w~w w^: «"3 o "Wjr jscm. ,<m. -^sr - Eene praclische nouveauté, welke ver moedelijk de aandacht van heeren rookers zal trekken, zal weldra hier te lande in den handel worden gebracht. Het verbruik van sigaretten heeft, gelijk bekend, in de laatste jaren in ons land zeer toegenomen. Een groot gebrek bleef het intusschen steeds, dat zij te spoedig in rook vervlogen. Een der voornaamste fabriekanten in het buitenland heeft daarin n» verbetering ge bracht door het fabriceeren eener sigaret welke niet dikker is dan de tegenwoordig algemeen in gebruik zijnde soorten en even wel, indien men op de gewone wijze rookt, een rookgenot van circa dertig minuten verschaft. Met het oog op deze laatste omstandig heid gaf de fabriekant zijn artikel den naam van „30 minutes cigarettes". Naar wij vernemeu hebben de heeren Ge broeders Abrahams te 's Gravenhage zich voor den verkoop en gros het monopolie voor Holland verzekerd en zullen deze heeren de sigaretten binnenkort in den handel brengen. Terwijl een bewoner van het Aproche- straatje te 's Hage Dinsdagmiddag zijn bur gerplicht als schutter was gaan vervullen, heeft zijn ega den inboedel uit de echtelijke woning weggevoerd. Toen de man, ver moeid van het exerceeren enz.thuiskwam, was het eenige huisraad wat hij vond een matras, waarop hij de leden kon uitstrekken. (D. v. Z-ll. en 'tGr.) Uit Scheveningen wordt aan de N. R. Cl. gemeld: Door den betrokken reeder te Grimsby is aan den heer M. De Niet het aanbod gedaan om de schade, die het Engelsche schip aan de Scheveningsche schuit toebracht, te vergoeden, welk aanbod ter vermijding vau eene procedure natuurlijk is aangenomen. Deze week stapte aan het Hotel du Passage te Rotterdam een vreemdeling, een Spanjaard, af, die niet wist waar hij zijne bagage had gelaten. Alleen wist hij zich te herinneren, dat hij te Leiden was geweest en daar zijn koffers had verzonden voorzien van een geschreven adres, waarop zijn naam stond maar naar welke plaats in Nederland hij zijne bagage had verzonden, dat wist hij niet meer. Daar zijne koffers eene belang rijke waarde inhouden is de man thans aan het zoeken gegaan. De buriaulist van het Doelengebouw te Gorinchem is een paar dagen geleden misleid. Bij eene hem gedane betaling heeft men hem een bankbiljet van f 61), Z n°. 989, in de hand gestopt, zoo gevouwen, dat het ontbrekende van de andere helft niet werd opgemerkt. Wellicht tracht de dader de ontbrekende helft op dezelfde wijze uit te geven. Een zeeman, die Zaterdag te Middel burg van het Nederl. brikschip Elizabeth was afgemonsterd, vertrok per spoor van daar naar Rotterdam, ten einde zich weder bij zijne vrouw en vier kinderen te voegen. Op reis had hij zich zoodanig te buiten ge gaan aan sterken drank, dat zijne mederei zigers daarvan allerlei overlast ondervonden. Ter hoogte van Willemsdorp gaf hij zelfs een hunner een slag in het aangezicht en met zijn knipmes een geduchte snede over diens jas, zoodat niet alleen de mouw van dat kleedingstukmaar ook van eenige onder kleederen doorgesneden werd. Gelukkig werd de aangevallene zelf niet geraakt. Na deze handtastelijkheden vond men het te gewaagd Janmaat nog langer zijn gang te laten gaan, zoodat aan het station Dordrecht de politie werd te hulp geroepen, die den woeligen zeeman uit den trein haalde en in verzekerde bewaring bracht. Aan het politiebureel bleek, dat de aan gehoudene reeds vroeger voor een soortge lijk feit met de justitie in aanraking was geweest. De Amerikaansche reis des heeren V. 't Lindenhout, is nu bijna ten einde ge bracht; Vrij lag a. s. hoopt men hem weder te Neerbosch ie zien. Eergisteren werd te Sneek de cen trale vergadering van liberale kiesvereni gingen gehouden. Yoorloopig zijn drie can- didaturen gesteld: rnr. P. J G. Van Dig gelen te Zwolle, J. Rinkes Borger te Leiden en mr. A. Bloembergen te Leeuwarden. Uit deze drie zal Zaterdag e. k. de definitieve candidaat worden gekozen. Men schrijft aan de Enschedéscke Courant iStadtlohn, 20 September In den nacht van 14 dezer is door eene boosaardige hand uit onze beroemde bedevaartkapel het won derbeeld der H. Moeder Gods, dat in de dertigjarigen oorlog (1626) door den hertog van Brunswijk als een wonderdoend beeld geschonken werdroekeloos gestolen. De dieven ziju door de vleugels der ingangs deuren gedrongen, hebben het H. Altaar beklommen en hebben zich van het groote beeld benevens van de kolossale kostbare diamanten, goud- en zilversieraden schan delijk meester gemaakt. Zij schijnen zich bij den roof van luci fers bediend te hebben, die afgebiand op het altaar lagen en hebben de gouden kroon en den gouden knop van den schcpter in de kapel reeds verloren. liet vervoer van het wonderbeeld schijnt, naar de sporen te oordeelen, op eene kar naar een naburig herdershuisje te zijn geschied, om daar bij het licht de sieraden nader te kunnen on derscheiden. De geheele gemeente is er ver schrikkelijk door ontroerd, terwijl men tel kens bezig is mijlen ver in den omtrek in bosschen, beken en velden naar de sporeu te zoeken. Niet alleen dat zulk een boos aardige daad ten hemel schreit en zelfs een verstokt hart door zulk eene daad weemoe dig wordt gestemd, maar ook de streek zelve lijdt financieele schade bij de in het vervolg plaats hebbende processies, daar sedert eeuwen jaarlijks duizenden pelgrims uit verscheidene streken der wereld dit wonderdadig oord, waar lammen, blinden en lijdenden aan val lende ziekte wonderdadig genezen worden, bezoeken. Gods almachtige hand moge toch deze zondaars aan het daglicht brengen en ze aan de verdiende straf overgeven. Gisterenmiddag ontspoorde te Sau- wert, vermoedelijk door het te vroeg om trekken van een wissel, de iocaaltrein komende van Groningen. De conducteur F. werd ge dood, en de weg versperd, doch door spoe dig genomen maatregelen konden de treinen over de sporen langs de veelading weder behoorlijk passeeren. In de reisplannen vari den groother tog van Hessen is nu wederom verandering gekomen. Z. K. H. maakt de reis niet met de Osbornemaar op den 24sten dezer met de mailboot Willemprins van Oranje. De Osborne komt uiet te Vlissingen. Waarschijn lijk tengevolge der veranderde reisplannen van vorst Alexander van Bulgarije, die eerst voornemens was naar Engeland te reizen, maar zijne reis heeft uitgesteld. M. Cl.) Heden zou men er toe overgaan om de nog brandende hooimijten te Orthen om ver te halen en verder teblusschen, zoodat dan de beide brandspuiten die nog voort durend op de plaats des onheils verblijven, zullen kunnen inrukken. Dagelijks trekt Orthen nog honderden be zoekers, die de aangerichte verwoesting komen aanschouwen. De brandkast uit de pastorie is Maandag middag, na uit de puinhoopen gehaald te zijn, geopend eu tot voldoening 7an de vele aanwezigen, van welke sommigen twijfel koesterden, of zij aan zulk een vuur had kunnen weerstand bieden, kwam haar inhoud, eene aanmerkelijke waarde in papier vertegenwoordigende, er geheel gaaf uit; niet het minste teeken van verschroeien was aan een enkel stuk zichtbaar, en ofschoon de kast buiten de duidelijke kenteekmen draagt van dén. hittegraadwelken zij heeft verduurd, is zelfs het verf werk binnen geheel gaaf gebleven. PN. C.) Ten gevolge van het omvallen van eene losstaande deur geraakte gisteren avond het djarig kind van A. v. B. op het Goirke te lilburg daaronder, met het gevolg, dat het kiud op de plaats dood bleef. 'sGHAVE^lIiGi: Door Z. M. zijn benoemd: tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Bergen op Zoom, mr. C. H. Prins, advocaat te Bergen op Zoom; tot substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Zwolle, mr. W. H. Royer, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam n°. 1 en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam; en tot griffier bij het kantongerecht te Emmen, mr J A Hingst, advocaat en procureur, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-rechtbank te Leeuwarden, wonende te Jorwerd. De luit. ter zee 2de kl. C. W. Broers, dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip Arubawordt met 1 October aanstaande op non-activiteit gestelden vervangen door den luit. ter zee 2de kl. P. S. R. Wolterbeek. Blijkens een van den gouv.-gen. van Ned.-Indie ontvangen telegram wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geschat op 801.850 pikols. Volgens een der Duitsche bladen zou aan den Pauselijken Nuntius Spolverini, hier ter stede, door den groothertog van Baden zijn verleend de gouden keten van het Grootkruis der ridderorde van den Zahringer Leeuw. Het Duitsche orgaan noemt Mgr. Spolverini abusief staatssecretaris. {E. v. Z.-II. en 's Gr.) De gezaut van Engeland bij ons hof, sir Stuart, keert in het begin van de vol gende maand uit het buitenland in de resi dentie terug. Baron d'fiphrussi en baronesse Roth schild van Parijs, zijn met familie te 's Hage aangekomen en hebben intrek genomen in het Hotel den Ouden Doelen. (lEUEILVTEHAAD. Zitting van Donderdag den 23sten Sep tember 18S6 des namiddags te 2 ure. Aanwezig waren de heeren Zaayer, Van Hoeken, v. d. Hoeven, Knappert, Vos, Was, Driessen, Bool, Alma, Land, Van Reetien, Fockema, De Fremery, Du Rieu, Kaiser en de voorzitter. Afwezig met ken nisgeving de heeren Le Poole, De Goeije, Zaalberg, Ilartevelt en Juta. De voorzitter opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en gearresteerd. De voorzitter geelt kennis dat zijn inge komen I n g e ko m e n stukken. Bericht van mr. N K F. Land dd 8 Sept. jl. houdende nicdcdceling dat hij de benoeming lol lid der commissie van financiën en van tie commissie voor de huishoudelijke veror deningen aanneemt en van den heer P. Alma litl van de commissie van fabricage. Dispositie van de g dep. stalen der provincie Zuid-Holland dd 1416 Sept. jl. B N". 2428 ^3de a I'd.) G. S. n°. 50/3 ten geleide van hel goedgekeurd raadsbesluit van \l Aug. jl. lot verhooging der begrooling dienst 1886 in ontvang en uitgaaf met 58227,07 en met f 10822.10. Idem als voren dd. 1416 Sept. jl B N\ 2428 (3de afd.) G. S n°. .31/1 tot vol doening van een bedrag van 10822 10 uit den post voor onvoorziene uitgaven begrooting dienst 1886. Bezwaarschriften van C. G. Van den Bergh, L). A. Pillekers, J II. L Gluysleen, Th. Uannaart, G. II. Kreekelaar, P. W Van Eg- mond Wed J C Van Beek geb. Schenk, L). Bouwman, 11. T. Harlwijk, W. J. Van Harte veld, G. Schats, Wed. 11. Colpa en A F Kopman, tegen hunne aanslagen in de plaats dir. belasting, dienst 1886. Verzoek van 11 G Meerburg om afschrij ving van pi. dir. belasting 1 ^80 voor zijne zuster, die in Februari jl is overleden. Rekening en verantw oording an de schouw- burgcoininissie over hel speelseizoen lo83/86 Verzoek van regenten van liet Gerei Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis lot liet maken van een hardslcenen bordessloep voor den achteruitgang van het geslicht in de Langcslraal idem van L). Smit lot het leggen van eene waterleiding door de gedempte Koolgracht naar zijne slooiumeelfabriek aan de Oost dwarsgraeht 15. Dal aan den met I November 1S86 eervol ontslagen agent van politic Isle klasse II. Vei wer een pensioen is toegekend van 443.93 berekend naar eerie jaarwedde van 715 en 37 jaren en 3 maanden diensttijd, Aau de orde is het le punt van de ageu la n.l. de voordracht tot wijziging van de verordening tot regeling der werkzaam heden van de commissie van het museum; wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Achtereenvolgens komen nu aan de orde punt 2benoeming van een lid conservator van het museum. Met 15 van de 16 stemmen wordt benoemd de heer P. Du Rieu Jr. alhier; 1 blanco briefje kwam uit de bus. 3e. Benoeming van een voorzitter der commissie van finan ciën, wordt benoemd met 15 stemmen de heer H. C. Juta; 1 stem werd op den heer Land uitgebracht. 4e. Benoeming van een voorzitter der commissie voor de huishoude lijke verordeningenbenoemd wordt, de heer mr. C. Cock met algemeene stemmen. Nu is aan de orde het voorstel tot wij ziging van de verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gymnasium en de hoogere burgerscholen. De heer Was vraagt over dit punt 't woord; hij heeft twee bezwaren tegen deze verordening zooals die is voorgesteld, le Dat hier aan de bepalingen niet wordt toegekend terugwerkende kracht en 2e dat hier ter stede gevallen voorkomen in hier bedoelden zin waar gestrenge toepassing van de bepa lingen niet plaats heeft. Toen, zegt spreker, in '64 de bestaande verordening werd ge maakt zou het schoolgeld 100 gulden bedragen en zou die som betaald worden in vier termijnen, terwijl geen teruggave zou worden gedaan bij het buitentijds verlaten der school. De toepassing echter was anders, want niet over geheel het loopend jaar werd dan bet schoolgeld geheven, maar alleen over het kwartaal waarin liet verlaten der school plaats had. De toepassing der verordening was dus in die jaren te mild. Nu een paar jaar geleden ging men de verordening juist toepassen, doch spoedig zag men dat die toepassing tot onbillijkheden zou lijden. Spre ker acht 't iu het belang der instelling dat over 't geheele jaar zou betaald warden wan neer de leerling willekeurig de school tus- schentijds verliet. Vervolgens noemt spreker de opsomming van de uitzonderingen onvolledig. Overlijdt een leerling, dan zal alléén over het loopend kwartaal worden betaald, maar wat nu b. v. wanueer de leerling langdurig ziek blijft en geeu uitzicht is op spoedig herstel? Zoo doen zich ook moeilijkheden op wanneer ouders onverwachts de gemeeute met der woon moeten verlaten en hunne kinderen met. nemen. Eene opsomming als deze acht sprekei steeds zeer moeielijk en als van zelf onvol! ledig en daarom zou hij voorstellen het be-1 talen voor het geheele jaar als regel te doei gelden aan den raad overlatende in bij. zondere gevallen te beslissen. Hij stelt do", voor de bepaling te lezen als volgt: „Hel schoolgeld is verschuldigd over een geheel jaai. Wanneer leerlingen in den loop van den cursus tot de school worden toegelaten of de school verlaten, zal het schoolgeld over den geheelen cursus verschuldigd zijn, tenzij de gemeetenraad in bijzondere ge- vallen bepaalt dat het schoolgeld eerst zal ingaan met het begin van het kwartaal, waarin de toelating of slechts verschuldigd zal zijn tot het einde van het kwartaal, waarin het vertrek van den leerling plaats! heeft." Het voorstel van den heer Was, voldoende ondersteund, maakt een punt van beraad slaging uit Intusschen vraagt de heet Fockeuia of ook in twee termijnen kan wor den betaald hoewel de verordening alleen van vier spreekt op welke vraag de voor zitter in bevestigden zin antwoordt. De heer Bool noemt de toepassing van voorheen eer onjuist dan te mild. Het ge noemde drietal punten wil spreker behouden; de beslissing van den raad toch zal tot in consequentie voeren bij ongelijkheid in 't telkens opkomend aantal leden. Dan nog zal het finantieel nadeel bij meer uitzonderingen nog grooter zijn. De voorzitter wijst den heer Was op de guede werking van de nu voorgestelde be palingen bij het lager onderwijs waar ze reeds lang geldend zijn. Toch zegt de heer Was doen zich hier wel degelijk gevallen voor waarin de bepalingen, zooals de commissie van dagelijksch bestuur die] wil, niet voorzien. Van zijn voorstel om-, trent de terugwerkende kracht ziet spre ker af. Nog stelt de heer Bool voor dan maar per kwartaal het schoolgeld te heffen, waarna niemand meer het woord verlan gende tot de stemming over h°t amen dement van den heer Was wordt overgegaan. Aangezien zich acht leden vóór en acht tegen het voorstel verklaren, wordt bij staking van stemmen het voorstel tot eene volgende zitting aangehouden. Voér stemden de heeren Was, Kaiser, Alma, Vos, Van der Hoeven, Van Hoeken, Fockema en Landtégen, de heeren Bool, De Fremery, Driessen, Knappert, Van Reenen, Zaayer, Du Rieu en de voorzitter. Alsnu is aan de orde punt 6 van de agenda, nl. Voorstel betrekkelijk de bena ming van de straten gelegen aan de Haver zaklaan. De heer Kaiser kan de voorgestelde namen niet mooi vinden en zou b. v. in één dier namen gaarne den sedert overleden voorzitter der bouwvereenigtng, den verdien stelijken Heynsiu9, herdacht zien. De heer Fockema stelt voor den naam Tramstraat fce veranderen in dien van Wa genstraat aangezien hij vreest voor de verkeerde uitspraak waaraan 't woord tram, bij den volke onderworpen is. zoodat dat woord steeds als tram en niet als trem zou worden uitgesproken. Aangezien de raad het gewicht van dat bezwaar daghelder inziet, haast ze zich die verbetering zonder hoof delijke stemming over te nemen, en zal die straat voortaan den naam van Wagenstraat dragen. Nu worden achtereenvolgens zonder dis cussie of hoofdelijke stemming aangenomen de volgende punten van de agenda, als: 7°. Verzoek van mej. E. Van Dijk, om ontslag als derde onderwijzeres aan de meis jesschool 1ste klasse. 8°. Idem als voren van C. J. Van Vliet, als derde onderwijzer aan de school 4de klasse no. 1. 9°. Idem als voren van A. Crama, als derde onderwijzer aan de school 4de klasse no. 1. 10°. Idem als voren van A. Meeth, als derde onderwijzer aau de school 4de klasse 110. 1 11°. Idem van C. Vink, om eene brug te mogen leggen over de sloot langs den straatweg onder Oegstgeest. 12°. Idem van J. M. L. Platteel, echt- genoote van F. O. De Vries, ter bekoming van grond aan den Vestwal bij den Vliet. 13°. Voorstel tot indiening van een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, betrekkelijk het subsidie ten behoeve vaD de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. 1+°. Suppletoire staat van begrooling van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis, dienst 1886. 15°. Verzoek van de vereeniging van No tarissen, om een toegang te maken tot het sousterrein van het notarishuis. 16°. Idem van P. F. C. Marks, om een stoep te leggen aan den Ouden Rijn.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2