NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iï e L e Courant verschijnt <1 a e I ij k sbehalve o p Z o u- en Feest <1 a e 11. ABONNEMENT: Maandag 27 September 1836» N°« 227. JOO« jaargang. ADVERTENTIE N: Bureel: Sclieepmukersstees: 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Zij die zich met 1 October op dit blad wenschen te abonneeren ont vangen de vóór dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis dal door hen is benoemd lol Raad der Gebuuile no. 35 of no. 2 van wijk VIII de heer NICOL A AS ONDERWATER, in de plaats van den heer Rei.mer Koekkoek, die de gebuurte metter woon heeft verlaten en lol Raad der Gebuurte no. 17 of no. 4 van wijk V de heer PI ETER VAN VLIET, in de plaats van den heer Johannes Sirag, die lol heer dier gebuurle is benoemd. Burgemeester en Weihouders van Leiden. DE KANTER, Burgemeesler, E. KISTSecretaris. Leiden, 23 September 1886. 8TADINIEU1VI. Een droeve stoet zette zich dezen morgen te half twaalf aan de Steenschuur in beweging, üe zoo terecht geliefde voor ganger der Doopsgezinde gemeente alhier de weleerw. heer Aem. W. Wij brands werd naar zijne laatste rustplaats aan de Groene- steeg heengevoerd. Dat zich in het sterf huis, waar de slag gevallen was, innige droefenis van allen had meester gemaakt laat zich denkenmaar ook daarbuiten werd door zoovelen getreurd en van die deelne ming was reeds door het sluiten der ven sters in de woningen op de Steenschuur en in eenigen op de Breestraat daartegenover, blijk gegeven. Toen de lijkwagen, waarin de met vier prachtige kransen getooide kist geplaatst was, den droeven last den doodenakker had opgereden en de kist boven de groeve was geplaatst, vormden de vele aanwezigen, waaronder men vooral vele vrouwen aantrof een dichten kring om het stoffelijk over schot van den geliefden doode en trad de heer prof. Van der Vlugt de groeve nader om, namens het kerkbestuur, in heerlijke bewoordingendie balsem brachten in de geslagen wonde, maar die tevens zoo over tuigend aantoonden hoeveel hier verloren werd, den zoo onverwachten slag te schetsen. Spreker wees er op hoe daar een hoog begaafd, braaf en vroom man grafwaarts was gedragen en hoe niemand het gemis kan vergoeden door zijn heengaan ontstaan. De slag was vooral ook voor het gezin ont zettend en de leegte die in het gezin van de weduwe met hare acht kinderen wordt achtergelaten is onbeschrijfelijk treffend. En in de stomme smart die dat gezin heeft aangegrepen komt wel de vraag op de lip pen, waarom juist zulk een man zulk een vader moet worden weggerukt uit een gezin waar zóó onverstoorbaar de vrede woonde. Maar ook het groote gezin waarvoor de beminde leeraar leefde en werkte wordt door dit verscheiden zoo diep getroffen; de ge meente staart met diepen weemoed dien herder na, die zóó het Christendom in het verstand maar ook z<5ó in het harte droeg. Wat is 't nog kort geleden vervolgde spreker dat hij voor ons optradhoe sleepte hij dat zieke lichaam naar het spreek gestoelte, om daar te getuigen van wat hem lief was met een geestdrift die scheen te spotten met het dreigende gevaar. Wat ging eeue weldadige kracht van hem uit, en wat werden die hem hoorden door hem gesterkt en verkwikt. Maar niet alleen om te weeklagen zei spreker zijn we hier gekomenwe voegen bij die droeve woorden onzen innigen dank voor wat hij voor ons was en voor wat we van hem mochten leeren. Wat van dat alles nu geworden is van die begaafdheid dat verstand dat hart P Ziedaar eene vraag waarop we geen antwoord kunnen vinden; maar zijn geest zal zeer zeker blijven voort leven onder die allen die hem hoorden en liefhadden. In die zekerheid vinden allen steun en troost op hun levenspad. Na die treffende woorden die alle aanwe zigen, maar vooral ook de aanwezige kin deren zij 't dan ook weldadig zoo blijkbaar aandedennam de broeder van den overledene het woord. Zeker zei hij zou hij niet handelen in den geest van zijn overleden broeder indien hij aan deze plaats den lof ging verkonden van een zóó welbe steed leven. Hij zou dan ook volstaan met een woord van dank aan hen die de laatsle eer hier waren komen bewijzen. Hij bracht dien dank over uit naam der zwaarbeproefde weduwe, uit naam van hare zoo diep bedroefde kinderen. Ach sprak hij blijf hem gedenken, in welwillendheid en liefde. Nadat nog door famielje en vrienden bloemen waren gestrooid op de in de groeve ncêrgelaten kistverliet iederzichtbaar aan gedaan, den doodenakker om weêr't woelige leven in te gaan ieder in zijn werkkring maar zoovelen met de treurige zekerheid op hun weg een deelnemend, hartelijk vriend minder te zullen vinden. Door het bestuur der 3-Octoberver- eeniging alhier is van //The Holland Society of New-York" de Uollandsche vereeniging te New-York, eene gift ingekomen van 315 gulden als bewijs van de ingenomenheid harer leden met de feestelijke herdenking vau het heuglijk feit van vóór ruim drie eeuwen. De commissie is voornemens van die ver eeniging toestemming te vragen tot het in optocht meêvoeren van de banier dier in stelling. Dezen keer zal aangezien de feestdag reeds zoo nabij i9 aan die ver eeniging hulde worden gebracht door het in optocht meêvoeren van een schild met pas send opschrift. De genoemde club bestaat uit meerder jarige mannen die zich ten doel stellen de herinnering levendig te houden aan de stich ting van de Hollandsche nederzetting aldaar in de zeventiende eeuw. Het ledental be draagt op dit oogenblik 26U; de contributie bedraagt 6 dollars, terwijl bij toetreding eveneens 6 dollars moet worden gestort. Vrijdag 1 October zal worden gevierd als de dag waarop vóór 25 jaren mej. E. M. Tiemeyer, hoofd eener bewaarschool alhier, zich aan dat onderwijs ging wijden. Morgenavond zal er in de stadsge hoorzaal alhier een concert worden gegeven door de Wiener Madchen Kapelle". Dit gezelschap bestaat uit een negental jonge Wienerinnen van 12 - 15 jarigen leeftijd die viool, violoncel, fluit, contrabas, trom en pauken bespelen. Het orkest wordt aan gevuld door een tweetal heeren. Een dametje fungeert als dirigent en ze doet dit met een kalmte die vaak een man nelijk dirigent zou beschamen. Gister avond gaf de kapel eene voorstelling op de „Seinpost" te Scheveningen. We waren in de gelegenheid die voorstelling daar bij te wonen en kunnen niet anders dan een gang naar de gehoorzaal op morgenavond bijzon der aanraden. De heer Jac. P. R. Galet loot, te Amsterdam, eigenaar der koninklijke vrucht- boomkweekerij „Pomona" in de Van Baer- lestraat aldaar zal Maandag 27 dezer op die kweekerij eene kosteloos toegankelijke tentoonstelling van vruchten openen. Hij verzoekt ons wel de aandacht le wil len vestigen op de goede uitkomsten van de beredeneerde snoei wijze door hem ge volgd uitkomsten die die van de tot nog toe gebruikelijke snoeiwijze verre overtref fen. De boomen op de hier bedoelde nieuwe wijze behandeld dragen veel overvloediger vrucht dan anders gesnoeide boomen. Aan gezien die snoeiwijze nog lang niet overal hier te lande gevolgd wordt, doet de heer Galesloot in 't belang der goede zaak langs dezen weg de belangstellenden eene uitnoodiging toekomen. Gister liet een metselaar bezig aan een huis op de Haarlemmerstraat, tusschen de Kerk- en Bakkerstegen zich een steen ontvallen, die terecht kwam op het hoofd eener voorbijgaande vrouwwelke daardoor eene bloedende hoofdwonde bekwam. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 36 tot 73 volwassen personen en 2 tot 10 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van mazelen aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte geene. Deze week werden op Rhijnzigt 181 zwembaden door heeren en 31 door dames genomen. De temperatuur van het water is 15° Celsius. MUZIEK, LETTEREN! EN! KUNST. De 17e December is een belangrijke datum in de muziekgeschiedenis: het is de geboortedag van Beethoven en van Karl Maria Von Weber. Den 17en December a. s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat de schepper van „Der Freischütz", „Euryanthe" en „Oberen" geboren werd. Deze dag, die in Duitschland en overal elders feestelijk gevierd wordt, zal ook te Amsterdam niet onopgemerkt voorbijgaan. De Wagnerver- eeniging toch zal, naar wij vernemen, dien dag een groot concert geven welks pro gramma samengesteld zal zijn uit werken van deze beide heroën in het rijk der toon kunst. Ilandbl Bij het Groningsche orkest is thans de normaalstemming ingevoerd. De Panjsche „Socióló de musique de chambre pour instruments k vent" (met Taffanel aan het hoofd en Diemer als pianist), zal te Berlijn uitvoeringen geven. Joachims quartet (Joachim, De Ahn, Wirth, Hausmaun) zal zich dezeu winter te Parijs doen hooren. Carol us Duran is bezig met een por tret van Alphouse Karr. Inhoud, 16de jaargang, n°. 16, van De Huisvrouw. De vrouwen in China. Waterfiiters. I. Door dr. S. Sr. Coronel. Kwalijknemen. Door IJ. Meijer. Wenken aan ouders en voogden. Door lik. Albers. Gedachten. Allerlei. Feuilleton. „Twee Gravinnen". Naar het Duitsch. Van Marie Non ËbnerEschenbach (Vervolg) Ad- vertentiën. BIN N EN LANÜSCHE BERICHTEN. De minister van marine biengt ter kennis van arisen, beneden den leeftijd van 36 jaren, dat de gelegenheid bestaat, om als officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht in dienst te treden, voor den tijd van 8 jaren, onder genot eener premie van f 80UU of wel voor 4 jarentegen de premie van f 4000. De bezoldiging aan die betrekking verbonden bedraagt binnenlands van f 2O00 tot f 2300, in de koloniën f 3500 's jaars. Het tafelgeld aan boord is binnengaats f 25, buitengaals f 50 's maands. In de Sic. is opgenomen het verslag omtrent de in 1886 te Breda afgenomen examens aan de officieren der 1ste afdeeling van de krijgsschool en aan de cadetten van het hoogste studiejaar der koninklijke mili taire akademie. Volgens het Fad. is het de bedoeling, aan de commissie voor de landbouw-enquête een blijvend karakter le geven, zoodat zij als een soort van „raad van landbouw" zal fungeeren. De 18de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 82.740,88*, zijnde de opgave van 450 locale comité's, waaronder Haar lemmermeer o/Z f 369,60, Hoofddorp f 172,50. De kaptitein van het reg. grenadiers en jagers W. L. De Petit is benoemd tot ridder in de orde van het Legioen van Eer. Op een groot banket bij Frankrijks minister van oorlog, dat eergisteren te Parijs plaats had, werd dit ridderkruis den begiftigde door den minister eigenhandig uitgereikt. (D. v. Z en 's Gr.) Het schijnt, zegt de Arnk. Ct.} dat wij juist zagen, toen we het vertrek der zwaluwen aankondigden. Niet alleen echter ons land werd zoo spoedig verlaten, ook uit Frankrijk wordt haar vertrek gemeld; drie en twintig dagen eerder dan gewoonlijk zijn zij in groote zaermfii naar het Zuiden gevlogen, zelfs voordat zij hare jongen had den afgericht en voorbereid voor den verren tocht, die te wachten stond. Men leidt hieruit af, dat er groote storingen in den dampkring te wachten zijn. Naar wij vernemen zal de heer ds. Vlug, predikant te Leiderdorp, voor het gerecht verdedigd worden door den heer advocaat mr. Vaillant te 's-Gravenhage. Standaard De pleidooien, gisteren voor de recht bank te 's llage gevoeld, betroffen een quaestie van rechtsverhouding. Een te 's Hage wonend industrieel bestelde mondeling, aan den reiziger van een fabrikant van boekdruk materialen, den inventaris van een courant drukkerij. Volgens zijn verklaring, deelde hij den reiziger mede, dat het voornemen bestond om een Naamlooze Vennootschap op te richten tot het aankoopen, drukken en uitgeven van nieuwsbladen. De industrieel zou voor de betaling van het te leveren materiaal aansprakelijk blijven, totdat de vennootschap zou zijn opgericht, als wanneer de schuldplichtigheid op deze zou overgaan. In December 1883 kwam de bovenge noemde Vennootschap werkelijk tot stand, maar bleef in gebreke de door bedoelden fabrikant geleverde drukmaterialen te betalen. Deze laatste correspondeerde daarover ladg- durig met den industrieel die alles besteld had, en vroeg eindelijk in een schrijven dd. 12 Dec. aan dezen inlichtingen omtrent den naam enz. van de Naamlooze Vennootschap. Dit schrijven bleef echter onbeantwoord; daarentegen ontving de fabrikant een circu laire, inhoudende de mededeeling, dat de in den aanvang genoemde Mij. en déconfiture was en tevens het verzoek om de rekening voor van haar geleverde goederen in te zenden. De fabrikant ignoreerde echter de Mij. en bood den industrieel aan, als hij de vorde ring betalen wilde, zich met 25 pCt. tevre den te stellen. Toen dit niet werd aange nomen, stelde de fabrikant tegen hem een vordering in rechten in. Mr. Bax trad voor de belangen van den eischer op en betoogde dat ged. krachtens art. 39 van het \V. v. K. verplicht was de schuld ten be drage van f 1048,21 te betalen. PI. wees er op, dat ged. de goederen zelf besteld had en dat de lezing, welke door dezen van de

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1