NIEUWS- EN AUVERÏKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 25 September 1886. N°, 226. 200e jaargang. Burettl: Scheepmakersslees Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A B Q E 8! E fn' T Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Xuiiimer 10 tent. AOVERTENTIEN: Van 16 regelsf 0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Zij die zich met 1 October op dit blad wenschen te abonneeren ont vangen de vóór dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. STADSNIEUWS. De woningen langs een gedeelte van den Nieuwen Rijn zijn beden met vlaggen getooid, 't Is in ruimen zin genomen de buurt van den heer Reyst, apotheker aldaar. Voor de feestvreugde van den geachten jubilaris en voor die van zijne omgeving zijn verscheidene redenen. De heer Reyst zelf heeft heden den ouderdom van 75 jaren bereikt, terwijl hij juist 50 jaar geleden in het huwelijk trad. Eene dochter van den geachten grijsaard is juist 25 jaren gehuwd terwijl haar echtgenoot evenveel jaren in zijne betrekking werkzaam was. Dat bij zooveel heuglijks de vlaggen werden ont plooid is dus hier vooral niet te verwonderen. Door de politie alhier zijn, als ver dacht van diefstal hier ter stede te hebben gepleegd, aangehouden en naar de gevan genis te 's Hage overgebracht 3 jeugdige personen, reeds vroeger ter zake van mis drijf veroordeeld. Zij waren met nog 2 an deren eerst jl. Woensdag uit Amsterdam aangekomen en hadden zich onder valsche namen in een logement begeven. Hedenmiddag te 2 uur kwam een jarig knaapje C. K. uit eene woning aan de Beestenmarkt loopen toen een met een paard bespannen voertuig langs reed. Inhou den was den voerman onmogelijk, zoodat de wagen gedeeltelijk over het kind heen ging. Echter had het ongeval slechts in zoo verre nadeelige gevolgen dat het hoofdje eenigszins ontveld was. Door een student in de rredicijnen is een en ander verbonden. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1695) van Huydekoper. (1798) n Donizetti. Het tooneelgelschap van den heer Van Lier, dat sinds Zondag j.l. met veel succes te Maastricht is opgetreden, heeft van vele te Aken gevestigde Nederlanders de uitnoo- diging ontvangen, Zaterdag a. s. aldaar vBlonde Els"' op te voeren. Daaraan zal worden voldaan. Het orkest voor de „Festspiele" te Bayreuth kostte slecht9 60.000 Mark. De eerste artisten kregen niet meer dan 3000 Mk.; sommigen, zooals de dames Materna en Sucher, werkten kosteloos mede, maar Cosima Wagner gaf dezen fraaie geschenken. De kosten bedroegen in het geheel 295 000 Mk., de ontvangsten 312.000 Mk. Er wer den 2000 vrijkaarten gegeven. In de gisteren gehouden zitting bood de minister van financien de slaatsbegrooting voor 1887 aan. De uitgaven worden ge raamd op f 133 429,270 zijnde 8 ton bo ven die van 1886, waaronder 4 millioen voor het Merwedekanaal3 millioen voor de verlegging van den Maasmond, 2 voor de spoorwegen en anderhalf voor vestingen. Na aftrek van den post voor buitenge wone uitgaven, is de raming slechts ruim een halve ton hooger dan die voor 1883. De middelen bedragen fH6.297,22ö, zijnde anderhalf millioen minder dan voor 1886. Het geheel tekort voor 1887 wordt begroot op f 17 132,045, maar op den ge wonen dienst is slechts een tekort van 6 ton, dat door besparingen wordt gedekt. Alles bijeengenomen moet nog ongeveer 26 millioen gedekt worden door latere geld- leening; inmiddels wordt voor 1887 besten diging der heffing van vijf buitengewone opcenten op het personeel gevraagd, bene vens machtiging tot uitgifte van 17 millioen aan schatkistbiljetten. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Wom-nels, ontvangers en andere ambtenarendie volgens de be staande bepalingen voor de vervuiling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen ko men, onverschilling of zij bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 10 Oc tober e. k. bij het departement van finan ciën kunnen aanmelden. Door 42 autoriteiten op landbouw gebied onderteekendis aau belanghebbenden bij en belangstellenden in den Nederland- schen Landbouw verzonden een circulaire, waarin naar aanleiding der gehouden enquete betreffende het landbouwcrediet in Nederland, medewerking wordt gevraagd voor bet plan tot oprichting eener Nederlandsche Land- bouwbankmet filialen in de provinciën. Met kapitaal van zes millioen gulden wen schen de oprichters in kleine aandeelen van f 200 te splitsen om algemeene deelneming gemakkelijk te maken. Het doel is om door geldelijke hulp en steun de opbrengst van den landbouw te vermeerderen en de uit gaven te verminderen. De 42 heerendie het plan ontwierpenkozen de heeren D. Bauduin te Den Haag, Herman F. Bultman te Haarlemmermeer en Corn. Prins Sz.te Haarlem om de zaak tot uitvoering te bren gen. De gelegenheid tot inschrijving wordt weldra aangeboden. Dr. C. J. Brutel de la Rivière heeft in een adres den minister van waterstaat verzocht, aan de verschillende spoorweg- directiën de verplichting op te leggenom geene andere beambten bij zich in dienst te hebben dan die het gebruik van sterken drank geheel nalaten. Het adres is in zijn geheel opgenomen in de Volksvriendorgaan van de Nederl. vereeniging tot 'afschaffing van sterken drank. Naar het Utr. Dagblad verneemt, is de Transvaalsche regeering in het enga- geeren van een enkelen der Nederlandschen rijks-telegraafbeambten geslaagd, die zich reeds voor de reis gereed maakt. Er wordt voor 1887 gerekend op de uitzending van 2000 militairen naar Oost- Indië. De betrekking van inspecteur van stoomvaartdienst in Ned.-Indië is opgeheven. Een kellner, P. genaamd, heeft aan den tapper S. aan het Plein, te 's Hage, een sigarenbon voor een bankbiljet van f 25 in betaling gegeven, hetwelk door den be nadeelde eerst den volgenden dag werd be merkt. De dader is in arrest genomen. In de crimineele terechtzitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van IJ De G., tuinder te Gorinchem, beschuldigd van doodslag op zijne huisvrouw. De adv.-gen. mr. De Savor- nin Lobman, requireerde verourdeeling tot 8 jaren gevaugenisstraf Mr. J. Van Gigch, die als verdediger optrad, wees op verschil lende verzachtende omstandigheden, welke tot de toepassing eener minder zware straf moesten voeren. Tegen J. E. Van D.commissionair te Rotterdamdie wegens valschheid in een geschrift van koophandel terechtstondwerd in dezelfde zitting l jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraak a. s. Donderdag. Ten gevolge van het succes dat de heer Donato met zijn séances heeft ook die van WoensJagavond was weder druk bezocht en voldeed in alle opzichten wil men trachten te 's Hage een cursus in het magnetisme te openen. De heer Donato zal, op veler verzoek, nog een derde voorstelling geven. (Fad.) Naar wij vernemen, wordt het bad seizoen te ScheveningenDonderdag, den Süsten Sept. a. s. gesloten. (Fad) Woensdag had te Zwammerdam, de tentoonstelling van fokkalveren plaats voor de leden der Zwammerdamsche afdeeling van de Hollandsche maatschappij van landbouw. Als keurmeester traden op de heeren J. D. v. d. Acker en F. Veelenturf, van Hazers- woude, en J. D. Ramp, van Woubrugge. Aan de volgende heeren werden prijzen toe gewezen: voor stierkalveren lepr. H. Roest, te Alfen, 2e pr. J. De Bruijn, te Zwam merdam; voor kuischkalveren le pr. C. v. Dobben, te Zwammerdam, 2e pr. F. Kwaker- naak idem, 3e pr. C. v. Muiswinkel, te Aarlanderveen. Als eene bijzonderheid wordt uit Nieu- werkerk aan den IJsel gemeldDonderdag ochtend voeren 4 personen in eene boot naar hun werk. Op de helft van de rivier sprong den roeier een groote zalm op den rug. Het dier kwam in de boot te recht; het was lang 97 cM. en woog 10 kilo. Christina Buurman, de vrouw, die tijdens het oproer een inspecteur van politie het leven redde, waarvoor zij, zooals men weet, de bronzen medaille van Z. M. den koning ontving, genoot dezer dagen een onverwachte hulde in het Grand Théatre. In bet kermisstuk Soldatenleven" heeft de heer Bigot een der dienstmeisjes, die van den tongriem gesneden waseen couplet iu den mond gelegd, een hulde bevattende aan FEUILLETON. 22.) De oude man is veel te goed om ons lang op zijne vergiffenis te laten wachten. Hoera! dat is de mooiste onderneming die ooit gelukt is, Don Carlos Mendoza!" Dora richtte zich op, droogde hare tranen en zeide zuchtende: Vergeef mij mijne zwakheid, Carlos! Gij weet dat ik weinig meer dan een kind ben, en mij nog niet zoo goed kan beheerschen als ik wel moest. Ik ga nu naar mijne kamer terug en zal trachten wat tot bedaren te komen. Vaarwel, tot weerziens." nVaarwel, mijn dierbare schat! In vier en twintig uren ziet gij mij terug of hoort gij iets vao mij. Sta mij toe, dat ik u zoover als ik kan begeleid." Hij steunde haar bij de terugwandeling, en verliet haar eerst in de nabijheid van haar venster. f/Arm, klein, romantisch schepsel," mompelde hij toen hij terug keerde, fik zal trachten, goed voor haar te zijn, want zij houdt verbazend veel van mij. Eerst moet ik zeker zijn van 't bezit van deze prachtige villa en de schatten, die zij bevat, en dan zal ik trachten, een beter uiensch te worden. Rijke lieden komen nooit in de verzoeking om tegen eiken prijs geld te winnen en toch oordeelen zij over degenen, die wel aan die verleiding blootstaan. Als ik eerst maar rijk ben, zal het mij niet moeilijk vallen, even braaf te wezen als de meeste menschen. Maar als de oude heer mij zijn vermogen eens niet gaf wat dan? Kom, daar wil ik in 't geheel niet over denken, aan wie zoude hij bet anders geven als aan zijne eenige dochter." ZESDE HOOFDSTUK. DE TERUGGAVE. Terwijl zijn beschermeling het geluk in zijn huis op deze wijze ondermijnde, ondanks de goede bejegening, die hem daar steeds tebeurt was gevallen, had Brandon opnieuw vernomen, dat zijn eenig redmiddel bestond in de verbinding van zijne dochter met Frederik Graham. Hij wa9 aan het sterfbed van zijn voor- maligen boekhouder geroepen, een man, die eenmaal zijn geheele vertrouwen bezeten had, en zijne geheimen trouw had bewaard, in de hoop dat dengene, tegen wien zij beiden samenspanden om hem van zijne erfenis te berooventen laatste toch gerech tigheid zou wedervaren. Ten tijde, toen het onrecht werd begaan, meenden de beide mannen, dat eenige gelukkige speculatieo Brandon weer in staat zouden stellenhet geld terug te geven, vóór de daarop recht hebbende in staat zou zijn, van zijn voogd rekenschap te verlangen. Hierop vertrouwende waren verschillende waagstukken ondernomen, maar alle vielen tegen, zoodat Brandon toen hij zijne zaken aan kant moest doen, weinig meer bezat dan voldoende was, otn zijne schuld aan Frederik Graham te betalen. De gejaagd heid, waaraan hij bij zijne pogingen om zijne verliezeu te herstellen, had blootgestaan, had zijne gezondheid ondermijnd, en de dokter zeide dan ook dat alleen het buiten leven en eene volstrekte rust hein voor een spoedigen dood konden vrijwaren. Des tijds leefde zijn zoon nog en om diens wil trachtte hij weer in het bezit van zijn vermogen te komen, maar er bleef hem geece andere keus over dan te sterven of zich van zijne zaken te ontdoen. De jongeling werd hem in den bloei zijner jaren ontnomen, en de vader meende dat de hand der wreekende gerechtigheid hem en zijn zoon had getroffen. Alleen voor dien aangebeden zoon had hij hemdie aan zijne zorg wa9 toevertrouwd, onrecht ge daan en bij het geopende graf legde hij dan ook de plechtige belofte af, dat hij zijn pupil alles zoude teruggeven, al zou hij daardoor dan ook doodarm worden. Later kwam de gedachte bij hem op dat een huwelijk tusschen zijne dochter en Gra ham alles weer in orde kon brengen, en dat niemand dan hij zoude vermoedenwaarom hij zijn eenige dochter, de rijke erfgename aan den onbeiniddelden man had gegeven. Frits Grahain hield zeer veel van zijn voogd, maar nog meer van diens, toen tieu-jaiige, dochter. De zestien-jarige knaap noemde haar zijn vrouwtje en beloofde met haar te zullen trouwen, zoodra hij een man geworden was. Ook het kind mocht zijn speelgenoot gaarne lijden, maar het was grillig en eigenzinnig, zoo dat Brandon het voor raadzaam hield, om Frits te verwijderen, opdat zij elkander niet te veel als zuster en broeder zouden beschouwen. Frits werd naar het gymnasium, en later, tot voortzetting zijner studiën, naar Europa gezonden en voor zijne verdere vorming moest hij nog groote reizen maken. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1