In de Zaterdag gehouden vergadering der natuurkunde afdeeling van de Koninkl. Academie van Wetenschappen werd medege deeld dat de minister van binnenlandsche zaken op liet daartoe gedaan verzoek, had geantwoord niet ongenegen te zijn, aks een geschikt persoon zich voordoet, dezen lot onderzoek op staatskosten te zenden naar het botanisch-zoölogisch station op Java. Commissoriaal werd gemaakt, om den mi nister te dienen van advies, het verzoek der Maatschappij ter bevordering der Geneeskunde, om f 4-000 rijkssubsidie voor inrichting en onderhoud van een barak in een der acade miesteden, om bij onverhoopte cholera-epi- demie lijders door heete lucht te genezen. Dinsdag a. s. behandelt het gerechts hof van Amsterdam de zaak tegen v. W., beschuldigd f 49000 uit de stadskas gesto len te hebben. Zaterdag gingen te Amsterdam drie ballons tegelijk uit den Parktuin de hoogte in, drie, welke tie namen dragen van L'lli- r on (leliehe Volligeur en L Eclaireuren bemand waren door den lieeren L'lloste en de beide lieeren Mangot. De zwakke wind kwam uit het Westen, zoodat de statig rijzende ballons dwars over het Entrepotdok afdreven. Het nieuwe en inderdaad zeer belangwekkende schouwspel had weder zeer velen naar den Parktuin en omgeving gelokt. Do opstijing geschiedde te 4.47. De heeren, die elkander gezelschap kwamen houden boven de wolken, hebben nog een mede-reiziger, nl. den heer W. Kikkers, die bij den heer 1/lloste plaats nam. Uit de ballons daalde een bloemenregen, terwijl tevens 5000 aanteekenboekjes, met het adres van een magazijn van heereuarti- kelen op de aarde nederviclen. Uit Amsterdam wordt aan de ~N. R. Ct. gemeld De wedstrijd om het meester schap van Nederland in //Single sculling outriggers", die Zaterdag tusschen 3 h 6 uur op den Amstel werd gehouden, is ongetwij feld een der belangrijkste wedstrijden ge weest op het gebied van watersport, welke dit jaar in Nederland zijn gehouden. Twee aan twee werden de wedstrijden ge houden. Bij de eerste race trokken tegen elkander de bh. A. P. Van Olst, van de roei- en zeilvereeniging //de Amstel" aldaar in zijne giek Petit Dueen dr. P. II. Dainsté, van „Njord" te Leiden in zijn Adelante. De uitslag was, dat de heer Damsié de 2000 meter lange baan in 8 min. 50 seconden aflegde en de heer Van Olst in 9 min. 4 ij- sec. De tweede race bestond uit de hh. F. Schilling, van de roeivereeniging „Fortuna" te Amsterdam met Cavalier Stul, en A. L. Couvée, van „Laga" te Delft, met llappy go Lucky. De uitslag van dezen wedstrijd was, dat de heer Schilling de haan aflegde in 8 min. en 48 secondende heer Couvée in 8 min. 511 sec. Tusschen de hh. Schilling en Damsté moest alsnu om het meesterschap, en den prijs daaraan verbondengekampt worden. Ten einde een weinig van de vermoeienis te be komen, werd een klein uurtje gepauseerd. Deze laatste race was zeer interessant, en meende men vrij algemeen bij den aanvang, dat de heer Dainsté wel den prijs zou weg halen, nu de heer Schilling ook het bewijs gileverd had een kloeke trekker te zijn, nu begon men te twijfelen. Kort nadat bet „go" door den starter (seingever) was gegeven, geraakte de lieer Damsté uit den koers, zoodat bij al spoe dig in de vaart of de baan van den lieer Schilling terecht kwam, die, ten einde een ongeluk te voorkomentot twee malen toe genoodzaakt was te stoppen, daar zijne giek door die van den heer Damsté werd aange varen. Deze echter scheen niet te merken dat hij uit zijne baan was geraakt. Hij trok door. Doch nu deed de heer Schilling op nieuw zijn best, ofschoon hij in de baan van den heer Damsté was. Hij kon echter den lieer Damsté niet uieer vóórkomen, al bleef hij hem ook kort, nog geen giek lengte, op de hielen. De tijd waarin de heer Dam sté deze prijs-race aflegde, was 8 min. en 27jj sec.; terwijl de heer Schilling in 8 min. 30£ sec. aankwam. De Leidsche studenteu, die in groote ge tale op een havenboolje met de vlag hunner vereeniging van den achtersteven, den wed strijd van nabij volgden, hieven een donde rend hoezee voor hunnen college aan, ge volgd door het „lo Vivat" met ontbloote hoofden. De rechter (umpire), de heer Aug. Hendrichs, die met den heer Bund- ten (de starter), de kampioenen met een snelvarenden stoumer volgde, scheen met dit vreugdebetoon niet geheel in te stemmen, en aan de sociëteit van De Hoop" gekomen, werd na een kort colloquium met den heer Damsté de prijs aan den heer Schilling toe gewezen, op grond dat Damsté hein in de riemen gevaren had. wu* stfl m mm mm ta m .m-c Dat deze beslissing de hh. studenten niet j weinig teleurstelde, behoeft geen betoog. Toch konden zij die als verslaggevers op de f. boot der jury tegenwoordig waren, niet an- uers dan de beslissing van den lieer Aug. Hendrichs goedkeuren. Na afloop van de wedstrijden werd den overwinnaar de teekening van den beker overhandigdaangezien het stak de fabriek der lieeren Van Kempen te Voorschoten nog niet had verlaten, alsmede eene gouden medaille, aan eene sjerp met de nationale kleuren, die de lieer Schilling ter gedach tenis aan dezen dag mag behouden. Gisteren trad te Amsterdam in het Volkspark Groll voor eene giooie schare so cialisten en nieuwsgierigen als spreker op met eene rede, waarin hij de kansen van slagen voor de eischen zijner partij vrij gunstig noemde, als hij lette op de geschiedenis der Fransche revolutie en wat daaraan voorafging liet mag overbodig beeten van de rede ver slag te geven, daar het thema vrij wel be kend is. Na eene pauze trad als redenaar op Leyds, die der vergadering in overweging gaf te protesteeren tegen de woorden van den Utrechtschen hoogleeraar Bourouil, ver vat in zijn werk Het hedendaagsch Socialis me", en waarin hij zegt dat alle eischen der socialisten vooitspruiten uit nijd en haat Een aantal hoorders, meeuende dat dit hel gevoelen des voorstellers was, maakten eenig rumuer, dat de voorzitter Penning wist te bezweren door de menigte beter in te lich ten. Daarop werd het voorstel met applaus aangenomeu. Een student maakt eenige aanmerkingen op de zijns inziens onjuiste beweringen van Grollom daarna te doen uitkomen, dat niet door vernietiging der kapitalisten, maar coöperatie heil voor de werklieden te wachten was. Werd het denk beeld van de leiders der socialisten werke lijkheid, dan zou dit de net slag van het individualisme zijn. Afschaffing van alle beletselen die de industrie in den weg staan, namelijk belastingen als patent en op de eeiste levensbehoeften was een eisch van het oogenblik. Groll beantwoordde de sprekers, waarop de vergadering kalm uiteenging. Hedenavond openbare vergadering der vrouwenvereniging, woordvoerder Baye uit Den Haag, over de macht der vrouw in de arbeidersbeweging. (AT. R. Ct Nog een slachtoffer van de Amster- clamsche ongeregeldheden is eergisterennacht in het gasthuis overleden. De man, Bak ker genaamd, wonende hoek Nieuwmarkt en Dijkstraat, was, door nieuwsgierigheid ge dreven, gaan kijkeu naar het oproer en had bij die -gelegenheid een schot in den rug gekregen. (7V/rf De vrachtwagen van Meppel op Steeil- wijk heeft nabij Uavelterberg een knaapje overreden, dat onmiddellijk aan de gevol gen is overleden. Twee wielen van den zwaar beladen wagen zijn deu kleine over de borst gegaan. De kie8vereen. „Voortuitgang" te Bolsward heelt den lieer J. Kinkes Borger caudidaat gesteld voor de tweede kamer. Heden vergadert de centrale antirevolu- tionnaire kiesvereeuiging in het kiesdistrict Sueek. De centrale vergadering van liberale kiesvereenigingen in het hoofdkiesdistrict Sneek heelt Zaterdag tot detinitieven candidaal voor de tweede kamer gekozen inr. F. J.G. Van Diggelen, met het lot tegen den heer J. Rinkes Borger te Leiden. Beiden ver kregen 15 stemmen. Gedurende de eerste dagen van de jacht is door de jagers in het oosten van de provincie Groningen veel wild geschoten. Vooral patrijzen worden er in menigte aan- getroÜ'en. In Oostfriesland heeft eene verzeke- rmgmaatschappij, in aanmerking nemende de vele gevallen van brand door het inslaan van den bliksem in molens, aan bare ver zekerden de helft der kosten van aanleg in eenen bliksemafleider toegestaan, waarop dadelijk 64 van de 220 verzekerde wind molens zich van bliksemafleiders voorzien hebben. 't Was Woensdag de 50e dag, dat't in het westelijk deel van Zuid-Beveland niet geregend had. Sedert het najaar van 1868 heeft men zulk een aanhoudende droogte in die streek niet beleefd. 'iGHAVENHAGË. Door Z. M. is aan den heer P. Chevalier Leonhoofd eener bijzondere school op Curasao, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 October 1886, bij de rijkstelegraaf benoemd tot telegrafist 2de kl., M. Pot en B. W. C. mLZj mm m.j Van Rijf, beiden thans telegrafist der 3de ken tot opzichter 2de ki. bij de rijks telegraaf, De Graaff en 11. J. Nierstrasz, beiden thans adspirant-opzichter bij dien dienst. De minister van oorlog zal op 30 dezer geen audiëntie verleenen. BUITESLAiNDSCHE BERICHTKN. s; E L i K. Gisteren werd te Luik door werklie den eene manifestatie gehouden, waaraan ongeveer 50U0 personen deelnamen. Nadat de lieden in optocht door verschillende wij ken der stad waren getrokken, gingen zij in volmaakte orde uiteen. Sedert Vrijdagavond is er in het kolen bekken van Charleroite Montigny sur Sambre, weder eeue werkstaking uitgebro ken, welke zich over eenige mijnen heelt uitgebreid. Het aantal werkslakers bedraagt ongeveer 600. Het zijn allen op dagloon werkende mijnarbeiders, die verhooging van het loon op 4.50 l'r. eischen. K U I, II. Gladstone zal den éden October de lersche-deputaties ontvangen, die hem het eereburgerschap van Cork en een adres over Home Rule komen aanbieden. Te Londen ontvangen berichten uit Zanzibar melden, dat de koning van Uganda al de op zijn gebied gevestigde Fngelschen en al de door hen tot het Christendom be keerde inlanders heeft doen vermoorden. De groothertog van Hessen-Darmstadt is met prinses Irene naar Balmoralin Schot land, gereisd, in gevolge uituoodiging door koningin Victoiia. De koningin-moeder van Beieren is Dins dag uit haar Tiroolsche afzondering naar Munchen oveigekomen waar zij sinds het droevig einde van haar waanzinnigen zoon Lodewijk nog niet was geweest. Aan het station werd zij door de aanwezige prinsen en prinsessen ontvangen en op haar weg door de volksmenigte met eerbied en liefde be groet. Te Belfast was het eergisteren sinds geruimen tijd voor 't eerst weer eens be trekkelijk rustig, liet werpen met steenen, de lioofdtaktiek van het gepeupel, had niet veel te beduiden. Toen de werklieden der Ful- ton'sche fabriek van hun werk naar Luis gingen, werden zij door een bende leeg- loopers aangevallen. De aanval bleef niet onbeantwoord, maar een escorte constables schoot toe en scheidde de vechtenden. Laat in den avond kreeg nog een op post staande constable een steen naar het hoold. Den geheelen dag weiden personen in hechtenis genomen. Om den van Gortalea naar Tralee rijdende middagtrein tot derailleereu te brengen, wa ren de rails Woensdag over een afsland van twintig schreden met lange ijzeren spij- keis belegd. Nochtans gebeurde geen on geluk, ofschoon de trein in sterk zwenken- den beweging geraakte. Reuter's Office meldt, dat lord Iddes leigh eene nauwe toenadeiing tracht te be- weiken tusschen Servië, Bulgarije, Grieken land en Turkije, iu de hoop dat Oostenrijk gun»tig gesteuid zal zijn voor dergelijke combinatie, liet geloof in de noodzakelijk heid en urgentie van maatregelen om tegen invallen, waarmede men gemeenschappelijk bedreigd wordt, zich in veiligheid te stellen, maakt een bondgenootschap tusschen deze staten mogelijk, ofschoon men verwacht dat het groote moeite zal kosten, Griekenland te bewegen zich bij het bondgenootschap aan te sluiten. De Standard verneemt uit Madrid, dat Spanje's regeering gelooft dat de opstand ontijdig is uitgebroken, en dat de opstande lingen medeplichtigen hadden in andere garnizoenen. De gevangen aanvoerders wei gerden den rechters van instructie eenig uitsluitsel te geven. Men gelooft niet dat vele opstandelingen ter dood gebracht zullen worden. Men begint moeite te doen om voor hen genade to erlangen. De nieuwe bisschop te Madrid helpt daaraan krachtig mede. Aan den Standard wordt uit Sofia be richt, dat de mededeelingen, ingeblazen door het Russische consulaat bevestigen dat Kaul- bars medebrengt een ultimatumomvattende drie hoofdeischtn. De eerste eisch is on middellijke ophelling van den staat van be leg; de tweede: vrijlating van alle politieke gevangenen; de derde: verdaging der ver kiezingen voor de constitueerende vergade ring tot onbepaalden tijd. De correspondent van den Standard verneemt dat deze eischen waarschijnlijk niet zullen worden ingewilligd Het regenischap, het ministerie en de So- branje zijn, uaar het schijnt, vastbesloten niet toe te geven, liet volk wordt met den dag meer anti-Russisch. FK4\HKIJ K. De Parijsehe socialisten Jules Guesde, Lafargue en Susini, die in Augustus bij erstek tot verscheidene maanden gevange nisstraf waren veroordeeld, wegens redevoe- ïtngen op de meeting in het Chateau d'Eau gehouden, zijn door het hof van assises rijgesproken. MPA1VJK. Generaal Villacampa, het hoofd der Spaansche opstandelingen, is onder geleide te Madrid aangekomen. Toen hij zich van liet station naar een gereedstaand rijtuig be- i.afpresenteerden de soldaten voor hem het geweer. 11 ij is in de militaire gevangenis Ban Francisco overgebracht. De ongelukkige dochters van generaal Villacampa bezochten na zijn terugkeer te Madrid den minister van oorlog, om genade te smeeken voor hun vader. Men kon haar weinig hoop geven, waarna een hartver- scheurenci tooneel volgde. De redacteurs van twee republikeinsche bladen zijn gearresteerd. Op bet Capuchinas-plein te Madrid vond een voddenraper een zinken doos, be vattende 9 fleschjes met ontbrandbare stoffen gevuld Bij het openen van een der fleschjes brandde de man zich de banden. De justitie doet onderzoek. Volgens een schrijven aan de Kölnische Zeilung heeft de muiterij te Madrid de ko ningin-regentes niet verrast. Reeds sedert eene maand heeft zij den minister-president Sagasta, als deze haar verlangde te spreken, telkens gevraagd: „Heeft er ergens een pro- nui.ciamento plaats gehad?" Toen Sagasta den 20sten dezer 's nachts te één ure de onheilspellende tijding te la Granja ontving, sliep de koningin; Sagasta beval haar te wekken en hem bij haar aan te dienen. Te zes ure werd hij bij de koningin toegelaten. Dadelijk vroeg zij hem: „Waar is het op roer ontstaan?" - „Uwe Majesteit gelieve zelve te raden", was het antwoord. „Alzoo te Madrid", liet de koningin er op volgen, en toen Sagasta hierop een toestemmend antwoord gaf, vroeg zij met bekommering hoeveel slachtoffers er wei gevallen waren. De dood van den ko-onel Mirasol, een vriend van wijlen Alfonso XII, dien de kolonel ook naar Duitschland had vergezeld bedroefde haar zeer. Onmiddellijk gaf zij last, aan de weduwe van den kolonel per telegraaf hare innige deelneming te betuigen. POKTllGAL. De koning is van zijne buitenlandsche reis te Lissabon teruggekeerd en door de bevolking hartelijk ontvangen. 1III1T»€IILAA D. Bij officieele aankondiging is de bur gerlijke staat van beleg voor Berlijn en om streken 'verlengd tot 30 September 1887. De Palrie, die eenige hatelijkheden over keizer Wilhelms bezoek aan Straats burg had opgenomen, is in Elzas en Lotha ringen verboden. Drie Franschen zijn uit Metz velbannen, op grond dat zij in cor respondentie zijn met de Parijsehe „Socióté d'Alsace-Lorraine". De Groothertogin van Meckleuburg- Schwerin is bevallen van een meisje. De koning en de koningin van Wur- temberg keerden Zaterdag van hun zomer verblijf bij Friedrichsliafen naar Stutlgart terug om bier tot half November te blijven. Daarna vertrekken zij naar het Zuidendat de geneesheeren den koning nogmaals als winterverblijf hebben voorgeschreven. It ISLAND. Generaal Kaulbars brengt te Sofia een ultimatum mede, dat de voorbode schijnt van een bezetting van Bulgarije, dat reeds de hulp van den Sultan van Turkije heeft ingeroepen en dat, daar de Russische agen tuur meer dan een millioen uit de bank teruggenomen van zijn deposito's, ook in geldelijke verlegenheid wordt gebracht. Bij de manoeuvres in de Krim moesten verschillende regimenten bij een gloeiende hitte 5 dagen achtereen alleen op zwart brood levenI Ander voedsel was er niet, of werd door de slechte regeling veel te laat aange bracht. TURKIJE. De Sultan verleende Zaterdag een uur audiëntie aan den hertog van Edinburg en den zoon van den prins van Wales en ver leende bun met diamanten bezette orden. Niettemin slaagdende Engelsche vorsten niet, den Sultan tot een verbond met Unge- land over te balen. PEH TELEGRAAF. LONDEN, 25 September. De zit ting van het parlement is verdaagd tot 11 Novem ber (en dus niet tot Februari zooals de re- geeriug zich oorspronkelijk had voorgenomen.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2