BUITENLAIsDSCHE BERICHTEN. wc w wm ma h wc ma -WLJ IWTL. TWff 'W71 - het adres van juffrouw Buurman, die met haar mond het domme volk wist te be dwingen. Juffrouw Buurman had daarvan gehoord en vervoegde zich bij den eigenaar van ge noemden schouwburg „die haar alle avond op het tooneel bracht," om een kaartje voor haar en haar man. Daaraan werd voldaan. Vrijdag-avond jl. trad Christina met haar man de zaal binnen en nam plaats in het parterre. Toen in het 3e bedrijf juffrouw- Van Biene haar naam noemde, stond de juffrouw op, wierp haar roode sjaal los en ontblootte de medaille, die op haar borst prijkte, terwijl ze zegevierend de zaal rond keek. De muziek speelde fanfares, het pu bliek juichte haar toe, en aan de geestdrift scheen geen einde te komen vóórdat juffrouw- Buurman ging zitten, ten teeken dat ze voldaan was. AmstCt.) Door wijlen den heer August Baak, dezer dagen te Amsterdam overleden, is aan weldadige inrichtingen f 40,000 gelegateerd. In de afgeloopen nacht is te Steen bergen inbraak, gepaard met diefstal, ge pleegd ten huize van den heer v. Loonbur gemeester dier gemeente. Een groot aantal zilveren en gouden voorwerpen worden ver mist. liet schijnt dat men ook getracht heeft de brandkast te openen, doch geluk kig is die poging mislukt. Het geheele be nedenhuis scliijut te zijn doorzocht; de be woners die boven sliepenhebben echter niets bemerkt. De sneltrein die gisteren II u. 51 m. uit Hoorn vertrok, stootte tusschen Hoog- karspel en Bovenkarspel op een goederen- waggon, volgeladen met uien, die zich op verkeerde rails bevond. De goederenwaggon is in splinters geslagen en de locomotief van den sneltrein zoo beschadigd, dat uit Enkhuizen eene locomotief moest komen oui den trein te halen. De aansluiting met de boot naar Stavoren werd dan ook gemist. Gelukkig ziju de passagiers met den schrik vrijgekomen. Door een aandeelhouder in de oor spronkelijke onderneming op the Luthine wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld De aanwezigheid van omstreeks dertien millioen gulden aan waarde in het wrak van het nabij Terschelling gestrande schip de Lutine is wellicht overdreven; vooral nadat er in 1858 en '59 niet onbelangrijke som men door doelmatige toestellen bij eenen daarvoor gunstigen toestand van den zee bodem uit zijn verwijderd. Thans bestaan er drieërlei soort van aandeelen in de on derneming tot exploitatie van het schip: 1°. oorspronkelijke aandeelen, renversalen, recht gevende op 140 pCt. van hun nominaal be drag per millioen gulden geborgen waarde; 2°. vijfduizendste aandeelen, rechtgevende op twee honderd gulden per millioen gulden waarde; en 3°. vijf en zestigers, rechtge vende op f 65 per millioen waarde, dat gedurende de jaren 18741888 uit de Lutine geborgen wordt. Dezer dagen werd een behoeftige fa milie te Akkerwoude aangenaam verrast, toen bij het overlijden eener hoogbejaarde grootmoeder een spaarpotje werd gevonden van niet minder dan vijf-en-veertig honderd gulden, bestaande hoofdzakelijk in gouden tientjes, zilveren dukaten en muntbiljetten van verschillende waarde. Nog de ruim tachtigjarige, buitengewoon krasse grootvader, noch een der kinderen wist bij of vóór het overlijden iets van den verborgen schat, die zorgvuldig ingepakt in de bedstede was bewaard geworden. Burg. en weth. van Groningen hebben bij een advies aan den raad om den gas- prijs aldaar niet te verminderen ten behoeve der nijverheid overgelegd een vergelijkenden staat van de gaspiijzen in 17 steden van ons land, waaruit blijkt dat per stère wordt betaald te Utrecht 5 ceut; te Leiden 6 ct.; te Arnhem, 's Hertogeubosch, Rotterdam cn Zwolle 7 ct.; te Groningen 7ct.te Delft, Dordrecht, Leeuwarden, Maastricht en Zut- fen 8 ct.; te Amsterdam, 's Gravenhage, Haarlem, Middelburg en Schiedam 9 ct. (te Dordrecht wordt voor andere doeleinden dan verlichting 6 ct. per stère betaald.) Gronigen heeft zoo wat het middencijfer. Te Nuis (Groningen) is dezer dagen op 80-jarigen leeftijd eene vrouw overleden, die een-en-zestig jaren lang te bed had door gebracht tengevolge van eene verlamming. GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den heer K. F. Van Delden Laërne, adsistent-resident van Krak- saan, in Ned.-lndië, vergunning verleend tot aanneming zijner benoeming tot ridder van de derde klasse der orde van het Borst beeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Vene zuela geschonken. - Door Z. M. is de heer A. Loeff, pre dikant te Dordrecht, secretaris van het pro vinciaal kerkbestuur van Zuidhollaud, be noemd tot lid van de commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Nederlandsch Oost- en West-Indië. Door Z. M. zijn de veeartsen T. A. L. Beel te Venloo, P. Brouwer te Utrecht en L. J. Van Rhijn te Katwijkmet ingang van 1 October 1886, voor den tijd van één jaar benoemd tot adsistent bij rijks veeart senijschool te Utrecht. De landmeter van het kadaster voor den velddienst J. G. Allaries, te Brielle, wordt met 1 Mei 1887 verplaatst naar Dordrecht voor de vernieuwing van bijbladen en ter adsistentie van den velddienst. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Ned.-lndië L. C. l'iekkaart, ter zake van lichaamsgebreken, het gevolg van bekomen verwonding in den strijd, met ingang van 1 October 1886, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. De luit. ter zee 1ste kl. S. K. Sybrandi, belast met. het bevel over Zr. Ms. stoom- kanonneerboot Gierwordt met den 2Hsten dezer op non-activiteit gesleld; terwijl de luit. ter zee 2de kl. G. F. Tydeman met dien datum wordt gedetacheerd bij het de partement van marine, afdeeliug hijdro- graphie. De benoemde off. v. gez. 2de kl. bij de zeemacht B. Snellen wordt met den i6den October a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. Door Z. M. is de heer a. Spiegler, tijdelijknamelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger Ned.-Indië. Door Z. M. zijn benoemd tot ont vanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: te Lemmer H. J. Van Gelder, thans te Coevorden; der directe belastingen en accijnzen: te Amstenrade G W. Martens, thans te Noordwelle; te Balk L. Franken, thans der dir. bel., invoerr. en acc. te Sas van Gent; te Horst K. W. Spaan, thans te Peize; te Rijp A. J. J. Ente, thans te Leende; te Hedel G. L. L. Motké, thans te Goor; te Peize W. H. J. Van Hien, sur numerair uit de inspectie Groningen; te Leende J. F. Van Nieuwkuijk, surnumerair uit de inspectie Amsterdam; te Zweeloo O. Rambonnet, surnumerair uit de inspectie Amsterdam; te Noordwelle J. H. Coolliaas, surnumerair uit de inspectie Amsterdam. EXCi£LA]\15. De hertog van Edinburgh, die het bevel voert over het Engelsche eskader in de Middellandsche Zee, is te Constantinopel aangekomen en heeft zijn intrek genomen in het hotel der Britsche ambassade. Men is te Londen niet weinig verstoord over het feit, dat de zoon der Engelsche koningin niet reeds op den dag zijner aankomst door den sultan werd ontvangen. Gisteren zijn wanordelijkheden voor gevallen te Portumna in het graafschap Galway. De politie, die tusschenbeide kwam om de belhamels in hechtenis te nemen, werd met slagen en steenen ontvangen door de bevolking, die trachtte de aangehouden personen te ontzetten. De politie maakte daarop gebruik van den stok, en verwondde vele personeu. De koning van Portugal begaf zich Woensdagochtend naar Plymouth, van waar hij per stoomschip naar Lissabon terugkeerde. Reuters Office deelt mede, dat de ge dachten wisseling tusschen Nubar-pacha en de Britsche regeering ten doel heeft de re geling der vraagpunten, welke door dezen- ding van sir Henry Drummond Wolff in Egypte zijn ontstaan, en van dringender aard zijn geworden door de herhaling der verwikkelingen in Oostelijk Europa. De ver moedelijke grondslag der regeling zal zijn, het Engelsche beschermheerschap de facto voort te zetten door handhaving der Engel sche bezetting op den tegenwoordigen voet. In geval een deel der Engelsche troepen naar een andere streek mocht gezonden wordenzou de orde voorloopig worden ge handhaafd door de Egyptische troepen, die tot dat doel worden geworven. De regeering handhaaft hare stelling, wat betreft de ver plichtingen van Engeland tegenover Turkije, reeds omschreven in de conventie van Cyprus. De Times verneemt uit Sofia dat de verhouding tusschen Rusland en Bulgarije bepaald minder goed geworden is, hetgeen in Russische kringen wordt geweten aan Engelschen invloed. Ondanks het verzet van den Russischen consul heeft het regent schap een decreet geteekend, hetwelk be paalt dat de verkiezingen voor de consti- tueerende vergadering den tienden October zullen plaats hebben. De Standard verneemt uit Athene dat de landvoogd van Creta dringend ver sterkingen heelt aangevraagd, omdat de gisting onder de bevolking toeneemt, doch dat de Turksche regeering geantwoord heeft, daarvoor geen troepen beschikbaar te hebben. Terwijl te Wednesbury, in de nabij heid van een wegens bouwvalligheid onbe woond huis, verscheidene arme vrouwen met houtzagen bezig waren, stortte plotse ling het gebouw met donderend geweld in en begroef de vrouwtjes onder de puinhopen. Twee der ongelukkigen waren zoo vreeselijk verminkt, dat zij op de plaats stierven. Een derdo vrouw en een kind in haar armen kregen gevaarlijke kwetsuren. F K AV R ES 1.1 K. In 1875 besloeg de begrooting 1130 bladzijden, in 1878 1409, in 1880 1422, in "1882 2098, in 1883 2196; in 1885 moest zij in twee deelen worden gedrukt, te zamen 4190 bladzijden vormend, en in 1886 is de omvang ongeveer dezelfde. Volgens de Ualia heeft een comité van geneesheeren te Parijs Succi eene som van 100,000 fres. aangeboden, als hij in een Parijsch hospitaal een vasten van 40 dagen wil ondernemen met twee andere personendie zich op dezelfde wijze als hij daaraan zouden onderwerpen. Tevens zou hij het geheim van zijn drank moeten mede- deelen, waarvoor hem eeu brevet zou worden verzekerd. Hoe de Chineesche doctoren cholera - lijders behandelen. Achter elk oor en in elke slaap van den lijder worden lange naal den gestokenen eveneens op verschillende plaatsen van het lichaam. Daarna wordt de hals gewreven, totdat hij rood ziet, en eenige uren later is de zieke in staat met smaak te eten DU1 fl'SCH LAK U. Krachtens een keizerlijk besluit van 21 September is de Oostenrijkscke Rijks raad tegen Woensdag 29 September bijeen geroepen. De Vereeniging van Duitsche ijzer fabrikanten heeft een meeting gehouden, waarin zij zich verklaarde tegen de deelne ming van Duitschland aan de Parijsche we reldtentoonstelling. De Kölnische Zeitung bevat een be richt, zonder vermelding van bron of datum, waarin beweerd wordt, dat de commissie van drie personen uit de Bulgaarsche So- branje, aaD welke het onderzoek is opge dragen maar de schuldigen bij den aanslag van 21 Augustus, in haar rapport verklaard heeft overtuigd te zijn van de schuld der heeren Karaveloff, Nikiforoff en Zankoff, en verlangt, dat de parlementaire voorrech ten der drie beschuldigden zullen worden geschorst. OOITEKRIJ K. De Oberschlesische Anzeiger deelt nog de volgende bijzonderheden mede over de instorting van de kettingbrug bij Marisb- Ostrau, den 15n dezer. De ritmeester Dietrich reed aan het hoofd van twee detachementen ulanen de ketting brug der Ostrawitza over, om zich van Marisli- üstrau naar het kleine vlek Poluisch-Üstrau te begeven. De grootste helft der twee de tachementen was reeds den grooten midden pijler overgetrokken, toen eensklaps met een donderend geraas de groote ketting brak en de helft der brug aan de stadszijde in het droge bed der livier stortte. Er bevonden zich op dat gedeelte nog 17 ruiters met hun wachtmeester, een groot aantal burgers en een zwaar geladen kolenwagendoor twee paarden getrokken De kolenwagen en de paardeu werden als een onherkenbare massa teruggevonden: Al de personen, die zich op de brug bevondenwerden in de diepte medegesleurden in t geheel zijn 9 soldaten en 9 burgers verongelukt. De kettingen, die de brug ophielden, waren door de roest als verteerd, daar het onderhoud der brug den staat aangaat, ziet men vele processen te gemoet. TURKIJE. Te Constantinopel loopt het gerucht, d.it de grootvorst troonopvo ger van Rusland den Sultan eerlang een bezoek zal brengen. .EGYPTE. In de strafgevangenis te Djebelreit in Egypte, zijn jl. Vrijdagavond na de af loop van den arbeid, ongeveer zestig gede tineerden uitgebroken en hebben in de rich ting van het gebergte de vlucht genomen l'e wacht van Suez, bestaande uit twaalf zwarten en eenige Europeescbe politiebe ambten, vervolgde de vluchtelingen en gaf vuur op hen, waardoor 24 gedood en ver scheidene zwaar gewond werden. De anderen werden gevat op elf na, die waarschijnlijk bf van honger zullen sterven bf naar den kerker terugkeeren; want over een afstand van vier dagreizen is geen woning en geen water te vinden. ANE RIKA. Te Charleston en Summerville (N.- America) hebben verleden Zondag en Maan dag weder aardbevingen plaats gehad. In eerstgenoemde stad werden drie achtereen volgende schokken gevoeld waarvan één met een hevigen knal gepaard ging. Weder zijn eenige huizen ingestort; één man werd ge kwetst. De ontsteltenis was groot. Sedert de tweede helft van Augustus is de republiek Haïti door vreeselijke on- weders geteisterd. De stad Aux Cayes, de derde stad der republiek heeft veel te lijden gehadeen groot aantal huizen is verwoest en verschei den personen zijn verdronken. De rivier Renno welke door de stad loopt, is in een bergstroom veranderd en sleept alles op haar doortocht mede. Zij heeft o. a. een kerkhof meegesleept, waarbij de lijkkisten in zee ge worpen werden. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 24 Sept. Dezen morgen vroeg reed een extra-trein met manschappen van de reserve van het eerste regiment garde- ulanen te Potsdam, kort voor de aankomst in het Potsdammer station te Berlijn, op een wagendie op een zijspoor stond, maar niet ver genoeg was vooruitgeschoven. Ten gevolge van de botsing zijn, voor zoover men weet, acht reservisten zwaar en drie licht gekwetst. LAATSTE BERICHTEN. Z. M. heeft baron J. Werner van Pallandt \an Oud-Beyerland, te Arnhem, oppcr-jagermeester en graaf Van Lijnden te 's Huge, grootmeester, beiden bij het huis des konings, benoemd tot Grootkruis der Orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is benoemd tot advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, de heer mr. A. Telders, officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Amsterdam. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Roozendaal J. J. Van Raab van Canstein, ontvanger derzelfde middelen te Bergen op Zoomtot ontvanger der re gistratie en domeinen: te Heerenveen, W. EI. Ilouwing, thans te Ommen, te Ommen, H. Posthumus, thans surnumerair; te Maas tricht, C. F. E. tl. Lannoij, ontvanger te Meerssen. De heeren mr. C. Polis en jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman die zich heden naar Soestdijk begaven ten einde door Z. M. den koning te worden beëedigd, de eerste als procureur-generaal en de tweede als ad vocaat-generaal bij den hoogen raadzullen aanstaanden Woensdag in eene openbare al- gemeene zitting van het college worden ge ïnstalleerd. De gezant van de Fransche republiek de heer Legrand, is gisterenavond uit het buitenland op zijn post teruggekeerd. Zr. Ms. minister resident te Madrid, tevens Nederland's diplomatieke vertegen woordiger bij het hof van Portugal, Mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen is te 's Gravenhnge, Hotel des Indes, aangekomen. In de duinen nabij Scheveningen - de z.g Zanderij vanwaar door de Holl. Spoorweg-Maatschappij zand gehaald wordt voor den aanleg barer spoorwegbanen, stond hedenvoormiddag een 30-jarig werkman, P. genaamd, op eeu zandwagen van een in gang zijnden trein, boog zich, zonder te letten op de palen langs den weg, voorover, en kwam met het hoofd zoodanig in aan raking met een paal, dat dit lichaamsdeel verbrijzeld werd. Naar het station van den Holl. Spoorweg vervoerdkon aldaar slechts zijn dood ge constateerd worden. Bij het ruimen der puinhoopen in het afgebrande Kurbaus zijn onder het tooneel der groote zaal eenige kisten met muziek - deelen en bladen alsmede verschillende in strumenten in ongeschonden staat terugge vonden. Deze voorwerpen zijn naar Berlijn ver zonden aan het adres van de Philharmonisehe kapel, directeur prof. Mansliidt. Door den minister van marine is bij dagorder aan de werklieden en mindere ge- ëmploieerden van 's rijks werf te Willems oord een dankbetuiging gericht, voor de zorg en toewijding, door hen aan den dag gelegd bij het lichten van de Schorpioen met bepaling dat allen, die na het ongeval aan het ramschip werkzaam zijn geweest, twee dagen loon extra als beloouiDg zullen ontvangen. Dv. N.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2