NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I>eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 1 October 1886. - Nü. 231 AQVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden l.tiO. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200» Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Schee|imtikersstee«: 6. Stads-Berichten. PATEWTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel be gluurder gemeenle LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patenlbladen voor wijk VI, over hel dienst jaar 1886/7 bij bel college van Zeilers, in een der vertrekken van bel Raadhuis dezer gemeenle, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lol drie uren en wel Dinsdag 28, Woensdag 29, Donderdag 30 Sep tember, Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Oc tober e. k. terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onalgehaalde patenlbladen ter uitreiking moeten worden algegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 27 September 1886. ItlUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Met het oog op den 7On verjaardag van Z. M. den koning zal eerstdaags ver schijnen een feestcantate, tekst van mr. L. G. M. Van Loghem, muziek van den heer C. Coenen te Utrecht. De cantate zal zijn geschreven voor vier mannenstemmen met klavierbegeleiding, zoodat de uitvoering ook in kleinere plaatsen met vrucht zal kunnen geschiedenterwijl de componist bereid is haar ten behoeve van de groote steden te bewerken voor gemengd koor met orkestbe geleiding. (U. D.) Rubinstein zal dit jaar weer de concer ten der „Rutsische Musikgesellschaft" te Petersburg dirigeeren. Ad. TArronge is ridder van de Duit- sche Kroonorde geworden. Op zijn verzoek zullen op den 25n Nov. overal in Duitsch- land stukken van |hem worden opgevoerd. Het hem toekomend „tantième" zal hij af staan voor een fonds voor behoeftige acteurs en actrices. Verdi's „Otello" zal omstreeks 15 Jan. te Milaan worden opgevoerd. Boito's tekst volgt Shakespeare getrouw. Een ouverture heeft Verdi niet geschreven: als het gordijn opgaat voert het orkest een „symphonie" uit, die een storm schildert. Door den heer D. Franken Dz. te Vesinet (Frankrijk) zijn aan het archief der stad Haarlem ten geschenke gegeven eenige photographieënetsen, gravuren en andere afbeeldingen naar- en een paar portretten van Frans Hals. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Bij de tweede kamer is o. a. ingeko men eene wijziging van wet van vereeni- ging en vergadering en uitzonderingswetten tot de heffing van gemeenteaccijnzen. Tegeu a. s. Woensdag te 2 uur i9 de tweede kamer bijeengeroepen tot het behan delen van de wijziging van de middelenwet en het houden van de interpellatie door den heer Schepel. lot rapporteurs der Indische begrooting zijn benoemd de heeren Van derLoetf, Van Gennep, Rooseboom, Schaepman en W. Van Dedem. De kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem heeft zich met een adres tot de tweede kamer gewendter zake van het in gediende ontwerp van wet tot regeling van de gemeenschap door electrische telephonen. Deze kamer meent, dat het algemeene belang het meest zal worden gebaat wanneer de telephonie als tak van dienst uitsluitend in handen van den staat zal zijn gekomen. Telegraphie en telephonie zullen elkander dan aanvullen. Omdat de strekking van het ont werp onmiskenbaar is, de geheele telephonie geleidelijk tot eene rijksinstelling te maken, vereenigt de kamer zich dan ook met het ontwerp. Middelerwijl verlangt zij een waar borg in de wet, dat deze wordt toegepast in een geest van bevordering der telephonische gemeenschap. Op 27 September heeft te 's Graven- hage de uitwisseling plaats gehad der akte van bekrachtiging van de op 7 April daar te voren ter genoemder plaatse gesloten overeenkomst betreffende den bouw van eene brug over de Maas te Maaseyck, en de onderteekening eener overeenkomst tot wij ziging van art. 34, iste zinsnede, van het op 8 Aug. 1843 te Maastricht tusschen Nederland en België gesloten grenstractaat. Naar men verneemt, bestaat het voor nemen ook in de maand December aanst. een transport onderofficieren en mindere schepe lingen der zeemacht per particuliere gelegen heid naar Oost-Indie uit te zenden. In eene plechtige zitting van den hoogen raad, die o. a. door den minister van justitie werd bijgewoond, zijn gisteren geinstalleerd de nieuwbenoemde procureur-generaal mr. C. Polis en de nieuwbenoemde advocaat-generaal jhr. mr. M. A. De Savorniu Lobman. De in actieven zeedienst op het schroef- stoornschip Koningin Emma der Nederlanden herplaatste luitenant ter zee 1ste kl. G. H. Van der Hoop is het voormalig lid der tweede kamer voor Steenwijk. Deze zeeofficier is alzoo bestemd voor den dienst in West-Indië, waarheen de Emma zal vertrekken. De 20ste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 91.852,12, zijnde de opgave van 500 locale comités, waaronder als na- giften Zegwaard en Zoetermeer f 1Nieuw- veen f 10,50, Heemstede f5, Leidschen- dana f 1Leiden f 23,»56. Volgens een particulier schrijven van Bonaire is bij den storm in de maand Augustus j.l. ook dat eiland hevig geteis terd. Tal van woningen van de landbou wende bevolking zijn verwoest en 14 vaar tuigen op het strand geworpen en meeren- deels stuk geslagen, hetgeen voor vele be woners eene ontzettende schade is. Men- schenlevens zijn niet te betreuren, doch de ellende der bevolking op het eiland is groot en zal nog toenemen, daar velen door ver lies van woning, vaartuig of oogst doodarm zijn geworden. Gisterennamiddag te 2 ure werd er in de kazerne van de grenadiers en jagers te 's Hage het signaal „brand" geblazen. Ditmaal gold het geen proefneming; er was werkelijk brand ontstaan bij den sigaren handelaar in de Parkstraat, naast het bureau van het Vaderland. Zooals altijd rukte het personeel met den meesten spoed naar de plaats des onheils, doch het behoefde geen dienst te doen, omdat de brand reeds door de politie was geblusclit. Binnen enkele dagen zullen in den Schouwburg te 's Ilage van gemeentewege de voorzorgsmaatregelen tegen brandgevaar worden uitgebreid. O. a. zullen de noodlicbten op verschillende rangen worden vermeerderd. Met het oog op art. 158 van het nieuwe Strafwetboek dat straf bedreigd tegen hem aan wiens schuld o. a. brand i*9 te wijten, is thans, naar wij vernemen, door de justitie met het doel om tot eene ver volging over te gaan een streng onderzoek ingesteld omtrent de oorzaak van den brand in het Kurhaus te Scheveningen en den persoon aan wien9 schild zij het ook onopzettelijk die brand te wijten is. Dinsdagavond ter gelegenheid der inau guratie is door het Delftsch studentencorps, een prachtige lauwerkrans op het monument van Hugo De Groot neergelegd. Mevrouw Bulkley, die sedert primo Sept. in de cellulaire gevangenis te Rotterdam is opgesloten is sedert hare aankomst onge steld. Zoodra zij aldaar arriveerde moest men haar naar de ziekenzaal brengen; zij moet zich het zeer hebben aangetrokken dat de koning haar geen gratie heeft geschonken. (Maasbode.) In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Haarlem werd het verzoek van de Noord-Zuidhollandsche Stoomtramweg maatschappij Haarlem-Leiden om verlegging der baan langs den Wagen weg tot het Houtplein afgewezen, zoodat de lijn door den Hout blijft bestaan. In het Panopticum te Amsterdam is een fraai beeld van Hugo De Groot de be langwekkende verzameling komen vermeer deren. Dat de uitgaande menigte in het Amsterdamsche Mussée-Tussaud behagen blijft scheppen, blijkt uit het cijfer der be zoekers sedert 1 September, ongeveer 40,000. Een treurig ongeluk viel gisteren te Amsterdam voor in de Wagenaarstraat bui ten de Muiderpoort. De runderslager S. was in den winkel bezig een stuk vleesch uit te snijden. Bij eene daarbij aangewende krachtsinspanning schoot het mes uit en drong zeer diep in den onderbuik. Het bloedverlies was vreeselijk en hoewel vrij spoedig verschillende geneesheeren ter hulp kwamen, binnen enkele uren was de oppas sende man niet meer. Eene vrouw en twee jonge kinderen laat hij na. (Ilbl.) FEUILLETON. 26.) Zij huiverde bij de herinnering aan de belofte, die zij had gegeven om in 't geheim haars vaders huis te verlaten, als haar ge liefde geen gunstig antwoord medebracht; maar zij was door dien man zoo verblind, dat zij onherroepelijk bij haar besluit bleef, zoodra hij haar de zekerheid verschafte, dat zij gedwongen werd, hare hand aan een aDder te reiken. Dora was Frederik Graham zeer genegen geweest en vele aangename herinneringen aan hem waren in hare ziel bewaard gebleven. Tot nu toe had zij met ongeduld zijn terug keer uit Europa te gemoet gezien, maar onder de tegenwoordige" omstandigheden haatte zij hem bijna. Hij zou haar bezoe ken, niet om hare hand te vragen, niet om hare liefde te winnen, maar om de voltrek king van een reeds jaren te voren gemaakt contract te eischen. Haar vader had gezegd, dat zij hem moest huwen en haar hart gloeide van verontwaardiging bij de gedachte, dat zij in eene aangelegenheid, die van zéé groot gewicht voor hare toekomst was, zelve geen stem zou hebben. Zij kon niet begrijpen, waarom zij, die zoo rijk was en die zoo weinig door eene verbintenis met den armen pupil haars va ders, zou winnen, niet mocht kiezen. Als haar vader wel kon besluiten, een aim man tot schoonzoon te nemenwaarom Mendoza dan bij hem achtergesteld! Brandon was bijna niet minder ingenomen met Mendoza dan zijne dochter, en als zij dus eenmaal de vrouw van haar aangebedene Carlo9 was, zoude hij hen zeker vergeving schenken en dan zouden zij samen, volko men tevreden met hun lot, op „Hooglaud" kunnen leven. Het waren droomen van een jong meisje, dat niet twijfelde, of hare toewijding zou voldoende zijnCarlos met de eenzaamheid van de plaats te verzoenen. Dora bad vurig, dat God het hart haars vaders mocht besturen om zich tegen de oprechte wenschen van haren geliefde niet te willen verzettenopdat haar de smart mocht bespaard blijven, hem te bedriegen. Eindelijk viel zij, afgemat door inspan ning en strijdin een diepen slaap, waaruit zij eerst laat in den morgen ontwaakte. Dora had niet vergeten, de deur, die hare kamer met die van mevrouw Bell ge meenschap bezorgde, te ontsluiten, voor zij zich ter ruste begaf, zoodat, toen hare nicht naar haar kwam zien, deze verheugd was haar nog in slaap te vinden. De uit hare zachte rust zoo plotseling opgeschrikte vrouw begaf zich naar de ont bijtkamer, waar zij Mendoza hoopte te vin den, met wien zij eene nieuwe schermutse ling verwachtte. Tot hare groote verbazing vernam zij, dat bij reeds voor eenige uren met. alles wat hij bezat, was vertrokken. Hij had eenige regels voor haar achtergelaten, waarin hij haar, vast vertrouwende op zijne overwinning, mededeelde, dat hij naar Bran don ging om deze de zaak bloot te leggen, en dat hij spoedig als Dora's aanstaande, hoopte terug te keeren. „Die onbeschaamdheid grenst aan het on gel oofel ijk e," mompelde mevrouw Bell, toen zij het papiertje dicht vouwde, „maar ik ben blijde dat hij weg is. Hij zal nooit, onder welke omstandigheden ook, toestem ming verkrijgen om hier terug te keeren en liet arme kind zal bewaard blijven voor de strikken, waarin hij haar wilde vangen. Ik ben te lichtgeloovig geweest, dat is waar, maar Brandon is niet geheel van schuld vrij te pleiten. Hij had zulk een knap en wel bespraakt jongmensch niet zoolang in de nabijheid zijner dochter mogen laten. Wij vergaten beiden, dat het geen kind meer is. liet zal nu voorloopig een lastige tijd met haar zijn, maar de komst van Frits Graham zal haar wel weer op het rechte spoor te- rugbreHgen. Om tien uur verscheen Dora aan 't ontbijt. Zij zag er bleek en neerslachtig uit. Zij roerde hetgeen haar voorgezet werd nauwelijks aan en gaf geen antwoord op de opmerking van hare onderwijzeres, over de schoonheid van den morgen, en de noodzakelijkheid, waarin zij verkeerde, om den volgenden morgen naar New-York naar hare naaister te gaan. zrllet spijt mij, dat gij geen eetlust hebt," zeide mevrouw Bell kort daarna toen Dora opstond en haar kopje slechts ten deele ge ledigd van zich afschoof. „Gij moet zorgen dat uw eetlust goed blijft en dat gij niet ziek wordt, om uw papa niet angstig te maken, als hij terugkomt." „Het kan mij niet schelen, hoe ik er uitzie," wa9 het verdrietige antwoord. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1