NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Woensdag 29 September 1886, 229 DE BREID EENS EERLOOZEN. IJ e l e Courant v e r s c li ij n t il a e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 ent. Stads-Bericliten. Kostelooze Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der se- uieente LEIDEN brengen ter kennis van helatisr- hebhenden dat gelegenheid bestaat tot koste looze vaccinatie en rcvacclnatie voor onvermogenden in het lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een nur. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE K\NTER, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. PATESTSLADEW. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel be gluurder gemeente LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde palenlbladen voor wijk I'I, over bel dienst jaar 1886/7 bij bet college van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeenle, op verloon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel Dinsdag 38, Woensdag 39, Donderdag 30 Sep tember, Vrijdag I en Zaterdag 3 Oc tober c. k. terwijl na bet verstrijken van dien lermijn de onalgehaalde palenlbladen Ier uitreiking moeien worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging doorplaat sing in de Le'ulsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE K\NTER. Leiden, 27 September 1886. S T A D S N I E IT W S. Toen jl. Vrijdag eenige werklieden der duinwaterleidingmaatschappij aan de Mare- brug aan 't werk waren, en wel tot het leggen van een zinker, kwam het rijtuig van den heer S. te Leiderdorp langs den Maresiugel aanrijden met het doel de brug van den Rijnsburgersingel op te gaan. De werklieden die gedeeltelijk dwars over den weg stonden, trekkende aan een touw waaraan de zinker was bevestigd, stonden alzoo den koetsier in den weg, die daardoor met eene bocht moest rijden. Of nu de bocht te klein genomen werd of wat de oorzaak is, weet men niet, doch het rijtuig kwam in aanraking met het einde van het touwtengevolge waarvan hetzelve brak en een der werklieden in den put viel, zoodanig, dat hij zich ernstig bezeerde. De vier in het rijtuig gezeten dames bekwamen evenals de koetsier, geen letsel. Eerstge- noemden stapten uit, en gingen te voet naar het station van den Hollandschen spoor weg om naar 's Gravenhage te vertrekken, terwijl de koetsier na eene voorloopige repa ratie aan het rijtuig, huiswaarts reed. Aangezien in deze kwestie is van onvoor zichtigheid van den koetsier, zoo is door de politie alhier proces-verbaal van het ge beurde opgemaakt. Naar men verneemt, heeft een te Lei den wonende vischhandelaar aan het bestuur der Derde October-Vereeniging alhier aan geboden, J- deel der haring, welke dien dag zal worden uitgedeeld, kosteloos te le veren. Het overige zal door zijne vak- genooten geleverd worden tegen 7 cents per stuk (de haring moet van de beste qualiteit zijn). NR. C.) Te Oeg9tgeest is naar men aan het jD. v. Z.-Ü. en 3s Gr. meldt ook ver deeldheid ontstaan, omdat de Hervormde predikant voor de classis van Leiden een preekbeurt te Leiderdorp heeft vervuld, ten gevolge waarvan de ouderlingen hun ontslag hebben genomen. UNIVFUIITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer L. W. Van Gigch, geb. te 's Gravenhage, na verdediging van zijn aca demisch proefschrift, getiteld: „Het onder zoek van strafzaken op de terechtzitting (eerste gedeelte). Aanteekeningen op de artt. 149 169 van het Wetboek van Straf recht." MUZIEK, LETTKKEN E.\ KU.\ST. Geboortedag (1827) van A.J. Vitringa (Jan Holland). Naar wij vernemen bestaat er veel kans, dat de heer Coenen zelf zijn „Maria Magdalena" zal dirigeeren op het eersivol gend concert van de Maatschappij ter be vordering der toonkunst aihier. De Nederlandsche Journalistenkring benoemde in zijn Zondag 11. te Amsterdam gehouden vergadering den aftredenden voor zitter, den heer A. G. C. Van Duyl, bij acclamatie tot eerelid van den Kring, als eene erkenning zijner veelvuldige diensten bij de oprichting en later als president aan den Kring bewezen. lot bestuursleden werden gekozen de hepren H. De Veer, hoofdredacteur van het Nieuws van den Dagvoorzitter; dr. Lamping, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courantmr. A. Polak, hoofdredacteur va het A/gemeen Handelsblad; J D. Doorman, hoofdredacteur van het Dagblad van Zuid- Holland en3s GravenhageG. Keiler, hoofd redacteur van de Arnhemsche Cowant; Dr. Vermeulen, hoofdredacteur van De Tijd; J. W. R. Gerlach, hoofdredacteur van het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad W. M. Der Kinderen, hoofdredacteur van het Nieuw Algemeen Effectenblad en D. A. Van Waalwijk, hoof iredacteur van het Nieuwsblad voor Nederland Het eerste Diligentia-concert te Den Haag zal plaats hebben 8 Dec De volgende 7 concerten zijn bepaald op 22 Dec.5 en 19 Jan., 2 en 23 Eebr. en 9 en 23 Maart. In de badcourant van Ostende La Saison d'Ostende wordt in verschillende num mers aan het vioolspel van den Utrechtschen musicus Johan Smit alle lof toegezwaaid. De heer Desuiten is naar Parijs ver trokken om twee nog niet opgevoerde opera's- comiques te hooren. De eene is van L. Mayeur, direcleur van de concerten in den „Jardin d'Acclimatation" te Parijs, de ander van Caraman, een jong Belgisch componist, die het leger verliet om zich aan de kunst te wijden. Aan het tooneelgezelschap van den heer Charles De la Mar zijn met 1 October verbonden mejuffr. Schepers en de heer Royaards. Maurits De Vries is te Monte Carlo geëngageerd voor 2000 frs. per avond. Zijn zuster Fiuès krijgt voor 10 voorstellingen aldaar 80 000 frs. Fidès De Vries zal den 6n Oct. te Luik optreden in „Faust." -Van de Delftsche Courant is Zaterdag, den dag der onthulling van liefc standbeeld van Hugo De Groot, een feestnummer uit gegeven, in twee kleureö gedrukt, en be vattende, behalve eene goed geslaagde af beelding van liet monument, eene beschrij ving in den ruimsten zin van alles wat op de feesten betrekking heeft. Het heden verschenen nummer van de „Katholieke Illustratie" bevat o. a. eene uitmuntende afbeelding van het pas ont hulde standbeeld van Hugo De Groot. In een bijschrift wordt er op gewezeB, hoe twee eeuwen zijn noodig geweest om te overwegen of de man, die onder den naam van Hugo Grotius in de geheele weten schappelijke wereld bekend staat, in zijn vaderstad door een standbeeld verdiende ver- eecwigd te worden. Reeds tijdens het raadpensionarisschap van Johan De "Witt had deze staatsman er bij de regeering van Delft op aangedrongen, den beroemden man en burger een praal- beeld op te richten. Schrijver meent die aarzeling der Delft sche regeering wel te moeten toeschrijven aan den partijstrijd dier dagen, waaraan Hugo De Groot het te wijten had, dat hij op Loevestein gevangen werd gezet. Dat er echter in onzen tijd van standbeelden nog zóóveel water door de Delfische grach ten moest loopen eer er wéder van een beeld sprake was, kan minstens opmerkens waardig genoemd worden. Alaar eindigt schrijver deze beschou wing hoe het daarineê zij, Hugo De Groot heeft thans zijn standbeeld, en een prachtig ook. Nu volgt eene beschrijving van het stand beeld en eene korte geschiedenis er van, om te eindigen met eene korte beschrijving van den loop der onthullingsfeestelijkheden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 25 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ23,604,418.856 en bij de betaalmeesters >2,119,410.89. Tezamen ƒ25,723,829 746. De militaire geneeskundige dienst in enkele garnizoenen, thans verricht door bur ger geneesheeren, zal worden opgedragen aan officieren van gezondheid en apothekers van FEUILLETON. 24.) Uit den datum hierboven zult gij bemer ken, dat ik niet te huis ben. Uw brief werd mij nagezonden en ik kan u nauwelijks mededeelen hoe gelukkig ik ben te weten, dat gij weer behouden in uw vaderland zijt teruggekeerd. Ik ben hier gekomen om den ouden Antoon Broek te bezoeken, dien gij nog wel zult kennen. Hij is dood ziek, zoo zelfs, dat ik hem op dit oogenblik niet kan verlaten; zoodra mij zulks echter mogelijk is, zal ik naar u toekomen om u uit uwe gevangenschap te bevrijden en naar „Hoog land" mede te nemen. Het spreekt van zelve dat Dora mij schooner en liefelijker toeschijnt, dan eenig portret haar kan voor stellen, maar hierover moet gij met eigen oogen oordeelen. Ik heb u in zulke degelijke trekken opgemerkt, en heb zooveel eerbied voor uw verstand en karakter, dat ik niet vrees, mijne liefste wenschen in vervulling te zien treden, namelijk om u en mijne geliefde dochter met elkander verbonden te zien. Uw vader en ik hadden dit plan reeds gemaakt toen gij beiden nog zeer jong waart. Ook ik heb aan een ander verzoek van mijn overleden vriend gevolg gegeven, maar nu is de tijd daar, dat ik u moet mede deelen, hoe uwe wettelijke positie in de maatschappij is. Uw vader vreesde, dat gij uw degelijken aanleg misschien niet zoo goed zoudt ont wikkelen, als gij wist dat gij op een aan zienlijk erfdeel te rekenen hadt. Hij vergde van mij destijds de belofte dat ik u zoude opvoeden in de meening, dat gij van mijne goedheid afhankelijk waart. „Ik heb zijn verzoek getrouw opgevolgd; nu moogl gij weten, dat ik u, op uwen 23sten verjaardag het geld en de landerijen moet overgeven, die u als erfenis uwer moe der zijn ten deel gevallen. Gij zijt rijk, zelfs zonder het vermogen van uwen oom, en ik wensch u daarmede van harte geluk. Gij moet „Hoogland" be zoeken, voor gij naar Louisiana vertrekt. Niets zou mij aangenamer zijn dan de oude genegenheid tusschen u en Dora weêr te zien opvlammen, en u een9 met elkander verbonden te zien. Uw oprechte vriend Robeet Brandon. Nauwelijks was deze brief verzonden, toen Brandon bij den zieke geroepen werd. Broek leed aan tering en zijn uurwerk scheen spoedig afgeloopen te zullen zijn. Hij hoestte diep en zwaar, terwijl hij zijne hand uitstak en eene poging deed om te spreken. „Het zal spoedig met mij gedaan zijn," zeide hij eindelijk, „ik moet u nog over de bewuste zaak Zijne stem verstikte door het zware hoesten. „Gij behoeft u daarover niet ongerust te maken, Broek, en kunt met een rein ge weten naar de betere oorden vertrekken, want ik zal alles wat recht en billijk is, voor mijn pupil doen." „Dat hebt gij mij altijd beloofd, maar uwe bedoeling is, hem alleeu op voorwaarde, dat hij uwe dochter huwt, hem zijn eigen dom terug te geven. Misschien bevallen zij elkander niet. Ook zou het zoo vreemd met zijn, als juffrouw Dora hem afwijst, want zij waant zich eene rijke erfgename, die het recht heeft, haren eigen echtgenoot te kiezen." „Dat is onzin, Dora zal mij bij de keus van een echtgenoot raadplegen en met mijne toestemming zal zij niemand anders dan Frederik Graham huwen." De zieke schudde het hoofd. „Meent gij dat gij het lot kunt besturen en de jongelieden kunt dwingen, om elkan der te beminnen. Er kan eene onoverko melijke hinderpaal in den weg staan en dan zouden al uwe beloften in rook vergaan. Als gij maar eerst verzekerd zijt van uwe straffeloosheid, zult gij er nooit toe kunnen besluiten, om uw kind aan de armoede prijs te geven, ten einde uwen pupil zijn eigen dom uit te keeren. Ik heb het geld aan genomen, waarmede gij mijn stilzwijgen kocht en trachtte mijn geweten gerust te stellen met de gedachte, dat ik het zoude overleven, uw neef gehuwd met uwe doch ter en in het bezit van zijn erfdeel te zien. Maar nu lig ik op mijn sterfbed en Frits is ver weg, zoodat ik hem niets kan zeggen van het onrecht, dat hem is aangedaan. Ik wensch u niet te verraden, maar gij moet mij zweren, hem het zijne terug te zullen geven, wat gij ei ook door zoudt verliezen. Gij zult het niet durven wagen een eed te breken, dien gij aan een sterfbed hebt afgelegd." Broek zakte uitgeput ineen, en Brandon zeide, diep bewogen: Wordt vervolgd.) AQVERTEfilTIERJ: Van 1(5 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmalterssieeg: 200e Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1