BUITEELA.NDSCIIE BERICHTEN. PROGRAMMA 3-October-Feestviering. «3 cis wlj 'mm. a rsss" hun oppasser rondging, aan het vechten geraakt. Een der dieren liep achteruit tegen het hek aandat door midden brak. Door den val van het hek bekwam een vrouw een vrij diepe hoofdwonde, een meisje brak haar rechterarm eq een jongen bezeerde zich ernstig aan het been. Zr. Ms. ramschip Stier, is gisteren middag het Nieuwediep uitstoomende nabij het fort „de Harssens" aan den grond geloopeu, doch later met assistentie van eene sleepboot, oogcuschijnlijk zonder schade, weder vlot gewordenen in de haven te Nieuwediep gekomen om te worden onder zocht. (N. R. Ct.) De 113de algemeene vergadering van het provinciaal TJtreehtsch genootschap werd gisteren in het Geb. v. K. en W. te Ut recht gehouden, onder voorzitterschap van dr. W. H. Van de Sande Bakhuizen, lid van de directie, die eene toespraak hield over „de vrouwen in de Grieksche tragedie." Uit het verslag, door den voorzitter uit gebracht, bleek, dat geene antwoorden op de uitgeschrevene prijsvragen zijn ingekomen. Aan prof. Hubrecht aldaar, wiens ver handeling over den „Lineus obscures" ten vorigen jare bekroond was, werd het diploma uitgereikt. Tot leden zijn benoemd a. Sectie natuur- en geneeskundige weten schappen de heeren: J. F. Eykmau, te Am sterdam; dr. E. Giltay, te Wageningendr. S. K. Hulshoff, te Utrecht; dr J. A. Korte- weg, te Amsterdam; dr. C. H. Kuhn, te Amsterdam; dr. K. Martin, te Leiden; dr. P. C. Plugge, te Groningen; dr. C. P. Sluiter, te Batavia; dr. H. Treub, te Lei den; en A. C. Vorderman, te Batavia. b. Sectie letterkundige, wijsbegeerte en geschiedenis de heeren: dr. A. Beets, te Leiden; C. Dijxhoorn, te Utrecht; mr. F. baron Van Hogendorp (Damas), te's-Gra- venhage; dr. A. Kluijver, te Leiden; dr. E H. Van Leeuwen, te Zutfen; dr. W. C. Van Manen, te Leiden; B. Van Meurs, te Kuilenburg; dr. H. Was, te St-Oeden- rode en dr. G. A. Wilken, te Leiden. c. Sectie rechtsgeleerdh. eu staatswetenschap pen de heeren: J. N. Bastert, te Maarse- veen; jhr. mr. C. A. Godin De Beaufort, te Utrecht; mr. R. Crommelin, te Utrecht, dr. G. Heymans, te Leiden; jhr. mr. G. De Bosch Kemper, te 's Gravenhage; mr. H. J. Van Leeuwen, le 's Hertogenbosch; mr. B. J. C. Loder, te Rotterdam; mr. E E. Van Raalte, te Rotterdam en mr. D. Simons, te Amsterdam. De rechtbank te Arnhem veroordeelde deu uitgever en drukker H. te Wageningen wegens laster in openbare geschriften tot eene geldboete van f 100, subs, eene maand hechtenis, benevens tot betaling van f 10 schadeloosstelling aan den beleedigde en aanplakking van het vonnis. Dezelfde rechtbank heeft den 71-jarigen doodgraver der R. C. begraafplaats te Huis- sen en diens zoon veroordeeld elk tot f 3 boete subs. 3 dagen gevangenisstraf ter zake het te zamen en in vereeniging opgraven en vervoeren van een begraven lijk zonder vergunning van den burgemeester der ge meente. Door burgemeester en wethouders van Utrecht werd gisteren aanbesteed de levering ten dienste der gemeente-reiniging van 40.000 Kg. stroo. Minste inschrijver was de heer J. A. Heus, te Leiden, voor f23,90 per 1000 Kg. De directeur der weesinrichting te Neerbosch is Zaterdag 11. uit Amerika waar hij gernimen tijd met zijn zoon in het be lang van deze stichting is werkzaam ge weest, teruggekeerd. Uit Vlissingen schrijft men aan de Midd. Ct.: Aan boord van de eergisteren avond van hier naar Queenboro vertrokken mailboot Willem. Prins van Oranje had een droevig ongeval plaats. Een met de trein van 9 uren aangekomen, door zijne dochter begeleid passagier zat in de voorkajuit een glas bier te drinken, toen hij plotseling dood neerviel, waarschijnlijk door eene beroerte getroffen. Herhaalde pogingen van het seheepsper- soneel en van sommige passagiers om hem in het leven terug te roepen mochten niet baten. Men was derhalve van plan het lijk aan wal te brengen, maar op dringend ver zoek van de dochter, die het lijk naar En geland wilde medenemen, werd daarvan af gezien en het lijk in de mailkamer neerge legd, terwijl der dochter een van de officiers kajuiten werd ingeruimd. 'sGRIVENIIAGË. Door Z. M. is aan jhr. mr. H. Van Weede, gezantschapssecretaris, verlof ver leend tot het aannemen der versierselen van officier der orde van de Kroon, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. Door Z. M. is aan C. W. baron Sweerts de Landas Wijborgh, directeur van het postkantoor te Rotterdam, en J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen te 's Gravenhagevergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Jezus Christus, en van commandeur der Kon. Militaire orde van de Ontvangenis van Villa Vicoza, hun respect, door Z. M. den koning van Portugal ge schonken. Door Z. M. is F. S. Op ten Noort, benoemd tot burgemeester der gemeenten Alblasserdam en Oud-Alblas. Door Z. M. is T. P. Tresling, be noemd tot burgemeester der gemeente Smal- lingerland, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van 't Zandt. Door Z. M. is C. A. Zelvelder, te Woerden, benoemd tot schoolopziener in het arrond. Woerden. De luit. ter zee 1ste kl. G. H. Tho massen h Thuessink van der Hoop wordt met den llden October a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomscnip Koningin Emma der Nederlanden. De luit. ter zee 1ste en 2de kl. J. L Hordijk en L. A. T. J. F. Van Oijen, be- hoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, en gedetacheerd, de eerste als commandant, op Zr. Ms. stoornkanon- neerboot Brakworden met 16 October a. s. op non-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 1 October a. s. geen audiëntie verleenen. BELGIË. De werkstaking in het bassin van Charleroi is geëindigd. De grevisten heb ben den arbeid hervat. ENGËLAK 19. Nubar-pacha is thaus te Londen en zal daarna naar Parijs gaan, om met de beide regeeringen van gedachten te wisselen over de Egyptische aangelegenheden. Volgens de Daily News overwintert de Russische Oostzeevloot tegen hare ge woonte geheel uitgerust, uit voorzorg. De berichten uit Konstantinopel mel den, dat de houding van Oostenrijk en En geland tegen Rusland ongerustheid inboe zemt. De Porte aarzelt zich voor Rusland of Engeland te verklaren. Afwachtend wor den belangrijke wapeningen ondernomen. Naar de Times uit Alexandrie ver neemt, blijft Lavison, de agent van Ismail- pacha, die met eenige gewapenden het paleis van Muktar-pacha bezette onder voorgeven dat dit aan Ismail toebehoort, het paleis bezet houden, ondanks de tusschenkomst van den Russischen consul. Men gelooft in de Eugelsche kringen, dat Lavison handelt uiet geheimen steun van Rusland of van Frankrijk. Uit Rangoen wordt dd. 26 Sept. ge meld, dat een regeeringssloep, die de rivier tusscheu Tounghu en Ningyan afvoer, door eene afdeeling van 1500 vrijbuiters is heen geslagen. Een matroos werd gedood en zeven opvarenden gewond. De vijand zou 16 man verloren hebben. De onlangs benoemde adjunct-commissaris voor Ningyan, de heer Gladstone, bevond zich aan boord der sloep. Volgens een telegram van de Statesman werden zeven groote Rangoen-booten 12 mijleu beueden Shoegyeen door vrijschareu aangevallen. De Birmanen maakten 2 ka nonnen en 4000 ropijen buit. FKAMKKU K. Te Parijs zijn thans 4500 personen geabonneerd bij de telefoon-maatschappijin de departementen slechts 2195, te zamen 6696, tegen 5860 in het vorige jaar. De toren van Eiffel, die de „clou" van de Parijsche tentoonstelling zal wezen, zal 7J millioen fr. kosten; zij zal 20 jaren blijven staan op bet Marsveld. S 1' A J De koning van Spanje benevens de overige koninklijke familie is te Madrid aangekomen, waar zijne moeder hem aan het station verwelkomde. De trein met den infant Anton en de infante Eulalie is gederailleerd, drie wag gons werden verbrijzeld, eene dame gekwetst. Na een kort oponthoud hebben de reizigers hunne reis naar Madrid voortgezet. Gisteren is te Madrid een jongmensch in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij in een der vensters van het paleis van generaal Pavia een dynamietpatroon nederlegde. PORTUGAL.. De Portugeesche regeering onderhan delt met Duitschland over de grensschei ding in Zuid-Afrika, tusschen Mossamedes en Ovampo. De voornaamste gedachten- wisseling loopt over de streek bij de rivie ren Cuuene en Cabanco, welke Portugal eischt als tot zijn domein behoorende. DUIT8C H LAX D. Te Berlijn zijn weder vele sociaal democratische geschriften in beslag genomen, j De prins-regent van Beieren, prins Luitpold, is Zaterdag 11. met groot gevolg, waaronder de minister van binnenlandsche zaken, uit Munchen vertrokken, om een bezoek te brengen aan eenige der voornaamste steden des lands. In de volgende maand zal de prins een bezoek afleggen bij het Berlijnsche hof, waar zijn voornemen met groote ingenomenheid begroet is. Te Hamburg is het hoofd van een bende oplichters gevat, die daar hoofdkwar tier hadden, en die geruimen tijd allerlei oplichterijen op groote schaal pleegden. Het bedrag daarvan is, voor zoover bekend, 1,300,000 Mark. De voornaamste slacht offers zijn fabrikanten in Saksen. VAN DE We ontvingen heden den Feestwijzer van de 3e Octoberviering alhier. Des voor middags te half negen zal op den stadhuis- toren Koraalmuziek worden gegeven door het muziekcorps der dd. Schutterij, welwil lend aangeboden door HH. officieren der dd. Schutterij. Uitgevoerd worden psalm 9, psalm 118 en „Nun danket alle Gott." 's Voormiddags te 10 uren bespeling van het Carillon, springen der fontein. s Voor middags te 9 uren uitdeeling van brood en haring aan omstreeks 1000 vrouwen in het Waaggebouw (ingang: Aalmarkt.) Uitdeeling van sigaren en bons voor bier aan omstreeks 1000 mannen, in het gebouw der vereeniging: „Nut en Genoegen." (In gang: Pieterskerkgracht). Eene vereeniging zal het bestuur bij bo venbedoelde uitdeeling behulpzaam zijn. Leden dier vereeniging zijn de heeren: A. Alt, J. Van Bemmel, J. A. Loeber, L. Maas, C. G. Van Oerle en Adrianus Verhoog. Des namiddags te 1 uur: Optocht vau stedelijke vereenigiiigen met hare banieren. De stoet is samengesteld uit 2 gelederen hnssaren. 2 rijtuigenwaarin het bestuur der 3 Oc tober-Vereeniging. 2 rijtuigenwaarin de leden van de ver eeniging: „ilet Metalen Kruis", 1ste en 2de sectie. liet Muziekcorps der dd. Schutterij. liet Genootschap „Mathesis Scieutiarum Genitrix". De Vereeniging „Bouwkunst en Vriend schap". De Typographische Vereeniging „Laurens Jansz. Koster." De Onderofficieren-Vereeniging „Door Vriendschap vereenigd". De Vereeniging „Nut en Genoegen." De afdeeling „Leiden en Omstreken"der „Maatsch. tot bevordering der Bouwkunst". De Kleermakeis-Vereeniging „Eendracht door Vriendschap". De Meubelmakers-Vereeniging „Welvaart zij ous doel." De Smeden- en Koperslagers-Vereeniging „Nut door Vriendschap". De Timmerlieden- en Modelmakers-Ver - eeniging. De Schilders- en Behangers-Vereeniging „Doel". Het Muziekcorps van het 4e Regiment Infanterie. De Tabak ver werkers-Vereeniging „Hulp door Vriendschap". De Metselaars- en Steenhouwers-Vereeni- giug- De Muziek- en Tooneel-Vereenigiug „Nut en ^Vermaak". De Leidsche Fabriekarbeiders-Vereeniging „Eendracht maakt macht". De Werklieden-Vereeniging „Eendracht maakt Macht". De Bakkers- en Slagers-Vereeniging „de Vriendschap". De Werklieden-Vereeniging „Eendracht zij ons doel". De Praktische Ambachtschool. De Leidsche Dilettautenclub. De Gymnastiek- en Scherm-Vereeniging „Sparta". De Schoenmakers-Vereeniging. De Leidsche Gymnastiek- en Scherm-Ver- eeniging „Hercules". Adspiranten-afdeeling van „Hercules". Geëscorteerd en gesloten door Hussareu. De stoet zal vertrekken van de Kweek school voor zeevaart, waar gespeeld zu'len worden „De Zilvervloot" en //De Kabels los'*. Verder zal de stoet volgen liet Noord- einde en het Rapenburg (Oostzijde) waar halt zal worden gehouden tegenover het Ruïnepark en waar gezongen zullen worden „Wilhelmus" en als hulde aan Van der Werf „Hymne". De optocht heeft verder plaats langs de Steenschuur en Breestraai, terwijl voor het stadhuis zal worden halt gehouden om als hulde aan de tegenwoordige regeering van Leiden uit te voeren het „Volkslied" en „Wij leven vrij". Voor de Sociëteit „Minerva" wordt het Io Vivat gespeeld waarna de weg genomen wordt langs Breestraat, Kort Rapenburg, Paardensteeg, Blauwpoortsbrug, Beesten markt, Oude Singel, Bakkersteeg, Haarlem merstraat en Havenbrugwaarna op het Havenplein zal worden halt gehouden, waar het vlaggelied zal worden gespeeld. Verder beweegt zich de stoet langs 11 eerengracht, Nieuwe Rijn, Utrechtsche Veer, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Haarlemmerstraat, Paardensteeg, Kort Rapenburg, Rapenburg en Langebrug tot aan net gebouw der ver eeniging „Nut en Genoegen" waar de stoet zal worden ontbonden. Des avonds te half acht concert in den tuin van Zomerzorg door de stafmuziek van het 4e regiment infanterie alhier, directeur de heer J. G. II. Mann. Tevens zal op het zelfde uur het muziekcorps der dd. schut terij, onder directie van den heer C. G. Locher een concert geven op het Schutters veld. Deze kapel zal tijdens het vuurwerk dat zal worden afgestoken in de pauze van het concert op Zomerzorg uitvoeren „Abschiedslandchen" van Herfurth en het Amerikaansch volkslied. Het vuurwerk dat te negen uur 's avonds zal aanvangen is vervaardigd door den kunstvuurwerkmaker A. Gall te Rotterdam en zal bestaan uit de volgende nummers N°. 1. Het wapen van Leiden. N°. 2. Bengaalsche maan. N°. 3. Guilliochis, van verschillende ge kleurde zonnen. N°. 4. Metamorphose. N°. 5. Vuurtelegraphie. N°. 6. Aardglobe. N°. 7. Blinkende Belgaalscbe Zon. N°. 8. Hulde aan de Holland Society" te New-York. N°. 9. Pyrotechnische Hutspot, geflan keerd door haring en wittebroodover gaande in N°. 10. Groote Eeretempel, waaruit de Vrijheid te voorschijn komt, omgeven door brillante fonteinw erkendie de bustes van Prins Willem I en Burgemeester Van der Werf omstralen. Alles afgewisseld door Bouquetten, Zwerm potten, Kunst-projectielen, Vuurbommen en Pijlen. leder lid der „3 October-Vereeniging" heeft op vertoon van zijn bewijs van lidmaatschap, toegang tot het concert in den tuin van Zomerzorg, voor zich en ééne dame of één kind. Houders van afzonderlijke „bewijzen van toegang" hebben alléén toegang voor zichzelven. Deze bewijzen zijn verkrijgbaar 25 cents, Zaterdag 2 October vau 12—4 uur in „Nut en Genoegen". Zonder Bewijs woidt niemand toegelaten. Blijkens achterstaande advertentie zal mor gen (Donderdag) de feestwijzer voor het publiek verkrijgbaar zijn. LAATSTE BERICHTEN. Hedenmiddag had een persoon in een schuitje gezeten in de Haven aan de Schrijversbrug de onvoorzichtigheid om zichouder en slechter gewoontete willen vastgrijpen aan een voorbijvarende stoomboot, wellicht met het doel aldus meê te varen. Ilij had daarbij het ongeluk voorover in het water te vallen waaruit hij echter weêr ongedeerd aan wal kwam. In de heden gehouden zitting van het gerechtshof te 's Hage, heeft de heer mr. P. A. Van Butlingha Wichers den eed af gelegd als substituut officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. De heer J. D. Doorman, hoofdredac teur van het D. v. Z.-Il. en 's Gr., hoopt 1 October a. s. te herdenken dat hij dien dag gedurende 25 jaren als redacteur, later als hoofdredacteur aan dat blad verbonden was. Op dienzelfden dag gedenkt ook de heer B. Blok zijn 25-jarige werkzaamheid aan het redactioneel gedeelte van het Dagblad. De directie van het zeebad Scheveningen heeft een gift geschonken ter verdeeling ouder het politiepersoneel te Scheveningen. Velen zulllen zich zeker herinneren, dat in de schrijftafel van een ambtenaar aan het Grootboek te Amsterdam, na zijn over lijden, een bedrag van f22,000 aan bank biljetten werd gevonden, en dat de nagelaten betrekkingen die som van den staal hebben opgevorderd op grond dat een gelijk bedrag, hetwelk in de nalatenschap aanwezig be hoorde te zijn, was verdwenen. De hooge raad heeft die vordering toegewezen en dus den staat tot afgifte veroordeeld. In de stukkeu betreffende de staatabegroo-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2