mué je m mm mm m z mm k 4ca mm u .-m. - ac* - de zeemacht, voor zooverre die ter plaatse aanwezig zijn, en tegen zekere vergoeding. Binnenkort zullen briefkaarten voor het buitenlandsch verkeer, voorzien vaneen zegelstempel van 5 cent met nieuw opschrift, worden uitgegeven. Midd C.) Naar wij vernemenis thans het ko ninklijk besluit geteekend, waarbij aan prof. Pekelharing en dr. Winkler te Utrecht wordt opgedragen een onderzoek in te stellen naar de berri-bern-ziekte in Nederlandsch Indië. De beide geleerden zullen zich op 25 Oc tober te Marseille inschepen aan boord van het stoomschip Prins Alexanderhetwelk op 13 October uit Amsterdam vertrekt. Verder vernemen wij, dat dr. C. Eykinan officier van gezondheid bij het Nederlandsch - Indische leger, met opoffering van den ver deren tijd van zijn verlof zich tegelijk met de heeren Pekelharingen Winkler naar Indië zal begeven, en, aldaar aangekomen, waar schijnlijk hun ter adsistentie zal worden toe gevoegd. (W. R. Ct.) De kamer van koophandel en fabrie ken te Schiedam heeft een adres gericht tot den minister van financiën, verzoekende: i°. in te trekken de voorgestelde blijvende verhooging van den accijns ad f 60 per hectoliter; 2°. door het toekennen van pre- miën bij uitvoer van ons gedistilleerd de Nederlandsche branderijen voor ondergang te behoeden en de concurrentie met het buitenland eenigermate mogelijk te maken; 3°. het invoerrecht op buitenlandsch gedis tilleerd aldaar te verhoogen en den invoer daarvan ter verwerking aan meer beperkende bepalingen te onderwerpen. De 19de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 85,167.065, zijnde de opgave van 475 locale coinité's, waaronder Oegst- geest (Herv. kerk) f 676.50, Warmond (Herv. kerk) f 47.30 en Valkenburg f 21.15. Een koperen bruiloft. Een onzer lezers vestigt onze aandacht op de merkwaardige overeenkomst tusschen den datum van het bekende Kraton-telegram van Van Swieten, den 27sten Januari 1874 door het olficieele blad verspreid en die van den aanval, welke den 27sten Juli 1886, dus precies twaalf en een half jaar later, de koperen bruilofts termijn, op de afkomende wacht van het blokhuis Lamsajon heeft plaats gehad. Dinsdag, 27 Jan. 1874. Dinsdag,27 Juli 1886 De kraton is ons. De afkomende nacht Door een omvattende wacht van het blok- beweging, gisteren en huis te Lamsajoeng heden gedaan, is kra- (op geen 50 pas van ton geheel berend en de benting) met de gemeenschap met om- klewang aangevallen. liggend land afgesne- 2 man zwaar) gewond den. Sterkte was toen 1 man licht niet meer houdbaar, 1 man dood en 6 ge- terwijl beweging heden weren in handen van om oost van kraton den vijand gevallen, werd voortgezet, is kraton door eenige compagnieën van 14de battaillon infanterie aan westzijde aange vallen en verlaten ge vonden. Verlies is zeer ge ring maar cijfer nog niet met zekerheid bekend. Koning en Vader-, land geluk gewenscht! met deze overw inning.Standaard Nauwelijks heeft de zwaluw koers gezet naar zoeler luchtstreek, of de kampi oenen op het gebied der ijssporl doenmet het oog op het naderend winterseizoen, weder van zich hooren. Volgens de Ned. Sport toch heeft Axel Paulsen onzen land genoot B. Kingma per brief verzocht dezen winter naar Christiania te komen, teneinde daar tegen een zekeren heer Hagen te rijden. Kingma is echter niet alleen een slimme hardrijder maar ook een echte leuke Fries. Hij begreep dadelijk, dat men uit zijne komst geld wilde slaan, en dat Paulsen gaarne een maatstaf wilde hebben van de kracht van Hagen, zonder zelf tegen dezen te rijden. Zooals bekend is, heeft Hagen verleden winter Quillfeld geslagen, nadat Quillfeld Paulsen geklopt had, door toeval lige omstandigheden, zooals de laatste be weert. Kingina's antwoord luidt als volgt: „Niettegenstaande uwe uitnoodiging vrien delijk is vind ik het onnoodig; wij Friezen vinden u dezen winter te Hamburg, waar u uwe eer verdedigen moet. Indien de heer Hagen iuet wil komen en ook aan den wed strijd deelnemenzoo zal ons dit aange naam zijn. Wil de heer Hagen niet naar Hamburg komen, laat hem dan vóór ons vertrek uit Noorwegen, te Christiania tegen u loopen over dezelfde afstanden. De uitslag te Ham burg zal aantoonen of Hagen ons de baas zoude zijn of niet. Adieu tot Hamburg." Als verdediger in het rechtsgeding tegen ds. Vlug trad gisteren op advocaat mr. C. A. Vaillant. Deze betoogde, dat de beroering op 25 Juli in het kerkgebouw te Leider dorp niet verwekt was door bekl., dat de wanorde in elk geval de godsdienstoefening niet bad belet. Hij wees er op, dat ds. Wildeboer niet was de gewilde man endoor zijne zenuwachtige houding het zijne heeft bijgedragen tot het verwekken der opgewon- heid. Ook de proclamatie van den burge meester en de politiemaatregelen droegen daartoe bij. Hij ontkende, dat de gods dienstoefening van 25 Juli eene geoorloofde was, omdat er niet werd gehouden gods dienstoefening waarvoor het kerkgebouw was bestemd. Er stond geen wettige predikant op den kansel en de bescherming van deze door de overheid was dus onwettig, even zeer als de toelating van ds. Wildeboer in het gebouw. Hij concludeerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op a. s. Maandag. De heer J. A. De Bergh is van zijn reit rondom de wereld weder in het vader land teruggekeerd. Door de politie te 's Hage is proces verbaal opgemaakt tegen den gewezen too- neelspeler M., thans zaakwaarnemer en con troleur, ter zake van verduistering van gelden. In de laatste tijden werd verschillende malen bij de politie te 's Hage aangifte ge daan van diefstal van vruchten uit den tuin eener onbewoonde villa aan den Bezuiden- houtschen weg daar ter stede. Zaterdag jl. des middags te ongeveer 1 uur begaven zich de inspecteur van politie Rietdijk en de rechercheur Van der Drift, naar de villa, om een plaatselijk onderzoek in te stellen, naar een nieuwen fruitdiefstal, dezer dagen gepleegd. Aan het Bezuiden- hout trokken twee personen de bijzondere aandacht der politie en nadat deze hen eenige oogenblikken gevolgd had, zag zij die per sonen het hek aan de straatzijde brutaalweg overklimmen. De politiebeambten stelden zich verdekt achter eene heining op en zagen vandaar hoe de dieven zich aan het fruit te goed deden en hun zakken en een mand daarmede vulden. Door een toeval werd de politie echter door het tweetal opgemerkt, dat ijlings de vlucht nam, waarna een drijf jacht volgde tot aan het Malieveld, waarde mannen door cricketspelers en een bosch wachter werden gegrepen. Zij zijn overge bracht naar het huis van arrest. Een hun ner was een bekende der justitie. De aandeelhouders in de Haagsche Panorama-maatschappij (Bezuidenhout) zullen 11 October in eene buitengewone vergade ring te beslissen hebben of tot de ontbin ding van de vennootschap zal worden over gegaan. De heer H. v. d. K., een bejaard man te 's Hage woonachtig, begaf zich Za terdag naar Zoetermeer om daar te hengelen. Toen hij des avonds niet was teruggekomen, begaf zijne familie zich Zonuag naar die plaats, om een onderzoek te doen. Na lang vergeefs zoeken i9 zijn lijk ouder Gouda gevonden. Waarschijnlijk is hij bij het hen gelen voorover te water geslagen. Er is te Amsterdam een Nederlandsch- Belgische kring gevestigd, uithoofde van de steeds toenemende handelsbetrekkingen tus schen beide landen. In een dagelijks ge opend lokaal zullen de voornaamste Neder landsche en Belgische bladen ter lezing lig gen, en 's winters zuilen muzikale en letter kundige feesten gegeven worden. In de Houtpijp te Amsterdam sloeg gisterenmiddag eene schuit met hout om. De twee opvarenden verdronken. Onder de passagiers van het stoomschip Zaandamdat Zaterdag van Amsterdam naar New-York vertrok bevond zich eeu Duilsche dame van ruim 90 jaar. Zij begeeft zich naar haar beide zoons in Californië. Gesteund door vier personen, werd zij aan boord ge bracht. In de N. Gr. Ct. komt een verhaal voor van den heer Rikkers, over zijn Za terdag ondernomen luchtreis. Omtrent de daling, die in het oogvallend snel geschiedde, zegt hij „Wij daalden snel, wellicht te snel, een zakje ballast werd uitgeworpen; het snelle dalen bleef echter aanhoudenNu be hoefde ik geen snippers papier meer. Ik zag duidelijk, dat onze vaart groot was. Nog een paar honderd meter en wij waren aangeland, maar hoe!Nog maar honderd meterik volgde Mau- got's voorbeeld om aan de touwen boven ons te gaan hangen om zoo min mogelijk den schok te gevoelen. Op dit oogenblik was ik liever toeschouwer geweest, doch het bekende „onkruid" en „het niet vergaan daarvan" troostte mij min of meer. Hevig sloeg de mand op de aarde, terwijl de bal lon op onze hoofden drukte, waardoor ik het een korten tijd erg benauwd kreeg zoowel figuurlijk als in werkelijken zin en miju hoed op een „chapeau claque" be gon te gelijken. Het anker, dat reeds vroe ger algelateu was, vond geen wederstand en de ballon sprong als het ware zijne laatste krachten inspannende de lucht in en zweefde weldra eenige meters boven het water van de Zuiderzee. Nog eens de klep op en we daaideu terwijl ik mijn gordel omgespte in het zoute nat. Er was ech ter weinig gevaar bijdaar visschers met booten aankwamen roeien om ons de be hulpzame hand te bieden". De brievenbesteller G. werd Zaterdag avond, door het plantsoen te Den Helder gaande, door twee onbekende personen aan gegrepen, die hem het geid, dat hij bij zich droeg, ruim 250 gulden, wilden ontnemen. De politie stelt een ouderzoek in. Nadat in eene den 1 Juni te Utrecht gehouden vergadering van belangstellenden ue wenschelijkheid was uitgesproken om een der feestdagen van het koninklijk stamhuis van Oranje te maken tot een nationaleu feest dag, heeft eene commissie zien aan het werk gesteld tot het opmaken van ontwerpen. Zij is thans met hare taa* gereed gekomen. Zn stelt voor: I. De viering van den 19 Februari a. s. zijnde de 7Ue verjaardag van Z. M den kouillg. II. Eene vereeniging op te richten, ten doel hebbende nationale feestdagen op gepaste wijze te doen vieren, hoofdzakelijk ten einde daardoor de aloude liefde voor liet buis van Oranje te bestendigen. Die vereeniging zal aanvankelijk een plaat selijk karakter hebben. Zij tracht echter in andere gemeenten gelijksoortige verenigin gen te doen oprichten, cu zoo dit geschiedt, zullen later die verschillende plaatselijke ver- eenigingen in eeuen bond vereenigd worden met eene cenlrale vertegenwoordiging. Uit Utrecht wordt aan de N. R Cl gemeld: Vrijdagmiddag te ongeveer half zes (4 uur was het geannonceerde tijdstip) stegen de beide ballons l'Iclaireur en l JLloile du Hord met de luchtreizigers Jul- bes en Lhoste uit den tuin vau Tivoli on 111 eeu der ballons was de luitenant Meyer der genie als medereiziger opgenomen Zelden zullen zeker een talrijk aantal toeschouwers zooveel belooning voor hunne entreegeld en geduld gehad hebben als zij die Vrijdagmiddag in en om Tivoli, op da ken en schoorsteenen van huizen en op den Domtoren de opstijging der ballons afwacht- ten. üp ogenschijnlijk geringen afstand nu eens de een hooger dan weer omgekeerd' bleven de beide luchtschepen geruimen tijd zichtbaar, totdat men niet anders za" dan de ballons zelve, die tegen den helderen schaars bewolkten hemel den indruk maak', ten van zwarte manen, die, evenals vaak het hemellichaam van dien naam, door een iievelaehtigeu krans omringd, langzaam voor liet oog verdwenen en zich oplosten aan den gezichteinder, als de dichte wolkenrand die men telkens door de stoutmoedige reizi' gers zag wegwerpen, maar onzichtbaar wa ren voor zij de eerste luchtwolken hadden bereikt. Luitenant Meyer en de beide luchtreizi gers kwamen te 9 uur 48 hier met den luchtballon terug. Zij roemden zeer de hulp. vaardigheid der bewoners van Amerongen, in welks nabijheid zij te ruim 6 uren, op een ouderlingen afstand van 3U0 meter,'wa ren nedergedaald. De hoogte, door beu be reikt, was lfiüO meter. Vrijdagmorgen te 10 uur zal, naar men verneemt, het koninklijk gezin van boestdijk naar het Loo vertrekken. Uit Itenkum meldt men aan deiV. E. Ct. van 27 dezer: Gisteren avond werd aan onze gemeente voor de eerste maal door twee personen een bezoek gebracht, die zoowel aan de huizen der ingezetenen als op straat het weekblad Beril voor Allen kosteloos uitdeel den. Heel lang hadden zij geen genoegen vau hun werk, want al spoedig verzamelden zich een aantal jongelingen om hen heen, die in krasse bewoordingen hun te verslaan' gaven dat zij onmiddellijk hadden te ver trekken. Daar zij niet spoedig genoeg aan deze uitnoodiging gevolg gaven, werden zij onder het uildeelen van hevige slagen uil deze plaats verjaagd, en namen de vlucht in de richting van Ousterbeek. De bekende harddraver Maarten van Kossem, eigenaar de heer J. Herin Everts te Zaltbommel, is voor een hoogen prijs verkocht aan een Belgischen koopman en reeds naar het buitenland gebracht. Iu de omstreken vau Buren zwerft een bende Zigeuners rond, die de landbouwers veel overlast aandoen. Zij rooven fruit, hooi, eieren uit de kippenuesteuen trekken bij sommigen zelfs de booneustakeu uit den grond om er hun vuur mee te stoken. Zij doen ook inkoopen, maken verteringen, eu laten door timmerlieden hun wagens her stellen zonder te betalen. Strenge maat- re?, u,-,tege" dit brutale en roofzieke volk blijken dus nog wel gewettigd te zijn. (Ml.) °en Zaterdag te Eibergen eenige heeren uit Borculoo op de jacht waren had de heer S. het ongeluk, terwij) hij een haas schoot, ook eeu heer in de beenen te schieten, die, door houtgewas van hem ge* scheidenniet door hem gezien was. Ge* neeskundige hulp werd dadelijs ingeroepen en de gewonde per rijtuig huiswaarts ge bracht. 6 Vau de troepen, die thans in Over- ijsel oefeningen houden, zijn te Zutfen drie huzaren in het hospitaal gebracht. De eene had een slag van liet paard in het aange zicht gekregen waardoor wang eu kin ernstig gewond warende tweede was van zijn paard gevallen en bad een arm gebrokenile derde was door een schot los kruid aan liet been gewond. Uit Deventer wordt aan de N. E. Ct. gemeld: Op de steenfabrieken langs den IJsel zijii de werkzaamheden bijna geëindigd. Er werden dit jaar veel minder steeueu ver vaardigd dan voorheen, tocii is eenige ver betering op het gebied der sleeulabricage merkbaar. De oude steenen zijn meerendeels opgeruimd en er is meer vraag naar nieuwe. De prijzen zijn iets hooger. De heer Doinela Nieuweuhuis, die Zondagmiddag te Groningen zou spreken, arriveerde Zaterdagavond te 8 ure per Cen- traal-treiu te Zwolle, flij werd door een paar socialisten afgehaald eu wandeldege volgd door eene massa volk, den Scheller- weg op, alwaar zij intrek namen in eene arbeiderswoningachter de voormalige Boter- fabriekbewoond door den kleermaker Van eu Berg alwaar bij eene vergadering zou bijwonen. Ook een commissaris van politie met een paar inspecteurs en agenten gingen in die woning binnen en men bleef aldaar ruim eeu halt uur elkander aankijken zon der dat er een woord gesproken werd. Daarna hield Doinela Nieuweuhuis eene toespraak die zeer gematigd kon genoemd worden. (Jlaarl. Ct.) Hoeveel de waarde van de gebouwde eigendommen in Ie Pruisische grensplaats otraelen gedaald is, kan daaruit blijken dat voor ruim 25 jaren aldaar eene hoeve is'aan gekocht voor f 180,000, die later het eigen- f ïoomin TaTde fir," VVolters 16 Venlo°' voot 1 100,000 leu behoeve vau den faillieten boedel js deze thans publiek verkocht voor de som vau f 38,400. De lust tot bouwen van villa's in de badplaats Domburg begint meer en meer aan te wakkeren. Behalve eene voor dr. Metzger ul' ,4 "^sterdamen eene voor twee dames uit Middelburg, zullen er dezen winter nog twee villas verrijzen, en wel eene die door iemand uit Keulen, en eene andere die door een ingezeten van Frankfort wordt gebouwd. Het aantal bad- en logeergasten was, evenals net getal baden, dit jaar veel grooter dan liet vorige badseizoeu. Men schrijft uit ZevenbergenDe vraag hoe men het goedkoopst ja zelfs gralis een reisje naar Parijs kan maken, is theoretisch reeds lang geleden opgelost: men zou zich door een dollen houd laten bijten en op kosten van het rijk stelt men zich dan on der behandeling van prof. Pasteur te Parijs, iemand uit deze gemeente heeft dit werke lijk in praktijk gebracht. Na gebeten te zijn door een vermoedelijk aan dolheid lijdenden hond, reisde hij op 's rijks kosten naar Pa rijs. Daar aangekomen weigerde bij echter zich onder behandeling van Pasteur te stel len bet pleizierreisje was gemaakt, men zou hem wel weer gratis naar Holland brengen. Te Wylre (Limburg) heeft zich eene vereeniging gevormd, die reeds 45 leden telt, onder den titel van Bacchus-Yerein. Opmerkelijk is het, dat, niettegenstaande den naam volgens de statuten dier vereeni ging, zij alléén lid kunnen worden, die vrij zijn van sterken drank. Hij, die ooit in staat vau dronkenschap mocht verkeeren eu als zoodanig betrapt wordt, wordt onmid dellijk van de lijst der leden geschrapt. Het doel der vereeniging is: bestrijding van het misbruik van sterken drank. 's (.111IvMI VC.i;. Door Z M. is aan de na te noemen per- .°ne„ "erlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: J. H. H. Hiilsmann, te Amsterdam, directeur der openbare han delsschool aldaar, ridder der orde va,i Frans Jozef van Oostenrijk; H. Th. P. Kobbers, te Arnhem, wijnhandelaar, ridder der orde van den Heiligen Üregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd B. De Vries, te 'sHage, translates aan dé

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2