- tiendoor onbekende oorzaak, brand in eene menigte takkebossen, stroo en rijs, toebe- hoorende aan den aannemer, den heer Vol- kert, en dienende voor genoemde werken. De brand liet zich hevig aanzien, maar ge es m. 'wm mm «n ot mc lukkig kon de gemeentespuit, die aan de Oranjesluis is gestationneerddadelijk water geven. Ook de fan van cler Heijde was spoedig bij den brand, die ook bestreden werd door de spuit van eene havenboot. Daarbij bleef het werk der blussching, want de rijdende spuiten konden het vuur niet bereiken. De brand was echter spoedig over wonnen en slechts eene houten loods is gedeeltelijk verbrand en eenige honderden bossen rijs zijn eene prooi der vlammen geworden. Zooals wij reeds melddenis de heer Van T Lindenhoutdirecteur van de pro- testantsche weezen-inrichting te Neerbosch, van zijne reis in Amerika in het vaderland teruggekeerd. In Het Oosten deelt de heer Van 't Lin- denhout mede dat hij in 37 openbare ver gaderingen, die zrer druk bezocht zijn ge worden, mededeelingen heeft gedaan van den weezenarbeiden wel in 35 kerken. Acht-en-dertig steden", dus gaat hij voort, „heb ik bezocht, 1680 uren heb ik per spoor afgelegd, ruim 80 uren per tram, en meestal eiken dag, behalve des Zondags, 6 uren in een rijtuig gezeten. Zeven nachten heb ik geslapen in een sleeping-car (slaap wagen.) Daarenboven heb ik nog 7 verga deringen geleid, die niet betrekking hadden op den weezenarbeidbijna eiken avond heb ik vrienden ontvangendie mijna de sa menkomst in de kerk, wilden bezoeken. Deze vergaderingen zijn altijd druk bezocht geworden; menigmaal was iu de woning, waar ik mij bevond, geen plaats om hen allen te bergen. Voor de weezen heb ik duizenden vrienden gevonden en 6250 gul- den ontvangen. „Des Zondags heb ik meestal drie maal gesproken, somtijds voor vergaderingen van 2000 menschen, bij een hitte van 100 en meer graden in de schaduw. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten aan de tweede kamer een adres te richten met het verzoek om de vroeger ver leende, in 1885 ingetrokken subsidie van f 5000, voor de middelbare meisjesschool opnieuw toe te kennen. Een groot getal schapen, die op de kwelders achter den Reiderwolderpolder (Fin- sterwold) graasden, zijn door een hoogen vloed omgekomen. Deze week trad de heer Domela Nieu- wenhuis ook te Hoogezand op, ten huize van den hotelhouder B. Smit. Een buiten gewoon talrijk publiek vulde de zaal reeds een uur vóór dat de spreker zou optreden, zoo dat dc politie genoodzaakt was allen verderen toeloop te weren. Ofschoon de sympathie voor Domela Nieuwenliuis vooral onder het couranten lezend publiek in den laatsten tijd niet is toegenomenwerd de sprekertoen hij den katheder betrad, met een daverend applaus ontvangen, hetwelk voor een adem- looze stilte plaats maakte, toen hij zijn rede, die zich dezen keer door een buitengewone gematigdheid kenmerkte, begon. Van de gelegenheid tot discussie werd geen gebruik gemaakt. Na afloop werd het Vrijheidslied gezongen en een ieder in de gelegen heid gesteld lid te worden van den So ciaal-Democratischen Bond, waartoe onge veer een 60-tal werklieden zich aanmelden. Wel een treurig bewijs, dat ook in deze stre ken het socialisme meer en meer veld begint te winnen. (Tijd). De 16-jarige J. A. K., van Krabben- dijke, had zich Dinsdag voor de arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg te verant woorden wegens manslag door onvoorzich tigheid, gepleegd met een pistool, dat on verwacht afging. Met het oog op de om standigheden, waaronder het feit plaats had, en het leed, dat beklaagde door het treurig ongeval waarvan J. De K. het slacht offer werd leed, werd een lichte straf gerequireerdnamelijk 7 dagen hechtenis en de kosten van het geding. Aanstaanden Dins dag wordt uitspraak in deze droevige zaak gedaan. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft een som van twintig duizend gulden uitgetrokken en goedgekeurd voor den aan leg van een park daar ter stede. Wij zijn blijkbaar een rijk- maar veelmeer nog een gemakkelijk volk, want Nijmegen en Bergen- op-Zoom doen hare parken en plantsoenen door een Belg aanleggenhet Centraalstation te Amsterdam, dat monument van moderne bouwkunst, werd door Duitschers gebouwd; Engelschen bouwen en exploiteereu de nieuwe gasfabrieken in de hoofdstad van ons land een Duitsch Actiën-Gesellschaft zal straks den ijzeren bovenbouw voor de brug over de Oude Maas bij Barendrecht daarstellen zeker altemaal omdat ons werkvolk reeds met arbeid overladen is. Ongerekend het aantal pelgrims, dat gedurende de zomermaanden langs anderen weg ter bedevaart naar Kevelaar toog, pas seerden te Genuep in dat tijdvak een veer «3 mim -xrm, &k. tigtal procession tot eene gezamenlijke ge talsterkte van ongeveer 25,000 personen. Door Z. M. is aan den hoofdingenieur van den waterstaat 2de kl. J. Van der Toorn, een onbepaald verlof verleendten hoogste voor den tijd van drie jaren. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is, aan J. A. Fijnvandraatop zijn verziek eervol ontslag verleend als adsistent in het zieken huis aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en is voor het tijdvak van 1 October tot en met 31 December 1886 benoemd tot adsi- stent in het ziekenhuis aan genoemde rijks universiteit8. J. Van Nooten, medisch- doctorandus en arts aldaar. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is aan J. Mesdag, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als adsistent voor de schei- kunde van de rijks-universiteit te Groningen. De luit. ter zee iste kl. L. A. H. Lamie, gedetacheerd te Utrecht, wordt met 1 dezer op non-activiteit gesteld. Ingevolge machtiging des konings, wordt Zr. Ms. ramschip Schorpioen met den 6den dezer buiten dienst gesield en de ka pitein-luit. ter zee G. J. Buyskes van het door hem over dien bodem gevoerde bevel ontheven. De luit. ter zee 2de kl. J. II. Van Hoogstraten, dienende aan boord van Zr. Ms. ramschip Stier, wordt met den 1 lden dezer geplaatst als off. van politie bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, en met dien datum op genoem den bodem vervangen door den luit. ter zee 2de kl. H. E. Bunnik. EN ÜHILA i). De prins van Wallis heeft aan het comité voor het inzamelen van fondsen om een bewijs van erkentelijkheid aan te bieden aan Z K. II. als president van de uitvoe rende regelingscommissie der Koloniale en Indische tentoonstelling, te kennen gegeven, dat hij geen persoonlijk geschenk kan aan nemen; dat hij echter zeer dankbaar zou zijn, wanneer de gelden, die men voor dit doel mocht willen afstaan, werden bestemd voor het fonds tot stichting van een Kolo niaal en Indisch Museum ter gedachtenis aan het in 't volgend jaar door de koningin te vieren regeeringsjubileum. Het comilé heeft Z. K. H. geantwoord, dat het met genoegen aan zijn raad gehoor zou leenen. Nubarpacha heeft gisteren onverwachts Londen verlaten, om naar Egypte terug te keeren. De Daily News verneemt uit Konstan- tinopel, dat de candidaat voorden Bulgaar- schen troon, de prins van Oldenburg, eenen geheimen agent naar Sofia gezonden heeft, om aldaar te zijnen bate te intrigeeren. F KAXKKIJK. De heer De Freycinet heeft gisteren avond te Montpellier het woord gevoerd op een hem aangeboden feestmaal. Hij zeide, dat de republiek nimmer behoort stil te staan op den weg van vooruitgang, doch dat men thans vooral zijne zorg behoort te wijden aan den vooruitgang op economisch gebied. Over dit onderwerp verder uitwij dend, sprak hij over de bestaande plannen tot aanleg van de Rhö.ie-kanalen. Hij hoopte dat die spoedig mochten verwezenlijkt wor den, dank zij de hoogere opbrengst der be lastingen, die thans reeds zichtbaar is en spoedig zal toenemen. Ten slotte deed hij een nieuw beroep op de eensgezindheid onder de republikeinen. Men brengt Freycinets bezoek te Tou louse in verband met een plan om een kanaal te graven door Gascogne en Languedoc, dat de Atlantische en de Middtllandsche zeeën met elkaar zou verbinden. De Gironde van Bordeaux tot aan den mond der rivier zou het westelijk einde daarvan vormen; het an dere eindpunt zou Narbonne ziju. Te Aries deed zich Zondag bij een verkiezing voor den Gemeenteraad het vreemde verschijnsel voor, dat er geen can- didaten gesteld waren en er evenmin kiezers waren opgekomen. Le Telegraph zegt, dat Fraukrijk de eenige natuurlijke bondgenoot voor Engeland is, welk laatste rijk van Rusland niets te verwachten heeft, dewijl dit geen vergoeding voor het opgeven der Triple-alliautie zou kunnen bieden. DUITSCIl LA\D. Den heer Burchard is, op zijn ver zoek ontslag verleend als rijks-munster van financiën. Prins Frederik Leopold van Pruisen zal in October een langdurige reis onderne men. Hij begeeft zich het eerst naar Britsch- Indië, waai- hij den hertog en de hertogin van Connaught (zijn zuster), welke zich reeds te Bombay bevinden, ontmoeten zal. Prins Frederik Leopold stelt zich voor om een ge- ruimen tijd in Indië te vertoeven. OODTEAKIJ K. Ter beantwoording der interpellaties (over de verhouding der Oostenrijksch Hongaarsche regeering ten opzichte van de onttroning van vorst Alexander van Bulgarije en den tegenwoordigen toestand van het vorstendom) verklaarde de minister-president Koloman-Tisza „De Oostenrijksche regeering heeft niet gewetendat de vorst van Bulgarije het afhankelijk heeft gesteld van de toestem ming des Czaren, of hij &1dan niet in zijn vorstendom zou blijven. „Tusschen Oostenrijk en Rusland bestaat geenerlei overeenkomst betreffende de ver deeling van den invloed op het Balkan- schiereiland. De positie, welke door het tractaat van Berlijn aan de Oostenrijksch- llongaarsche monarchie is verleend, be antwoordt volkomen aan hetgeen haar be langen eischen. De regeering blijft van oordeel dat Oostenrijks geheele invloed moet worden aangewendten einde de ont wikkeling van zelfstandige staten op het Balkan-schiereiland te bevorderen, en te voorkomen, dat een beschermheerschap, waarvan in de verdragen niet wordt ge sproken, of een blijvende invloed door ééu mogendheid worde verkregen. „In de betrekkingen der monarchie tot de mogendheden werd geen verandering ge bracht. Ook het verbond met Duitschland bestaat nog op dezelfde grondslagen. „Volgens de bestaande verdragen, welke de regeering als van kracht beschouwt, is, indien Turkije zelf niet van haar recht ge bruik maakt, geen andere mogendheid ge rechtigd tot eene eenzijdige gewapende tus- schenkomst, of tot de al kondiging van een beschermheerschap. In het algemeen trouwens mag op het Balkan-schiereiland zonder toestemming der mogendheden, die het Berlijnsch tractaat onderteekenden, geen enkele verandering plaats grijpen. Dit doel hoopt en wenscht de regeering der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie in overeenstemming met de andere mogend heden te bereiken, zonder dat de vrede wordt gestoord. BVLGARIJ E. Generaal Kaulbars heeft een heftig memorandum gericht tot de Bulgaarsche regeering, hetwelk alom groote verbittering tegen Rusland heeft gewekt. De partijhoof den besloten thans niet toe te geven en Rusland krachtig te antwoorden. Generaal Kaulbars oefent feitelijk de dictatuur in Bulgarije uit. Daar het regent schap de Russische eischen niet wil inwilli gen, is de aftreding van dat regentschap op handen. De gedelegeerden der corporatiën be gaven zich gisteren naar generaal Kaulbars, om getuigenis af te leggen van hunne toe wijding aan den Czaar, maar tevens om op de spoedige benoeming van een vorst aan te dringen. De generaal antwoordde, dat het uitstel der verkiezingen tot November aanstaande moest worden gehandhaafd; hij herinnerde tevens dat de verkiezing van den vorst niet het werk was van Bulgarije, maar eene internationale handeling. De keuze van den vorst zou nog niet zoo spoedig door de mogendheden geschieden. De generaal verklaarde verder, dat noch Alexander, noch eenig lid zijner familie ooit in Bulga rije zouden terugkeeren. De ministerraad beraadslaagde heden ge- ruimen tijd over de Russische nota. Het einde der discussie was, dat een nieuw on derhoud met generaal Kaulbars noodig werd geacht, zoodat het nemen van een besluit werd opgeschort. Generaal Kaulbars heeft in een onder houd met eenige der Bulgaarsche ministers bevestigd, dat het Ruslands bedoeling is om de grondwettige instellingen van Bulgarije ongeschonden te handhaven. Heden zal den generaal de tekst van het adres van antwoord worden voorgelegd. Men gelooft, dat de regeering zich zal vereenigen met de opheffing van den staat van beleg en met het uitstellen der verkie zingen. liet in vrijheid stellen der officieren biedt echter groote bezwaren. PEK TELEGRAAF. PARIJS, 1 Oct. De couranten deelen mede, dat de hertog van Aumale zijn kasteel te Chantilly met hetgeen er bij behoort, heeft afgestaan aan het Institut de France, waarbij hij zich het vruchtgebruik voorbe houdt. De commissie van beheer van het Insti tut zal Woensdag a. s. bijeenkomen, ten

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2